Рішення від 10.03.2020 по справі 400/3492/19

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2020 р. Справа № 400/3492/19

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Акціонерного товариства «Миколаївобленерго», вул. Громадянська, 40, м. Миколаїв, 54017

до відповідача:Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, вул. Дегтярівська, 11-г, м. Київ 119, 04119

про:визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.05.2013 р. № 0000041520 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 545719,00 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариства «Миколаївобленерго» в 2013 році звернулось до адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків МГУ ДФС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 27.05.2013 року № 0000031520 та № 0000041520.

Справу неодноразово розглянуто судами.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 03.02.2016 року скасовано постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 23.09.2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.01.2015 року у справі № 814/2658/13-а в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі Державної податкової служби від 27.05.2013 року № 0000041520, а справу у відповідній частині направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Справі присвоєно № 814/271/16.

Постановою Верховного Суду від 27.09.2019 року постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.05.2016 року у справі № 814/271/16 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 06.09.2016 року у справі № 814/271/16 в частині відмови в задоволенні позову щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС від 27.05.2013 № 0000041520 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 545719 грн. - скасовано та направлено в даній частині на новий розгляд до суду першої інстанції. У іншій частині постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.05.2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 06.09.2016 року у справі № 814/271/16 залишено без змін.

Справі присвоєно № 400/3492/19.

Суд розглядає справу в частині вимог Публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС від 27.05.2013 року № 0000041520 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 545719,00 грн.

Ухвалою від 18.10.2019 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 18.11.2019 року суд замінив позивача у справі - Публічне акціонерне товариство «Миколаївобленерго» - правонаступником - Акціонерним товариством «Миколаївобленерго» (далі - позивач, АТ «Миколаївобленерго»), та відповідача у справі - Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників податків у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС - правонаступником - Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - відповідач, Офіс ВПП ДФС).

Відповідач зазначає, що нарахування штрафної санкції у розмірі 50% суми нарахованого податкового зобов'язання було здійснено правомірно, оскільки порушення позивачем податкового законодавства, встановлені в ході проведення перевірки, є повторними. При цьому відповідач посилається на п. 2.5 розділу 2 Акту перевірки № 83/15-2/23399393.

Позивач проти позиції відповідача заперечує та вказує на те, що в п. 2.5 розділу 2 зазначеного Акту не зазначено, яким саме видом податкового зобов'язання є сума 227456 грн., яка донарахована згідно акту попередньої перевірки.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

У період з 18.02.2013 року по 01.04.2013 року посадовими особами Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Одесі Державної податкової служби проведено планову виїзну перевірку ПАТ «Миколаївобленерго» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2011 року по 31.12.2012 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2011 року по 31.12.2012 року. Результати перевірки оформлено Актом від 14.05.2013 року № 83/15-2/23399393 (далі та вище за текстом - Акт перевірки № 83/15-2/23399393).

Пунктом 2.5 Акту перевірки № 83/15-2/23399393 встановлено, що на підставі Акту перевірки від 20.02.2012 року № 29/39/23399393 за період з 01.10.2010 року по 30.09.2011 року позивачу було донараховано 227456,00 грн.

Відповідно до п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України (в редакції станом на 01.04.2013 року) у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування - тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

За вказаним вище актом перевірки було прийнято податкове повідомлення-рішення від 01.03.2012 року № 0000033900, яким нараховано суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 152866,00 грн. (122293,00 + 30573,25 (25% штрафної санкції). Зазначену суму грошового зобов'язання позивачем добровільно було сплачено на підставі платіжного доручення № 1904 від 05.03.2012 року.

Як вбачається з абз. 2 п. 123.1 ст. 123 ПК України (в редакції станом на 01.04.2013 року) йдеться саме про повторне визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання з податку.

Так, Актом перевірки від 20.02.2012 року № 29/39/23399393 встановлено порушення позивачем пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97-ВР, у зв'язку з чим за період з жовтень - грудень 2010 року було занижено податок на додану вартість на загальну суму 122293,00 грн.

Актом перевірки № 83/15-2/23399393 встановлено порушення позивачем підрозділу 2 п. 10, п. 188.1 ст. 188, п. 198.2 ст. 198, п. 200.1 ст. 200, п. 201.4 ст. 201 з урахуванням пп. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 ПК України, у зв'язку з чим за період з 01.10.2011 року по 31.12.2012 року було занижено податок на додану вартість на загальну суму 2158511,00 грн.

За таких обставин, порушення позивачем податкового законодавства, які встановлені в ході проведення документальної планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2011 року по 31.12.2012 року, на підставі якої складено Акт перевірки № 83/15-2/23399393, є повторними. Отже, відповідачем правомірно застосовано положення абз. 2 п. 123.1 ст. 123 ПК України.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Акціонерного товариства «Миколаївобленерго» (вул. Громадянська, 40, м. Миколаїв, 54017, код ЄДРПОУ 23399393) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (вул. Дегтярівська, 11Г, м. Київ, 04119, код ЄДРПОУ 39440996) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС від 27.05.2013 року № 0000041520 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 545719,00 грн. - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 10.03.2020 року.

Суддя О.В. Малих