м. Вінниця
27 лютого 2020 р. Справа № 120/4333/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмого в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (іден. номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ: 43142454, адреса: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, 21100) про визнання протиправним та скасування рішення
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (іден. номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДФС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 39402165, вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100) про визнання протиправним та скасування рішення.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач посилається на те, що відповідачем винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0170915005, яким застосовано до позивача штраф у розмірі 2576,00 грн та нараховано пеню в розмірі 2993,76 грн.
Позивач зазначає, що підстави для застосування фінансованих санкцій відсутні, оскільки ним вчасно і в повній мірі сплачено кошти з єдиного соціального внеску. Факт сплати коштів підтверджується дублікатами квитанцій, які додано до матеріалів позовної заяви.
Разом з тим, позивач вказав, що допущена помилка, а саме сплачені кошти на інший рахунок, не свідчить про несплату необхідної суми єдиного внеску у визначений законодавством строк та не спричинила жодних негативних наслідків або збитків для відповідного бюджету та держави в цілому, оскільки страхові кошти в подальшому підлягати перерахуванню на єдиний казначейський рахунок. Крім того, помилка була виявлена самостійно платником, який вжив відповідні заходи щодо спрямування коштів за належністю.
Тому, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою про визнання протиправним та скасування рішення.
Ухвалою суду від 27.12.2019 відкрито провадження у даній справі та вирішено розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, відповідно до положень ст. 262 КАС України. Даною ухвалою також надано відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
На виконання вимог ухвали суду від 27.12.2019 та відповідно до положень ст. 162 КАС України, стороною відповідача подано до суду відзив щодо заявлених позовних вимог, з якого слідує, що останній заперечує щодо задоволення адміністративного позову з огляду на наступне.
Пунктом 11 статті 9 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" із змінами і доповненнями ( далі Закон № 2464) передбачено: "У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом".
Відповідно до п. 2 ст. 25 Закону № 2464: "У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею". При застосуванні штрафних санкцій підрозділ адміністрування єдиного внеску користується Законом № 2464 та наказом Міністерства фінансів України від 04 травня 2018 року № 469 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 травня 2018 р. за № 645/32097 затверджена "Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Згідно п. 1 розділу VII "Фінансові санкції" Інструкції: "За порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону. А саме, відповідно до вказаної Інструкції, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01.01.2015 та надалі, накладається штраф у розмірі 20% своєчасно несплачених сум.
Представник відповідача звертає увагу на те, що оскільки платником порушено строки сплати єдиного внеску, податковим органом сформоване ФОП ОСОБА_1 рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за №0170915005 від 16.12.2019.
Одночасно із відзивом представником відповідача подано клопотання про заміну відповідача його правонаступником.
Ухвалою суду від 26.02.2020 клопотання представника відповідача про заміну сторони його правонаступником задоволено. Замінено відповідача - Головне управління ДФС у Вінницькій області його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ: 43142454, адреса: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, 21100).
В силу положень ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи, що інших заяв по суті та документів не надходило, суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними в ній доказами.
Дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, суд встановив наступне.
Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 18.04.2018 позивач набув статус фізичної особи-підприємця.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 перебуває на спрощеній системі оподаткування з 18.04.2018 та знаходиться на обліку у Вінницькій ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області, що підтверджується витягом з реєстру платників єдиного податку №1802283402563 від 25.04.2018.
Згідно із дублікатами квитанцій від 15.07.2018 за №0.0.1084214384.1, №0.0.1084213352.1, №0.0.1084215054.1 позивачем перераховано кошти у розмірі 2754,00 грн на рахунок № НОМЕР_2 за платежем: ЄСВ на суми заробітної плати, допомоги по тимчасовій непрацездатності ФОП ОСОБА_1
08.10.2018 у відповідності до квитанції №0.0.1153119484.1 позивачем перераховано 2457,18 грн. на рахунок № НОМЕР_2 за платежем: ЄСВ на суми заробітної плати, допомоги по тимчасовій непрацездатності за липень, серпень, вересень ФОП ОСОБА_1
07.11.2018 відповідно до квитанції №0.0.1178898101.1 позивачем перераховано 820,00 грн. на рахунок № НОМЕР_2 за платежем: ЄСВ на суми заробітної плати, допомоги по тимчасовій непрацездатності ФОП ОСОБА_1
11.01.2019 згідно із квитанцією №0.0.1235145648.1 позивачем перераховано 1640,00 грн. на рахунок № НОМЕР_2 за платежем: ЄСВ на суми заробітної плати, допомоги по тимчасовій непрацездатності за листопад-грудень 2018 року ФОП ОСОБА_1 .
