Рішення від 27.02.2020 по справі 911/2685/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" лютого 2020 р. м. Київ Справа № 911/2685/19

Господарський суд Київської області у складі судді Антонової В.М., при секретарі судового засідання Денисевич К.Ю., розглянув за правилами загального позовного провадження матеріали справи

за позовом Приватного акціонерного товариства "Білоцерківська теплоелектроцентраль" (Київська обл., м. Біла Церква)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода" (Київська обл., м. Біла Церква)

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії

за участю представників сторін

від позивача: Самелюк Т.А. - довіреність від 12.11.2019 вих.№2289/04;

від відповідача: Декало Л.І. - наказ від 08.01.2020 № 9-к.

Приватне акціонерне товариство "Білоцерківська теплоелектроцентраль" (далі - позивач) подало до господарського суду позов про визнання неправомірними дій Товариства з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода" (далі - відповідач) та скасування нарахування плати за скид понаднормативних забруднень зі стічними водами у міську каналізацію у загальному розмірі 25379,83 грн.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 27.08.2019 представниками відповідача з метою визначення вмісту забруднюючих речовин, що скидаються підприємством з стічними водами в каналізаційну мережу м. Біла Церква, були відібрані проби стічних вод для проведення аналізу та наявності заюруднюючих речовин, про що складено Акт відбору проб стічної води від 27.08.2019. За результатами лабораторних досліджень відібраних проб хіміко-технологічною лабораторією стічних вод відповідача було виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин в пробах стічних вод: завислі речовини - 462,1 мг/дм3, про що складено Протокол випробувань від 02.09.2019 № СВ-84. Позивач звернувся до незалежної лабораторії для проведення аналізу проб, яка встановила, що завислі речовини в стічних водах відповідача складають показник - 232 мг/дм3. 24.09.2019 позивач звернувся до відповідача з листом, в якому просив взяти до уваги результати незалежної лабораторії та не здійснювати нарахування плати за скид понаднормативних забруднень зі стічними водами у міську каналізацію, однак відповідач відмовив позивачу у задоволенні його вимог. Позивач не погоджується із діями відповідача по виставленню рахунку та нарахуванню плати за скид понаднормативних забруднень зі стічними водами у міську каналізацію вважаючи, по-перше, що останні не перевищують допустиме значення показнику завислих речовин та речовин, що спливають, передбачений в додатку до Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення, затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316, по-друге, відбір проб та розрахунок коштів за скид понаднормативних забруднень зі стічними водами у міську каналізацію було здійснено відповідачем за відсутності затверджених місцевих правил приймання стічних вод, оскільки Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Біла Церква були скасовані рішенням Виконавчого комітету від 12.02.2019 № 78.

Ухвалою від 04.11.2019 Господарський суд Київської області відкрив провадження у справі, справу ухвалив розглядати за правилами загального позовного провадження, призначив справу до підготовчого засідання на 05.12.2019, встановив відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву та доказів відправки копії відзиву позивачу у строк, передбачений ч. 8 ст. 165 ГПК України протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі, однак не пізніше ніж у строк до 25.11.2019 (включно).

20.11.2019 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву від 19.11.2019 вих. № 1-3/09-3718.

02.12.2019 до суду від позивача надійшли заперечення на відзив на позовну заяву від 27.11.209 вих. № 2373/04.

Ухвалою від 05.12.2019 Господарський суд Київської області продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів, відклав підготовче засідання на 23.01.2020, встановив відповідачу строк для подання до суду та позивачу заперечень на відповідь на відзив до 27.12.2019 включно.

Ухвалою від 23.01.2020 Господарський суд Київської області відклав підготовче засідання на 11.02.2020, витребував у сторін спору до дати наступного судового засідання письмові пояснення з посиланням на норми законодавства щодо можливості проведення незалежною експертною установою втретє випробування стічних вод відповідача з проби, що була отримана 27.08.2019, за яким порядком буде передано пробу експертній установі та за рахунок якої конкретно проби буде проведено вказане дослідження; письмові пояснення з приводу того чи є необхідність в експертному дослідженні порядку дотримання експертами Випробувальної лабораторії об'єктів довкілля ТОВ "Центральна біохімічна лабораторія" та Випробувальної хіміко-технологічної лабораторії ТОВ "Білоцерківвода" Методики відбору проб і проведення лабораторного контролю стічних вод відповідача, що скидаються до систем каналізації населених пунктів.

В судовому засіданні 11.02.2020 Господарський суд Київської області оголосив протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду справи по суті.

