11 березня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/67/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Корабельної районної у м. Херсоні ради, Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні державної адресної допомоги, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулась до суду з позовом до Виконавчого комітету Корабельної районної у м. Херсоні ради (далі-відповідач-1), Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради (далі-відповідач-2), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Виконавчого комітету Корабельної районної у місті Херсоні ради “Про відмову у призначенні (відновленні) соціальних виплат” № 39 від 23.12.2019 року щодо відмови в призначенні (відновленні) державної адресної допомоги з 19.12.2019 року внутрішньо переміщеній особі - ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради: - призначити (відновити) державну адресну допомогу ОСОБА_1 , з 19.12.2019 року та виплатити заборгованість за вказаний період на рахунок ОСОБА_1 , відкритий раніше для отримання соціальної виплати.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є уродженкою смт.Новотроїцьке Волноваського району Донецької області. З 15.07.2015 р. фактично проживає з дитиною за адресою: АДРЕСА_1 , та має статус внутрішньо переміщеної особи відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 29.09.2016 р. № 6521001772, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради. З часу взяття на облік як внутрішньо переміщена особа отримувала щомісячну адресну допомогу на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. За минулий рік позивач двічі зверталась до суду з позовними вимогами щодо відмови у призначенні адресної допомоги та за рішеннями суду відповідач здійснював відновлення виплат, але лише на півроку. 10.12.2019 р. звернулась до управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради з відповідною заявою, однак отримала відмову, викладену в рішенні комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Корабельної районної у місті Херсоні ради від 23.12.2019 р. №39. Відмова мотивована тим, що смт.Новотроїцьке Волноваського району Донецької області, де проживала позивач до переміщення, не значиться в Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 1085. Вважає прийняте рішення про відмову у виплаті позивачу адресної допомоги протиправним, з огляду на те, що розпорядженнями Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року та від 02.12.2015 року №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, до якого включено смт. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області. Крім того, позивач зазначає, що наказом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України №33/6/а від 7.10.2014 року «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення» (чинний на теперішній час) районами проведення АТО визначені Донецька та Луганська області (без виключень). Із цього вбачається, що всі населенні пункти Донецької та Луганської областей є районами проведення АТО. Також згідно листа командира Військової частини НОМЕР_1 від 06.11.2019р. №313/12/8582 населений пункт смт.Новотроїцьке Волноваського району Донецької області віднесено до території, на якій проводиться операція об'єднаних сил.
Ухвалою від 14.01.2020р. провадження у справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Управлінням праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні надано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого убачається, що відповідач-2 заперечує проти позову з огляду на наступне. Зокрема, зазначає, що оскаржуване рішення від 23.12.2019р. №39 прийняте комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Корабельної у місті Херсоні ради, яка керувалась вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 505 "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" та розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 1085 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення". Однак, відповідно до вказаних актів смт. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області не увійшло до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. З огляду на викладене відповідач-2 вважає протиправною відмову про призначенні позивачу соціальних виплат та просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідач-1 не скористався своїм процесуальним правом та не надав до суду відзив на позовну заяву.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.
Місцем реєстрації ОСОБА_1 є АДРЕСА_2 , що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_2 , яка міститься в матеріалах справи.
Позивач взята на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою від 29.09.2016 р. № 6521001772, а фактичне місце проживання/перебування - АДРЕСА_1 . Проживає разом зі своєю дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
10.12.2019 р. позивач звернулася до Корабельного УПСЗН із заявою щодо призначення грошової допомоги для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг та заявою щодо відсутності змін, що могли б призвести до зміни виплати адресної грошової допомоги переміщеним особам.
Рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Корабельної у місті Херсоні ради від 23.12.2019 р. №39 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні (відновленні) соціальної виплати, про що повідомлено позивача листом начальника управлінням праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради від 26.12.2019 р. №462/13.
Підставою відмови у призначенні (відновленні) соціальних виплат з 19.12.2019р. слугувало те, що смт.Новотроїцьке Волноваського району Донецької області не увійшло до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 1085.
