10 березня 2020 р. Справа № 400/3987/19
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, виражену у не переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію по інвалідності з 29.05.2019 року - дати надходження медичної справи до Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року № 1210, з 29.05.2019 року - дати надходження медичної справи до Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України та виплатити недоотриману пенсію.
Ухвалою від 19.11.2019 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України було встановлено причинний зв'язок хвороб, що призвели до інвалідності з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Позивачу було встановлено 2 групу інвалідності. Дата надходження медичної справи - 29.05.2019 року. Позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про переведення його з 29.05.2019 року з пенсії за віком на пенсію по інвалідності та просив перерахувати її розмір відповідно до Порядку № 1210, але відповідач перевів позивача на пенсію по інвалідності з 25.09.2019 року (дати звернення) у розмірі відшкодування фактичних збитків згідно зі ст. 54 Закону України № 796.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні вимог позивача просив відмовити. В своєму відзиві відповідач зазначив, що оскільки позивач звернувся до ГУ ПФУ з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший25.09.2019 року, згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон України № 1058), переведення здійснено саме з цієї дати. Підстави для перерахунку пенсії з 29.05.2019 року - відсутні. Дата встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕ та день, який вважається днем подання медичної справи до експертної комісії жодним чином не пов'язана з датою переведення на пенсію по інвалідності, оскільки Законом України № 1058 та Порядком № 22-1 чітко врегульовано це питання.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 30.08.2019 року, позивач віднесений до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
З 21.10.2010 року позивач отримував пенсію за віком, призначену відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ (дала та раніше за текстом - Закон України № 796) та обчислену за нормами Закону України № 1058.
Експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 26.06.2019 року № 4437 було встановлено причинний зв'язок хвороб позивача, що призвели до інвалідності з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
24.07.2019 року Обласною медико-соціальною експертною комісією Обласного центру медико-соціальної експертизи Миколаївської міської ради позивачу встановлено 2 групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
25.09.2019 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок його пенсії відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року № 1210 (далі та раніше за текстом - Порядок № 1210). У вказаній заяві позивач також просив встановити розмір його пенсії не нижче 225% прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність, зарахувати до стажу період зайняття підприємницькою діяльністю з 12.07.1999 року по 31.12.2003 року та сплати позивачем єдиного внеску. Пенсію позивач просив призначити з 29.05.2019 року - дати надходження медичної справи.
Листом від 10.10.2019 року № 4235-П-07 ГУ ПФУ повідомило позивача, що його переведено з пенсії за віком на пенсію по інвалідності з 25.09.2019 року - дати звернення з відповідною заявою, а пенсію призначено в розмірі відшкодування фактичних збитків, відповідно до ст. 54 Закону України № 796. Розмір пенсійної виплати з 25.09.2019 року дорівнює 3988,20 грн. Страховий стаж за період з 12.07.1999 року по 31.12.2003 року до загального стажу не зараховано, оскільки в органах Пенсійного фонду України відсутня інформація щодо системи оподаткування позивача, крім того позивачем не надавались звіти та не сплачувались страхові внески.
Не погоджуючись з вищевикладеним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України № 1058, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
У відповідності до ч. 1 ст. 10 Закону України № 1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач, який отримував пенсію за віком, з моменту встановлення йому інвалідності 2 групи, він набув права на отримання пенсії й по інвалідності.
З заявою про переведення з одного виду пенсії на інший позивач звернувся до ГУ ПФУ 25.09.2019 року.
Одночасно з цим, позивач вважає, що пенсію за інвалідністю йому повинні призначити з дати надходження медичної справи до Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України.
Обґрунтовуючи свою позицію позивач посилається на п. 38 наказу Міністерства охорони здоров'я України Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 30.05.1997 року № 166/129 Про удосконалення системи експертизи по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, чинний станом на 31.01.2012 року.
Суд зазначає, що на момент виникнення у позивача права на отримання пенсії по інвалідності, вказаний наказ діяв у редакції станом на 08.01.2013 року та норми, викладені у п. 38 наказу № 166/129 в редакції від 31.01.2012 року відповідають нормам, викладеним у п. 5.9 наказу № 166/129 в редакції від 08.01.2013 року.
Відповідно до п. 5.9 наказу № 166/129 встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС вважається день подання медичної справи до експертної комісії.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону України № 1058, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
У відповідності до п. 1.12 Інструкції про встановлення груп інвалідності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.09.2011 року № 561, датою встановлення інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності потерпілому від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання (у відсотках) вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи.
Аналогічні за змістом норми містяться у п. 8 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 року № 1317.
З наявного у матеріалах справи експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 26.06.2019 року № 4437 вбачається, що днем надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюванням, є 29.05.2019 року. З заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію по інвалідності позивач звернувся до ГУ ПФУ 25.09.2019 року. Тобто, з порушенням встановленого п. 2 ч. 1 ст. 45 КАС України тримісячного строку.
Враховуючи викладене, ГУ ПФУ правомірно було призначено позивачу пенсію по інвалідності з 25.09.2019 року - з моменту звернення.
Отже, в даній частині позовних вимог позов задоволенню не підлягає.
Щодо вимог позивача про зобов'язання виплатити недоотриману пенсію, суд зазначає наступне:
Відповідно до ст. 54 Закону України № 796, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 11 Порядку № 1210 мінімальний розмір пенсії осіб з інвалідністю II групи становить 160% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
У разі коли кількість відпрацьованих днів у неповному календарному місяці роботи більш як 25,4, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за фактично відпрацьований час (п. 5 Порядку № 1210).
У відповідності до ст. 12 Порядку № 1210, у разі коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб з інвалідністю - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 285 відсотків, II групи - 255 відсотків, III групи - 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
У разі зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться перерахунок зазначеної допомоги виходячи з розміру встановленого прожиткового мінімуму.
Пенсію по інвалідності позивачу призначено 25.09.2019 року.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» у 2019 році для осіб, які втратили працездатність установлено прожитковий мінімум: з 1 січня 2019 року - 1497,00 грн., з 1 липня - 1564,00 грн., з 1 грудня - 1638,00 грн.
З листа ГУ ПФУ від 10.10.2019 року № 4235-П-07 вбачається, що розмір пенсійної виплати позивача становить 3988,20 грн. та складається з: 2502,40 грн. - розмір пенсії по інвалідності відповідно до п. 11 Порядку № 1210 (1564,00 грн. х 160%); 379,60 грн. - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС відповідно до п. 5 Постанови № 1210; 1106,20 грн. - державна адресна допомога інвалідам 2 групи (до 255% від 1564,00 грн.).
Отже, ГУ ПФУ нараховано пенсію позивача відповідно до положень Закону України № 796 та Порядку № 1210.
Враховуючи викладене та той факт, що відповідачем було правомірно призначено позивачу пенсію по інвалідності з 25.09.2019 року - з моменту звернення, суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача щодо виплати недоотриманої пенсії.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, виражену у не переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію по інвалідності з 29.05.2019 року - дати надходження медичної справи до Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року № 1210, з 29.05.2019 року - дати надходження медичної справи до Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України та виплатити недоотриману пенсію - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 10.03.2020 року.
Суддя О.В. Малих