справа№380/672/20
05 березня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.
секретар судового засідання Сільник Н.Є.
за участю:
представника позивача - Робейко А.А.
представника відповідача - Гурняк О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фрутарія" до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним і скасування наказу, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фрутарія" звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним і скасування наказу від 03.01.2020 № 24 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Фрутарія".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуваний наказ є протиправним та таким, що не відповідає вимогам податкового законодавства. Позивач вказує на те, що як зазначено в тексті наказу, підставою для видачі наказу затверджений ДФС України план-графік проведення документальних перевірок платників податків на 2019 рік. Вказує, що наказ датований 03.01.2020 року і початок проведення перевірки припадає на 2020 рік, а саме перевірка повинна бути розпочата з 20 січня 2020 року тривалістю 20 робочих днів. З переліку юридичних осіб, включених до плану графіку проведення планових документальних перевірок вбачається, що ДПС України затверджено план документальних перевірок на 2019 рік, яким передбачено проведення перевірки ТОВ «Фрутарія» в червні 2019 року, проте, в план - графік проведення документальних перевірок платників податків на 2020 рік ТОВ «Фрутарія» не включено. Вважає, що спірний наказ на проведення планової документальної перевірки ТОВ» Фрутарія» у 2020 році прийнятий з порушенням вимог ст. 77 Податкового кодексу України без попереднього включення в річний план - графік проведення планових документальних перевірок платників податків на 2020 рік. Позивач стверджує, що положення Податкового кодексу мають переважне юридичне значення. Жодним іншим нормативно-правовим актом не передбачено інших підстав для проведення планової документальної перевірки інакше, ніж шляхом включення платника податків до Плану - графіку проведення документальних перевірок на наступний рік, який належним чином затверджений та опублікований на офіційному сайті.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених у позовній заяві.
Представник відповідача подав відзив на позов, у якому зазначив, що при прийнятті оскаржуваного наказу від 03.01.2020 №24 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ФРУТАРІЯ» Головним управлінням ДПС у Львівській області (надалі - ГУ ДПС у Львівській області) було дотримано вимоги податкового законодавства.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позов, вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Наказом Головного управління ДПС у Львівській області № 24 від 03.01.2020 (надалі - Наказ) було призначено проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ФРУТАРІЯ» за період січень 2019 року та правомірності відображення їх у податковій декларації з податку на додану вартість .
Відповідач у наказі як підставу проведення планової виїзної перевірки ТзОВ «ФРУТАРІЯ» зазначає доповідну записку управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування Головного управління ДПС у Львівській області від 02.01.2020 №4/05.03-14, план-графік проведення перевірок на 2019 рік та покликається на положення пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п. 75.1 ст.75, ст..77, п.82.1 ст.82 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року 2755-VI, п.п.1.2.7 п.1.2 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби України при організації проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДФС України від 31.07.2014 №22.
Вважаючи протиправним наказ відповідача щодо проведення перевірки позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок (п.75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України).
Річний план-графік для документальних планових перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства України, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, складається відповідно до вимог статті 77 розділу II Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 77.1. ст.77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Запровадження встановленого з 1 січня 2017 року порядку стосовно оприлюднення планів-графіків документальних планових перевірок до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися документальні планові перевірки, можливе з 1 січня 2018 року.
Наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.06.2015 за №751/27196, затверджений Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі Порядок №524), який розроблений з метою забезпечення єдиного підходу до формування щоквартального плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків.
Згідно з п.1 Порядку №524 Річний план-графік (суд наголошує - «річниЙ») для документальних планових перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства України, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, складається відповідно до вимог статті 77 розділу ІІ Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 3 Порядку №524 проекти річних планів-графіків (суд наголошує - «річних») складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Відповідно до п. 3 Порядку №524, разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.
Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).
Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.
Відповідальність за якість формування плану-графіка та його коригування, у тому числі якість відбору платників для перевірок на підставі встановлених ризиків у їх діяльності, розрахунок періоду перевірки, термінів проведення перевірки, періодичності включення платників податків до плану-графіка, виконання інших вимог, передбачених законом, покладається на територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).