Не погоджуючись з вказаною відмовою позивач звернулася до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні обставини та приписи законодавства.
Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 р. № 1706-VII (далі - Закон № 1706-VII в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ч.ч.2, 3 ст.7 Закону № 1706-VII Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Приписами ч.ч.1, 2 ст.4 Закону № 1706-VII визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №505 затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - Порядок № 505).
Відповідно до п.2 Порядку № 505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. №1085 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 92, ст.2655; 2015 р., № 98, ст.3368).
Згідно п.6 Порядку №505 грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
З аналізу даних норм законодавства слідує, що право на отримання грошової допомоги мають особи, які перебувають на обліку як внутрішньо переміщені особи, що перемістилися з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження або які розташовані на лінії зіткнення. При цьому перелік таких населених затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 1085.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови позивачу у призначенні щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, стало те, що смт.Новотроїцьке Волноваського району Донецької області відсутнє в Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 1085.
Дійсно, смт.Новотроїцьке Волноваського району Донецької області не входить до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, однак відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 р. № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" смт.Новотроїцьке Волноваського району Донецької області включено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.
Зі змісту листа від 06.11.2019р. №313/12/8582, наданого командиром військової частини НОМЕР_1 , убачається, що: «…на виконання п. 3 статті 5 Закону України “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях” від 18 січня 2018 року №2268-VIII (далі - Закон України), на території Донецької та Луганської областей вживаються заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації;
30 квітня 2018 року Президентом України - Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України було підписано Указ №116/2018 “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 квітня 2018 року “Про широкомасштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях” та наказ “Про початок операції об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації на території Донецької та Луганської областей”.
З огляду на зазначене, смт Новотроїцьке Донецької області Волноваського району фактично відноситься до зони проведення ООС.».
Згідно ст.8 Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях" початок та завершення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях визначаються окремими рішеннями Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України.
На даний час заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях тривають, рішення про їх припинення не прийнято.
Враховуючи, що на час звернення позивача із заявою від 10.12.2019 р. населений пункт смт.Новотроїцьке Волноваського району Донецької області було включено до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, який затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 р. № 1275-р, суд приходить до висновку, що відповідачем-1 необґрунтовано відмовлено позивачу в наданні щомісячної адресної допомоги з 19.12.2019 р. внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Корабельної у місті Херсоні ради від 23.12.2018 р. №39. Отже, вказане рішення є протиправним.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінюючи наявні докази, суд дотримується позиції, вказаної у рішенні Європейського суду з прав людини, яку він висловив у пункті 53 рішення у справі “Федорченко та Лозенко проти України”, відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення “поза розумним сумнівом”.
Відповідачами не надано до суду жодних доказів на підтвердження правомірності прийнятого рішення, натомість позивачем надано достатньо доказів на підтвердження правомірності своїх вимог.
З огляду на викладене суд дійшов до висновку про задоволення позову.
Приписами ч.1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Звертаючись до суду з даним позовом, позиваче6м сплачено судовий збір у сумі 840,80 грн., отже саме ця сума підлягає відшкодуванню позивачу шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Корабельної районної у м. Херсоні ради (73000, м.Херсон, вул.Суворова, 29, код ЄДРПОУ 27542487), Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні державної адресної допомоги, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Виконавчого комітету Корабельної районної у місті Херсоні ради від 23.12.2019р. №39 щодо відмови в призначенні (відновленні) державної адресної допомоги ОСОБА_1 з 19.12.2019 р.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м.Херсоні ради (73000, м.Херсон, вул.Суворова, 29, код ЄДРПОУ 37542197) призначити (відновити) та виплатити державну адресну допомогу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_3 ), починаючи з 19.12.2019 р.
Стягнути з Виконавчого комітету Корабельної районної у м.Херсоні ради (73000, м.Херсон, вул.Суворова, 29, код ЄДРПОУ 27542487) на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради (73000, м.Херсон, вул.Суворова, 29, код ЄДРПОУ 37542197) на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А.С. Пекний
кат. 112010204