Постанова від 12.03.2020 по справі 594/191/20

Справа № 594/191/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2020 року

Суддя Борщівського районного суду Тернопільської області Зушман Г.І., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань НП України на:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку та жительку АДРЕСА_1 , працюючу головним бухгалтером Гермаківської сільської ради,

за ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №21 від 28 січня 2020 року, ОСОБА_1 працюючи на посаді бухгалтера та одночасно будучи депутатом Гермаківської сільської ради Борщівського району Тернопільської області, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, всупереч інтересам держави та Гермаківської сільської ради, не повідомила у встановлених цим законом випадках та порядку колегіальний орган, сесію Гермаківської сільської ради, про наявність у неї реального конфлікту інтересів при прийнятті участі у голосуванні 22 грудня 2018 року на засіданні двадцять восьмої сесії Гермаківської сільської ради сьомого скликання рішення № 699 «Про оплату праці працівників апарату управління Гермаківської сільської ради» від 22 грудня 2018 року, щодо встановлення їй надбавки за виконання особливо важливої роботи в органах місцевого самоврядування у розмірі 50% та встановлення премії за високі досягнення у праці в розмірі 40%, чим вчинила адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім того, згідно протоколу № 22 від 28 січня 2020 року ОСОБА_1 працюючи на посаді бухгалтера та одночасно будучи депутатом Гермаківської сільської ради Борщівського району Тернопільської області, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, всупереч інтересам держави та Гермаківської сільської ради, в порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» вчинила дії та приймала рішення в умовах реального конфлікту інтересів а саме: 22.12.2018 року при прийнятті рішення № 699 «Про оплату праці працівників апарату управління Гермаківської сільської ради» проголосувала «За», чим вчинила адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, передбачене ч.2 ст.172-7 КУпАП.

Під час розгляду справи ОСОБА_1 свою вину у вчинених правопорушеннях не визнала. ОСОБА_2 заперечувала, що дійсно голосувала за вказане рішення сільської ради, але вважає, що в даному випадку відсутній конфлікт інтересів, оскільки рішення стосувалося не тільки її, а в тому числі і інших працівників. Крім того, нарахування їй надбавки та премії здійснювалося не на підставі рішення сесії, а відповідно до розпорядження сільського голови від 28 грудня 2018 року.

Прокурор вважає, що докази, зібрані в даних адміністративних справах є належними і достатніми, які вказують на те, що ОСОБА_1 вчинено адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-7, ч.2 ст. 172-7 КУпАП, просить визнати її винною та накласти на неї стягнення у вигляді штрафу.

Відповідно до положень ч. 1 та 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Під час розгляду справи встановлено, що рішенням №699/28-2018 року від 22.12.2018 двадцять восьмої сесії сьомого скликання Гермаківської сільської ради Борщівського району Тернопільської області, вирішено встановити заробітну плату працівників апарату управління Гермаківської сільської ради у відповідності до посадових окладів, встановлених у Постанові КМУ №343 від 24.05.2017 «Про внесення змін до Постанови КМУ від 09.03.2006 № 268 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України, постанови КМУ від -9.03.2006 №268 «Про упровадження структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», листа Міністерства праці та соціальної політики України №827/13/84-10 від 17.09.2010 «Про донарахування надбавки за виконання особливо важливої роботи в органах місцевого самоврядування». Також вирішено встановити надбавку за виконання особливо важливої роботи органах місцевого самоврядування: сільський голова -50%; секретар - 30%; головний бухгалтер 50% та встановити премію за високі досягнення у праці: головний бухгалтер - 40%; спеціаліст-землевпорядник 160%.

За змістом протоколу засідання двадцять восьмої сесії сьомого скликання Гермаківської сільської ради, від 22.12.2018, слухали: «Про оплату праці працівників апарату управління Гермаківської сільської ради». Голосували «за» 10, «проти» - немає, «утримались» - немає.

Відповідно до списку депутатів сільської ради присутніх на двадцять восьмій сесії сьомого скликання 22 грудня 2018 року, ОСОБА_1 присутня.

Згідно рішення №10-1 від 13.11.2015 сьомого скликання першої сесії Гермаківської сільської ради, надано право сільському голові в межах чинного законодавства встановлювати працівникам сільської ради надбавку за вислугу років та інші надбавки, передбачені чинним законодавством, здійснювати щомісячно преміювання працівників відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи, а також до державних та професійних свят відповідно до умов, порядку та у розмірах, передбачених чинним законодавством та положенням про преміювання в межах фонду оплати праці..

Рішенням №38/04-2016 від 13.05.2016 сьомого скликання четвертої сесії Гермаківської сільської ради «Про затвердження Положення про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам Гермаківської сільської ради», затверджено Положення про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам Гермаківської сільської ради згідно додатку №1.

П.4.2 зазначеного Положення, яке є додатком №1 до рішення №38/04-2016 від 13.05.2016, передбачено, що надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи встановлюється працівникам за умови сумлінного та добросовісного виконання ними своїх посадових обов'язків.

П.2.1 Положення передбачено, що преміювання працівників сільської ради здійснюється за розпорядженням сільського голови на підставі оцінки та всебічного аналізу виконання працівниками обов'язків і завдань.

