Рішення від 10.03.2020 по справі 420/5918/19

Справа № 420/5918/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Танцюри К.О.,

за участю секретаря Орленко А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з підвищенням з 06 вересня 2017 року розміру складових грошового забезпечення, а саме посадового окладу до 7750,00 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури” № 657 від 30.08.2017р. з урахуванням інших видів грошового забезпечення, визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з підвищенням з 01 січня 2018 року розміру складових грошового забезпечення, а саме - окладу за військове звання до 1480,00 грн., надбавки за вислугу років до 35% згідно постанов Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 від 30.08.2017р., “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” № 103 від 21.02.2018р. з урахуванням інших видів грошового забезпечення, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із 01 жовтня 2017 року здійснити перерахунки призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно довідки військової прокуратури Західного регіону України №139 від 24.05.2019р. з урахуванням таких видів та розмірів грошового забезпечення: посадового окладу -7750,00грн.; окладу за військовим званням “полковник”- 135,00грн; надбавки за вислугу років - 2712,50грн.; надбавки за виконання особливо важливих завдань - 7418,25грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 1162,50грн.; премії -11506,95грн.; усього з розміру грошового забезпечення 30685,20грн., зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 01 січня 2018 року здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно довідки військової прокуратури Західного регіону України №138 від 24.05.2019р. з урахуванням таких видів та розмірів грошового забезпечення: посадового окладу - 7750,00грн.; окладу за військовим званням “полковник”-1480,00грн; надбавки за вислугу років - 3230,50грн.; надбавки за виконання особливо важливих завдань - 8722,35грн.; надбавки за службу в умовах з режимних обмежень - 1162,50грн.; премії - 12289,94грн.; усього з розміру грошового забезпечення 34635,29грн., зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області сплатити позивачу різницю між сумами донарахованої та фактично сплаченої пенсії за період з 01.10.2017р. до часу набрання рішенням суду законної сили, та сплачувати її без обмеження максимального розміру, з урахуванням уточненого адміністративного позову від 04.11.2019р.

