про зупинення провадження у справі
12 березня 2020 року м. Рівне №460/1500/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гудими Н.С., розглянувши в письмовому провадженні питання щодо можливості зупинення провадження в адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання права, визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
03.03.2020 на адресу суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання права на отримання додаткової пенсії у розмірі 25% та підвищення до пенсії у розмірі двох мінімальних заробітних плат з часу призначення пенсії, а з 09.06.2016 як інваліду ІІ групи у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, 75 % додаткової пенсії від її мінімального розміру згідно з ст.ст.39,50,51,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; визнання протиправними дій щодо відмову у проведенні перерахунку з цих підстав та зобов'язання донарахувати та виплатити з часу призначення пенсії за віком додаткову пенсію у розмірі 25% та підвищення до пенсії у розмірі двох мінімальних заробітних плат з часу призначення пенсії, та з 09.06.2016 як інваліду ІІ групи у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, 75 % додаткової пенсії від її мінімального розміру; зобов'язання нарахувати компенсацію за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати належної пенсії з урахуванням проведених виплат, які були нараховані відповідно до постанови Володимирецького районного суду від 10.04.2012 по справі №1702/6509/11, своєчасно не виплачені.
Ухвалою суду від 11.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Одночасно, іншою ухвалою суду від 11.03.2020 роз'єднано позовні вимоги ОСОБА_1 , а саме: позовні вимоги про визнання права, визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з часу її призначення, зобов'язання донарахувати її та виплатити відповідно до ст.ст.39,50,51,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вирішено розглядати в межах провадження цієї адміністративної справи №460/1500/20, тоді як позовні вимоги про зобов'язання нарахувати компенсацію за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати належної пенсії з урахуванням проведених виплат, щоі були нараховані відповідно до постанови Володимирецького районного суду від 10.04.2012 по справі №1702/6509/1, виділено і вирішено розглядати в окремому (самостійному) провадженні.
Розглянувши та дослідивши позовну заяву стосовно позовних вимог в цій справі, суд прийшов до висновку про наявність підстав для зупинення провадження у справі, з огляду на таке.
Судом встановлено, що ухвалою Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 02.04.2019 було передано на розгляд до Великої Палати Верховного Суду справу № 510/1286/16-а за позовом до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/80894542).
У вказаному судовому рішенні Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду визначено виняткові правові проблеми, які головним чином полягають у необхідності формування правових позицій, а саме:
1. Чи можуть cудами застосовуватися у спорах стосовно соціального захисту (для обмеження розміру належних особі сум соціальних виплат) шестимісячні строки звернення до суду, встановлені процесуальним законом - Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 99 в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року, та стаття 122 в чинній редакції), якщо предметом спору є неотримання особою регулярних (щомісячних тощо) соціальних виплат, які суб'єкт владних повноважень з власної вини не виплачував фізичній особі або виплачував у неповному розмірі?
2. Чи можуть суди застосовувати строки звернення до суду, встановлені процесуальним законом - Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 99 в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року, та стаття 122 в чинній редакції), для фактичного встановлення строкових меж (може граничних меж) триваючого правопорушення у сфері реалізації соціальних прав та відповідно цим строком обмежувати доступ особи до суду?
3. Чи може бути факт нездійснення перевірки особою, якій державою призначено пенсію або інші постійні соціальні виплати, правильності нарахування уповноваженими суб'єктами владних повноважень конкретних сум таких виплат або невчасне звернення з відповідним позовом до адміністративного суду підставою для судового захисту її прав лише у межах останніх шести місяців, що передують даті звернення до суду?
4. Чи можуть суди не застосовувати відповідний процесуальний строк, а відповідно до частини шостої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України використовувати як аналогію закону до всіх зазначених вище спорів положення частини другої статті 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статей 51, 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в яких міститься норма, згідно з якою нараховані (первинно встановлені за відповідною заявою фізичної особи) суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком?
Таким чином, у межах розгляду справи № 510/1286/16-а порушуються питання саме строку звернення до адміністративного суду з вимогами щодо захисту соціальних прав, зокрема щодо регулярних (щомісячних тощо) соціальних виплат, а також строкових меж судового захисту цих порушених прав.
Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 прийнято до розгляду справу № 510/1286/16-а.
З матеріалів позовної заяви суд встановив, що позивач звернулася до суду у березні 2020 року з позовом щодо нарахування та виплати доплати до пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, з урахуванням виплачених сум згідно зі ст.ст.39,50,51,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.01.2016 та з часу призначення їй пенсії за віком.
З огляду на викладене, з метою правильного застосування норм матеріального права та дотримання норм процесуального права, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у цій справі на підставі п.5 ч.2 ст.236 КАС України, до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі №510/1286/16-а.
Керуючись статтями 236, 241, 256, 295 КАС України, суд
Провадження в адміністративній справі №460/1500/20 - зупинити до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі №510/1286/16-а.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Суддя Гудима Н.С.