Рішення від 12.03.2020 по справі 140/266/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2020 року ЛуцькСправа № 140/266/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій в сумі 61000,00 грн, застосованих згідно із рішенням Головного управління ДФС у Волинській області від 05 березня 2019 року №000800-40.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 06 вересня 2018 року працівниками ГУ ДФС у Волинській області була проведена фактична перевірка торгового об'єкта, де здійснює підприємницьку діяльність відповідач. Актом перевірки від 07 вересня 2018 року №03/195/40-01/ НОМЕР_1 встановлено порушення, зокрема, вимог статтей 11, 11-1, 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” (із змінами та доповненнями) та Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251.

На підставі вказаного акта перевірки Головне управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області) прийняло рішення від 05 березня 2019 року №000800-40 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії; роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії; зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка; роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів відповідно до частини другої статті 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” на загальну суму 61000,00 грн. Зазначене рішення відповідач не оскаржував, в добровільному порядку штраф не сплатив у визначений строк (протягом 30 днів після отримання рішення), тому позивач просив стягнути з відповідача заборгованість за фінансовими санкціями у сумі 61000,00 грн в примусовому порядку.

Ухвалою суду від 12 лютого 2020 року поновлено строк звернення до суду з цим позовом, прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Копію ухвали від 12 лютого 2020 року відповідач отримала 15 лютого 2020 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.65). У встановлений судом строк відповідач відзив та будь-які документи чи пояснення з приводу позову суду не надала.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Отже, зважаючи на те, що відповідач ні відзиву, ні будь-яких доказів у спростування позову у встановлений строк не подала, то судом справу вирішено на підставі наявних матеріалів.

Перевіривши письмовими доказами доводи, викладені у позовній заяві, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 зареєстрована 30 січня 2006 ІНФОРМАЦІЯ_1 як фізична особа-підприємець; відповідач здійснює господарську діяльність у сфері роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах. Ця обставина встановлена на підставі витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.66-67).

06 вересня 2018 року на підставі наказу ГУ ДФС у Волинській області від 05 вересня 2018 року №3166 (а.с.23), направлень від 05 вересня 2018 року №503, №504 (а.с.24) працівниками ГУ ДФС у Волинській області проведено фактичну перевірку господарської одиниці - торгового об'єкту, що знаходиться за адресою: Маневицький район, село Новосілки. За цією адресою та у вказаному об'єкті здійснює підприємницьку діяльність відповідач. За результатами перевірки складено акт від 07 вересня 2018 року №03/195/40-01/ НОМЕР_1 “Про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами” (далі - акт перевірки, а.с.19-20), який підписаний продавцем магазину ОСОБА_2 без зауважень.

Вказаним актом перевірки зафіксовано, що 06 вересня 2018 року в зазначеному магазині було придбано одну пляшку пива Львівське світле об'ємом 0,5 л, вміст спирту 4,5% об. за ціною 13,00 грн та одну пачку сигарет Bond Blue selection за ціною 33,00 грн, яка є вищою від максимальної роздрібної ціни на сигарети, встановленої виробником даних сигарет збільшеної на суму 5% акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів. На споживчій упаковці даних сигарет зазначений виробник ПрАТ “Філіпп Моріс Україна”, дата виготовлення 09 липня 2018 року, зазначена максимальна роздрібна ціна 29,52 грн. Сума 5% надбавки становить - 1,48 грн, а отже ціна реалізації сигарет з врахуванням суми 5% акцизного податку з роздрібного продажу не повинна перевищувати 31,00 грн. В наявності на час перевірки було дві пачки сигарет Bond Blue selection із зазначеною на пачці максимальною роздрібною ціною 29,52 гривень. Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами в торговому об'єкті на час перевірки відсутні. Також під прилавком в картонній коробці виявлено шість пачок сигарет Marvel Red без марок акцизного податку встановленого зразка. Крім того, як слідує з акта перевірки, в даному місці торгівлі знаходились сто одна пляшка пива та шістнадцять пачок сигарет без марок акцизного податку встановленого зразка, які зазначені в додатках №1 та №2 до акта перевірки, чим порушено статтю 11 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” (із змінами та доповненнями) та постанову Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251 “Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів”. Дані алкогольні напої (пиво) та тютюнові вироби, зазначені у додатках №1 та №2 до акта перевірки, вилучено з обігу дільничим офіцером поліції Маневицького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області капітаном поліції Матвійчуком В.А ОСОБА_3 згідно з актом вилучення б/н від 06 вересня 2018 року.

Перевіркою також встановлено порушення пунктів 1, 2, 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (із змінами та доповненнями) (контрольно-розрахункова операція в магазині на загальну суму покупки 46,00 грн була проведена без застосування реєстратора розрахункових операцій (РРО), без видачі на руки розрахункового документа встановленої форми, однак ці обставини на предмет позову не впливають.

Факт виявлених порушень підтверджується також письмовими поясненнями від 06 вересня 2018 року продавця ОСОБА_2 (а.с.25).

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Маневицького районного суду Волинської області від 11 жовтня 2018 року у справі №164/1690/18 ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною першою статі 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на неї стягнення у виді 850,00 грн штрафу з конфіскацією вилучених алкогольних напоїв та тютюнових виробів (а.с.27).