Згідно із квитанцією від 28.03.2019 за №0.0.1310971595.1 позивачем перераховано кошти у розмірі 2754,18 грн на рахунок № НОМЕР_2 за платежем: ЄСВ на суми заробітної плати, допомоги по тимчасовій непрацездатності ФОП ОСОБА_1
12.04.2019 у відповідності до квитанції №0.0.1323383550.1 позивачем перераховано 920,00 грн. на рахунок № НОМЕР_2 за платежем: ЄСВ на суми заробітної плати, допомоги по тимчасовій непрацездатності ФОП ОСОБА_1 .
Вказані кошти позивачем перераховано на рахунок № НОМЕР_2 з призначенням платежу: ЄСВ на суми заробітної плати, допомоги по тимчасовій непрацездатності ФОП ОСОБА_1 . Однак, сплату єдиного соціального внеску необхідно було сплачувати на рахунок № НОМЕР_3 .
В грудні 2019 позивачем самостійно виявлено вказані обставини та перераховано на вірний рахунок за №37196204000228 кошти у розмірі 16311,00 за платежем: ЄСВ для ФОП.
При цьому, позивач вказує на те, що з моменту самостійно виявленої помилки звертався до відповідача щодо спрямування коштів за належністю.
Втім, 16.12.2019 Головним управлінням ДПС у Вінницькій області прийнято рішення №0170915005 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Вважаючи протиправним рішення відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464).
Пунктом 2 частини 1 статті 1 вищевказаного Закону закріплено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з пунктами 1 та 4 частини 1 статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці - фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (пункт 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464).
В силу положень частин 5, 6, 7 статті 9 Закону № 2464 сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування. Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Відповідно до частини 8 статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Згідно з пунктом 1 частини 10 статті 9 цього Закону днем сплати єдиного внеску вважається, у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Крім цього пунктом 22.4 статті 22 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" від 05 квітня 2001 року № 2346-III визначено, що при використанні розрахункового документа ініціювання переказу для платника вважається завершеним з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника.
Пунктами ж 6 та 7 частини 1 статті 13 Закону № 2464 передбачено, що органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску та застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом.
За змістом частини 10 та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу; орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків (до 01 січня 2015 року - 10 відсотків) своєчасно не сплачених сум.
В той же час податки і збори та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном). Податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок (частини 4 та 5 статті 45 Бюджетного кодексу України).
Розділом 1 Положення про єдиний казначейський рахунок, затвердженого Наказом Державного казначейства України 26 червня 2002 року № 122 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 липня 2002 року за № 594/6882 (далі - Положення), встановлено, що єдиний казначейський рахунок (далі - ЄКР) - це консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України.
ЄКР консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством (пункт 2.1 розділу 2 Положення).
За змістом розділу 3 Положення функціонування ЄКР забезпечує, зокрема, зарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень, передбачених законодавством, до державного та місцевих бюджетів.
Відповідно до матеріалів справи, квитанціями підтверджується перерахунок позивачем коштів за платежем ЄСВ. Проте помилково у квитанціях зазначено рахунок № НОМЕР_2 , а не відповідний рахунок № НОМЕР_3 , призначений для обслуговування коштів єдиного внеску. Крім того, з метою усунення вказаної помилки в грудні 2019 року позивач повторно перерахував кошти в сумі 16311,00 грн на вірний рахунок № НОМЕР_3 .
Допущена позивачем помилка не свідчить про несплату необхідної суми єдиного соціального внеску у визначений законодавством строк та не спричинила настання жодних негативних наслідків або збитків для відповідного бюджету та держави в цілому, оскільки страхові кошти в подальшому у будь-якому разі підлягали перерахуванню на відповідні рахунки 3719, відкриті на ім'я ДФС в казначействі. До того ж, згодом така помилка самостійно виявлена платником, який вжив відповідні заходи щодо спрямування коштів за належністю.
Крім того, суд вважає, що здійснення помилки під час перерахування платником суми грошового зобов'язання з єдиного внеску у строк, встановлений Законом № 2464, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова, а тому не може слугувати підставою для притягнення платника до відповідальності за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постановах від 29.01.2019 у справі 812/1209/16, від 19.02.2019 у справі 812/195/18, від 11.04.2019 у справі №822/3323/17.
Відтак, рішення Головного управління ДПС України у Вінницькій області від 16.12.2019 за №0170915005 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини повністю підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, позовну заяву належить задовольнити повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Позовну заяву фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області від 16.12.2019 за №0170915005 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Стягнути на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (іден. номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ); Головне управління ДПС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ: 43142454, адреса: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, 21100)
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна