18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
02 березня 2020 року м. Черкаси справа № 925/25/20
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Буднік А.М., за участі представників сторін:
від позивача: Мигаль Л.О. - за довіреністю;
від відповідача: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (м. Київ) до товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостач-Черкаси" (м. Черкаси) про стягнення 68 000,00 грн.
Заявлено позов про стягнення з відповідача 34 000,00 грн. штрафу та 34 000,00 грн. пені за прострочення його сплати на підставі рішення адміністративної колегії Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету від 29.08.2018 № 60/17-р/к "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу".
Справа розглядається за правилами загального позовного провадження.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив суд їх задовольнити.
Відповідач, будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи, не направив свого представника у жодне судове засідання, заперечень проти позову суду не надіслав.
Суд вважає можливим розглядати справу за відсутності представника відповідача, явка якого не визнавалася обов'язковою, за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до ст. ст. 13, 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами в їх сукупності, заслухавши доводи і пояснення представника позивача, суд вважає, що позов підлягає до повного задоволення, виходячи з такого:
З матеріалів справи вбачається наступне:
Стосовно відповідача 29.08.2018 адміністративною колегією Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету було прийнято рішення № 60/17-р/к по справі № 35/38-р-02-02-17 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" (а.с. 9-16). Позивачем розглянуто матеріали справи № 35/38-р-02-02-17 про порушення товариством з обмеженою відповідальністю "Газпостач - Черкаси" законодавства про захист економічної конкуренції.
Рішенням встановлено, що ТОВ "Газпостач - Черкаси" вчинило порушення, передбачене пунктом 13 ст. 50 ЗУ "Про захист економічної конкуренції" у вигляді неподання інформації територіальному відділенню Антимонопольного комітету України на вимогу голови Київського обласного територіального відділення АМКУ від 31.05.2017 № 02-02/1957 у встановлений ним строк.
Вказаним рішенням відповідно до ч. 2 статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції накладено на товариство з обмеженою відповідальністю "Газпостач - Черкаси" штраф у розмірі 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень.
Рішення позивача направлено відповідачу листом від 30.08.2018 № 60-02/2881 (а.с. 17).
Відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення ( а.с. 18) копію рішення № 60/17-р/к по справі № 35/38-р-02-02-17 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" відповідачем було отримано 03.09.2018.
Відповідно до п. 13) ст. 50 ЗУ "Про захист економічної конкуренції", порушенням законодавства про захист економічної конкуренції є, зокрема, неподання інформації Антимонопольному комітету України, його територіальному відділенню у встановлені органами Антимонопольного комітету України, головою його територіального відділення чи нормативно-правовими актами строки.
Згідно ст.22-1 цього Закону суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю, інші юридичні особи, їх структурні підрозділи, філії, представництва, їх посадові особи та працівники, фізичні особи зобов'язані на вимогу органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення подавати документи, предмети чи інші носії інформації, пояснення, іншу інформацію, в тому числі з обмеженим доступом та банківську таємницю, необхідну для виконання Антимонопольним комітетом України, його територіальними відділеннями завдань, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції.
Відповідно до частини третьої статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" штраф підлягає сплаті у двомісячний строк з дня одержання цього рішення.
Відповідно до частини восьмої статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надати до територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу.
Відповідно до положень частини першої ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.
Відповідно до положень частини третьої ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" прийняття господарським судом до розгляду заяви про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України не зупиняє його виконання, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Відповідач не погодившись із рішенням № 60/17-р/к по справі № 35/38-р-02-02-17 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" звернувся до господарського суду м. Києва з позовом про визнання недійсним рішення органу АМКУ.
Рішенням господарського суду м. Києва від 26.12.2018 по справі № 910/13472/18 ( а.с. 19-33) у позові відмовлено повністю.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 26.03.2019 ( а.с. 34-40) рішення господарського суду м. Києва від 26.12.2018 по справі № 910/13472/18залишено без змін.
Постановою Верховного суду від 07.08.2019 ( а.с. 41-43) рішення господарського суду м. Києва від 26.12.2018 та постанова Північного апеляційного господарського суду від 26.03.2019 по справі № 910/13472/18 залишені без змін.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.
Статтею 5 цього Закону встановлено, що Антимонопольний комітет України здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, законів України "Про захист економічної конкуренції", "Про захист від недобросовісної конкуренції", цього Закону, інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 7, п.6 ч.1 ст.17 цього Закону, у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має право при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом.
Статтею 22 цього Закону встановлено, що розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом. Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність.
Відповідно до частин 2, 3, 7 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу. У разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.
Пунктом 5 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» встановлено, що за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу.
За змістом ст. 549 ЦК України пеня розраховується за кожний день прострочення виконання.
Розрахунок позивача по пені в сумі 34 000,00 грн. за період з 27.12.2018 по 03.02.2019, з 27.03.2019 по 06.06.2019, з 08.08.2019 по 24.10.2019 є вірним (зворотній а.с. 1 та а.с. 2),
Заперечень проти розрахунків позивача відповідачем суду не надано.
28.08.2019 позивачем направлено на адресу відповідача листа № 60-02/4939 ( а.с. 44-45) в якому просить відповідача сплатити 34 000,00 грн. штрафу та 34 000,00 грн. пені.
Даний лист був вручений відповідачу 02.09.2019, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення ( а.с. 46).
Доказів сплати боргу по штрафу та пені у добровільному порядку відповідачем у справу не подано.
Правомірність позовних вимог позивачем доведено зібраними у справі доказами, тому з відповідача на користь позивача слід примусово стягнути 34000,00 грн. штрафу та 34 000,00 грн. пені за порушення строків його сплати на підставі рішення адміністративної колегії Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету від 29.08.2018 № 60/17-р/к "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу".
Згідно ст. 129 ГПК України, при задоволенні позову, з відповідача на користь позивача слід стягнути 1 921,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Керуючись ст. 238, 240 ГПК України, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостач - Черкаси" (ідентифікаційний код 36619059, м. Черкаси, вул. Добровольського, 20) на користь Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (ідентифікаційний код 21602826, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 45) -- 34 000,00 грн. штрафу, 34 000,00 грн. пені на підставі рішення адміністративної колегії Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету від 29.08.2018 № 60/17-р/к "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" та 1 921,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Наказ видати.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.
Повне судове рішення складено 06 березня 2020
Суддя Н.М. Спаських