11.02.2020 до суду від відповідача надійшли письмові пояснення по справі від 11.02.2020 вих. № 1-03/09-452 з додатками.

11.02.2020 до суду від позивача надійшли пояснення від 11.02.2020 вих. № 293/04.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, запереченнях на відзив на позовну заяву від 27.11.209 вих. № 2373/04 та поясненнях від 11.02.2020 вих. № 293/04.

Представник відповідача в засіданні суду проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву від 19.11.2019 вих. № 1-3/09-3718 та письмових поясненнях по справі від 11.02.2020 вих. № 1-03/09-452.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

01.07.2013 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода" (виконавець) та Приватним акціонерним товариством "Білоцерківська теплоелектроцентраль" (споживач) було укладено договір № 1051/236-р про надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення з протоколом узгодження розбіжностей до нього (далі - договір), предметом якого є надання виконавцем споживачу послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення (далі - послуги) у необхідних обсягах, встановлених нормативним розрахунком та відповідної якості, яку споживач зобов'язався своєчасно і у повному обсязі оплатити за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором (п. 1.1).

Згідно з п.п. 4.5., 5.5.19, 5.5.21, 12.1. та 12.2. договору споживач зобов'язаний, зокрема, забезпечити якість власних стічних вод, які потрапляють до міської каналізації відповідно до норм допустимих концентрацій забруднюючих речовин, визначених додатком № 3 до цього договору та при засміченні каналізаційних мереж з вини споживача забрудненнями (жирами, осадами, грубо дисперсними зависами), відновити пропускну спроможність міської каналізаційної мережі за власний рахунок.

У разі перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах (додаток № 3) споживач здійснює оплату за послуги водовідведення згідно наданого виконавцем рахунку (із застосуванням коефіцієнта кратності відповідно "Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Біла Церква" (далі - Правила приймання стічних вод).

Величина перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах споживача визначається згідно результатів аналізів, відібраних з його контрольного колодязя, з врахуванням результатів аналізів відібраних з контрольних колодязів субспоживачів.

Даний договір набирає чинності з дня його підписання і діє до 31.12.2013. Договір вважається переукладеним на наступний календарний рік на таких же умовах, якщо за один місяць до його припинення жодна зі сторін не заявить про закінчення строку його дії.

З матеріалів справи вбачається, що додатком №3 до договору сторонами були погоджені допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються до міської каналізації.

Як встановлено судом, 27.08.2019 представниками ТОВ "Білоцерківвода" з метою визначення вмісту забруднюючих речовин, що скидаються підприємством із стічними водами у каналізаційну мережу м. Біла Церква, з контрольного колодязя ПрАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" за адресою: вул. І. Кожедуба, 361, м. Біла Церква, у присутності представника ПрАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" були відібрані проби стічних вод для проведення аналізу з метою встановлення наявності забруднюючих речовин, про що складено акт відбору проб стічної води від 27.08.2019, копія якого наявна в матеріалах справи.

Зі змісту вказаного акту вбачається, що присутній при відборі представник ПрАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" зауважень щодо відбору не мав.

Так, за результатами лабораторних досліджень відібраних проб хіміко-технологічною лабораторією стічних вод ТОВ "Білоцерківвода" було виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у пробах стічних вод: завислі речовини у кількості 462,1 мг/дм3, про що складено Протокол випробувань № СВ-84 від 02.09.2019, копія якого долучена до матеріалів справи.

У зв'язку з зазначеним вище, ТОВ "Білоцерківвода" здійснило нарахування плати за скид наднормативно забруднених стічних вод до міських каналізаційних мереж ПрАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" за період травень-серпень 2019 року у розмірі 25379,83 грн та на вказану суму виставило позивачеві для оплати рахунок №32 від 17.09.2019, який разом з розрахунком було надіслано ПрАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" листом від 16.09.2019 вих. № 1-04/08-2967 (копії зазначених рахунку та розрахунку наявні в матеріалах справи).

Однак, згідно з листом від 24.09.2019 вих. № 2018/02 ПрАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль", надісланим до ТОВ "Білоцерківвода", позивач не погодився з діями ТОВ "Білоцерківвода" по виставленню рахунка на оплату коштів за скид до міської каналізації стічних вод із перевищенням концентрації забруднюючих речовин з тих підстав, що 11.09.2019 ПрАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" було надіслано на адресу ТОВ "Білоцерківвода" лист за вих. № 1940/02 з результатами випробувань арбітражної проби стічних вод, визначених у Протоколі № 0416 від 05.09.2019, виконаних ТОВ "Центральна біохімічна лабораторія", у якому позивач просив взяти до уваги результати вимірювань завислих речовин у пробах стічних вод до міських каналізаційних мереж ПрАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль", які складають 232 мг/дм3 і відрізняються від показників у наданому ТОВ "Білоцерківвода" Протоколі випробувань № СВ-84 від 02.09.2019, що складають 462,1 мг/дм3.

