про залишення позовної заяви без руху
10 березня 2020 року м. Рівне№460/1448/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербакова В.В. перевіривши виконання вимог статті 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України за позовною заявою
Комунального автотранспортного підприємства - 1728
доРівненського міського відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів)
про визнання протиправною та скасування постанови,
та перевіривши на предмет відповідності позовної заяви вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України,
Комунальне автотранспортне підприємство 1728 звернулося до суду з позовом до Рівненського міського відділу Державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Львів), в якому просить:
зупинити виконавче провадження №449622778 від 08.10.2015 з примусового виконання постанови №45555300 виданої 07.08.2015 Відділом державної виконавчої служби Рівненського міського управління юстиції про стягнення з Комунального автотранспортного підприємство 1728 виконавчого збору у сумі 88067,54 грн.
визнати протиправною та скасувати постанову №45555300 видану 07.08.2015 Відділом державної виконавчої служби Рівненського міського управління юстиції про стягнення з Комунального автотранспортного підприємство 1728 виконавчого збору у сумі 137512,73 грн.
Згідно з п.3 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши відповідність позовної заяви ст.160, 161 КАС України суддя встановив наступне.
Згідно з п.2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Проте, позивачем в позовній заяві не зазначено офіційну електронну адресу відповідача.
Відповідно до п.4, 5 ч.5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Під змістом позовних вимог розуміються запропоновані позивачем, із установлених законом, способи захисту свого публічного права, свободи чи інтересу, а обставинами, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, є конкретні юридичні факти з настанням яких суб'єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини. При цьому позовні вимоги і обставини в їх обґрунтування мають викладатися лаконічно, чітко, зрозуміло, з використанням прийнятої юридичної термінології.
Згідно з ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Зі змісту позовних вимог, судом встановлено, що позивачем заявлено, зокрема, позовну вимогу про зупинення виконавчого провадження №449622778 від 08.10.2015 з примусового виконання постанови №45555300, виданої 07.08.2015 Відділом державної виконавчої служби Рівненського міського управління юстиції про стягнення з Комунального автотранспортного підприємство 1728 виконавчого збору у сумі 88067,54 грн.
Таким чином, вказана вимога не відповідає положенням ч.1 ст.5 КАС України, що в свою чергу виключає можливість належного способу судового захисту прав позивача.
Суд також зазначає, що вимога про зупинення виконавчого провадження №449622778 від 08.10.2015 з примусового виконання постанови №45555300, виданої 07.08.2015 Відділом державної виконавчої служби Рівненського міського управління юстиції про стягнення з Комунального автотранспортного підприємство 1728 виконавчого збору у сумі 88067,54 грн. оформлена не точно. Зокрема, номер виконавчого провадження та сума виконавчого збору 88067,54 грн. не співпадає зі змістом позовної заяви та наданими доказами, що позбавляє суд можливості визначити зміст позовних вимог.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Частиною 2 статті 287 КАС України встановлено спеціальні строки звернення до суду. Так, позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів; у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
Судом встановлено, що позивач звернувся до суду з даним позовом 02.03.2020. Проте, оскаржувана постанова прийнята 07.08.2015.
Зі змісту позовної заяви судом встановлено, що 03.02.2020 відповідач направив на адресу Комунального автотранспортного підприємства 1728 виклик, яким повідомив про виконавче провадження №49622778 від 08.10.2015 з примусового виконання постанови №45555300, виданої 07.08.2015 Відділом державної виконавчої служби Рівненського міського управління юстиції про стягнення з Комунального автотранспортного підприємство 1728 виконавчого збору у сумі 137512,73 грн.
Проте, будь-яких доказів на підтвердження вказаних обставин суду надано не було.
Таким чином, зі змісту позовної заяви суд не може встановити точну дату, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, і чи поданий адміністративний позов в межах строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Заяви про поновлення строку звернення до суду позивачем подано не було.
Згідно з ч.1, 2 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин позовну заяву слід залишити без руху.
Позивачу недоліки позовної заяви слід усунути у спосіб, який передбачає подання до суду:
- належним чином оформленої позовної заяви у відповідності до ст.160 КАС України із зазначенням у ній позовних вимог сформованих відповідно до ч.1 ст.5 КАС України;
- заяви про поновлення строку звернення до суду та докази поважності причин його пропуску.
Керуючись статтею 169 КАС України, суд -
Позовну заяву Комунального автотранспортного підприємства - 1728 до Рівненського міського відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про визнання протиправною та скасування постанови - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви тривалістю не більше 10 днів з дня вручення даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо не оскаржується.
Суддя Щербаков В.В.