04 березня 2020 року о/об 10 год. 00 хв.Справа № 280/772/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Лялько Ю.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати противоправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у здійсненні розрахунку та виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, яка була нарахована на виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2015 по справі №333/6937/14-а за період з 28.02.2014 по дату виплати, а саме 12.12.2019; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити розрахунок та виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, яка була нарахована на виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2015 по справі №333/6937/14-а за період з 28.02.2014 по дату виплати, а саме 12.12.2019.
Позивач у позові зазначив, що Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2015 по справі №333/6937/14-а зобов'язано УПФУ в Комунарському районі м.Запоріжжя провести ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог п.4 ст.54, ст.50, п.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: державної пенсії - у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю - у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, обрахованих відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень п.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 28.02.2014 по 03.08.2014, включно, з урахуванням виплачених сум за вказаний період. На виконання даної постанови управлінням було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 в результаті якого нараховано 23446,12 грн. за період з 28.02.2014 по 03.08.2014. Через тривале невиконання постанов національного суду позивач був вимушений звернутися як до Європейського суду з прав людини, так і до Управління ДВС Головною управління юстиції в Запорізькій області з відповідними заявами. На виконання Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 за №4901-VI, Постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 за №649 у грудні 2019 року позивач отримав заборгованість по виплаті пенсії згідно з постановою суду від 19.02.2015 у розмірі 23446,12 грн. Таким чином, на думку позивача, він починаючи з 28.02.2014 не в повному обсязі отримував свою пенсію та має право на отримання компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії. 12.12.2019 на виконання Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 за №4901-VI, Постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 за №649 позивач отримав належні йому ще з 2014 року кошти у сумі 23446,12 грн. 19.12.2019 позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення розрахунку та виплати йому компенсації втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплат пенсії, яка була нарахована на виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2015 по справі №333/6937/14-а за період з 28.02.2014 по дату виплати, а саме 12.12.2019. 08.01.2020 відповідач своїм листом №3141/Л-9 відмовив позивачу в здійсненні розрахунку та виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії.
Позивач позов підтримав.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2015 у справі №333/6937/14-а постанову Комунарського районного суду м.Запоріжжя від 19.09.2014 у справі №333/6937/14-а скасовано та прийнято нову постанову, якою позов позивача частково задоволено: визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м.Запоріжжя щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу у розмірах, передбачених п.4 ст.54, ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 28.02.2014 по 03.08.2014 включно; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м.Запоріжжя провести позивачу перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог п.4 ст.54, ст.50, п.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: державної пенсії - у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю - у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, обрахованих відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень п.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 28.02.2014 по 03.08.2014, включно, з урахуванням виплачених сум за вказаний період. На виконання вказаної постанови на квітень 2015 року було нараховано 23446,12 грн. Бюджетні призначення для виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій у відповідні періоди визначено з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 за №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», від 06.07.2011 за №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», від 23.11.2011 за №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з передбачених ними розмірів. Виходячи з зазначеного та реальних фінансових можливостей Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м.Запоріжжя, виплата за постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2015 у справі №333/6937/14-а не була здійснена через відсутність відповідного фінансування Державного бюджету України. За наслідками розгляду Європейським судом з прав людини справи ОСОБА_1 12.12.2019 була сплачена заборгованість за рішенням національного суду у розмірі 23446,12 грн. Відповідач зазначає, що вказані грошові кошти перераховані стягувачу платіжним дорученням Міністерства юстиції України. Порядок здійснення виплат за рішеннями Європейського суду з прав людини регламентовано Законом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 за №3477-ІV. Відповідно до ст.8 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 за №3477-ІV виплата вказаних сум здійснюється з відповідної програми Державного бюджету України шляхом списання відповідних сум центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Отже, зобов'язання по виконанню постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2015 у справі №333/6937/14-а, фактично було прийнято державою в особі Міністерства юстиції України та казначейською службою, в порядку виконання рішення Європейського суду з прав людини, через відсутність, з об'єктивних причин, в Управлінні Пенсійного фонду України в Комунарському районі м.Запоріжжя відповідного бюджетного асигнування. На думку відповідача, сума перерахованої та сплаченої на виконання судового рішення пенсії носить разовий характер не підпадає під визначення доходів передбачених Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", за порушення строків виплати яких сплачується компенсація.
Відповідач заперечував проти позову.