У відповідь на звернення позивача відповідач листом від 27.09.2019 вих. № 1-04/09-3087 повідомив, що у своїй діяльності щодо випробувань стічних вод керується чинним законодавством, а саме Правилами приймання стічних вод, які не передбачають процедури розгляду результатів арбітражної проби. Оскільки лабораторія ТОВ "Білоцерківвода" є незалежною і акредитованою, відповідач вказав позивачу, що результати аналізів, які нею здійснюються, є вірними та не можуть викликати сумнівів.

Позивач надіслав на адресу відповідача листа від 15.10.2019 в якому вказав, що вважає рахунок № 32 від 17.09.2019 безпідставним та таким, що не підлягає оплаті. Повідомив, що вирішення питання щодо правомірності дій ТОВ "Білоцерківвода" відносно ПрАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" буде передано на розгляд суду.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов до наступних висновків.

Предметом доказування по даній справі є факт порушення позивачем норм чинного законодавства забрудненням стічних вод при скиді вод в міську каналізацію та правомірність нарахування відповідачем заборгованості за порушення чинних норм, які передбачають відповідальність за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах мереж позивача.

Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання, забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Згідно зі ст. 44 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" виробничий контроль у сфері питної води та питного водопостачання здійснюється підприємствами питного водопостачання.

При укладенні договору сторони визначили, що споживач несе відповідальність згідно із законодавством і цим договором за недотримання вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг, а також Правил користування централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України", затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190, Правил технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.07.1995 №30, Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 №37 тощо (п. 6.1 договору).

Відповідно до ч.1 ст. 33 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі викиди та скиди у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів.

Частиною 6 ст. 33 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" закріплено, що екологічні нормативи розробляються і вводяться в дію центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, та іншими уповноваженими на те державними органами відповідно до законодавства України.

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики від 19.02.2002 №37 "Про затвердження Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 за №402/6690, були затверджені відповідні Інструкція та Правила, які визначали підстави для стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів.

Відтак, зазначені Інструкція та Правила були нормативно-правовими актами, якими станом на момент укладення договору було врегульовано порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів. Вказані нормативні акти поширювалися на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.

На виконання вищевказаних Інструкції та Порядку, відповідно до норм ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішенням виконавчого комітету Білоцерківської міської ради від 25.12.2013 №424 було затверджено Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Біла Церква, на які міститься посилання у договорі, укладеному між сторонами.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №166-р "Про скасування деяких наказів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади" скасовано зокрема, наказ Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України, яким затверджено вищезазначені Інструкцію та Порядок. Розпорядження Кабінету Міністрів України набрало чинності 21.05.2017.

В той же час, 21.06.2017 набрала чинності прийнята 18.05.2017 нова редакція Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення".

Абзацом 4 ч. 1 ст. 11 цього Закону до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства належить затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення.

Абзацом 5 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення належать затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідних населених пунктів.

Доповнено розділ ІІІ Закону статтею 13-1, відповідно до якої скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови дотримання нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту.

Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.01.2018 за № 56/31508, затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі -Правила № 316).

Відповідно до п.2 розділу 1 Правил № 316 ці Правила поширюються на суб'єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі - споживачі).

Згідно з п.4 розділу 1 Правил № 316 на підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виробників та споживачів.

Враховуючи наведене, з 15.01.2018 місцеві правила мали бути приведені у відповідність з вищевказаними Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядком визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод, затверджених центральним органом виконавчої влади.

Відповідно до письмових пояснень відповідача нові Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Біла Церква були затверджені рішенням Білоцерківської міської ради № 4465-81-VII лише 31.10.2019.

Відтак, оскільки місцеві правила не були приведені у відповідність з вищезазначеними нормативно-правовими актами станом на момент відібрання у позивача проб стічних вод з метою визначення вмісту забруднюючих речовин, що скидаються підприємством із стічними водами у каналізаційну мережу м. Біла Церква, відповідачем було здійснено розрахунок плати за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах споживача відповідно до показників, що містяться в загальнодержавних Правилах № 316, що є вірним.

