Постанова від 04.03.2020 по справі 200/8686/19-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2020 року справа №200/8686/19-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Гайдара А.В., суддів: Арабей Т.Г., Казначеєва Е.Г., розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2019 року (повний текст складено 11 листопада 2019 року в м. Слов'янськ Донецької області) у справі № 200/8686/19-а (головуючий І інстанції Бабіч С.І.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - 1-й відповідач) та ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - 2-й відповідач) відповідно до якої просив суд:

- визнати дії головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у зменшенні основного розміру пенсії з 80% розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, встановленого на час призначення пенсії до 70% з обмеженням складових грошового забезпечення, з якого здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року протиправними;

- зобов'язати відповідача - головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вчинити дії щодо перерахунку пенсії, виходячи з основного розміру пенсії з 80% розміру грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, здійснити виплату (виключаючи поетапність виплат перерахованої пенсії) різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсійних виплат;

- визнати дії Донецького обласного військового комісаріату протиправними щодо внесення до довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії з 01 січня 2018 року розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

- зобов'язати відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня 2018 року, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти та подати її встановленим порядком до пенсійного органу.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Позивач зазначав, що набув право на пенсійне забезпечення з 01 серпня 1995 року, розмір якої встановлено на рівні 80% відповідних сум його грошового забезпечення.

Вказує на те, що 1- им відповідачем під час здійснення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб” від 30.08.2017 року № 704 (далі - Постанова № 704) протиправно зменшено основний розмір його пенсії до 70% грошового забезпечення та не враховано такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавки, доплати, підвищення та премії.

Крім того, позивач звертає увагу суду на те, що виплата перерахованих сум здійснюється поетапно, а не у повному обсязі.

Відповідно до Постанови №704, розмір посадового окладу, згідно розрахунків позивача, має становити 5807,88 гривень, оклад за військове звання - 1414,74 гривень, процентна надбавка за вислугу років - 3611,31 гривень.

Однак, як видно з довідки Донецького обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення № ФС/83753/33/51 та листа Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області від 07 червня 2018 року №1878-Ш-01, грошове забезпечення для перерахунку пенсії встановлено у розмірі 10260,00 гривень: посадовий оклад - 5 500,00 гривень, оклад за військове звання - 1340,00 гривень, процентна надбавка за вислугу років - 3420,00 гривень, що в свою чергу призводить до неналежного розрахунку пенсії.

Позивач вважає такі дії відповідачів протиправними та такими, що порушують вимоги Конституції України та Законів України.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2019 року у справі № 200/8686/19-а адміністративний позов задоволено частково, внаслідок чого: визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у зменшенні основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 80 % розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, встановленого на час призначення пенсії до 70 % протиправними з 05 березня 2019 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (місцезнаходження: 84122, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , ІПН НОМЕР_2 ), виходячи з основного розміру пенсії у 80 % розміру грошового забезпечення та провести виплату його пенсії, починаючи з 05 березня 2019 року, у розмірі 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) оформити довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , ІПН НОМЕР_2 ) з 01 січня 2018 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, включивши до складу довідки всі щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача (надбавка за кваліфікацію, секретність, за особливо важливі завдання, премія, тощо) та подати таку довідку, у встановленому порядку до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено. (арк.справи 80-86).

Не погодившись з судовим рішенням, відповідач 2 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду, обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи заяви та встановила наступне:

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1 є громадянином України (паспорт НОМЕР_1 , виданий 10 червня 2002 року 1в/м Краматорського МВ УМВС України в Донецькій області), пенсіонером, що підтверджується пенсійним посвідченням.

Як встановлено наявними матеріалами справи та не заперечується сторонами по справі, позивач перебуває на обліку у 1-го відповідача, як отримувач пенсії за вислугу років, відповідно до Закону № 2262.

Листом Відповідача-1 від 07 червня 2018 року №1878-Ш-01, позивача повідомлено, про те, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова №103) та Постанови №704 здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року.