Ухвалою суду від 11.11.2019р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою суду від 04.12.2019р. ухвалено перейти до розгляду справи у порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 05.02.2020р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що він проходив дійсну військову службу у Збройних Силах України з 1992 року та наказом Міністра оборони України від 24 грудня 2001 року № 1211 був відрядженим до Генеральної прокуратури України. Протягом січня 2002 року - серпня 2012 року проходив військову службу в органах військової прокуратури у складі Генеральної прокуратури України на різноманітних прокурорсько-слідчих посадах та наказом прокурора Західного регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері № 8К від 10 серпня 2012 року з 14 серпня був звільненим з органів прокуратури у зв'язку зі звільненням з військової служби. Позивач зазначав, що згідно пункту «а» ст.12 Закону №2262 з 2012 року йому призначена пенсія за вислугу 24-х років у розмірі 62% грошового забезпечення та, що він отримує пенсію і по теперішний час. Позивач у позовній заяві зазначав, що обчислення грошового забезпечення для визначення призначеної йому пенсії повинно здійснюватися відповідно до норм Законів №№ 2262,1697, 2011, постанов № 505, 657,104 та вказані нормативні акти, які є спеціальними щодо умов та порядку грошового забезпечення військовослужбовців військової прокуратури, відрізняються від загальних умов оплати праці працівників прокуратури та військовослужбовців шляхом встановлення низки особливостей складових грошового забезпечення, визначення його розмірів. Зазначене, на думку позивача, обумовлено їх правовим статусом, згідно якого військовослужбовці, що знаходяться на прокурорсько-слідчих посадах, фактично є особами, які відряджені до Генеральної прокуратури України з відповідною специфікою їх грошового забезпечення. Позивач також зазначав, що згідно норм частини 4 статті 63 Закону №2262 всі призначені за цим Законом пенсії підлягають обов'язковому перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та, що з 01 жовтня 2017 року пенсія підлягала перерахунку відповідно до умов постанов №657, 505 про суттєве підвищення посадових окладів працівникам прокуратури. Так, позивач зазначав, що за його посадою начальника відділу оклад був підвищений до 7750 гривен, одночасно загальна сума грошового забезпечення збільшилась до 30685, 20 грн., про що, на його думку, свідчить довідка військової прокуратури Західного регіону України від 24 травня 2019 року №139. Також, позивач зазначав, що постановою №704 підвищені оклади за військові звання та надбавки за вислугу років, що підтверджено довідкою військової прокуратури Західного регіону України від 24 травня 2019р. №138. Позивач, посилаючись на те, що незважаючи на надання ним до пенсійного органу вищезазначених довідок, відповідачем не здійснені відповідні перерахунки та просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник позивача, посилаючись на обґрунтування викладені у позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 з підстав викладених у відзиві на позовну заяву від 03.12.2019р., вказавши, що позивачем пропущено, встановлений КАС України, строк звернення до суду. Відповідач, посилаючись на положення Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 вказав, що повідомлення з Пенсійного фонду України щодо підстав перерахунку пенсії військовослужбовцям військових прокуратур відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 30.08.2017р. №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не надходило. Крім того, на думку відповідача, необгрунтованим є посилання позивача на ч.1 ст.63 Закону -2262, як на підставу перерахунку пенсії позивача, оскільки зазначена норма Закону -2262, а саме ч. 1 статті 63 Закону - 2262, стосується тих військовослужбовців, пенсія яким призначена до набрання чинності цим Законом, а саме до 09.04.1992р. При цьому, як зазначив відповідач, Порядком №3-1 не передбачено обов'язок органу Пенсійного фонду України приймати рішення з питань здійснення перерахунку пенсій військовослужбовцям. Відповідач зазначав, що ОСОБА_1 отримує пенсію як військовослужбовець відповідно до Закону - 2262 та водночас просить здійснити перерахунок, як відряжений до органів прокуратури. Представник відповідача зазначав, що вказані норми матеріального права вже були проаналізовані Верховним Судом, зокрема, у справі №674/900/16-а та щодо пенсійного забезпечення прокурорсько-слідчих працівників. У постанові від 20 лютого 2018 року викладено правову позицію про те, що з 01 січня 2015 року - дня набрання чинності Законом № 76-VIII, яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 501 Закону 1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», а у подальшому у зв'язку із набранням чинності 15 липня 2015 року Закону № 1697-VII, який містить аналогічну норму - Урядом не було прийнято відповідний нормативно-правовий акт, позаяк і не було визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, тому пенсії, призначені за статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури. Також, відповідач наголошував, що з 01.01.2018р. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови - 103, на підставі довідки від 31.03.2018р. №ХВ 63068, направленої на адресу Головного управління Львівським обласним військовим комісаріатом за посадою начальник відділу військової прокуратури Західного регіону України за військовим званням - полковник. Таким чином, як зазначив відповідач, перерахунок пенсії позивача відповідно до постанови - 103 та постанови -704 було проведено, як військовослужбовцю. Водночас, ОСОБА_1 у позовній заяві із врахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 07.10.2019р. ставить питання про подвійний перерахунок його пенсії і як військовослужбовцю, і як відрядженому до органів прокуратури. При цьому, відповідач зазначав, що у нього не виникло законних підстав для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям військових прокуратур відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 30.08.2017р. №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» та, Військова прокуратура Західного регіону України не є уповноваженим органом, який готує довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, відповідно до п.3 Порядку №45. Окрім того, як зазначав відповідач, самі по собі довідки на які посилається позивач, а саме №138, та №139 від 24.05.2019р. (які не скеровувались на адресу Головного управління уповноваженим органом), не породжують право позивача на перерахунок, підставою для перерахунку є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, з цих підстав ОСОБА_1 вже було з 01.01.2018р. проведено належний перерахунок пенсії. У зв'язку з викладеним та посилаючись на те, що пенсія позивачу призначена, перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства, відповідач вважає вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, передчасними та просить суд відмовити у їх задоволенні.

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Як вбачається з послужного списку особової справи полковника юстиції ОСОБА_1 , який 11.09.1988р. прийняв військову присягу, у період з 01.08.1988р. по 09.07.1992р. позивач навчався у Сумському вищому артилерійському командному училищі ім. М.В. Фрунзе; у період з 10.07.1992р. по 23.12.2001р. проходив військову службу у Збройних Силах України. Наказом Міністра оборони України №1211 від 24.12.2001р. ОСОБА_1 був відряджений до Генеральної прокуратури із залишенням на військовій службі. У період з 16.01.2001р. по 10.08.2012р. проходив військову службу в органах військової прокуратури у складі Генеральної прокуратури України.