Пунктом 9 розділу VІ Правил № 316 передбачено, що у разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виробника щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність у стічних водах споживача перевищень ДК забруднюючих речовин, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", для проведення аналізу арбітражних проб, які відбираються одночасно з контрольною пробою і зберігаються належним чином виробником та споживачем.

З матеріалів справи вбачається, що під час відбирання проб 27.08.2019 було здійснено забір проб стічної води споживача для здійснення основного, паралельного та арбітражного аналізу.

Контрольну пробу було використано відповідачем з метою визначення вмісту забруднюючих речовин, що скидаються підприємством із стічними водами у каналізаційну мережу м. Біла Церква, про що Випробувальною хіміко-технологічною лабораторію ТОВ "Білоцерківвода" було складено Протокол випробувань № СВ-84 від 02.09.2019, згідно з якого встановлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин в пробах стічних вод: завислі речовини - 462,1 мг/дм3.

Результати проведення паралельного аналізу проб стічних вод, які відібрані для підприємства споживача, в матеріалах справи відсутні.

Арбітражну пробу, яка відбиралася одночасно з контрольною пробою відповідно до акту відбору проб від 27.08.2019, згідно з акту про розпечатування арбітражної проби стічних вод від 03.09.2019, що відбулося за участю представників сторін, було використано позивачем та передано з метою проведення арбітражного аналізу до незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", а саме: Випробувальної лабораторії об'єктів довкілля ТОВ "Центральна біохімічна лабораторія".

Відповідно до Протоколу № 0416 випробувань стічних вод від 05.09.2019 Випробувальної лабораторії об'єктів довкілля ТОВ "Центральна біохімічна лабораторія" було встановлено, що завислі речовини у стічних водах споживача відповідно до показників, що містяться в загальнодержавних Правилах № 316, не перевищують норму та складають лише 232 мг/дм3 при гранично допустимій 300 мг/дм3.

Судом встановлено, що Випробувальна лабораторія об'єктів довкілля ТОВ "Центральна біохімічна лабораторія", як і Випробувальна хіміко-технологічна лабораторія ТОВ "Білоцерківвода" є акредитованою незалежною лабораторією, яка має право на проведення випробувань щодо визначення вмісту забруднюючих речовин, що скидаються підприємствами до систем централізованого водовідведення.

Відповідач не визнає результати проведення аналізу арбітражної проби стічних вод споживача, зафіксовані в Протоколі № 0416 випробувань стічних вод від 05.09.2019, з тих підстав, що йому невідомо як проходила підготовка даної проби до виконання вимірювань, як проводилось саме випробування та чи виконувалась працівниками Випробувальної лабораторії об'єктів довкілля ТОВ "Центральна біохімічна лабораторія" вимога п. 10 КНД 211.1.4.039-95 "Методика гравіметричного визначення завислих (суспендованих) речовин в природних і стічних водах", тоді як відбір проб стічних вод та аналіз контрольної проби проводився уповноваженими представниками Випробувальної хіміко-технологічної лабораторії ТОВ "Білоцерківвода". Також, за твердженнями відповідача, Правила № 316 не передбачають процедури розгляду результатів арбітражної проби, а встановлюють, що для визначення вмісту забруднень у стічних водах споживачів використовуються дані лабораторії виробника, і лише у разі її відсутності - інших незалежних лабораторій, що здійснюють свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність".

Оскільки в матеріалах справи наявні абсолютно протилежні за змістом результати аналізу проб стічних вод споживача (контрольної та арбітражної), відібрані одночасно з контрольного колодязя позивача уповноваженими представниками Випробувальної хіміко-технологічної лабораторії ТОВ "Білоцерківвода" та в подальшому арбітражна проба була передана у відповідності до акту про розпечатування арбітражної проби стічних вод від 03.09.2019 в лабораторію ТОВ "Центральна біохімічна лабораторія" без будь-яктх зауважень чи застережень відповідача щодо порядку передачі проби для проведення арбітражного аналізу, господарський суд ухвалою від 23.01.2020 витребував у сторін спору письмові пояснення щодо можливості проведення незалежною експертною установою втретє випробування стічних вод відповідача з проби, що була отримана 27.08.2019, та чи є необхідність в експертному дослідженні порядку дотримання експертами Випробувальної лабораторії об'єктів довкілля ТОВ "Центральна біохімічна лабораторія" та Випробувальної хіміко-технологічної лабораторії ТОВ "Білоцерківвода" Методики відбору проб і проведення лабораторного контролю стічних вод відповідача, що скидаються до систем каналізації населених пунктів.