Суд враховуючи вищезазначені норми права, зазначає, що до предмету доказування у цій справі входить дослідження наявності або відсутності плану-графіку на 2020 рік і включення до нього конкретного платника податків.
Як зазначено у тексті наказу, підставою для видачі Наказу є затверджений ДФС України план-графік проведення документальних перевірок платників податків на 2019 рік.
Суд наголошує, що наказ датований 03.01.2020 року і початок проведення перевірки припадає на 2020 рік, а саме перевірка повинна бути розпочата з 20 січня 2020 року тривалістю 20 робочих днів.
Судом досліджено затверджені ДФС України плани - графіки проведення планових документальних перевірок на 2019 рік та на 2020 рік, які розміщено на офіційному сайті ДПС України https://tax.gov.ua/diyalnist-/plani-ta- zviti-roboti-/4025Q9.html.
З переліку юридичних осіб, включених до плану графіку проведення планових документальних перевірок вбачається, що ДПС України затверджено план документальних перевірок на 2019 рік, яким передбачено проведення перевірки ТОВ «Фрутарія» в червні 2019 року, проте, в план - графік проведення документальних перевірок платників податків на 2020 рік ТОВ «Фрутарія» не включено.
Судом встановлено, що спірний Наказ на проведення планової документальної перевірки ТОВ» Фрутарія» у 2020 році прийнятий з порушенням вимог ст. 77 Податкового кодексу України, без попереднього включення в річний план - графік проведення планових документальних перевірок платників податків на 2020 рік.
Суд погоджується з твердженням представника позивача про те, що Положення Податкового кодексу мають переважне юридичне значення, і жодним іншим нормативно-правовим актом не передбачено інших підстав для проведення планової документальної перевірки інакше, ніж шляхом включення платника податків до Плану - графіку проведення документальних перевірок на наступний рік, який належним чином затверджений та опублікований на офіційному сайті.
Суд не бере до уваги посилання представника відповідача на накази ГУ ДФС у Львівській області: від 29.05.2019 №3268 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ФРУТАРІЯ», від 20.06.2019 №3783 «Про перенесення терміну проведення перевірки», від 12.09.2019 року №220 «Про внесення змін до наказів Головного управління ДФС у Львівській області від 29.05.2019 №3268» та план-графік проведення документальних перевірок на 2019 рік, коригування плану-графіка, а також доповідну записку управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування Головного управління ДПС у Львівській області від 02.01.2020 №4/05.03-14, оскільки всі ці накази, план-графік та інші документи стосуються проведення планових документальних перевірок позивача на 2019 рік.
Закріплений у ч.1 ст.9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За правилами ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, згідно зі ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд визнає необґрунтованими доводи відповідача про відсутність підстав для включення позивача до плану-графіка проведення документальних перевірок на 2020 рік, оскільки ТОВ «ФРУТАРІЯ» включене до плану-графіка проведення документальних перевірок на 2019 рік.
Враховуючи зазначені норми Податкового кодексу України суд дійшов висновку, що відсутність плану-графіка проведення документальних перевірок ТОВ «ФРУТАРІЯ» на 2020 рік є підставою для визнання протиправним та скасування відповідного рішення контролюючого органу про проведення відповідної перевірки, оформленого наказом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд вважає, що при винесенні спірного наказу Головного управління ДПС у Львівській області від 03.01.2020 № 24 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Фрутарія" відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Податковим кодексом України, необґрунтовано, тобто, без урахування всіх обставин, які мали значення для вчинення вказаних дій та винесення спірного наказу, без дотриманням вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а відтак, наявні підстави для скасування оскаржуваного наказу.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки, позивачем документально підтверджено сплату судового збору в сумі 2102,00 грн, такі судові витрати відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Львівській області від 03.01.2020 № 24 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Фрутарія".
Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43143039) за рахунок його бюджетних асигнувань 2102 (дві тисячі сто дві) грн сплаченого судового збору на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фрутарія" (79035, м. Львів, вул. Зелена, 115Б, код ЄДРПОУ 40629602).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 10.03.2020.
Суддя Р.М. Брильовський