Справа № 496/520/20
Провадження № 3/496/439/20
27 лютого 2020 року суддя Біляївського районного суду Одеської області Галич О.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Усатівського ВП Біляївського ВП ГУНП України в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
На адресу Біляївського районного суду Одеської області 04.02.2020 року надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення Серії ОБ № 129435 від 21.01.2020 року, схема з місця ДТП від 21.01.2020 року, письмові пояснення ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_1 ).
Відповідно до адміністративного протоколу, 21.01.2020 року 10 год. 00 хв. в с. Усатове по вул. Вернидуба, 56, ОСОБА_1 керуючи автомобілем марки «Ford Transit» державний номер НОМЕР_1 не врахував дорожні обставини, не обрав безпечну швидкість руху і не надав дорогу транспортним засобам, що рухалися в попутному напрямку по смузі, на яку він перестроювався чим порушив вимоги п. 12.1., 10.3 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ст. 124 КУпАП.
На адресу суду 24.02.2020 року від особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 надійшло клопотання про закриття провадження відносно нього у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
У судовому засіданні 17.02.2020 р. особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 вину у скоєному правопорушенні не визнав, та йому були роз'ясненні права, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КпАП України.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку про необхідність повернення протоколу про адміністративне правопорушення до Усатівського ВП Біляївського ВП ГУНП в Одеській областідля доопрацювання, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 252 КУпАП, орган (посадова особа), яка розглядає справу про адміністративне правопорушення для всебічного, повного, об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом, зобов'язана встановити наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи за допомогою зібраних доказів, які повинні бути відповідним чином оцінені.
Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: - дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; - відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); - місце, дата, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; - нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; - прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; -пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; - інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол у справі про адміністративне правопорушення є основним джерелом доказів, на підставі якого суд встановлює наявність чи відсутність у діянні особи правопорушення. Лише належно оформлений протокол дозволяє всебічно розглянути справу по суті.
При складанні протоколів про адміністративне правопорушення працівники поліції повинні керуватися Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року № 1376, в редакції від 29.09.2017 року (далі - Інструкція).
Відповідно до п. 7 розділу ІІ Інструкції - не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Суд звертає увагу, що вищезазначені вимоги щодо оформлення адміністративного протоколу були порушені, оскільки в зазначеному протоколі вбачаються виправлення у написанні прізвища правопорушника, що є не припустимим.
Так, в судовому засіданні було встановлено, що прізвище правопорушника відповідно до паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 зазначено, як « ОСОБА_4 ».
Відповідно до статті 124 КУпАП, відповідальність передбачена за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ № 129435 ОСОБА_1 порушив вимоги п. 12.1., 10.3. Правил дорожнього руху (далі - ПДР).
Відповідно до п. 12.1. ПДР під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Згідно п. 10.3. ПДР у разі перестроювання водій повинен дати дорогу транспортним засобам, що рухаються в попутному напрямку по тій смузі, на яку він має намір перестроїтися.
За одночасного перестроювання транспортних засобів, що рухаються в одному напрямку, водій, який знаходиться ліворуч, повинен дати дорогу транспортному засобу, що знаходиться праворуч.
За порушення п. 12.1. та п. 10.3. ПДР передбачена відповідальність за частиною 4 статті 122 КУпАП, якою передбачено порушення, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки, а саме: примусили інших учасників дорожнього руху різко змінити швидкість, напрямок руху або вжити інших заходів щодо забезпечення особистої безпеки або безпеки інших громадян.
Таким чином, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ № 129435 інспектором СРПП Усатівського ВП старшим лейтенантом поліції Потапенком В.Ю. було невірно зазначено статтю КУпАП за яку передбачена відповідальність, а саме за порушення п. 12.1. та п. 10.3. ПДР.
Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
До матеріалів справи про адміністративне правопорушення долучено схему з місця ДТП, письмові пояснення свідків, однак вказана схема з місця ДТП та письмові пояснення не зазначені у протоколі в графі «До протоколу додаються».
Крім того, схема з місця ДТП складена у невідповідності з вимогами Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 року № 1395 та Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 р. за № 1408/27853 (далі - Інструкція № 1395).
Відповідно до частини 5 пункту 3 Інструкції № 1395, схема місця дорожньо- транспортної пригоди - графічне зображення місця дорожньо-транспортної пригоди з відображенням та фіксацією на ньому всіх об'єктів та обставини, що стосуються події та можуть мати значення для об'єктивного визначення її причин, яке оформлюється з дотриманням вимог цієї Інструкції на місці пригоди і підписується її учасниками.
Відповідно до пункту 4 Розділу VIII Інструкції № 1395 на схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються такі об'єкти: сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів.
Відповідно до частини 4 пункту 3 Інструкції № 1395, сталий орієнтир - стаціонарно встановлений об'єкт (кут будівлі або павільйону зупинки маршрутних транспортних засобів, дорожній знак 5.60 "Кілометровий знак", опора електропередач, об'єкт дорожнього сервісу, порядковий елемент інженерної конструкції дороги тощо), який має свою назву, порядковий номер, іншу видиму відмінність серед подібних об'єктів та розташований уздовж вулиці або смуги відведення дороги (сталим орієнтиром не є дерева, кущі, транспортні засоби, які стоять, тимчасові споруди або конструкції, пересувні торговельні споруди, огорожі будівельних майданчиків або місць проведення дорожніх робіт, інші об'єкти, розташування яких на місцевості в подальшому неможливо об'єктивно визначити чи геометрія, розміри або місце розташування яких можуть з часом змінюватись).
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ОБ № 129435 при викладенні суті адміністративного правопорушення зазначається сталий орієнтир будинок № 56 по вул. Вернидуба, однак зазначений сталий орієнтир відсутній на схемі ДТП.
У зв'язку із відсутністю сталого орієнтира будинку № 56 по вул. Вернидуба, а тому й відсутні координати розміщення транспортних засобів, причетних до ДТП відносно сталих орієнтирів.
На схемі місця ДТП, складеної працівниками поліції не зазначено сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів, причетних до ДТП, не зазначено ширину тротуарів та узбіччя, що є порушенням підпункту 8 пункту 4 Розділу VIII Інструкції № 1395. В обов'язковому порядку на схемі місця ДТП заповнюється таблиця дорожніх умов га зазначаються назви об'єктів, зображених на схемі. На схемі місця ДТП, не заповнена таблиця дорожніх умов та не зазначено назви об'єктів, що зображені на схемі, що є порушенням вимог вищевказаного абзацу пункту 4 Розділу VIII Інструкції № 1395.
На зворотному боці схемі місця ДТП не зазначено порушення пункту ПДР.
Крім того, на схемі ДТП не зазначено, коли вона складена та якою посадовою особою та до якого протоколу про адміністративне правопорушення вона додається.
Верховним судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного до оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14).
Приймаючи рішення про поверненням для належного оформлення та доопрацювання матеріалів справи органу який складав протокол, суд враховує практику ЄСПЛ.
Так, у справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyevav. Russia», рішення від 30.05.2013 р., заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20.09.2016 р.) ЄСПЛ, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняти у справі законного й обґрунтованого судового рішення. Тому без усунення зазначених недоліків протоколу про адміністративне правопорушення розгляд справи є неможливим.
Стаття 62 Конституції України зазначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
У відповідності до вимог ст. ст. 245, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно та всебічно з'ясувати усі обставини справи, зокрема, чи мало місце адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, наявність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають суттєве значення для правильного її вирішення. При цьому, встановити істину по справі необхідно з аналізу наявних доказів, які, згідно до чинного законодавства, представляють собою будь-які фактичні дані, які підтверджують або спростовують ті чи інші обставини і мають суттєве значення для вирішення справи по сутті.
Згідно ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення має вирішити такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали, тощо.
Отже, враховуючи, що розгляд справи в суді здійснюється лише в межах перевірки тих обставин, які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення та матеріалах долучених до нього, які були зібрані органом, який склав протокол, та для з'ясування обставин, що мають значення для вирішення справи, на суд не може бути покладена функція збирання доказів, оскільки таким чином буде порушено принцип змагальності, та з огляду на те, що без встановлення фактичних обставин події правопорушення, а також без приведення у відповідність з вимогами ст. 256 КУпАП протоколу про адміністративне правопорушення, суд не має можливості прийняти остаточне законне рішення по суті справи, матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягають поверненню до Усатівського ВП Біляївського ВП ГУНП України в Одеській області для належного оформлення матеріалів адміністративної справи.
Керуючись ст. 62 Конституції України, ст. ст. 124, 245, 251, 256, 278, 283, 284 КУпАП, суд -
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП України повернути на доопрацювання до Усатівського ВП Біляївського ВП ГУНП України в Одеській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.П. Галич