Україна
Донецький окружний адміністративний суд
25 лютого 2020 р. Справа№200/12966/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аляб'єва І.Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов'янської міської ради в особі Управління містобудування та архітектури про зобов'язання вчинити певні дії
У листопаді 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Слов'янської міської ради в особі Управління містобудування та архітектури (далі - Міськрада), в якому просить зобов'язати відповідача видати будівельний паспорт забудови земельної ділянки площею 0,1 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Зазначає, що звернулася до відповідача із заявою про видачу будівельного паспорту забудови на жилий будинок, у відповідь на яку отримала лист від 10 лютого 2019 року, в якому повідомлялось про неможливість видачі паспорту та повернення документів, враховуючи невідповідність межевих знаків в натурі у позивача та її сусіда, а також те, що відповідна земельна ділянка знаходиться в зоні дії обмежень (межі округу 3245а-17) та зон санітарної охорони курорту Слов'янськ.
Позов обґрунтований тим, що наведені у листі підстави для відмови у видачі паспорту, не відповідають вичерпному переліку підстав для відмови, визначеному законодавчо.
Відповідач відзиву на позов до суду не подав.
Провадження у справі відкрито ухвалою суду від 08 листопада 2019 року.
Ухвалою суду від 24 грудня 2019 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів.
Ухвалою суду від 28 січня 2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до розгляду по суті.
До судового засідання, призначеного на 04 лютого 2019 року сторони не з'явилися, про дату час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
У зв'язку з цим суд, керуючись статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішив здійснювати розгляд справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши докази, які містяться у матеріалах справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Міськрада зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 .
Згідно з інформацією з Державного земельного кадастру позивачу на праві власності належить земельна ділянка площею 0.1 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд у м. Слов'янську, за адресою: АДРЕСА_1.
04 жовтня 2019 року позивач звернулася до Управління містобудування та архітектури Міськради (далі - Управління) із заявою про видачу будівельного паспорту на забудову відповідної земельної ділянки.
До заяви додала: копію паспорту та ідентифікаційного номера; витяг з Державного земельного кадастру; копію договору купівлі-продажу ділянки; відомості з реєстру речових прав на нерухоме майно; свідоцтво про шлюб та ескізні наміри забудови.
10 жовтня 2019 року Управлінням надіслано лист - відповідь № 08.04-04/293 на цю заяву, в якому повідомлялось про неможливість видачі паспорту та про повернення документів, враховуючи невідповідність межевих знаків в натурі у позивача та її сусіда, а також те, що відповідна земельна ділянка знаходиться в зоні дії обмежень (межі округу 3245а-17) та зон санітарної охорони курорту Слов'янськ.
Здійснивши оцінку обставин справи та надавши їм юридичної кваліфікації, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 липня 2011 року № 103.
Відповідно до пункту 1.2. цього Порядку передбачено, що будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.
Пунктом 2.1. Порядку передбачено, що видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять:
заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку;
засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію;
ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо);
проект будівництва (за наявності);
засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.
Згідно з пунктом 2.3. Порядку уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
За правилами пункту 2.4. Порядку пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав:
неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу;
невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Розглядаючи питання обґрунтованості оскаржуваної відмови, суд виходить з такого.
Відповідно до наданих Міськрадою картографічних матеріалів, земельна ділянка, на якій позивач планує будівництво, не відноситься до зони санітарної охорони курорту м. Слов'янська.
Відтак, названа підстава для повернення документів є необґрунтованою.
Невідповідність межових знаків між земельними ділянками у натурі також не є підставою для повернення документів, як це вбачається з вищенаведеного пункту 2.4 Порядку.
Тому суд приходить до висновку, що позивачу протиправно повернуто документи з посиланням на вказаний пункт Порядку.
Вирішуючи питання про спосіб захисту порушеного права позивача, суд виходить з такого.
У позові заявлена вимога про зобов'язання відповідача видати будівельний паспорт.
Враховуючи, що суд позбавлений можливості здійснити оцінку обставин, які підлягають перевірці перед видачею паспорту (зокрема, щодо відповідності намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам), задовольнити таку вимогу суд не має права.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, з відповідача належить стягнути на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 768,48 грн.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 139, 242-246, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Слов'янської міської ради в особі Управління містобудування та архітектури (пл. Соборна, 2, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 04052821) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Слов'янську міську раду в особі Управління містобудування та архітектури (пл. Соборна, 2, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 04052821) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про видачу будівельного паспорту забудови земельної ділянки з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні
В задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Слов'янської міської ради в особі Управління містобудування та архітектури (пл. Соборна, 2, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 04052821) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 768,40 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений та підписаний 02 березня 2020 року
Суддя І.Г. Аляб'єв