Постанова від 22.08.2008 по справі 2-А-38/08

Справа № 2-А-38/08

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 серпня 2008 року

Амвросіївський районний суд Донецької області

в складі головуючого судді Радченко Е.А.

при секретарі Веденєвої Л.В.

з участю представника Амвросіївської прикордонної комендатури ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Амвросіївка Донецької області

справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 ОСОБА_3 олги про визнання дій

співробітників Амвросіївської прикордонної комендатури незаконними,

ВСТАНОВИВ:

20.08.2008 року ОСОБА_2 звернувся до суду із скаргою на дії співробітників Амвросіївської прикордонної комендатури незаконними. Скарга мотивована тим, що в 2006 році він приїхав на проживання в Україну до м. Донецьк, де зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, і постійно мешкає за місцем реєстрації. 11.08.2008 року ОСОБА_2 приїхав до АПП «Успенка», де співробітники

прикордонної служби повідомили, що у нього підроблені штампи у паспорті і він не

має права перебувати в Україні. Також йому повідомили, що йому заборонено в'їзжати до України протягом двох років. Після цього ОСОБА_2 було видворено з території України, проте штампу в паспорті про перетинання кордону проставлено не було, постанови про видворення з території України вручено не було. Без цього штампу ОСОБА_2 не пропустили до Російської Федерації. Він був змушений перебувати на території між Україною та російською Федерацією. Тому ОСОБА_2 просить визнати незаконним рішення про його видворення та заборону в'їзду до України, а також анулювати штамп в паспорті про заборону в'їзду до України і внести зміни до електронної бази нелегальних мігрантів.

В судове засідання ОСОБА_2 не з'явився. До скарги додано заяву, в якій він просить розглядати скаргу за його відсутності, оскільки перебуває за межами України і не має можливості прибути до суду.

Представник Амвросіївської прикордонної комендатури в судовому засіданні з обставинами, що викладені у скарзі, не погодився, просив у задоволенні скарги відмовити, посилаючись на те, що рішення про заборону ОСОБА_2 в'їзжати до України прийнято в повній відповідності з діючим законодавством.

Заслухавши представника Амвросіївської комендатури, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_2 є громадянином ОСОБА_4. З 2006 року він постійно мешкає на території України.

11.08.2008 року ОСОБА_2 було затримано в пункті пропуску через державний кордон України «Успенка», про що складено протокол про адміністративне затримання. Згідно з протоколом в ОСОБА_2 слідував на виїзд з України в пішому порядку і пред'явив паспорт, в якому виявлено відбитки службових штампів ДПСУ, які не відповідають стандартному зразку, тобто є підробленими. Вказаним протоколом ОСОБА_2 було передано на територію Російської Федерації і заборонено в'їзд в України протягом двох років.

Суд вважає, що вказані дії були проведені з порушенням вимог діючого законодавства. При цьому суд виходить з таких міркувань.

Відповідно до ст.3 Закону України «Про правовий статус іноземців і осіб без громадянства» іноземці, які перебувають в України на законній підставі (крім тих, хто іммігрував в Україну на постійне проживання), вважаються такими, що тимчасово перебувають в України. Вони зобов'язані в порядку, що визначається КМУ, зареєструвати свої паспортні документи і виїхати з України після закінчення відповідного терміну перебування. З паспорта ОСОБА_2 вбачається, що він перебував на території України на законних підставах, оскільки в його паспорті зазначено, що термін його реєстрації на території України продовжено до 25.08.2008 року. Таким чином він перебував на території України на законних підставах.

Представник Амвросіївської прикордонної комендатури посилається на те, що відбитки штампів про в'їзд ОСОБА_2 в Україну є підробленим. При цьому представника комендатури посилається на акт технічного вивчення документа від 11.08.2008 року. Проте, суд не може прийняти зазначений документ в якості доказу підроблення відбитку штаму, оскільки технічне вивчення паспорту ОСОБА_2 здійснювалося співробітниками ПК, жоден з яких не є спеціалістом у галузі технічної експертизи документів. Статтею 251 КпАП України передбачено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні данні, на основі яких у визначеному законом порядку орган встановлює наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність особи винного та інші обставини, що мають значення для вирішення справи. Ці данні встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, протоколом про вилучення речей, та таке інше. В судовому засіданні встановлено, що експертиза відбитків штампу не проводилася. Акт технічного вивчення документа не є доказом підроблення, оскільки не передбачений переділок доказів і був проведений особами, які не є спеціалістами у галузі технічної експертизи документів.

Згідно із ст. 25 Закону України «Про правовий статус іноземців і осіб без громадянства» іноземці можуть в'їжджати в Україну за дійсними паспортними документами. При цьому іноземці повинні одержати у встановленому законом порядку в'їздну візу, якщо інше не передбачено законодавством України.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 перебував на території України на законних підставах, оскільки продовження його реєстрації станом на 11.08.2008 року ніким не скасовано, термін його тимчасового перебування в Україні в передбаченому законом порядку не скорочено, а підроблення відбитків штампів про в'їзд в Україну в передбаченому законом порядку підробленим не визнано.

11.08.2008 року під час, коли ОСОБА_2 виїжджав з України, його було затримано і заборонено в'їжджати в Україну. Стаття 25 Закону України «Про правовий статус іноземців і осіб без громадянства» передбачає, що в'їзд в Україну іноземцю не дозволяється, якщо його паспортний документ, віза підроблені, зіпсовані чи не відповідають встановленому зразку або належать іншій особі. Аналіз вказаної статті дає суду зробити висновок, що іноземцю не дозволяється в'їзд в Україну в тому разі, якщо він прибув до України з вищезазначеними документами. В той же час, ОСОБА_2

П.Р. постійно проживає в України, має реєстрацію, термін дії якої на 11.08.2008 року не закінчився і на час затримання не в'їжджав, а виїжджав з України.

Крім того, після проставлення в паспорті штампу про заборону в'їзду в Україну, та штампу про анулювання штампів про в'їзд в Україну, ОСОБА_2 було передано на територію російської Федерацію. Тобто фактично його було видворено за межі України. Згідно із вимогами ст. 32 Закону іноземець може бути видворений ха межі України за рішенням органів внутрішніх справ, органів охорони державного кордону або служби безпеки України з наступним повідомлення протягом 24 годин прокурора про підстави прийняття такого рішення, якщо дії іноземця грубо порушують законодавство про статус іноземців або суперечать інтересам забезпечення безпеки України чи охорони громадського порядку. Вказана стаття передбачає, що рішення органів охорони державного кордону про видворення іноземця може бути оскаржено до суду. Оскарження зупиняє виконання рішення про видворення. В судовому засіданні встановлено, що рішення щодо видворення ОСОБА_2 не приймалося, тобто не існує окремого документа про видворення ОСОБА_2, яке він міг би оскаржити. Рішення про видворення ОСОБА_2 і про заборону в'їзду в України існує у вигляді помітки в протоколі про адміністративне затримання, чім позбавлено право ОСОБА_5 на оскарження такого рішення.

Тобто рішення щодо заборони ОСОБА_2 в'їзду в Україну і видворення його за межі України було прийнято без належних підстав з порушенням встановленого порядку. Суд вважає встановленим порушення прав ОСОБА_2 з боку співробітників Амвросіївської прикордонної комендатури щодо заборони в'їзду в України і видворення його за межі України.

На підставі викладенного, керуючись ст. 3, 25, 32 Закону України «Про правовий статус іноземців і осіб без громадянства», ст. 9, 11, 71, 99, 100, 128, 158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Скаргу ОСОБА_2 ОСОБА_3 олги про визнання дій співробітників Амвросіївської прикордонної комендатури незаконними задовольнити в повному обсязі.

Визнати незаконними дії співробітників Амвросіївської прикордонної комендатури щодо заборони ОСОБА_2 ОСОБА_3 огги в'їзду в Україну і видворення його за межі України.

Зобовязати Амвросіївську прикордонну комендатуру анулювати в паспорті ОСОБА_2 ОСОБА_3 олги відбиток штампу про заборону в'їзду в Україну, а також внести відповідні зміни до електронної бази нелегальних мігрантів.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право оскаржити постанову до Донецького адміністративного апеляційного суду через Амвросіївський районний суд протягом двадцяти днів з подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом десяти днів з дня виготовлення повного тексту постанови.