Справа № 560/3055/19
Головуючий у 1-й інстанції: Майстер П.М.
Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.
11 березня 2020 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Полотнянка Ю.П. Драчук Т. О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 листопада 2019 року (виготовлене 07 листопада 2019 року у м. Хмельницький) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
позивач 02.10.2019 звернувся із позовом до Хмельницького окружного адміністративного суду в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови в розрахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 5 процентів сум грошового забезпечення, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2016 перерахунок та щомісячно здійснювати нарахування та виплату пенсії в розмірі - 73 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням 5 процентів, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а також здійснити виплату недоотриманої суми пенсії за період з 01.01.2016, з урахуванням раніше проведених виплат;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду;
- звернути до негайного виконання рішення щодо здійснення з 01.01.2016 перерахунку та щомісячно здійснювати нарахування та виплату пенсії в розмірі - 73 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням 5 процентів, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а також здійснити виплату недоотриманої суми пенсії за період з 01.01.2016, з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.11.2019 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови в розрахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 5 процентів сум грошового забезпечення, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2016 ОСОБА_1 перерахунок та щомісячно здійснювати нарахування та виплату пенсії в розмірі - 73 проценти відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням 5 процентів, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а також здійснити виплату недоотриманої суми пенсії за період з 01.01.2016, з урахуванням раніше проведених виплат.
В решті позовних вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано те, що оскільки позивач звільнений з органів внутрішніх справ відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ у запас за п. 2 ст. 64 "б" (через хворобу), а не згідно пунктів 2, 3 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про національну поліцію", підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 в розмірі 73 відсотки відповідних сум грошового забезпечення, у головного управління немає (55%+18%).
При цьому, виплата пенсії з 01.01.2016 в розмірі 73 проценти відповідних сум грошового та виплата недоотриманої суми пенсії за період з 01.01.2016 виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету.
Також вказує на пропущення позивачем строку звернення до суду.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу вказавши, що позивач був звільнений саме за станом здоров'я, а тому набув законного права на перерахунок пенсії у розмірах встановлених ст. 77 Закону України "Про національну поліцію". При цьому, зазначає, що відповідач не може посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлені та неоспорені сторонами такі обставини.
Згідно свідоцтва про хворобу №236 від 31.10.2011, виданого військово - лікарською комісією ГУ МВС України в Донецькій області, позивач непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.
Відповідно до наказу Управління МВС України на Донецькій залізниці від 31.10.2011 № 422 о/с позивача на підставі рапорту звільнено з органів внутрішніх справ України у запас Збройних Сил за пп. "б" п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС № 114 від 29.07.1991 (через хворобу) з загальною вислугою років 26 років 06 місяців 15 днів, у тому числі календарна - 21 рік 07 місяців 00 днів.
Позивач з 01.11.2011 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 .
30.05.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії з 1 січня 2016 року з врахуванням 5 % до основного розміру пенсії.
Відповідач листом від 11.06.2019 №1566/С-8 відмовив у перерахунку пенсії, при цьому зазначивши, що оскільки ОСОБА_1 звільнений з органів внутрішніх справ відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ у запас за п. 2 статті 64 "Б" (через хворобу), а не згідно пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 73 відсотки відповідних сум грошового забезпечення, у головного управління немає.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що юридично визначальним у даних правовідносинах є факт захворювання, яке спричинило подальшу непридатність позивача до проходження служби, що було установлено у прямо передбачений спосіб, відповідно до діючого підзаконного нормативного акту - Порядку № 85, та зафіксовано у відповідному документі - свідоцтві про хворобу №236 від 31.10.2011, хоча формулювання "непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час" і містить розбіжність із формулюванням, викладеним у п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" - "непридатність до служби в поліції". Однак, наявність такої розбіжності жодним чином не спростовує самого факту непридатності позивача до подальшої служби через хворобу, а тому, дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови в розрахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 5 (п'яти) процентів сум грошового забезпечення, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ є протиправними.
Апеляційний суд не погоджується з висновками суду першої інстанції за такими доводами.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно ст. 13 Закону № 2262-XII (в редакції, що діє на теперішній час) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється, зокрема: 1) у зв'язку із закінченням строку контракту; 2) через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції; 3) за віком - у разі досягнення встановленого для нього цим Законом граничного віку перебування на службі в поліції; 4) у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів; 5) через службову невідповідність; 6) у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України; 7) за власним бажанням; 8) у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу до інших міністерств і відомств (організацій); 9) у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі; 10) у разі набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, або кримінального правопорушення; 11) у зв'язку з набуттям громадянства або підданства іншої держави.
Частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII визначено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно ч. 1 ст. 26 Закону України "Про військову службу і військовий обов'язок" від 25.03.1992 № 2232-XII звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється: а) в запас, якщо військовослужбовці не досягли граничного віку перебування в запасі і за станом здоров'я придатні до військової служби в мирний або воєнний час; б) у відставку, якщо військовослужбовці досягли граничного віку перебування в запасі або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби із зняттям з військового обліку.