На виконання вимог ували від 23.01.2020 позивач надав до суду письмові пояснення в яких вказав про неможливість проведення незалежною експертною установою втретє випробування стічних вод ПрАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" з проби, що була отримана 27.08.2019 представниками ТОВ "Білоцерківвода", у зв'язку з тим, що об'єм відібраної проби складає 1,0 дм3, в той час як відповідно до нормативного документа - КНД 211.1.4.039-95 "Методика гравіметричного визначення завислих (суспендованих) речовин в природних і стічних водах" у п. 5.2 зазначено, що об'єм проби повинен бути не менше 2000 см3, а відступ від зазначених нормативів є недопустимим.

Відповідач в своїх поясненнях на вимогу ухвали повідомив, що в м. Києві та Київській області, окрім ТОВ "Білоцерківвода" та ТОВ "Центральна біохімічна лабораторія", провести лабораторне дослідження проби стічної води може Державна установа "Інститут громадського здоров'я ім. О.М. Марзєєва Національної академії медичних наук України", однак цей інститут проводить дослідження проб стічних вод на предмет концентрації завислих речовин лише на договірних умовах з замовником, а не на виконання ухвали суду і результати їх дослідження не можуть бути використані як експертний висновок для суду. Тому відповідач вважає, що фактично провести аналіз проб стічних вод у даному випадку неможливо, оскільки знайти лабораторію, яка це зробила б, на сьогодні дуже складно.

На питання суду чи є необхідність в експертному дослідженні порядку дотримання експертами Випробувальної лабораторії об'єктів довкілля ТОВ "Центральна біохімічна лабораторія" та Випробувальної хіміко-технологічної лабораторії ТОВ "Білоцерківвода" Методики відбору проб і проведення лабораторного контролю стічних вод відповідача, що скидаються до систем каналізації населених пунктів, сторони в своїх письмових поясненнях конкретної відповіді не надали, зазначивши лише, що лабораторії, які здійснювали аналіз контрольної та арбітражної проб стічних вод споживача, є акредитованими та незалежними, тому результати їх досліджень є вірними.

За приписами ГПК України, у редакції, чинній на момент прийняття судом даного рішення, передбачено, що:

- судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності; учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ст. 13, ч. 3 ст. 74);

- доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч.1 ст. 73);

- кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74);

- суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст. 86).

В процесі розгляду спору господарським судом було здійснено дослідження наявних у справі доказів на предмет їх належності, допустимості, достовірності та вірогідності і встановлено, що результати випробувань проби стічних вод споживача, зафіксовані як в Протоколі № СВ-84 від 02.09.2019, та і ті, що відображені в Протоколі № 0416 від 05.09.2019, мають однакове доказове значення для вирішення спору в даній справі, оскільки аналіз контрольної та арбітражної проб стічних вод, відібраних відповідно до акту відбору проб стічної води від 27.08.2019, був проведений уповноваженими представниками двох незалежних та акредитованих лабораторій, що здійснюють свою діяльність у відповідній галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність".

Відповідно до ч. 2 ст. 86 ГПК України передбачено, що жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

З огляду на викладене, спір у справі підлягає вирішенню судом з урахуванням принципу змагальності та рівності учасників судового процесу.

Принцип змагальності (ст. 13 ГПК України) і принцип рівності сторін (ст. 7 ГПК України), які тісно пов'язані між собою, є основоположними компонентами концепції "справедливого судового розгляду" у розумінні п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Вони вимагають "справедливого балансу" між сторонами: кожній стороні має бути надана розумна можливість представити свою справу за таких умов, що не ставлять її чи його у явно гірше становище порівняно з протилежною стороною.

Суд враховує, що за загальним правилом, обов'язок (тягар) доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини. При цьому доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості (Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 28.11.2018 у справі № 910/17819/17).

Слід зазначити, що в обґрунтування тверджень щодо відсутності підстав для оплати виставленого відповідачем рахунку № 32 від 17.09.2019 на оплату коштів за скид наднормативно забруднених стічних вод до міських каналізаційних мереж ПрАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" за період травень-серпень 2019 року у розмірі 25379,83 грн, позивачем було надано суду Протокол № 0416 випробувань стічних вод від 05.09.2019 Випробувальної лабораторії об'єктів довкілля ТОВ "Центральна біохімічна лабораторія", яким було встановлено, що завислі речовини у стічних водах споживача відповідно до показників, що містяться в загальнодержавних Правилах № 316, не перевищують норму, що в свою чергу, свідчить про відсутність обов'язку у позивача на оплату виставленого відповідачем рахунку, складеного за результатами випробувань проби стічних вод споживача, зафіксованих в Протоколі № СВ-84 від 02.09.2019.