Наказом прокурора Західного регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері №8К від 10.08.2012р., у зв'язку зі зміною структури та штатного розпису органів прокуратури України відповідно до наказу Генерального прокурора України №100ш від 11.06.2012р., полковника юстиції ОСОБА_1 звільнено з посади начальника відділу нагляду за додержанням законів при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства військової прокуратури Західного регіону України та виключено зі списків особового складу військової прокуратури Західного регіону України (а.с.115).

Військовою прокуратурою Західного регіону видано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення №138 від 24.05.2019р. про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018р., за посадою начальника відділу нагляду за додержанням законів при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства військової прокуратури Західного регіону України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» (а.с.21).

Військовою прокуратурою Західного регіону видано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення №139 від 24.05.2019р. про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 06.09.2017р., за посадою начальника відділу нагляду за додержанням законів при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства військової прокуратури Західного регіону України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» (а.с.22).

Як зазначено позивачем та не спростовано відповідачем, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівські області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідок від №138 від 24.05.2019р. та №139 від 24.05.2019р.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівські області №4172/К-20/11.03-06 від 12.09.2019р. повідомлено ОСОБА_1 про відсутність підстав для перерахунку пенсії на підставі вказаних довідок (а.с.23-25).

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставив, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Даний Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

У відповідності до частини 3 статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (стаття 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").

Відповідно до частини 1 статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина 4 статті 63 Закону № 2262-XII).

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення особи, яка одержує пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 р. встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, інформацію до територіальних органів Пенсійного фонду України щодо конкретних розмірів складу грошового забезпечення, з якого повинно бути перерахована пенсія, та відповідну довідку повинен у даному випадку надавати той орган, з якого позивача було звільнено (після відповідного реагування Пенсійним фондом України на повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсії особам із числа колишніх працівників), якщо інше не передбачено цим Порядком.

Разом з цим, абзацом 9 пункту 3 Порядку №45 передбачено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

Судом встановлено, що на підставі наказу Міністра оборони України від 24.12.2001р. №1211 ОСОБА_1 відряджено у розпорядження Генеральної прокуратури України.

Наказом прокурора Західного регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері №8К від 10.08.2012р., у зв'язку зі зміною структури та штатного розпису органів прокуратури України відповідно до наказу Генерального прокурора України №100ш від 11.06.2012р., звільнено полковника юстиції ОСОБА_1 з посади начальника відділу нагляду за додержанням законів при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства військової прокуратури Західного регіону України та виключено зі списків особового складу військової прокуратури Західного регіону України (а.с.115).

31.05.2012р. Кабінетом Міністрів України постановою №505 “Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури” затверджено схеми посадових окладів працівників органів прокуратури.

Постановами Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 763, від 09 грудня 2015 року № 1013, від 30 серпня 2017 року № 657 внесені відповідні зміни до постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012р. “Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури”.

Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657, яка набула чинності з 06 вересня 2017 року, затверджено зміни до Схеми посадових окладів працівників місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур.

Як вбачається з матеріалів справи, Військовою прокуратурою Західного регіону видано ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення №138 від 24.05.2019р. та №139 від 24.05.2019р., якими визначався розмір грошового забезпечення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».

Разом з тим, з наказу прокуратури Західного регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері №8К від 10.08.2012р. вбачається, що ОСОБА_1 звільнено саме з органів військової прокуратури.

Отже, зважаючи на положення абзацу 9 пункту 3 Порядку № 45 перерахунок пенсії ОСОБА_1 має проводитись на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої установою, до якої ОСОБА_1 було відряджено та з урахуванням посади, на якій він перебував та з якої було звільнено із служби у зв'язку з виходом на пенсію, а саме - начальника відділу нагляду за додержанням законів при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства військової прокуратури Західного регіону України.

Таким чином, зважаючи на викладені обставини, оскільки ОСОБА_1 звільнено саме з органів військової прокуратури, наявний обов'язок Пенсійного фонду здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі відповідної довідки про розмір грошового забезпечення.

Так, уповноважені органи Пенсійного фонду України з 01.01.2007р. здійснюють функції щодо призначення (перерахування) та виплати пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” на підстав ст. 99 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522 “Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян”.

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1, документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів.