Ухвалою судді від 10.02.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд з'ясував наступне.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2015 у справі №333/6937/14-а (яка 19.02.2015 набрала законної сили) - визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м.Запоріжжя щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірах, передбачених п.4 ст.54, ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 28.02.2014 по 03.08.2014, включно; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м.Запоріжжя провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог п.4 ст.54, ст.50, п.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме державної пенсії - у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю - у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, обрахованих відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень п.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 28.02.2014 по 03.08.2014, включно, з урахуванням виплачених сум за вказаний період.
Згідно з ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
У ч.1 ст.14 КАС України зазначено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.
Відповідно до ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Як зазначено у ч.1 ст.370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
На виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2015 у справі №333/6937/14-а відповідачем на квітень 2015 року проведено перерахунок пенсії в сумі 23446 грн. 12 коп.
Як зазначено відповідачем у відзиві на позовну заяву, за наслідками розгляду Європейським судом з прав людини справи ОСОБА_1 12.12.2019 була сплачена заборгованість за рішенням національного суду у розмірі 23446 грн. 12 коп.
19.12.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення нарахування та виплати йому компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії починаючи з 28.02.2014 по 12.12.2019.
У Листі ГУ ПФУ в Запорізькій області (вих.№3141/Л-9 від 08.01.2020) на адресу позивача зазначено наступне: «… На виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2015 по справі №333/6937/14-а Вам своєчасно проведено перерахунок пенсії. Відповідно до ст.63 Закону України від 28.02.1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон 796) фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією Закону 796, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року №649 (далі - Порядок) визначає механізм погашення пенсійних виплат на виконання судових рішень за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійного фонду України. Згідно з Порядком в рамках черговості виконання рішень Вам проведено виплату за вищезазначеною постановою суду у грудні 2019 року. Відповідно до ст.2 Закону України від 19.10.2000 №2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» (далі - Закон 2050), компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру. Сума перерахованої та сплаченої на виконання судового рішення пенсії носить разовий характер і не підпадає під визначення доходів, передбачених Законом 2050, за порушення строків виплати яких сплачується компенсація. Як зазначено Вами у зверненні, доплата за рішенням суду за вказаний період була отримана Вами в повному обсязі. Нарахування та виплата основного розміру пенсії провадилась щомісяця та не припинялась. Враховуючи вищезазначене, підстави для нарахування компенсації втрати частини доходів відсутня. …».
Вважаючи відмову органу Пенсійного фонду України у розрахунку та виплаті компенсації втрати частини доходу протиправною, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Згідно з ч.2 ст.46 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Як зазначено у ст.1 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” №2050-ІІІ від 19.10.2000, підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Зі змісту цієї норми випливає, що право на компенсацію частини доходів у громадянина пов'язується з настанням такого юридичного факту (події), як невиплата грошового доходу у встановлені строки його виплати.
Відповідно до ст.2 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно з ст.3 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після тримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
У п.1 «Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженого 21.02.2001 постановою Кабінету Міністрів України (надалі - «Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати»), дія цього Порядку поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Як зазначено у п.2 «Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати», компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Наведене нормативне регулювання не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов'язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.
При цьому, слід зазначити, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Аналогічний підхід до розуміння зазначених норм права Верховний Суд України висловив у постановах від 19.12.2011 (справа №6-58цс11), від 11.07.2017 (справа №21-2003а16), а Верховний Суд в постанові від 03.07.2018 у справі №521/940/17.
Отже, враховуючи той факт, що позивачу не було вчасно виплачено частину пенсії за період з 28.02.2014 по 12.12.2019, достатніми є підстави для задоволення вимог позивача про зобов'язання відповідача провести розрахунок та виплату компенсації по день фактичної виплати пенсії.
Враховуючи матеріали справи, суд вважає, що позивач обґрунтовано має право на виплату йому компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Позивач звільнений від сплати судового збору, інші судові витрати по справі відсутні.
На підставі викладеного, керуючись: ст.19 Конституції України, ст.ст.9, 77, 132, 134, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Визнати противоправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) щодо відмови у здійсненні розрахунку та виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, яка була нарахована на виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2015 по справі №333/6937/14-а за період з 28.02.2014 по дату виплати, а саме 12.12.2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) здійснити розрахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, яка була нарахована на виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2015 по справі №333/6937/14-а за період з 28.02.2014 по дату виплати, а саме 12.12.2019.
У стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 04.03.2020.
Суддя О.О. Прасов