11 березня 2020 року ЛуцькСправа № 140/196/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом заступника керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури до Війницької сільської ради Локачинського району Волинської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
Заступник керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури звернувся з позовом до Війницької сільської ради Локачинського району Волинської області (далі - Війницька сільська рада) про визнання протиправною бездіяльності щодо не затвердження та не розроблення планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення, а саме двох дитячих майданчиків, розташованих за адресами: по вулиці Миру, 1, у селі Війниця Локачинського району Волинської області, по вулиці Молодіжна, 40, у селі Озютичі Локачинського району Волинської області, зобов'язання вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, розташованих на території Війницької сільської ради за адресами: по АДРЕСА_1 Миру АДРЕСА_2 1, у АДРЕСА_3 та по вулиці Молодіжна АДРЕСА_2 40, у АДРЕСА_3 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Володимир-Волинською місцевою прокуратурою вивчено стан додержання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів на території Локачинського району та виявлено порушення в частині незабезпечення проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, а саме: дитячих ігрових майданчиків, що знаходяться по вулиці Миру, 1, у селі Війниця Локачинського району Волинської області, по вулиці Молодіжна, 40, у селі Озютичі Локачинського району Волинської області. Балансоутримувачем вказаних дитячих ігрових майданчиків є Війницька сільська рада. Відповідачем рішення по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації зазначених дитячих ігрових майданчиків не приймались, а також не виготовлялись плани технічної інвентаризації та паспортизації вказаних об'єктів. Відтак, Війницька сільська рада допустила протиправну бездіяльність, оскільки не виконала вимоги пункту 2 частини першої статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» щодо затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячих ігрових майданчиків.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк не подав.
Дослідивши письмові пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, а також письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що Володимир-Волинською місцевою прокуратурою вивчено стан додержання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів на території Локачинського району та виявлено порушення в частині незабезпечення проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, а саме: дитячих ігрових майданчиків, що знаходяться за адресами: по вулиці Миру, 1, у селі Війниця Локачинського району Волинської області, по вулиці Молодіжна, 40, у селі Озютичі Локачинського району Волинської області.
Відповідно до листа Війницької сільської ради від 11.12.2019 №726/01-13 (а.с.7-8) на території ради встановлено два дитячі ігрові майданчики:
- по вулиці Миру, 1, у селі Війниця Локачинського району Волинської області (дитячий ігровий майданчик №1), який розташований на земельній ділянці, користувачем якої є клуб села Війниця;
- по вулиці Молодіжна, 40, у селі Озютичі Локачинського району Волинської області (дитячий ігровий майданчик №2), який розташований на земельній ділянці, користувачем якої є дошкільний навчальний заклад села Озютичі.
Балансоутримувачем вказаних дитячих ігрових майданчиків є Війницька сільська рада.
Так, відповідно до листа Війницької сільської ради від 19.12.2019 №95/01-13 (а.с.10):
- дитячий ігровий майданчик №1 взятий на баланс відповідно до акта видачі благодійної допомоги від ВОБФ «Європейський вектор» від 19.09.2012 та акта інвентаризаційної комісії Війницької сільської ради від 15.01.2013, балансова вартість становить 4940,82 грн.;
- дитячий ігровий майданчик №2 взятий на баланс відповідно до договору №10 від 07.06.2012 та акта №12 від 07.06.2012, балансова вартість становить 14 300 грн.
Крім того, із листа Війницької сільської ради від 11.12.2019 №726/01-13 слідує, що відповідачем рішення по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації зазначених дитячих ігрових майданчиків не приймались, а також не виготовлялись плани технічної інвентаризації та паспортизації вказаних об'єктів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 №2807-IV (далі - Закон №2807-IV) до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб).
Статтею 1 вказаного Закону передбачено, що заходами з благоустрою населених пунктів є роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Згідно із частиною першою статті 2 Закону №2807-IV благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
До об'єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування та прибудинкові території (пункти 1, 2 частини першої статті 13 Закону №2807-IV).
Елементами (частинами) об'єктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків (пункт 8 частини першої статті 21 Закону №2807-IV).
Пунктом 5 частини другої статті 18 Закону №2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Відповідно до частин першої, другої статті 20 Закону №2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Згідно із частиною третьою статті 15 Закону №2807-IV орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об'єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Орган державної влади та орган місцевого самоврядування, підприємство та балансоутримувач несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі.
Порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою, в тому числі дитячих ігрових майданчиків, визначено Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженою наказом Мінрегіонбуду від 29.10.2012 № 550 (надалі - Інструкція № 550).
Згідно із пунктом 1.3. Інструкції № 550 паспортизація об'єктів благоустрою - складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.
Відповідно до пунктів 1.4, 1.5 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно. Технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Відтак, розташовані по АДРЕСА_4 та по вулиці Молодіжна, 40 у селі Озютичі дитячі ігрові майданчики є елементами благоустрою Війницької сільської ради та, відповідно, підлягають технічній інвентаризації та паспортизації.
Однак, як слідує із матеріалів справи, Війницька сільська рада не виконала вимоги пункту 2 частини першої статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», оскільки не затвердила план технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою - дитячих ігрових майданчиків №1 та №2.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності Війницької сільської ради щодо не розроблення та не затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення, а саме: дитячих ігрових майданчиків, якій розташовані по АДРЕСА_4 та по вулиці Молодіжна АДРЕСА_2 40 у АДРЕСА_5 , а тому вона підлягає задоволенню.
Крім того, оскільки суд дійшов висновку про допущення Війницькою сільською радою протиправної бездіяльності щодо не розроблення та не затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (дитячих майданчиків), тому вимога про зобов'язання вчинити дії по розробленню та затвердженню плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячих ігрових майданчиків, розташованих по АДРЕСА_4 1 у АДРЕСА_6 Війниця та по вулиці Молодіжна, 40 у селі Озютичі є також обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Війницької сільської ради Локачинського району Волинської області щодо не розроблення та не затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення - дитячих ігрових майданчиків, які розташовані за адресами: по вулиці Миру, 1, у селі Війниця Локачинського району Волинської області, по вулиці Молодіжна, 40, у селі Озютичі Локачинського району Волинської області.
Зобов'язати Війницьку сільську раду Локачинського району Волинської області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих ігрових майданчиків, які розташовані за адресами: по вулиці Миру, 1, у селі Війниця Локачинського району Волинської області, по вулиці Молодіжна, 40, у селі Озютичі Локачинського району Волинської області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В.В. Дмитрук