Справа № 240/10848/19
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Лавренчук Ольга Володимирівна
Суддя-доповідач - Капустинський М.М.
03 березня 2020 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Капустинського М.М.
суддів: Охрімчук І.Г. Смілянця Е. С. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Довганюк В.В.,
представника апелянта, позивача, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житомирської міської ради на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2019 року (рішення ухвалено 06.12.2019р. у м.Житомирі) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирської міської ради про визнання дій та невиконання рішення неправомірними, зобов'язання надати дозвіл,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Житомирської міської ради у якому просив:
- визнати дії Житомирської міської ради щодо відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою та невиконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16.11.2018 у справі №296/7660/17 неправомірними;
- скасувати рішення сорок дев'ятої сесії сьомого скликання №1517 від 20.06.2019 "Про надання дозволу громадянам на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок" в частині відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо; відведення земельної ділянки 0,1 га для будівництва та обслуговування житлового будинку;
- зобов'язати Житомирську міську раду надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 площею 0,1 га для будівництва та обслуговування житлового будинку. В обґрунтування позову вказує, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16.11.2018 Житомирською міською радою винесено рішення сорок дев'ятої сесії сьомого скликання №1517 від 20.06.2019 «Про надання дозволу громадянам на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок», яким відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу у розробленні проекту землеустрою щодо відведення проектів землеустрою у власність (не сформовані земельні ділянки, на яких відсутні об'єкти нерухомого майна), взагалі без будь-якого обґрунтування.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2019 року позовну заяву задоволено.
Визнано протиправними дії Житомирської міської ради щодо відмови у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 0,1га для будівництва та обслуговування житлового будинку.
Скасовано рішення сорок дев'ятої сесії сьомого скликання №1517 від 20.06.2019 "Про надання дозволу громадянам на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок" в частині відмови в наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 0,1га для будівництва та обслуговування житлового будинку.
Зобов'язано Житомирську міську раду надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1 га для будівництва та обслуговування житлового будинку.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити. В апеляційній скарзі зазначає, що міська рада своїм рішенням, яке є обов'язковим до виконання на відповідній території, визначила пріоритетність та першочерговість надання земельних ділянок, а саме: сім'ям військовослужбовців, які загинули в ході АТО, інвалідам, учасникам АТО та учасникам бойових дій.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , що видане 07.04.2015, копія якого міститься в матеріалах адміністративної справи (а.с. 4)
З матеріалів адміністративної справи вбачається та відповідачем не заперечується, що 16.12.2016 ОСОБА_1 звернувся до Житомирської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 0,1 га для будівництва і обслуговування житлового будинку.
Житомирська міська рада рішенням №690 від 05.07.2017 відмовила ОСОБА_1 в наданні дозволу, з посиланням на рекомендації робочої групи з розгляду клопотань громадян, які приймали участь у АТО по врегулюванню кризової ситуації в України в протоколі № 25 від 12.01.2017 про відмову та пропозицію надати земельну ділянку іншим учасникам АТО згідно пріоритетів та черговості поданих заяв.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2018 року у справі №296/7660/17: визнано протиправним та скасувати пункт 2 рішення 23 сесії 7 скликання Житомирської міської ради № 690 від 05.07.2017 "Про надання дозволу громадянам, які мають пільги відповідно до вимог чинного законодавства на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок" у частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до його заяви від 16.12.2016.; зобов'язано Житомирську міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.12.2016 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,010 га за адресою АДРЕСА_1 , для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, у порядку та відповідно до вимог ст. 118 Земельного кодексу України, з урахуванням викладених в даному рішенні висновків.
Рішення суду від 16 листопада 2018 року у справі №296/7660/17 набрало законної сили 18 грудня 2018 року.
На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16.11.2018, Житомирською міською радою прийнято рішення сорок дев'ятої сесії сьомого скликання №1517 від 20.06.2019 «Про надання дозволу громадянам на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок».
Витяг з рішення №1517 від 20.06.2019 було направлено ОСОБА_1 .. У витягу вказано: Вирішила: 3. Відмовити у наданні дозволу громадянам на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність (не сформовані - вільні земельні ділянки, на яких відсутні об'єкти нерухомого майна) згідно з додатком 3. У Додатку 3 до рішення Житомирської міської ради 20.06.2019 №1517 вказано підставу, згідно якої надається земельна ділянка: заява від 16.12.2016 №14178, ст.ст.118,123 Земельного кодексу України, рішення Житомирського окружного адміністративного суд від 16.11.2018 (а.с.21 та на звороті).
Позивач вважає таку відмову необґрунтованою та такою, що порушує його права та законні інтереси, а тому за їх захистом звернувся до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що рішення Житомирської міської ради №1517 від 20.06.2019 в частині відмови у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою на земельну ділянку для передачі у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд є протиправним та таким, що прийняте з порушенням вимог ст.118 та ст.123 ЗК України.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Відповідно до ст.14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з частиною другою статті 4 ЗК України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Приписами ч.7 ст.118 ЗК України визначено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою:
а) надати дозвіл;
б) надати мотивовану відмову у наданні дозволу.
При цьому, ч.7 ст.118 ЗК України визначений перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду належним чином оформлених клопотання та додатків до нього, який є вичерпним, а саме:
- невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів;
- невідповідність місця розташування об'єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів;
- невідповідність місця розташування об'єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі надання органом місцевого самоврядування відмови особі у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою обов'язковим є зазначення конкретної підстави для такої відмови, що визначені у ч.7 ст.118 ЗК України.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 подав до Житомирської міської ради заяву від 16.12.2016 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,010 га за адресою АДРЕСА_1 , для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Відповідач за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 16.12.2016, у рішенні №1517 від 20.06.2019, відмовив у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою на земельну ділянку для передачі у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд з підстав не передбачених ч.7 ст.118 ЗК України.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач протиправно відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 0,1 га для будівництва та обслуговування житлового будинку.
Відповідно до ч.1-3 ст.242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315,316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Житомирської міської ради залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2019 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 03 березня 2020 року.
Головуючий Капустинський М.М.
Судді Охрімчук І.Г. Смілянець Е. С.