Справа № 711/9189/19
Провадження № 2/712/847/20
04 березня 2020 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді - ТОКОВОЇ С.Є.
при секретарі - МОГИЛА І.С.
за участю позивача - ОСОБА_1
представників відповідачів - Кирман В.О., Підгорного М.О.
розглянувши в підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Управлінська компанія «Нова Якість» Дільниця 9», Виконавчого комітету Черкаської міської ради про спонукання вчинення певних дій,
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю «Управлінська компанія «Нова Якість» Дільниця 9», Виконавчого комітету Черкаської міської ради про спонукання вчинення певних дій.
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що згідно з рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради № 550 від 15.05.2019 року «Про призначення управителя багатоквартирних будинків» переможцем конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Черкас визначено ТОВ «Сантехбудконструкція». На підставі даного рішення між ТОВ «Сантехбудконструкція» та від імені співвласників багатоквартирного будинку за адресою АДРЕСА_1 виконавчим комітетом Черкаської міської ради по будинку укладено договір № 177 від 20.05.2019 року про надання послуги з управління багатоквартирним будинком та, затверджено кошторис витрат на утримання будинку та прибудинкової території( додаток № 5 до договору). ТОВ «Сантехбудконструкція» є платником податку на додану вартість, відповідно до ціни послуги була включена сума податку на додану вартість в розмірі 20%.
Правонаступником товариства в частині надання послуги з управління багатоквартирним будинком з 27.06.2019 є ТОВ «Управлінська компанія «Нова Якість» Дільниця 9», яка надає послуги з управління будинком за адресою: АДРЕСА_1 де позивач являється власником квартири АДРЕСА_2 , є платником єдиного податку третьої групи, сплачує єдиний податок за ставкою 5% та не є платником ПДВ, відповідно не має право збільшувати вартість послуг на суму ПДВ. При цьому до договору № 177 від 20.05.2019 року про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, в тому числі до кошторису та п. 10 договору - винагороди управління, зміни внесені не були, податок на додану вартість з ціни послуги не виключили.
Бездіяльність виконавчий комітет Черкаської міської ради полягає у тому, що визнавши правонаступником ТОВ «Управлінська компанія «Нова Якість» Дільниця 9» не вимагає від товариства змінити ціну договору, виключивши з неї суму податку на додану вартість.
Завищена ціна послуги на суму ПДВ порушує її право, як споживача послуги.
В подальшому позивач неодноразово змінювала предмет позову, в остаточній редакції позову від 06.02.2020 року просить суд визнати бездіяльність відповідача виконавчого комітету Черкаської міської ради в питанні прийняття рішення «Про внесення змін до договорів «Про надання послуги з управління багатоквартирним будинком» шляхом укладання додаткових угод у зв'язку з доповненими матеріалами конкурсної пропозиції переможцем конкурсу, а саме, відмовою переможця конкурсу від статусу платника податку на додану вартість. Визнати з 27 червня 2019 року недійсним п.10 договору № 177 від 20 травня 2019 року «Про надання послуги з управління
багатоквартирним будинком» та зобов'язати відповіла ТОВ «Управлінська компанія «Нова якість» Дільниця 9» надати позивачу ОСОБА_1 відповідь на її звернення від 16.09.2019 року.
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 24 грудня 2019 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 30 січня 2020 року.
В судовому засіданні представник відповідача виконавчого комітету Черкаської міської ради заявив клопотання про закриття провадження у справі. Клопотання обґрунтовував тим, що вимога позивача про визнання бездіяльності виконавчого комітету Черкаської міської ради не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження поширюється юрисдикцію адміністративних судів. Крім того, вимога про визнання недійсним п.10 договору № 177 від 20.05.2019 «Про надання послуги з управління багатоквартирним будинком» також не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки згідно з п. 1 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці, розглядаються господарськими судами.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечувала проти заявленого клопотання посилаючись на те, що вона оспорює бездіяльність виконавчого комітету Черкаської міської ради як фізична особа, а пункт 10 Договору № 177 від 20 травня 2019 року порушує її права як співвласника будинку.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
У статт 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
За статтею 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності й спеціалізації та визначається законом.
Частиною першою статті 18 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Важливість визначення юрисдикції підтверджується як закріпленням у Конституції України принципу верховенства права, окремими елементами якого є законність, правова визначеність та доступ до правосуддя, так і прецедентною практикою Європейського суду з прав людини.
Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Критеріями розмежування судової юрисдикції , тобто передбаченими законом умовами , за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого судочинства , є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства , в якому розглядається визначена категорія справ.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.
За приписами статті 4 КАС України встановлено, що адміністративна справа - переданий
на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Відповідно до статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, де суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 цього Кодексу).
