Єдиний унікальний номер справи 189/1953/19
Номер провадження 2/235/518/20
Іменем України
(про відмову у відкритті провадження в цивільній справі)
11 березня 2020 року м. Покровськ
Суддя Красноармійського міськрайонного суду Донецької області Клікунова А.С., дослідивши позовну заяву Харківського національного університету внутрішніх справ до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, пов'язаних з утриманням в навчальному закладі, -
08 січня 2020 року на адресу Красноармійського міськрайонного суду Донецької області з Покровського районного суду Дніпропетровської області за підсудністю надійшли матеріали цивільної справи за вказаною позовною заявою.
Харківський національний університет внутрішніх справ позивається до ОСОБА_1 з позовними вимогами про відшкодування грошових коштів вартості витрат, пов'язаних з утриманням у навчальному закладі в сумі 29690,15 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. 01 вересня 2014 року між Харківським національним університетом внутрішніх справ та ОСОБА_1 укладено договір на навчання про підготовку фахівця у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України. За умовами укладеного договору сторони прийняли взаємні зобов'язання, а саме вищий навчальний заклад МВС України створить умови на навчання за державним замовленням (забезпечить харчуванням, речовим майном та грошовим утриманням) для подальшої служби в органах внутрішніх справ, а ОСОБА_1 - після закінчення навчання зобов"язаний прибути до місця призначення за направленням на роботу, приступити до виконання службових обов'язків і відпрацювати не менше трьох років. За період часу з серпня 2014 року до березня 2017 року на навчання ОСОБА_1 в Національній академії внутрішніх справ витрачено грошові кошти у розмірі 29690,15 гривень. Після закінчення ВНЗ лейтенанта поліції ОСОБА_1 відкомандировано для подальшого проходження служби до Покровського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області. 20 квітня 2018 наказом ГУ НП в Донецькій області відповідач був звільнений з органів внутрішніх справ за власним бажанням. ОСОБА_1 відмовився добровільно відшкодовувати витрати пов'язані з навчанням, тому Харківським національним університетом внутрішніх справ порушено захист майнових прав в судовому порядку.
13 січня 2020 року судом здійснено запит № 5/1032 до Центру надання адміністративних послуг м. Покровськ щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 . Згідно листа Центру надання адміністративних послуг м. Покровськ № 67/01-15 від 25.01.2020 року - ОСОБА_1 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , знятий з реєстрації місця проживання 06.08.2013 року.
30 січня 2020 року судом здійснено запит № 5/2761 до Головного управління Державної міграційної служби у Донецькій області щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 . Згідно листа № 2.3/338 від 10.02.2020 року ОСОБА_1 за відомостями відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУ ДМС в Донецькій області зареєстрованим / знятим з реєстрації не значиться.
Згідно ч. 10 ст. 187 ЦПК України якщо отримана судом інформація не дає можливості встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи, суд вирішує питання про відкриття провадження у справі.
Суддя, ознайомившись позовною заявою, долученими матеріали, - приходить до висновку про відсутність підстав для відкриття провадження з огляду на наступне.
Предметна та суб'єктна юрисдикція загальних судів визначена § 1 Глави 2 ЦПК України. Згідно ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Частиною 1 статті 4 КАС України визначено, що адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Отже, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Частиною 4 статті 5 КАС України передбачено, що суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України. Згідно з п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Матеріали справи свідчать, що згідно наказу (витяг) № 189 о/с від 28.08.2014 року Харківського національного університету внутрішніх справ відповідно до наказу МВС України № 792 від 07.08.2014 року «Про переведення курсантів Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О. Дідоренка та Донецького юридичного інституту МВС України», - з 30 серпня 2014 року переведено для подальшого навчання з 1-го курсу факультету підготовки фахівців для підрозділів кримінальної міліції за напрямом підготовки «Правознавство» Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О. Дідоренка на 2-й курс навчально-наукового інституту підготовки фахівців для підрозділів кримінальної міліції за напрямом підготовки «Правознавство» Харківського національного університету внутрішніх справ ОСОБА_1 (а.с. 4).
01 вересня 2014 року з дотриманням вимог Закону України «Про міліцію», постанови КМУ № 313 від 01.03.2007 року «Про затвердження Порядку відшкодування особами витрат, пов'язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ», наказу МВС України № 150 від 14.05.2007 року «Про затвердження Типового договору про підготовку фахівців у вищому навчальному закладі МВС України», - між Харківським національним університетом внутрішніх справ (виконавець), Головним управлінням МВС України в Донецькій області (замовник) та ОСОБА_1 укладено договір про підготовку фахівця у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України (а.с. 10 - 11).
Згідно наказу (витягу) № 241 о/с від 30.12.2015 року Харківського національного університету внутрішніх справ відповідно до п. 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України в зв'язку з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію», пунктів 9 та 12 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» - ОСОБА_1 прийнято на службу до Національної поліції з 28.12.2015 року, із зарахуванням до стажу служби в поліції період навчання з 07.11.2015 року до 28.12.2015 року курсанта 3-го курсу факультету № 2 Харківського національного університету внутрішніх справ за спеціальністю «Правознавство» (а.с. 5).
Згідно наказу (витягу) № 69 о/с від 04.03.2017 року Харківського національного університету внутрішніх справ - зі складу курсантів 4-го курсу факультету № 2 за спеціальністю «Правознавство» з 04.03.2017 року відраховано та направлено до Головного управління Національної поліції в Донецькій області лейтенанта поліції ОСОБА_1 , сума витрат, пов'язаних з його утриманням складає 29 690,15 гривень (а.с. 8).
Для подальшого проходження служби лейтенант поліції ОСОБА_1 призначений на посаду оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти особи відділу кримінальної поліції Покровського відділу поліції ГУ НП в Донецькій області.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Таким чином, працівник поліції є представником державного органу виконавчої влади, а тому його служба є публічною.
Відповідно до ч. 4 ст. 74 Закону № 580-VIII особи, які навчаються за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, у разі дострокового розірвання контракту про здобуття освіти з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2, 4 частини першої статті 77 цього Закону, а також поліцейські, звільнені зі служби в поліції протягом трьох років після закінчення вищезазначених навчальних закладів з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2, 4 частини першої статті 77 цього Закону, відшкодовують Міністерству внутрішніх справ України витрати, пов'язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до наказу (витяг) № 156 о/с від 20.04.2018 року ГУ НП в Донецькій області лейтенанта поліції Ярмільця Д.В. оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти особи відділу кримінальної поліції Покровського ВП звільнено зі служби в поліції з 20.04.2018 року відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» за власним бажанням згідно поданого рапорту; вислуга років у календарному обчисленні складає 04 роки 08 місяців 16 днів (а.с. 9).
Таким чином після закінчення навчання в Харківському національному університеті внутрішніх справ ОСОБА_1 прослужив в органах поліції менше ніж три роки.
Харківським національним університетом внутрішніх справ пред'явлено позов до ОСОБА_1 посилаючись, що спір виник в результаті невиконання відповідачем цивільно-правової угоди, внаслідок чого у нього виникло зобов'язання відшкодувати вартість навчання.
За позицією суду даний спір підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Згідно з п. 15 ч. 1 ст. 3 КАС України публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про міліцію» (чинного на час укладення сторонами договору про підготовку фахівця у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України від 01.09.2014 року) на курсантів, слухачів, ад'юнктів, інших атестованих працівників, у тому числі й викладацького складу навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України, поширюються права і обов'язки, гарантії правового і соціального захисту та відповідальність працівників міліції. Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону № 565-XII 20.12.1990 року працівник міліції є представником державного органу виконавчої влади, а тому його служба є публічною.
Спори, пов'язані з питаннями реалізації правового статусу особи, яка перебуває на посаді публічної служби, від моменту її прийняття на посаду і до звільнення з публічної служби, зокрема, й питаннями відповідальності за невиконання договору підготовки фахівця, що призвели до відшкодування фактичних витрат, пов'язаних з утриманням у навчальному закладі, навіть якщо подання відповідного позову про відшкодування витрат відбувається після її звільнення з державної служби, підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства. У межах цивільного судочинства суд не може досліджувати та встановлювати правомірність дій, рішень чи бездіяльності службовця або посадовця, оскільки така можливість передбачена лише в адміністративному судочинстві в силу вимог статті 19 КАС України, якою охоплюється питання прийняття на публічну службу, її проходження та звільнення.
Аналогічний висновок зроблено у постанові від 12 грудня 2018 року у справі № 804/285/16 (провадження № 11-669апп18), в якій Велика Палата Верховного Суду відступила від висновків, викладених у постановах від 14 березня 2018 року у справі № 461/5577/15-ц (провадження № 14-18цс18), від 31 жовтня 2018 року у справі № 820/5761/15 (провадження № 11-750апп18) та інших постановах, що свідчить про усталену практику розгляду вказаної категорії спорів, та підлягає обов'язковому врахуванню в розумінні ч. 4 ст. 263 ЦПК України.
З урахуванням викладеного, правовідносини, які виникли між сторонами є адміністративно-правовими, справа підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За положеннями ч. 5 ст. 186 ЦПК України, відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
На підставі п. 1 ч. 1, ч. 5 ст. 186, 260, 261 ЦПК України суд, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Харківського національного університету внутрішніх справ до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, пов'язаних з утриманням в навчальному закладі, - в зв'язку з тим, що заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Роз'яснити позивачу Харківському національному університету внутрішніх справ, що з зазначеним позовом до ОСОБА_1 позивач має право звернутися до відповідного суду в порядку адміністративного судочинства.
Роз'яснити позивачу Харківському національному університету внутрішніх справ, що згідно п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору підлягає поверненню на підставі відповідного клопотання.
Копію ухвали з дотриманням ч. 2, ч. 3 ст. 186 ЦПК України надіслати на адресу позивача.
Ухвала оскарженню не підлягає, та відповідно до ч. 2 ст. 261 ЦПК України набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржене протягом п'ятнадцяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 354, 355 ЦПК України та, відповідно п. п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень ЦПК України, - до Донецького апеляційного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя: