Постанова від 25.03.2010 по справі 2-а-727/10

№ 2-А-727\10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2010 року Пролетарський районний суд м. Донецька у складі головуючого - судді Зайцевої С.А., при секретарі Солодовник О.В. ,за участю позивачки ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної ради м. Донецька про оскарження дій та зобов»язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

03.02.2010 року позивач звернулась до суду із вказаним позовом до відповідача, зазначивши, що вона з 2008 року знаходиться у декретній відпустці по догляду за дитиною - донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку. У зв'язку із цим має право на отримання щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. У 2009 році вона звернулась до УПЗСН Пролетарської районної у м. Донецьку ради за призначенням державної допомоги, та з того часу перебуває в управлінні на обліку і отримує щомісячно зазначену державну допомогу у розмірі 130 грн. Вважає, що відповідач невірно нараховує та виплачує їй вказану допомогу, оскільки розмір допомоги не відповідає встановленому прожитковому мінімуму на дитину віком до 6 років, як це встановлено Законом України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми». Тому просила суд визнати дії УПСЗН Пролетарської районної ради м. Донецька в частині недоплати державної допомоги по догляду за дитиною до трирічного віку неправомірним та зобов»язати перерахувати вказану допомогу виходячи із розміру, встановленому Законом з лютого 2009 по грудень 2009 року у розмірі 4856грн.29 коп.,а також зобов»язати відповідача виплачувати їй допомогу у розмірі, передбаченому Законом до 26.11.2011 року.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та просила їх задовольнити.

Представник відповідача Лобанова О.Ф. у судове засідання не з»явилась, надавши до суду письмові заперечення проти позову, згідно яких позовні вимоги не визнала та пояснила, що нарахування та виплата державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється на підставі Законів України «Про Державний бюджет України на відповідний рік». Не дивлячись на те, що деякі положення вказаних законів були визнані неконституційними рішеннями Конституційного Суду України, фінансування витрат, пов»язаних з реалізацією цих Законів, здійснюється за рахунок бюджетних коштів. Оскільки ані Кабінетом Міністрів України, ані Верховною Радою України на виконання рішення Конституційного Суду України зміни до Закону України «Про Державний бюджет України» внесені не було, Управління праці та соціального захисту населення продовжує здійснювати виплати в межах затверджених бюджетних асигнувань (аркс. 18).

Суд, вислухавши пояснення позивача, з»ясувавши позицію представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як застрахована у системі загальнообов»язкового державного соціального страхування з 03.02.2009 року до 26.11.2011 року. При цьому розмір допомоги, що отримала ОСОБА_1 з 03.02.2009 року ,відповідно письмової заяви склав 130 грн., що підтверджується відповідною довідкою.(арк..с.6,7,9).

Згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

У відповідності до Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.

Дію частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» зупинено пунктом 14 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007» від 19 грудня 2006 року.

Статтею 56 цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом.

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року N 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано неконституційним положення пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України «Про Державну допомогу сім»ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Статтею 152 Конституції України встановлено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно п. п. 7 п.23 Р.ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, в тому числі Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік" від 28.12.2007 року № 107-VI встановлено допомогу по догляду за дитиною в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 130 гривень.

Згідно ст.. 46 Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років згідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» призначається у розмірах та в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення допомоги визначено Постановою КМУ від 27.12.2001 року, згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років призначається у розмірі різниці між з 01.01.2009 року - 75 %, з 01.01.2010 року - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи, та середньомісячним сукупним доходом родини у розрахунок на одного члена родини за попередні 6 місяців, але не менше 130 грн. У 2010 році діє аналогічне положення щодо виплати зазначеної суми допомоги.

Зазначені вище положення Законів України „Про державний бюджет України на 2008 рік та 2009 рік" не конституційним не визнавались та є діючими .

Тобто,відповідно до діючого законодавства позивачу була призначена,нарахована та сплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн. щомісячно.Із заявою про призначення допомоги,що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом та середньомісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу позивач не зверталася,тому суд не вбачає порушень діючого законодавства з боку відповідача.

Таким чином, суд вважає, що підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 за 2009,2010 рік немає.

Позивачкою у позовній заяві зазначені вимоги про подальше,тобто з січня 2010 року проведення нарахування і виплату розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,виходячи з розрахунку встановленого законом прожиткового мімімуму для дітей віком до 6 років згідно зі змінами відповідно до діючого законодавства розмірів прожиткових мінімумів для цієї категорії осіб до досягнення її дитиною трирічного віку,тобто до 26.11.2011 року.

Оскільки вимоги позивачки стосуються зобов*язання відповідача вчинити певні дії з призначенням їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку про подальше до 26.11.2011 року,тобто на майбутнє,то у суду на теперішній час відсутній предмет розгляду по справі (рішення,дія чи бездіяльність суб*єкта владних повноважень),який б можливо було перевірити на предмет відповідності вимогам ч.3 ст.2 КАС України,та захисту в судовому порядку підлягають порушені права,а не можливість їх порушення у подальшому.

Крім того,немає підстав спонукати суб*єкта владних повноважень до виконання законних дій,обов*язок вчинення яких буде встановлений державою у майбутньому.

Враховуючи вищевикладене,вказані вимоги позивачки про зобов*язання відповідача управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м.Донецьку ради у подальшому,проводити нарахування і виплату розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,виходячи з розрахунку встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років згідно зі змінами відповідно діючого законодавства розмірів прожиткових мінімумів для цієї категорії осіб до досягнення її дитиною трирічного віку,тобто до 26.11.2011 року,не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про допомогу сім'ям з дітьми”, «Про Державний бюджет України на 2008 рік», рішеннями Конституційного Суду України від 22.05.08 року № 10-рп, ст.9, 10, 11, 69, 94, 158-163, 186 Кодексу Адміністративного Судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної в м. Донецьку ради про оскарження дій та зобов»язання вчинити певні дії відмовити.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня її проголошення,а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Пролетарський районний суд м. Донецька. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи,яка бере участь у справі ,то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Пролетарський районний суд м. Донецька протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Вступна та резолютивна частина постанови надрукована в нарадчій кімнаті в одному примірнику та проголошена у судовому засіданні 25.03.2010 року. Повний текст постанови складений 30.03.2010 року .

Суддя : (підпис) Зайцева С.А.

КОПІЯ ВІРНО : СУДДЯ : СЕКРЕТАР :