Разом з тим, відповідач в процесі розгляду справи правомірність результатів випробувань стічних вод, оформлених протоколом № 0416 від 05.09.2019, з посиланням на належні, достовірності та допустимості докази не спростував та не довів, що арбітражний аналіз було проведено працівниками Випробувальної лабораторії об'єктів довкілля ТОВ "Центральна біохімічна лабораторія" з порушенням нормативного документа - КНД 211.1.4.039-95 "Методика гравіметричного визначення завислих (суспендованих) речовин в природних і стічних водах".

За таких обставин, суд вказує про обґрунтованість вимог позивача про наявність підстав для визнання неправомірними дій Товариства з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода" з приводу нарахування ПрАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" плати за скид понаднормативних забруднень зі стічними водами у міську каналізацію у загальному розмірі 25379,83 грн згідно з виставленого рахунку № 32 від 17.09.2019, та про скасування такої плати.

У відповідності до ст. 129 ГПК України, судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Що стосується витрат, понесених позивачем з оплати послуг ТОВ "Центральна біохімічна лабораторія" за лабораторні дослідження зразків води на суму 2800,00 грн, то суд зазначає, що згідно з ч. 2 ст. 128 ГПК України розмір витрат, пов'язаний з підготовкою справи до її розгляду, встановлюється судом на підставі договорів, рахунків та інших доказів.

Як вбачається з долучених до матеріалів справи документів, позивачем було подано до суду для підтвердження понесених витрат на оплату послуг ТОВ "Центральна біохімічна лабораторія" за лабораторні дослідження зразків води такі документи: договір № 30/08/19/2019/171-р надання послуг від 30.08.2019, додаток № 1 від 30.08.2019 "Замовлення № 1" до договору № 30/08/19/2019/171-р надання послуг від 30.08.2019 та рахунок-фактуру № СФ-0000253 від 30.08.2019 на суму 2800,00 грн.

Оглянувши вищевказані документи, господарський суд дійшов висновку, що витрати на оплату послуг послуг ТОВ "Центральна біохімічна лабораторія" за лабораторні дослідження зразків води у розмірі 2800,00 грн по даній справі є обґрунтованими та підтвердженими документально, тому керуючись ч. 4 ст. 129 ГПК України та зважаючи на задоволення позову, господарський суд дійшов висновку, що останні підлягають відшкодуванню позивачу разом з витратами по сплаті судового збору за рахунок відповідача у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 7, 13, 74-79, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов Приватного акціонерного товариства "Білоцерківська теплоелектроцентраль" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода" про визнання неправомірними дій Товариства з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода" та скасування нарахування плати за скид понаднормативних забруднень зі стічними водами у міську каналізацію у загальному розмірі 25379,83 грн задовольнити.

2. Визнати дії Товариства з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода" з приводу нарахування Приватному акціонерному товариству "Білоцерківська теплоелектроцентраль" плати за скид понаднормативних забруднень зі стічними водами у міську каналізацію у загальному розмірі 25379,83 грн згідно з виставленого рахунку № 32 від 17.09.2019 неправомірними.

3. Скасувати плату за скид понаднормативних забруднень зі стічними водами у міську каналізацію у загальному розмірі 25379,83 грн, нараховану Товариством з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода" Приватному акціонерному товариству "Білоцерківська теплоелектроцентраль" згідно з виставленого рахунку № 32 від 17.09.2019.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода" (09100, Київська обл., місто Біла Церква, вул. Сухоярська, будинок 14, код ЄДРПОУ 38010130) на користь Приватного акціонерного товариства "Білоцерківська теплоелектроцентраль" (09100, Київська обл., місто Біла Церква, вул. Івана Кожедуба, будинок 361, код ЄДРПОУ 30664834): 1921 (одну тисячу дев'ятсот двадцять одну) гривню 00 копійок витрат по сплаті судового збору та 2800 (дві тисячі вісімсот) гривень 00 копійок витрат, пов'язаних з оплатою послуг за лабораторні дослідження зразків води.

5. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: (http://court.gov.ua/fair/).

Повне рішення складено: 02.03.2020.

Суддя В.М. Антонова