Згідно з довідкою Донецького обласного військового комісаріату № ФС 83753/33/51 від 26 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_1 , вказано, що відповідно до Постанови № 704 розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, за посадою: заступника командира з ІАС авіаескадрильї - начальника ІАС становить:

- посадовий оклад 5 500,00 грн.

- оклад за військовим (спеціальним званням) майор - 1 340,00 грн.

- надбавка за вислугу років (50 відсотків) - 3 420,00 грн.

Усього - 10 260,00 гривень.

Згідно з наданої суду паперової копії довідки про перерахунок пенсії та розрахунку на доплату від 11 квітня 2018 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року.

Розмір пенсії встановлено в сумі 5 454,45 гривень.

Доплата за період з 01 січня 2018 року по 30 квітня 2018 року становить 8 522,20 гривень.

Основний розмір пенсії встановлено в розмірі 70% грошового забезпечення.

Загальне підвищення пенсії становить 4 261,10 гривень.

Виплата перерахованих відповідно до пункту 1 Постанови №103 пенсій проводиться з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року, щомісячно 50% від підвищення - 2 130,55 гривень, з 1 січня 2019 року, щомісячно 75% від підвищення - 3 195,83 гривень, з 1 січня 2020 року, щомісячно, 100% від підвищення.

Вказане також підтверджується довідкою про доходи пенсіонера ОСОБА_1 , яка наявна в матеріалах справи.

Щодо позовних вимог в частині визнання неправомірними дій 1-го відповідача які полягають у зменшенні основного розміру пенсії з 80% розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, встановленого на час призначення пенсії до 70% протиправними та вимог про зобов'язання його здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача, виходячи з основного розміру пенсії з 80% розміру грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною четвертою статтею 63 Закону № 2262 (в редакції Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII, що діє з 01.01.2017 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На підставі частини четвертої статті 63 Закону №2262 Кабінет Міністрів України прийняв постанову “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова №103) від 21.02.2018 №103.

Сторонами не заперечується, що пенсія позивачу призначена, як особі, що перед виходом на пенсію перебувала на посаді заступника командира з ІАС авіаескадрильї - начальнику ІАС Міністерства оборони України, з військовим званням “майор”.

Пунктом 1 Постанови № 103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови №704.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою - 83753 (Міноборони) від 11 квітня 2018 року позивачу призначено пенсію за вислугою років з 01 серпня 1995 року довічно в розмірі 80% грошового забезпечення, вислуга років - 30 (календ. 21).

На підставі Постанови № 103 органом пенсійного фонду здійснено перерахунок призначеної пенсії позивача, у зв'язку з чим її основний розмір склав 70% грошового забезпечення.

Відповідно до ст. 13 Закону № 2262 (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (п. "а" ст. 12): за вислугу 20 років - 50 %, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 % відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 % відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 %, до категорії 2, - 95 %.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI внесено зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 %, до категорії 2, - 95 %.

Відповідно до Закону України від 27.03.2014 року № 1166-VІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України", який набрав чинності 01 квітня 2014 року було внесено зміни до частини другої статті 13 Закону №2262 де цифри "80" замінено на цифри "70" (максимальний розмір пенсії), що передбачає, необхідність проведення перерахунку пенсії позивача в розмірі 70% від грошового забезпечення.

Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Згідно із частиною 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Роз'яснення вказаної норми наведено в рішенні Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09 лютого 1999 року, зі змісту якого слідує, що частину 1 статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватись до правовідносин, які існували раніше.

Таким чином, оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262 щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла саме на момент призначення пенсії.

Аналогічного висновку дійшла колегія Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду в постанові від 24 квітня 2018 року справа № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17).

Крім того, відповідно до рішення Верховного Суду від 04 лютого 2019 року, прийнятого за наслідками розгляду зразкової справи №240/5401/18, суд дійшов висновку, що внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до статті 13 Закону №2262 щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина п'ята статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України).

При цьому, колегія суддів звертає увагу на підвищені гарантії соціальної захищеності осіб, що перебувають на службі в органах внутрішніх справ, з боку держави, що повинні бути реалізованими у комплексі заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку (Рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист").

Відповідно до частини першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

1-им відповідачем не доведено правомірність його дій щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 80% розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, встановленого на час призначення пенсії, до 70%.

Отже, враховуючи викладене, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про протиправність дій 1-го відповідача щодо які полягають у зменшенні основного розміру пенсії з 80% розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, встановленого на час призначення пенсії до 70% та про задоволення адміністративного позову у вказаній частині.

Щодо позовних вимог в частині проведення перерахунку пенсії виключаючи поетапність виплат перерахованої пенсії, колегія суддів зазначає наступне.

Пунктом 2 Постанови №103 було встановлено певний порядок виплати перерахованих пенсій.

А саме, виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводиться з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків, з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

За змістом частини першої статті 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України” від 27.02.2014 № 794-VII акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов'язковими для виконання.

Таким чином, відповідач, на час дії пункту 2 Постанови № 103, при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу не мав правових підстав не врахувати та не застосовувати до спірних правовідносин положення норм ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та Постанови КМУ № 103 та у інший спосіб здійснювати виплату перерахованої пенсії позивачу.

Проте, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, позов задоволено.

Визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Отже, вказаним рішенням скасовано виплату підвищених сум пенсій у відсотковому відношенні - з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків, з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Колегія суддів зазначає, що визнання акта суб'єкта владних повноважень нечинним означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта.

Таким чином, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання відповідним рішенням суду законної сили.

Згідно вимог частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Отже, згідно вказаних приписів Кодексу адміністративного судочинства України рішення в адміністративній справі № 826/3858/18 набрало законної сили з моменту прийняття постанови Шостого апеляційного адміністративного суду, тобто - з 05 березня 2019 року.

Таким чином, п.п. 1, 2 Постанови №103 були чинними у період з 01 січня 2018 року по 04 березня 2019 року.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо застосування положення ч.2 ст. 9 КАС України та задоволення позовних вимог в частині зобов'язання 1-го відповідача вчинити дії, шляхом зобов'язання 1-го відповідача здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії позивача, виходячи з основного розміру пенсії у 80 % розміру грошового забезпечення та провести виплату його пенсії, починаючи з 05 березня 2019 року, у розмірі 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії позивача з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Чинним законодавством України визначено порядок здійснення призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону № 2262, яким встановлено чіткий механізм призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям.

Відповідно до п.п. 1, 2 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пункт 3 Порядку №45 визначає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п. 4 Порядку №45).

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей” (в редакції від 24.02.2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Постанови 103 перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Згідно з частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що Пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей” пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.

Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється.

До аналогічних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 року у справі № 522/2738/17.

До матеріалів справи додано розрахунок пенсії за вислугу років по пенсійній справі ФС 83753 для позивача, згідно з яким, пенсія призначена (обчислена) з 01.08.1995 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 970,00;

- оклад за військове звання - 125,00;

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 438,00;

- надбавка за кваліфікацію, в/сл. 1 клас 8% - 77,60;

- ОУС 15% 15% - 145,50;

- секретність - 10% 10% - 97,00;

- надбавка за особливо важливі завдання 50% - 766,50;

- премія 10% - 97,00.

Всього 2 716,60.

Основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі: 2 173,28

Отже, саме з вказаних видів грошового забезпечення позивачу було призначено пенсію, всі інші складові є сумами доплати до пенсії та не є сумами грошового забезпечення з якого було визначено 80% розміру такого грошового забезпечення.

Розміри та факт виплати позивачу під час проходження служби вказаних сум щомісячних додаткових видів грошового забезпечення 1-й відповідач не заперечує.

Як вбачається з листа від 07.06.2018 року встановлено, що 1-й відповідач, під час перерахунку пенсії позивача до основного розміру пенсії включив надбавки та підвищення:

- надбавка учаснику бойових дій в інших країнах - 363,00 грн.;

- підвищення учаснику бойових дій - 40.00 грн.

