Справа № 710/1706/19 Провадження № 3/710/25/20
02.03.2020 м. Шпола
Суддя Шполянського районного суду Черкаської області Побережна Н.П., розглянувши матеріали, за ч.1 ст. 164 КУпАП, які надійшли від Головного управління ДФС у Черкаській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1 , паспорт серія НОМЕР_2 виданий Ленінським РВ УМВС України у Вінницькій області 03.11.1998 року, директор ТОВ «Глобал Енерджі», інші відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, суду не відомі,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 09.12.2019 року №41/19, складеного посадовою особою оперуповноваженим з ОВС оперативного управління ГУ ДФС у Черкаській області капітаном податкової міліції Святуном Владиславом Вікторовичем за результатами перевірки автозаправної станції за адресою: м. Шпола, вул. Соборна, 138 де здійснює свою діяльність ТОВ «Глобал Енерджі» код ЄДРПОУ 39189072, посадова особа, директор ТОВ «Голобал Енерджі» ОСОБА_1 , здійснював зберігання та реалізацію паливно - мастильних матеріалів на автозаправній станції ТОВ «Глобал Енерджі», код ЄДРПОУ 39189072, за адресою: м. Шпола, вул. Соборна 138, без необхідних дозвільних документів на даний вид підприємницької діяльності, в саме: відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки, та відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані, як вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП.
Матеріали справи також містять: акт №11/19 про факт неявки особи від 09.12.2019 (а.с.2), копію фіскального чеку та конверту (а.с.3), копію листа від 15.11.2019 №27027/23-00-21-06-07 (а.с.5), рапорт від 06.11.2019 (а.с.6), фото (а.с.7), копію листа від 15.10.2019 №26110/23-00-21-06-07 (а.с.8), копія листа від 24.10.19 № 03-5472/01-20 (а.с.9), копія листа від 15.10.2019 № 26113-23-00-21-06-07 (а.с.10), копія листа від 22.10.2019 № 02/10-03-25/2270/02/10-03-25 (а.с.11-12), копія наказу №32/1-В від 18.11.2019 (а.с.13), копія наказу №13-К від 20.10.2015 (а.с.14), копія договору № 02-12/19 про проведення оцінки протипожежного стану об'єкту та надання інформаційних послуг з питань пожежної безпеки від 02.12.2019 (а.с.15), копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 27.10.2015 (а.с.16-17), копія витягу №1402284500234 з реєстру платників податку на додану вартість (а.с.18), копія протоколу №2 від 16.10.2015 Загальних зборів Учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Енерджі» (а.с.19-20), копією договору про надання послуг №168 -20/11 від 20.11.2019 (а.с.21 -23), копія витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 29.08.2019 (а.с.24-29), копія договору підряду №251112 (а.с.30-31), копія акту приймання виконаних робіт по монтажу (а.с.32), копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 29.09.2014 (а.с.33-34), витяг з реєстру платників єдиного податку від 14.05.2019 (а.с.35), копія листа від 15.05.2019 3 26- 7111/261 (а.с.36), копія довіреності від 25.03.2019 (а.с.37).
Постановою судді Шполянського районного суду Черкаської області Побережної Н.П. від 20.01.2020 матеріали про адміністративне правопорушення було повернено до Головного управління ДФС у Черкаській області для належного оформлення та усунення недоліків.
10.02.2020 до суду повторно надійшли матеріали від Головного управління ДФС у Черкаській області за ч. 1 ст.164 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
Частиною 2 ст.7 та ст.245 КУпАП передбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного і об'єктивного з'ясування всіх обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення.
Згідно ч.2 ст. 254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до положень п.4 ч.3 ст.129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а тому покладення на суду обов'язків ініціювати збір доказів щодо доказу вини правопорушника суперечить принципам об'єктивності та неупередженості суду при розгляді справи.
Згідно з ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Протокол про адміністративне правопорушення №41/19 від 09.12.2019 року не відповідає вимогам, визначеним в ст. ст. 254, 256 КУпАП, а саме: в протоколі відсутні підпис особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дані про відмову від підпису відсутні, пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, також відсутнє, відсутня відмітка в протоколі про роз'яснення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, її прав і обов'язків, передбачених статтею 268 КУпАП, відсутній підпис особи про вручення їй примірнику протоколу. Акт про факт неявки особи, яка притягаються до адміністративної відповідальності від 09.12.2019 року, не може свідчити про відмову ОСОБА_1 , від отримання чи підписання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення.
Вимоги постанови суду від 20.01.2020 виконані не були.
Частиною 2 ст. 38 КУпАП передбачено, що якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій і четвертій цієї статті.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтями 204-1 і 204-2 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня їх виявлення, але не пізніше року з дня їх вчинення, а у разі вчинення таких правопорушень іноземцями або особами без громадянства, стосовно яких у встановленому законом порядку прийнято рішення про примусове повернення чи примусове видворення з України, - протягом часу, необхідного для їх виїзду з України, але не пізніше строку, визначеного законом для виїзду цих осіб з України чи забезпечення їх примусового видворення з України.
У витязі з листа Міністерства юстиції України 02.08.2013 № 6802-0-4-13/11 зазначено, що КУпАП не містить визначення поняття "триваюче" правопорушення. Проте в теорії адміністративного права триваючими визначаються правопорушення, які, почавшись з якоїсь протиправної дії або бездіяльності, здійснюються потім безперервно шляхом невиконання обов'язку. Початковим моментом такого діяння може бути активна дія або бездіяльність, коли винний або не виконує конкретний покладений на нього обов'язок, або виконує його неповністю чи неналежним чином.
Так, провадження господарської діяльності без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом, що ставлять в вину ОСОБА_1 , за своєю суттю є триваючим правопорушенням.
Відповідно до п.7 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення №41/49 від 09.12.2019, рапорта старшого оперуповноваженого з ОВС ВПНОПТ ОУ ГУ ДФС у Черкаській області Святуна В. та інших матеріалів справи судом встановлено, що днем виявлення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, є 06.11.2019. Отже, з моменту виявлення триваючого адміністративного правопорушення минуло більше трьох місяців, тому у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення, провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 необхідно закрити.
Судовий збір стягненню з ОСОБА_1 не підлягає, оскільки він стягується, згідно ст.40-1 КУпАП, лише у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст. 38, 40-1, п. 7 ст. 247, ст.283, п.3 ст. 284, 294 КУпАП, суддя,-
Відмовити в притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 164 КУпАП у зв'язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення, а справу провадженням закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена , протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Шполянський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення даної постанови.
Суддя Н.П. Побережна