Тобто, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить, а первинні документи, які містять відомості щодо розміру грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб наявні лише у органів, де проходили службу особи.

Пункт 4 Порядку № 45 передбачає, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується у раніше встановленому розмірі.

Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням (п. 5 Порядку №45).

Як встановлено судом, Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури затверджено схеми окладів, зокрема, підвищено посадові оклади працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м.Києва та м. Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, яка набрала законної сили 06.09.2017р.

Відповідно до абз. 2 п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

За приписами п.3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Разом з цим, згідно з абз. 1 п. 2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Тобто, процедура видачі довідок для перерахунку пенсії, яка врегульована нормами п.1-3 Порядку № 45 поширюється на державні органи, зазначені в абз. 1 п. 2 Порядку № 45, серед яких відсутня Генеральна прокуратура України.

Таким чином, оскільки на Генеральну прокуратуру України не покладено обов'язку повідомляти у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, в той час як постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" підвищено посадові оклади працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м.Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, яка набрала законної сили 06.09.2017р., то саме зазначена постанова та довідка, видана на її виконання, є належною підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 1 Постанови кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова 103).

Враховуючи вищевикладене та те, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 , звільненого з органів військової прокуратури, яка призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", має проводитись на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої установою, до якої ОСОБА_1 було відряджено та з урахуванням посади, на якій він перебував та з якої було звільнено із служби у зв'язку з виходом на пенсію, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з підвищенням з 06 вересня 2017 року розміру складових грошового забезпечення, згідно постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури” №657 від 30.08.2017р. та, у зв'язку з підвищенням з 01 січня 2018 року розміру складових грошового забезпечення, згідно постанов Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 від 30.08.2017р., “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” № 103 від 21.02.2018р., є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Поряд з цим, підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із 01 жовтня 2017 року здійснити перерахунки призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно довідки військової прокуратури Західного регіону України №139 від 24.05.2019р. та з 01.01.2018р. згідно довідки №138 від 24.05.2019р., і сплатити перераховану пенсію з урахуваням різниці між сумами донарахованої та фактично сплаченої пенсії за період з 01.10.2017р. до набрання рішенням суду законної сили, оскільки дані вимогаи є похідними від заявлених позивачем позовних вимог про визнання неправомірними дій, щодо яких суд дійшов висновку про наявність підстав для їх задоволення.

Що стосується позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення зазначених у вказаних довідках та сплачувати перераховану пенсію без обмеження максимального розміру, суд вважає вказані вимоги передчасними, оскільки перерахунок Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на підставі довідок, виданих Військовою прокуратурою Західного регіону України, ще не здійснювався, а тому у задоволенні зазначених позовних вимог слід відмовити, враховуючи їх передчасність та відсутність порушеного права позивача.

Щодо строків звернення до суду із цим позовом, судом встановлено наступне.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії їх здійснення та основні обов'язки повинні визначатися виключно законом, які приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон лише виключно законом.

Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Системний аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з непроведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 25 травня 2016 року у справі № 164/1904/14-ц, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, у постановах Верховного Суду, зокрема, від 24 квітня 2018 року у справі № 646/6250/17, від 30 жовтня 2018 року у справі № 493/1867/17, від 22 січня 2019 року у справі № 201/9987/17(2-а/201/304/2017), від 19 березня 2019 року у справі № 806/1952/18.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що право позивача щодо перерахунку пенсії є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з підвищенням з 06 вересня 2017 року розміру складових грошового забезпечення, згідно постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури” № 657 від 30.08.2017р.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з підвищенням з 01 січня 2018 року розміру складових грошового забезпечення, згідно постанов Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” № 704 від 30.08.2017р., “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” № 103 від 21.02.2018р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) із 01 жовтня 2017 року здійснити перерахунки призначеної ОСОБА_1 (код ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії згідно довідки військової прокуратури Західного регіону України №139 від 24.05.2019р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) з 01 січня 2018 року здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 (код ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії згідно довідки військової прокуратури Західного регіону України №138 від 24.05.2019р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області(код ЄДРПОУ 13814885, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) сплатити ОСОБА_1 (код ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) різницю між сумами донарахованої та фактично сплаченої пенсії за період з 01.10.2017р. до набрання рішенням суду законної сили.

У задоволенні іншої частини позовних вимог-відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 10.03.2020р.

Суддя К.О. Танцюра

.