1-им відповідачем під час перерахунку пенсії позивача не враховано щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача (надбавка за кваліфікацію, секретність, за особливо важливі завдання, премія, тощо).

Однак, як встановлено судом, 2-им відповідачем не включено до складу довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавка за секретність 10%; ОУС 15%, надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 90%; надбавка за кваліфікацію - 1 клас 8%.

Кролегія суддів зазначає, що алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103.

Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи (у даному випадку 2-й відповідач) готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку.

Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

Відповідно до Порядку № 45 головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від Донецького обласного військового комісаріату, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку № 45.

Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не має.

Крім цього,відповідно до пункту 9 порядку № 45 1-й відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не наділений.

Колекгія суддів зазначає, що нову довідку про нарахування позивачу посадового окладу, окладу за військовим званням та розміру надбавки за вислугу років, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, премії до 1-го відповідача 2-им відповідачем не подано.

Спріна довідка, видана 2-им відповідачем не містить щомісячних додаткових видів грошового забезпечення позивача.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій 2-го відповідача та зобов'язання його вчинити дії.

Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, якою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 15; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.

Тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу визначена наказом Міністерства оборони України від 01 березня 2018 року №90 “Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України” за посадою “заступник командира ескадрильї (усіх найменувань, у тому числі з подвійним найменуванням посади)” встановлюється 27 тарифний розряд (додаток 13).

Згідно з Додатком 1 Постанови №704 тарифний розряд 27 відповідає тарифному коефіцієнту 3,12.

Відповідно до Примітки 1 Додатку 1 до вказаної Постанови №704, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Разом з цим, для військового звання “майор”, передбачено тарифний коефіцієнт 0,76.

Одночасно, Приміткою до Додатку 14 до зазначеної Постанови КМУ передбачено що, оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Таким чином, колегія суддів звертає увагу, що вказані примітки є частиною відповідного нормативно-правового акту та не були скасовані судом, що спростовує доводи апеляційної скарги про неврахування даних приміток.

Колегія суддів зазначає, що наданий 2-им відповідачем на вимогу суду розрахунок грошового забезпечення не містить пояснень щодо того, яку величину (прожитковий мінімум чи мінімальну заробітну плату) ним взято для розрахунку відповідних сум грошового забезпечення відповідача.

Відповідно до ст. ст. 7, 8 Закону України “Про державний бюджет України на 2018 рік” станом на 01.01.2018 року прожитковий мінімум для працездатних осіб склав 1 762 гривень, а мінімальна заробітна плата - 3 723 гривень.

Отже, 50% мінімальної заробітної плати буде складати 1861,50 грн., тобто більше ніж розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, вихідний показник, який повинен братися відповідачами для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням позивача повинен складати 1861,50 грн., а не 1 762 грн., як це вказано 2-им відповідачем у спірній довідці.

Посадовий оклад позивача повинен складати: 1861,50 х 3,12 = 5 810 грн. (з урахуванням правила заокруглення), а не 5 500,00 грн., як це визначено 2-им відповідачем.

Оклад за військовим званням: 1861,50 х 0,76 = 1415,00 грн. (з урахуванням правила заокруглення), а не 1340,00 грн, як це визначено 2-им відповідачем у довідці.

Таким чином, дії Донецького обласного військового комісаріату щодо внесення до довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії з 01 січня 2018 року розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, без урахування того, що даний розмір є меншим від 50% мінімальної заробітної плати у відповідний період, є протиправними та призвели до визначення розміру грошового забезпечення позивача у меншій сумі ніж та, на яку він має право.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимоги в частині визнання протиправними дій 2-го відповідача та зобов'язання його вчинити дії.

З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2019 року у справі № 200/8686/19-а - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від від 30 жовтня 2019 року у справі № 200/8686/19-а - залишити без змін

Повне судове рішення складено 4 березня 2020 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.В. Гайдар

Судді Е.Г. Казначеєв

Т.Г. Арабей