05 березня 2019 року на підставі акта перевірки начальником ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення №000800-40 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу відповідно до частини другої статті 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” в розмірі 17000,00 грн за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії ; 17000,00 грн за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії; 17000,00 грн за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка; 10000,00 грн за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів (а.с.29).

Копія даного рішення із супровідним листом від 05 березня 2019 року №2455/ФОП/03-20-40-01-20 про винесення рішення була надіслана відповідачу рекомендованим порядком. Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 отримала вказане рішення 09 березня 2019 року (а.с.28).

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначаються Законом України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон №481/95-ВР).

Відповідно до абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону № 481/95-ВР передбачено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

За визначеннями підпунктів 14.1.107, 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (ПК України) марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів; маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - це наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Пунктом 226.3 статті 226 ПК України передбачено, що виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251 затверджено Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів. Пунктом 24 вказаного Положення передбачено, що ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України маркованих з порушенням вимог цього Порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняється.

Відповідно до частин першої-третьої статті 11-1 Закону №481/95-ВР встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення.

Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України.

Дата виготовлення наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається із шести цифр, перші дві з яких означають день, наступні дві - місяць, останні дві - рік такої дати.

Згідно з підпунктом 14.1.106 пункту 14.1 статті 14 ПК України максимальні роздрібні ціни - це ціни, встановлені на підакцизні товари (продукцію з урахуванням усіх видів податків (зборів). Акцизний податок з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів не включається до максимальної роздрібної ціни. Максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) встановлюються виробниками або імпортерами товарів (продукції) шляхом декларування таких цін у порядку, встановленому цим Кодексом. Продаж суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни, не може здійснюватися за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

За визначеннями, наведеними у підпунктах 14.1.4, 14.1.145 пункту 14.1 статті 14 ПК України, акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції); підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які цим Кодексом встановлено ставки акцизного податку.

Відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 ПК України об'єктами оподаткування акцизним податком є, зокрема, операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Оскільки товар, що перебував на реалізації у господарській одиниці позивача, є підакцизним товаром, при його реалізації в роздріб у ціну товару повинен включатися акцизний податок у розмірі 5%, який розраховується з вартості тютюнових виробів, що не перевищує їх максимальну роздрібну ціну, встановлену виробником (імпортером), яка зазначена на пачці.

Максимальна роздрібна ціна на товар (пачка цигарок марки Bond Blue selection) була встановлена у розмірі 29,52 грн, тобто з урахуванням вимог ПК України граничною роздрібною ціною реалізованих господарською одиницею позивача тютюнових виробів є 31,00 грн, тоді як контролюючим органом під час проведення фактичної перевірки було встановлено факт реалізації позивачем цигарок марки Bond Blue selection за ціною 33,00 грн, що є порушенням максимальних роздрібних цін на підакцизні товари (у даному випадку тютюнові вироби).

За приписами статті 15 Закону 481/95-BP роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Частиною першою статті 17 Закону №481/95-ВР встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень; роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 10000 гривень; виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Як слідує з позовної заяви, відповідачем не надано накладні на отримання товару, що вказаний у додатках №1, №2 до акта перевірки. Для визначення вартості отриманої партії товарів позивачем направлено запити від 10 вересня 2018 року за №16029/10/03- 20-40-01-13 та №16030/10/03-20-40-01-13 підприємствам оптової торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. Відповідно до отриманих відповідей від підприємств, що здійснюють оптову торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами встановлено, що станом на 05 березня 2019 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 не придбавала вищезазначені алкогольні напої (пиво) та тютюнові вироби, що не дозволяє зробити розрахунок фінансових санкцій, тому розмір фінансової санкції за роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензії буде становити 34000,00 грн (17000,00 грн + 17000,00 грн), оскільки 200 відсотків вартості отриманої партії встановити неможливо у зв'язку з відсутністю накладних. Фінансова санкція за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів буде становити 10000,00 грн, бо 100 відсотків вартості наявних тютюнових виробів 66,00 грн (дві пачки по 33,00 грн), що менше 10000,00 грн. Штрафна санкція за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка - 17000,00 грн (200 відсотків вартості тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка становить 204,00 грн, що менше 17000,00 грн).

Пунктами 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року №790 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Порядок №790) встановлено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Згідно із частиною п'ятою статті 17 Закону № 481/95-ВР у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду. Ці положення Закону №481/95-ВР деталізовано у пунктах 10, 11 Порядку №790, згідно з якими у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.

Рішення про застосування фінансових санкцій у встановленому порядку фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 не оскаржене, воно не скасоване та не виконане протягом 30 днів з дня вручення його копії. З витягу АІС “Податковий блок” від 22 січня 2020 року вбачається, що за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати фінансових санкцій у сумі 61000,00 грн (а.с.31).

Оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 05 березня 2019 року №000800-40 у встановленому порядку не скасоване, відповідачем добровільно фінансові санкції не сплачено (доказів протилежного суду не надано), тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, судові витрати у зв'язку зі сплатою позивачем судового збору з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 72-77, 139, 243-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код юридичної особи 43143484) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (44652, Волинська область, Маневицький район, село Новосілки, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про стягнення фінансових санкцій задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету заборгованість за фінансовими санкціями у сумі 61000,00 грн (шістдесят одну тисячу грн 00 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя Ж.В. Каленюк