Постанова від 07.04.2010 по справі 2а-5119/10

Справа №2а-5119/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

7 квітня 2010 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі :

головуючого - судді Якухно О.М.

з секретарем Турбал В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про визнання дій протиправними, стягнення коштів, передбачених ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, -

ВСТАНОВИВ :

Позивачі просять визнати дії відповідача щодо нарахування їм коштів ЧАЕС неправомірними та стягнути на їх користь з відповідача не виплачені кошти, що передбачені ст.39 ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі-Закон), в сумі 17565,50 грн., з них кожному по 8782,75 грн., мотивуючи тим, що вони перебувають на пенсії і проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1. За період перебування на пенсії їм виплачувались компенсація та доплати, що встановлені в ОСОБА_3, не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, а згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96, що призвело до порушення їх прав. Розмір недовиплачених коштів за ст.39 ОСОБА_3 становить вказану вище суму.

Позивачі просять справу розглянути без їх участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, будучи повідомленим про час і місце розгляду справи. В своєму листі вимоги не визнає.

Дослідивши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

Позивачі проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією паспорта.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, с.Сорокопень Овруцького району Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до ст. 39 ОСОБА_3 позивачі мають право на відповідні компенсації, доплати та допомоги.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до ОСОБА_3 передбачені слідуючи виплати :

- - ст.39 ОСОБА_3 - пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірі: в зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати.

Постановою КМУ № 836 від 26.07.96 усупереч ОСОБА_3 № 796-ХІІ, який визначив кратність в залежності від розміру мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, які визначається ОСОБА_3, встановлено конкретні розміри таких доплат, зокрема :

- - для підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.).

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. ОСОБА_3 (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_3, якими є постанови КМ № 987 від 20.06.00, №936 від 20.09.05, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій , передбачених цим ОСОБА_3 , відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає ОСОБА_3.

Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить ОСОБА_3, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.

Позивачами ставиться питання про стягнення коштів за період з 1 лютого 2009 року по 28 лютого 2010 року, що вбачається з розрахунку.

Відповідно до ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлюється річний строк.

Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Відповідач просить врахувати строки давності.

Позов подано до суду в березні 2010 року, а тому в задоволенні вимог за ст.39 ОСОБА_3 за лютий 2009 року слід відмовити за пропуском строку звернення до суду.

Статтею 62 даного ОСОБА_3 визначено, що роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_3 провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, управління праці та соціального захист у населення не визначені розпорядниками коштів, що стосуються надбавки до пенсії.

В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.05 вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.

Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.

Вказана норма узгоджується зі ст.72 ОСОБА_3 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим ОСОБА_3. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього ОСОБА_3), а тому підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підлягає стягненню з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив: з 1 грудня 2008 року - 605 грн., з 1 квітня 2009 року - 625 грн., з 1 липня 2009 року - 630 грн., з жовтня 2009 року - 650 грн., з 1 листопада 2009 року - 744 грн., з 1 січня 2010 року - 869 грн..

В зв'язку з викладеним, розмір недовиплачених коштів становить :

за ч.2 ст.39 ОСОБА_3 :

• з 1 березня по 31 грудня 2009 року : (605х2+625х2х3+630х2х3+650х2+744х2х2)-10,5х10= 12911 грн..

• з 1 січня по 28 лютого 2010 року (869х2х2)-10,5х2=3455 грн., а всього 16366,00 грн..

Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд виходить за межі позовних вимог для повного захисту прав позивача, оскільки визначений у позовній заяві розрахунок заборгованості менший суми, встановленої в судовому засіданні.

Виходячи із вимог ст.39 ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” позивач не погоджується із діями відповідачів щодо порядку нарахування вищевказаної доплати на підставі постанови КМ України № 836 від 26.07.96, а тому, ураховуючи вищевикладене, дії відповідача є протиправними.

Від сплати судового збору позивач звільнений згідно п.18 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”. Керуючись ст.19 Конституції України, ст.39 ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Позов задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі по застосуванню постанови КМ України № 836 від 26.07.96 в частині визначення ОСОБА_1, ОСОБА_2 розміру для підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, за період з 1 березня 2009 року по 28 лютого 2010 року протиправними.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, (ч.2 ст.39 ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”) за період з 1 березня 2009 року по 28 лютого 2010 року в сумі 16366 грн. 00 коп..

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на користь ОСОБА_2 підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, (ч.2 ст.39 ОСОБА_3 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”) за період з 1 березня 2009 року по 28 лютого 2010 року в сумі 16366 грн. 00 коп..

В задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про стягнення підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, за лютий 2009 року відмовити за пропуском строку звернення до суду.

На постанову суду до апеляційного суду через Овруцький районний суд може бути заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складання її у повному обсязі, а апеляційна скарга у такому ж порядку на протязі 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі або 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

СУДДЯ :