Отже, до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників є суб'єктом владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, у цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Разом з тим, визначальними ознаками приватноправових відносин є юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового особистого інтересу суб'єкта.Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням наявного приватного права певного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб'єкта владних повноважень.
Так, судом на підставі матеріалів справи установлено, що предметом спору є незгода позивача ОСОБА_1 із п. 10 договору № 177 від 20 травня 2019 року щодо безпідставного включення до ціни послуги з управління податку на додану вартість, а таакож визнання бездіяльності виконавчого комітету Черкаської міської ради в питанні не прийняття рішень щодо внесення змін до вказаного договору шляхом укладення додаткових угод у зв'язку з доповненими матеріалами конкурсної пропозиції переможцем конкурсу, а саме відмовою переможця конкурсу від статусу платника податку на додану вартість.
За умовами договору № 177 від 20 травня 2019 року від імені співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 діє виконавчий комітет Черкаської міської ради на підставі рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради « Про переможця конкурсу з визначення управителя багатоквартирних будинків» від 15.05.2019 року № 550, тобто відповідач - виконавчий комітет Черкаської міської ради у даній справі виступає не як суб'єкт владних повноважень, а як сторона договору
Відповідно до ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Поряд з цим, як зазначалось вище, позивач просить суд визнати недійсним п. 10 договору №177 від 20.05.2019 року , сторонами якого є ТОВ « Сантехбудконструкція» як управитель та виконавчий комітет Черкаської міської ради який діє від імені співвласників багатоквартирного будинку, оскільки об"єднання співвлапсників вказаного будинку не створено.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Згідно з пунктами 4, 5 статті 13 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про
особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» до визначення співвласниками багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, форми управління багатоквартирним будинком, але не більше одного року із дня набрання чинності цим Законом, послуги з утримання такого будинку надає суб'єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у багатоквартирному будинку до набрання чинності цим Законом.
У разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб'єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом.
За приписами ч.1 ст.11 вказаного Закону управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором.
Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 15.05.2019 року № 550 « Про призначення управителя багатоквартирних будинків « ТОВ « Сантехбудконструкція» визначено переможцем конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Черкаси, згідно з переліком, затвердженим рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 23.04.2019 року № 474 « Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 12.02.2019 р. № 158 « Про затвердження документації для проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Черкаси».
20.05.2019 року між ТОВ «Сантехбудконструкція» та від імені співвласників багатоквартирного будинку за адресою АДРЕСА_1 виконавчим комітетом Черкаської міської ради в особі заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Бурдонос Л.І. укладено договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_3 .
В подальшому, відповідно до Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» створено ТОВ « Управлінська компанія «Нова якість» Дільниця 9 « шляхом виділу з ТОВ «Сантехбудконструкція». Вказане товариство є правонаступником ТОВ «Сантехбудконструкція» в частині надання послуг з управління багатоквартирними будинками, в тому числі і будинком АДРЕСА_1 .
Сторонами договору № 177 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 20.05.2019 року є ТОВ « Сантехбудконструкція» ( правонаступником стало ТОВ « Управлінська компанія « Нова якість'Дільниця № 9) та співвласники багатоквартирного будинку за адресою АДРЕСА_1 від імені яких уповноваженою особою виконавчого комітету Черкаської міської ради підписано даний договір.
Крім того, за змістом статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею.
До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, зокрема, розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку, встановлення, зміну та скасування обмежень щодо користування ним; визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем; обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням; визначення повноважень управителя щодо управління багатоквартирним будинком .
Рішення зборів співвласників оформляється протоколом, який підписується усіма співвласниками (їх представниками), які взяли участь у зборах, кожен з яких ставить підпис під відповідним варіантом голосування ("за", "проти", "утримався"), за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики.
У протоколі обов'язково зазначається така інформація про співвласників (їх представників), які взяли участь у зборах співвласників: прізвище, ім'я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представника).
Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за рішенням зборів співвласників (загальних зборів ОСББ) і згодою управителя та зазначається у договорі з управителем.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що позивач оспорює пункт договору, щодо встановлення ціни послуги з управління. Вказаний договір за своїм змістом є господарським зобов'язанням, а відповідно до п. 1 ч.1 ст. 20 Господарського процесуального Кодексу України справи у спорах, що виникають при укладенні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності , крім правочинів, стороною яких є фізична особа , яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та ( або) фізичні особи- підприємці розглядаються господарськими судами.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що даний спір не підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства , а підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства у зв'язку з чим, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, провадження у справі, підлягає закриттю .
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 255,258, 260, 261 ЦПК України, -
Провадження по справі за позовом ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Управлінська компанія «Нова Якість» Дільниця 9», Виконавчого комітету Черкаської міської ради про спонукання вчинення певних дій - закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня її проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу (п.15 Розділу ХII «Перехідні положення» ЦПК України).
Повний текст ухвали суду складено 10 березня 2019 року.