Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
з питань закриття провадження у справі
м.Харків
04.03.2020 р. справа № 520/574/20
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кухар М.Д., озглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області (просп. Гвардійський, буд. 30,м. Сєвєродонецьк,Сєверодонецьк, місто, Луганська область,93404, код ЄДРПОУ41457820) , Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (м. Харків, м-н Конституції, 1, Палац Праці, 3 підїзд, 4 поверх, код ЄДРПОУ: 41313928) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд:
- визнати бездіяльними Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області та управління виконавчої дирекції Фонду соціального с рахування в Харківській області у зв'язку з невиплатою щомісячних страхових виплат ОСОБА_2 за періоди: за 2014 рік - 6103.70 гривень з липня по листопад, та перерахунок 40644, 25 грн. - управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області області, всього 46747.95 грн. за грудень 2014 року по 1 квітня 2015 року , з 01.06. 2015 р по 31.12.15 р. - 14488,98 грн., з 1 січня 2016 року по 31.12.2016 року 15806.16 грн.- управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Харківській області. всього -30745,23грн.
- зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області виплатити щомісячні страхові виплати, які невиплачені ОСОБА_2 , моєму чоловікові, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку спадкування за законом, за періоди: за 2014 рік - 6103.70 гривень з липня по листопад та перерахунок 40644, 25 грн. всього 46747.95 грн.
- зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області виплатити щомісячні страхові виплати в порядку спадкування після померлого ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період - за грудень 2014 року по 1 квітня 2015 року, з 01.06.2015 р. по 31.12.15р. -14488,98 грн., з 1 січня 2016 року по 31.12.2016 року 15806.16 грн., 450 грн., а всього 30745.23 грн.
Відповідачами до суду подані клопотання про закриття провадження у справі з підстав того,що зазначений спір стосується права на отримання спадщини, а відтак такий спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Вирішуючи питання про закриття провадження у справі суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 1. ч. 1 ст. 19 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Позивач заявив вимоги про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо нарахування страхових виплат протиправними та зобов'язання нарахувати такі виплати.
Вказані виплати станом на дату подання позову не нараховані, а ті, що нараховані визнані правом на спадщину позивача відповідно до свідоцтва про право на спадщину.
Згідно з пунктами 2, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов'язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
В даному випадку спір, заявлений до вирішення позивачем стосується бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання його вчинити певні дії.
Вказаний спір не стосується встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов'язки інших осіб, а також не має ознак наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Стосовно виплат, які не включені до складу спадщини, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 10 ст. 47 Закону України " Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” належні суми страхових виплат, що з вини Фонду не були своєчасно виплачені особам, які мають на них право, у разі смерті цих осіб виплачуються членам їхніх сімей, а в разі їх відсутності - включаються до складу спадщини.
З вказаної норми закону вбачається, що суми страхових виплат, що з вини Фонду не були своєчасно виплачені особам, які мають на них право, у разі смерті цих осіб виплачуються членам їхніх сімей, і тільки у разі їх відсутності включаються до складу спадщини.
Позивач є членом сім'ї померлого ОСОБА_2 , відтак, у випадку задоволення позовних вимог позивача такі виплати підлягають виплаті позивачу,як члену сім'ї померлого незалежно від включення до права на спадщину.
З урахуванням відсутності претензій інших осіб на зазначені виплати на відсутності спору між ними та позивачем суд не вбачає у спорі, що розглядається спору про спадщину.
Відповідно до ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому:
- хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
- хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
- хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Відтак, спір заявлений до вирішення позивачем є публічно правовим, склався між позивачем та суб'єктом владних повноважень з приводу реалізації останніми публічно-владних управлінських функцій, та спір виник у зв'язку із невиконанням такою стороною зазначених функцій; а відтак клопотання про закриття провадження у справі, заявлені відповідачами задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. 2, 19, 238, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Клопотання відповідачів про закриття провадження у справі-залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом.
Роз'яснити, що ухвала підлягає оскарженню відповідно до ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Роз'яснити, що скарга може бути подана у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя Кухар М.Д.