Питання звільнення зі служби в органах внутрішніх справ були врегульовані також Положенням про діяльність військово-лікарської комісії в системі МВС України (далі - Положення № 85) та Порядком проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС України (далі - Порядок № 85), затвердженими наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.02.2001 № 85.
Підпунктом 1.63.5. пункту 1.63. Порядку № 85 встановлено, що за результатами медичного огляду ВЛК виносять постанови щодо осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ, зокрема, з формулюванням: "Не придатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час".
Відповідно до підпункту 1.117. 1 пункту 1.117 Порядку № 85 свідоцтво про хворобу у мирний час складається на осіб рядового й начальницького складу, визнаних не придатними до військової служби зі зняттям з військового обліку, не придатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час, обмежено придатними до військової служби, на курсантів та слухачів навчальних закладів МВС, визнаних не придатними до подальшого навчання за станом здоров'я.
Згідно п.62 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29.07.1991 №114 (далі - Положення №114), звільнення осіб рядового і начальницького складу зі служби провадиться: а) у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік), якщо звільнені особи не досягли граничного віку, встановленого Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" для перебування в запасі осіб, які мають військові звання і за станом здоров'я придатні до військової служби; б) у відставку, якщо звільнені особи досягли граничного віку, встановленого Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" для перебування в запасі осіб, які мають відповідні військові звання або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби (із зняттям з військового обліку).
Згідно з положеннями п.64 Положення №114 особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік), зокрема,: а) за віком - при досягненні віку, встановленого для них пунктом 7 цього Положення. Крім того, за віком можуть бути звільнені особи середнього начальницького складу, які мають вислугу 20 і більше років (у пільговому обчисленні), і яким до досягнення встановленого віку перебування на службі залишилося 3 роки і менше, а за їх бажанням при досягненні цього віку - незалежно від наявності вислуги років; б) через хворобу - у разі визнання їх непридатними до військової служби в мирний час (у військовий час - обмежено придатними 2-го ступеня) за рішенням військово-лікарської комісії; в) через обмежений стан здоров'я - у разі визнання їх придатними до військової служби поза строєм у мирний час (у військовий час обмежено придатними 1-го ступеня) за рішенням військово-лікарської комісії при неможливості використання їх на службі у зв'язку з відсутністю відповідних вакантних посад.
На підставі аналізу вказаних законодавчих положень можна дійти висновку про те, що особи, які мають на день звільнення зі служби вислугу 20 і більше років мають право на пенсію за вислугу років у розмірі 50%, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Отже, розмір пенсії визначається, виходячи з 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення лише особам, звільненим з військової служби за віком або станом здоров'я у відставку. Особам, звільненим зі служби у запас, пенсія за вислугу років виплачується в розмірі 50 процентів.
Таким чином, оскільки позивача звільнено зі служби на підставі п. б ст. 64 Положення №114 у запас у зв'язку з хворобою, то відповідно до наведених норм він не має права на призначення пенсії у розмірі 73 процентів (55%+18%) відповідних сум грошового забезпечення, яка призначається особам звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я.
Згідно свідоцтва про хворобу №236 від 31.10.2011, виданого військово - лікарською комісією ГУ МВС України в Донецькій області, позивач непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.
Відповідно до наказу Управління МВС України на Донецькій залізниці від 31.10.2011 № 422 о/с позивача на підставі рапорту звільнено з органів внутрішніх справ України у запас Збройних Сил за пп. "б" п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС № 114 від 29.07.1991 (через хворобу) з загальною вислугою років 26 років 06 місяців 15 днів, у тому числі календарна - 21 рік 07 місяців 00 днів.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції не врахував доводи відповідача стосовно правомірності призначення пенсії в розмірі 68 % відповідних сум грошового забезпечення, а не 73 % сум грошового забезпечення, оскільки позивача звільнено у запас у зв'язку з хворобою, а пенсія у розмірі 73 % відповідних сум грошового забезпечення призначається особам звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції зроблено помилковий висновок щодо необхідності зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2016 ОСОБА_1 перерахунок та щомісячно здійснювати нарахування та виплату пенсії в розмірі - 73 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням 5 %, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а також здійснити виплату недоотриманої суми пенсії за період з 01.01.2016, з урахуванням раніше проведених виплат та задоволення позову в цій частині.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 26.06.2018 у справі №461/6561/17, від 31.07.2018 у справі №295/13716/16-а, від 18.10.2018 у справі №569/3371/17.
Стосовно доводів відповідача про пропущення позивачем строку звернення до суду суд апеляційної інстанції зазначає, що про порушення своїх прав (відмову в перерахунку пенсії) позивач дізнався з листа від 11.06.2019 №1566/С-8 а тому, строк звернення до суду з вказаним позовом позивач не пропустив.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, доводи апеляційної скарги спростовують висновки рішення суду, допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, а тому оскаржуване рішення підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови.
У силу п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити повністю.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 листопада 2019 року - скасувати та прийняти нову постанову.
В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий Ватаманюк Р.В.
Судді Полотнянко Ю.П. Драчук Т. О.