Справа № 713/320/20
Провадження №3/713/183/20
іменем України
27.02.2020 м. Вижниця
Вижницький районний суд Чернівецької області в складі: головуючий суддя Кибич І.А., з участю секретаря Матейчук Л.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з Вижницького відділення поліції Кіцманського відділу поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , тимчасово не працюючої, має на утриманні двоє неповнолітніх дітей, за ст.184 ч.1 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №090362 від 24.01.2020 року працівниками поліції встановлено, що ОСОБА_1 , не виконує передбачених законодавством, а саме ст.150 СК України, щодо забезпечення необхідних умов життя та виховання своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , без поважних причин, а саме розпиває спиртні напої та залишає дітей самих вдома, вчиняє словесні суперечки в присутності дітей з сусідами. Своїми діями вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.184 ч.1 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала, зазначила, що протокол складений безпідставно, оскільки доглядає за дітьми, діти ходять в школу, скарг щодо їх зовнішнього вигляду та розвитку від вчителів немає, дітям створені всі умови проживання та навчання, жодних дій, які б свідчили про неналежне виховання дітей не вчиняла. Просила закрити провадження по справі.
Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутні подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 ч.1 КУпАП з наступних підстав.
У відповідності до ст.1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно зі ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, під поняттям адміністративного правопорушення визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин по справі.
Згідно вимог ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею ст.184 ч.1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Під невиконанням даних обов'язків слід розуміти різні форми бездіяльності, у результаті якої відсутня належна турбота про виховання і освіту неповнолітніх, створення необхідних умов для своєчасного отримання освіти дітей, успішного навчання підготовці до трудової діяльності. Виховання складається з різного роду дій батьків, одним з елементів якого є нагляд за поведінкою дитини.
З акту обстеження матеріально-побутових умов проживання №155 від 24.01.2020 року вбачається, що сім'я ОСОБА_1 проживає у житловому будинку за адресою АДРЕСА_1 . Умови проживання задовільні. На час перевірки ОСОБА_1 перебувала в тверезому стані, їсти було наготовлено, в будинку було чисто.
З характеристики виданої Лукавецькою сільською радою №12 від 29.01.2020 року з даних якої вбачається, що ОСОБА_1 на даний час не працює, на утриманні знаходиться двоє неповнолітніх дітей. В селі зарекомендувала себе з негативної сторони, схильна до зловживання алкогольними напоями, частково не займається вихованням дітей.
До матеріалів справи не долучено пояснень свідків та очевидців події, натомість додано акт обстеження матеріально-побутових умов, який не підтверджує факту ухилення ОСОБА_1 від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Таким чином, судом встановлено, що у матеріалах справи відсутні будь-які фактичні данні, якими підтверджується зазначені у протоколі обставини.
Статтею 62 ч.3 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Аналізуючи докази по справі, суд прийшов до висновку, що вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ст.184 ч.1 КУпАП не доведено, ухилення останньої від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх дітей не знайшло свого підтвердження, тому за таких обставин необхідно закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення, на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення
На підставі п.1 ст.247 КУпАП, керуючись ст.ст.184 ч.1, 221, 283, 284, 285, 287-289 КУпАП, Суд,-
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 провадженням закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 ч.1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Вижницький районний суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: І. А. Кибич