Розпорядженням сільського голови Гермаківської сільської ради №128 від 28 грудня 2018 року «Про умови оплати праці працівників органів місцевого самоврядування у відповідності до Постанови КМ України №363 від 10.05.2018 року», у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №363 від 10.05.2018 року зі змінами та до Постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" встановлено щомісячно надбавку за високі досягнення у праці, за складність та напруженість у роботі, за виконання особливо важливої роботи у розмірі до 50% посадового окладу з врахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років, при умові виконання бюджету та в межах кошторисних призначень за головним розпорядником коштів у розмірі: головному бухгалтеру - 50% посадового окладу з врахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років.Даним розпорядженням також встановлено щомісячно премію при умові виконання бюджету та в межах кошторисних прихначень за головним розпорядником коштів у розмірі : головному бухгалтеру - 40% до посадового окладу.

Згідно довідки Гермаківської сільської ради заробітна плата бухгалтера ОСОБА_1 з 01 грудня 2018 року по листопад 2019 року становить, всього з врахуванням надбавки за напруженість та преміії - 126259,20 грн.

Диспозицією ч. 1 ст. 172-7 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів. Окрім того, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Згідно з приміткою 2 до зазначеної норми закону, під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання вказаних повноважень.

Тобто, сама лише наявність суперечності між особистими інтересами та службовими повноваженнями не утворює реального конфлікту інтересів. Він має місце тоді, коли вказана суперечність фактично впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих особі службових повноважень.

Таким чином, для встановлення наявності факту прийняття рішення, вчинення чи не вчинення дії в умовах реального конфлікту інтересів особа, яка здійснює правозастосовну діяльність, для кваліфікації рішення як такого, що прийняте в умовах реального конфлікту інтересів, має встановити наявність обов'язкової сукупності таких юридичних фактів, як:

1) наявність у правопорушника факту приватного інтересу, який має бути чітко сформульований (артикульований) та визначений;

2) наявність факту суперечності між приватним інтересом і службовими чи представницькими повноваженнями із зазначенням того, в чому саме ця суперечність знаходить свій вияв або вплив на прийняття рішення.

3) наявність повноважень на прийняття рішення.

4) наявність факту реального впливу суперечності між приватним та службовим чи представницьким інтересом на об'єктивність або неупередженість рішення.

Без наявності хоча б одного з фактів із цієї сукупності реальний конфлікт інтересів не виникає. Встановлення цих фактів має бути відображено в протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, та, відповідно, в постанові суду.

При цьому, має бути беззаперечно визначено, в чому саме полягає приватний інтерес конкретної особи, в чому саме проявляється суперечність між приватним інтересом та представницькими повноваженнями цієї особи та її вплив на прийняття рішення.

Разом з тим, в протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не розкрито змісту зазначених вище факторів, без яких реальний конфлікт інтересів відсутній.

Так, під час розгляду справи встановлено, що вищезазначене рішення Гермаківської сільської ради від 22.12.2018 стосувалось не лише головного бухгалтера сільської ради, а також інших посадових осіб, зокрема сільського голови, секретаря та спеціаліста-землевпорядника. Даним рішенням встановлені надбавки та премії у процентному відношенні, однак, не зазначено періодичність їх виплати та порядок нарахування.

Крім того, як встановлено під час розгляду справи, надбавка та премія ОСОБА_1 нараховується щомісячно не на підставі рішення Гермаківської сільської ради від 22.12.2018 №699, а на підставі розпорядження сільського голови Гермаківської сільської ради №128 від 28 грудня 2018 року, що об'єктивно узгоджується з наступним.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання.

Абзацом другим підпункту 2 пункту 2, абзацом другим пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", яка регулює питання щодо умов оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування, встановлено, що конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання відповідного органу. Преміювання сільських, селищних і міських голів, голів районних і районних у містах рад, їх заступників, встановлення їм надбавок, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірі, установлених цією постановою, у межах затверджених видатків на оплату праці. Рішення про зазначені виплати приймається відповідною радою.

Отже, пунктом 6 постанови №268 визначено вичерпний перелік посадових осіб, відносно яких рішення про встановлення надбавок та премій повинна приймати відповідна рада, і серед них відсутня посада головного бухгалтера.

Крім того, приписи ч. 1 та 2 ст. 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», ч. 6 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно яких депутат місцевої ради користується правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях ради та її органів, до складу яких він входить. Депутат місцевої ради має право обирати і бути обраним до органів відповідної ради. Голосування є правом та обов'язком депутата, а участь депутата в такому голосуванні є формою здійснення його представницьких повноважень, а не проявом чи реалізацією приватного інтересу, незалежно від того, за кого голосує депутат. Тобто, волевиявлення депутата місцевої ради, у даному випадку, не може бути підставою для встановлення наявності в його діях конфлікту інтересів.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-7 КУпАП, полягає в бездіяльності особи, яка знала про наявність приватних (особистих) інтересів чи обставин, які можуть вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, привести до невиконання або неналежного виконання своїх посадових обов'язків, тому зобов'язана була повідомити про це своєму керівникові, однак не зробила цього.

Також, суб'єктивна сторона правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ст.172-7 КУпАП характеризується тим, що воно вчиняється умисно, особа, яка його вчиняє, усвідомлює, що вона не повідомляє про наявність у неї реального конфлікту інтересів або вчиняє дії чи приймає рішення в умовах реального конфлікту інтересів.

Аналізуючи досліджені під час розгляду справи докази суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутні дані, які б з достовірністю свідчили про об'єктивні та суб'єктивні ознаки реального конфлікту інтересів, наявність суперечностей між приватним інтересами депутата Гермаківської сільської ради, які вплинули на об'єктивність та неупередженість прийняття рішення під час виконання нею вказаних повноважень депутата сільської ради.

Згідно з п.1 ч.1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 , як депутата Гермаківської сільської ради.

Керуючись ст.ст.247,283-285,294 КУпАП України -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена через Борщівський районний суд Тернопільської області до Тернопільського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя