Постанова від 06.08.2007 по справі 6/244-нА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"06" серпня 2007 р. Справа №6/244-нА

за позовом Закритого акціонерного товариства "Тепловоденергія", м. Кам'янець-Подільський

до Кам'янець-Подільськї міської ради, м. Кам'янець-Подільський

Третіхосіб , що не заявляють самостійних вимог на предмет спору щодо відповідачів -

1. Управління житлово-комунального господарства Кам'янець-Подільської міської ради

2. Фінансового управління Кам'янець-Подільської міської ради

про - визнання протиправною бездіяльності органу місцевого самоврядуванняпри реалізації його компетенції у сфері управління, в тому числі делегованих повноважень в зв'язку з неприйняттям в 2005р. мір по відшкодуванню з місцевого бюджету підприємству ЗАТ «Тепловоденергія» - виробнику та надавачу комунальних послуг різниці між затвердженим розміром тарифів та економічно-обгрунтованими витратами на виробництво цих послуг;

- зобов'язання Кам'янець-Подільської міської ради внести відповідні зміни до видаткових статей місцевого бюджету на 2007р. з метою погашення заборгованості перед ЗАТ «Тепловоденергія» з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що постачалися населенню, в сумі 5 673 629,69 грн., яка виникла в 2005р. у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися Кам'янець-Подільською радою.

-

Суддя Танасюк О.Є. Секретар судового засідання Сарбей О.Ф.

Представники сторін:

від позивача Антощук О.А. -представник за довіреністю № 396 від 30.01.2007р.

від відповідача Бокуліч З.В. -представник за довіреністю №1/02-28-211 від 07.02.07р.

Від третіх осіб -не з'явилися

Постанова проголошується 06.08.07р., оскільки в судових засіданнях 03.07.07р., 20.07.07р. та 02.08.07р. оголошувалися перерви.

У судовому засіданні згідно ч.3 ст. 160 КАСУ проголошено вступну і резолютивну частини постанови.

Суть спору: Позивач у позовній заяві з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 18.06.07р. просить суд визнати протиправною бездіяльність Кам'янець-Подільської міської ради при реалізації його компетенції у сфері управління, в тому числі делегованих повноважень в зв'язку з неприйняттям в 2005р. мір по відшкодуванню з місцевого бюджету підприємству ЗАТ «Тепловоденергія» -виробнику та надавачу комунальних послуг різниці між затвердженим розміром тарифів та економічно-обгрунтованими витратами на виробництво цих послуг та зобов'язати Кам'янець-Подільську міську раду внести відповідні зміни до видаткових статей місцевого бюджету на 2007р. з метою погашення заборгованості перед ЗАТ «Тепловоденергія» з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що постачалися населенню, в сумі 5 673 629,69 грн., яка виникла в 2005р. у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися Кам'янець-Подільською радою.

Повноважний представник позивача в судове засіданні з'явився, позовні вимоги підтримав, в обґрунтування своїх вимог посилається на те, що відповідно до п.2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до Закону.

Зокрема, п. 4 ст. 31 зазначеного Закону передбачено, що у разі затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно - обгрунтованих витрат на їх виробництво орган, що їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між затвердженим розміром цін/тарифів та економічно - обгрунтованими витратами та виробництво цих послуг.

Аналогічні вимоги передбачені п.3 ст.9 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 03.12. 1990р. № 507-ХП, ч.1 Закону України «Про внесення змін до ст.9 Закону України « Про ціни та ціноутворення» від 22.09.2006р. № 189-У, згідно яких органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які своїм рішенням установлюють ціни (та тарифи) на житлово-комунальні послуги в розмірі, нижчому від розміру економічно - обгрунтованих витрат на їх виробництво (надання), зобов'язані відшкодувати суб'єкту господарювання різницю між затвердженим розміром ціни ( тарифу) та розміром економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) зазначених послуг за рахунок коштів відповідних бюджетів.

Використовуючи свої повноваження 30.01.2004р. виконавчий комітет Кам'янець-Подільської міської ради прийняв рішення №196, яким встановив тарифи на комунальні послуги з теплопостачання, водопостачання та водовідведення для всіх категорій споживачів. Однак встановлені тарифи не покривали фактичної вартості даних послуг. Станом на 01.07.2005р. рівень відшкодування вартості таких послуг становив:

- з теплопостачання - 93,4%;

- з водопостачання -74,1%;

- з водовідведення -57,4%.

Наступні зміни тарифів на комунальні послуги з теплопостачання, водопостачання та водовідведення для всіх категорій споживачів ( з 01.11.2005р.) прийняті рішенням 38 сесії Кам'янець -Подільської міської ради №10 від 26.10.2005р., з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», однак і вони не покривали фактичної собівартості послуг.

Крім послуг з теплопостачання, водопостачання та водовідведення позивач проводить роботи по технічному обслуговуванню внутрішньо будинкових мереж з теплопостачання, водопостачання та водовідведення. 10.03.2005р. виконавчим комітетом Кам'янець-Подільської міської ради прийнято рішення №399 про укладення договорів на технічне обслуговування мереж житлових будинків, яким житлово-експлуатаційні організації зобов'язані пролонгувати раніше укладені договори на технічне обслуговування мереж з ЗАТ «Тепловоденергія» на термін до 01.05.2005р. Управлінню ЖКГ при складанні калькуляції та затверджені тарифу на житлові послуги вказано використовувати «Примірний перелік послуг з утримання будинків та споруд» затвердж. наказом Держжитлокомунгоспу України від 10.08.2004р. № 150.

Згідно актів звірки розрахунків за 2005рік між ЗАТ «Тепловоденергія» та Кам'янець-Подільським управлінням житлово-комунального господарства, погоджених начальником фінансового управління Кам'янець-Подільської міської ради, фактичні витрати на комунальні послуги склали -22 677 356,20 грн., а по затверджених тарифах нараховано -16 353 726,51грн., тобто різниця між фактичними витратами та витратами компенсованими тарифами становить 6 323 629,69грн. Із даної суми відшкодовано -650 000грн..

Залишок невідшкодованої суми фактичних витрат на комунальні послуги у 2005році становить 5 673 629,69грн., з яких сума 1 615 096,16грн. -по тепловій енергії, сума 1 657 650,99грн. -по водопостачанню, сума 1 625 265,45грн. -по водовідведенню та сума 775 617,09грн. заборгованості по тарифах на обслуговування внутрішньо будинкових інженерних мереж з тепло-, водопостачання та водовідведення.

Крім того, в період з 2000року по 2004рік підприємство отримало збитки від різниці в тарифах в сумі 11 400 936грн.

Відповідно до акту перевірки Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області від 16.03.2006р., встановлено, що у позивача порушень порядку формування тарифів на комунальні послуги не виявлено, фактичні витрати, які є складовими собівартості кожної із послуг економічно обґрунтовані.

На виконання вимог Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» № 2711 від 23.06.2005р., Кабінетом Міністрів України 22.05.2006р. прийнято постанову «Про затвердження Порядку перерахування у 2006році субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію , послуги з водопостачання і водовідведення, затверджених для населення» №705, відповідно до якої перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам спрямовано на погашення заборгованості з різниці в тарифах , що утворилась з 01.01.00р. по 01.01. 2005року і не погашена на дату складання довідки про розмір кредиторської заборгованості місцевих бюджетів та / або дебіторської заборгованості надавачів послуг , у межах помісячних лімітів , встановлених Міністерством фінансів згідно із затвердженим розподілом видатків Державного бюджету України на 2006рік. Корегування лімітів може проводитись щоквартально на підставі звернень Ради міністрів автономної республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій до Мінфіну з відповідними обґрунтуваннями і розрахунками..

Загальна сума проведених взаєморозрахунків , відповідно до вищезазначених актів , становить суму 11 400 936 грн. заборгованості минулих років з різниці в тарифах на водопостачання, водовідведення, теплопостачання.

Однак під дію зазначених актів не попала взаємо визнана заборгованість за 2005рік в сумі 5 673 629, 69 коп. ЗАТ «Тепловоденергія», яка підтверджується актами звірки між ЗАТ «Тепловоденергія» та Кам'янець-Подільським управлінням житлово-комунального господарства, яке рішенням 44 сесії Кам'янець-Подільської міської ради від 07.02.2006р. № 48 «Про міський бюджет на 2006рік» визнане головним розпорядником дотацій на покриття різниці в тарифах.

Враховуючи викладене, просить позовні вимоги задоволити.

Відповідач у відзиві на позовну заяву та його повноважний представник в судовому засіданні проти позовних вимог заперечує, вказуючи, що позивачем не вказано в чому саме полягає бездіяльність відповідача, при тому, що відповідачем навпаки прийнято рішення №9 від 21.09.05р., №15 від 30.03.05р. та №10 від 26.10.05р., якими збільшено тарифи на теплопостачання, водопостачання та водовідведення для зменшення суми збитків, понесених позивачем.

Крім того, на думку відповідача, позивачем порушено строк звернення з позовом, оскільки таке право виникло у позивача з моменту прийняття рішень, або з моменту коли позивачу стало відомо про їх прийняття.

Вважає, що посилання позивача на акти звірки між позивачем та Кам'янець-Подільським управлінням ЖКГ не можуть прийматися до уваги, оскільки підписані начальником фінансового управління, а не начальником УЖКГ, в актах вказана сума боргу станом на 2000р., яка вже відшкодована, а позивачем не подано обгрунтування суми відшкодування.

За таких обставин, просить в позові відмовити.

Представник Управління житлово-комунального господарства Кам'янець-Подільської міської ради в судовому засіданні24.05.07р. пояснив, що УЖКГ в 2005р. було розпорядником бюджетних коштів для покриття різниці між затвердженими тарифами і економічно обгрунтованими витратами житлово-комунальних підприємств , в т.ч. ЗАТ «Тепловоденергія» в сумі 650 000грн. Вказані кошти повністю були перераховані позивачу. В 2006р. через УЖКГ було профінансовано кошти, виділені з місцевого бюджету міста, для покриття різниці між затвердженими тарифами і обгрунтованими витратами ЗАТ «Тепловоденергія» в сумі 5 486 200грн. в повному обсязі. На сьогоднішній день бюджетна заборгованість перед ЗАТ «Тепловоденергія» в Управління ЖКГ відсутня.

Представник Фінансового управління Кам'янець-Подільської міської ради в судовому засіданні від 02.08.07р. та письмових поясненнях по справі, вказує, що у фінансовому управлінні відсутня інформація про наявність заявленої до стягнення заборгованості в сумі 5 486 200грн., зазначає, що при формуванні місцевого бюджету на 2005р, 2006р, 2007р. у фінансове управління не подавались ніякі документи (розрахунки), які б підтверджували розмір понесених втрат підприємством в зв'язку з невідповідністю тарифів на житлово-комунальні послуги. В бюджетному запиті розпорядника бюджетних коштів УЖКГ при формуванні міського бюджету на 2006рік не було вказано суму заборгованості по різниці в тарифах за послуги ЗАТ «Тепловоденергія» (не подано розрахунки, розшифровки), тому при формуванні бюджету на 2006рік не можливо було врахувати спірну заборгованість. Аналогічна ситуація склалась у 2007році. Таким чином, сума заборгованості нічим не підтверджена і не включена в бюджетні призначення жодного бюджетного періоду, тому на її відшкодування не має жодних підстав. Щодо оскарження рішень виконкому та міської ради , якими встановлені тарифи, то вважає для вчинення таких дій позивачем пропущено строки визначені Кодексом адміністративного судочинства України.

В додаткових поясненнях від 03.07.07р. зазначає, що згідно ЗУ «Про внесення змін до ст.3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»» та прийнятої на його підставі постанови Кабінету Міністрів України №705 від 22.05.06р. «Про затвердження Порядку перерахування у 2006р. субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення затверджених для населення», відповідно до яких позивачу вже перераховано кошти в сумі 11400 936,00 грн., процедура погашення заборгованості підприємствами паливно -енергетичного комплексу діє до 01.01.08р, тобто продовжено дію механізму відшкодування різниці в тарифах за надані комунальні послуги, який діяв у 2006р.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

Закрите акціонерне товариство «Тепловоденергія» (код ЄДРПОУ 32844038) є правонаступником КП «Кам'янець-Поділськтеплокомуненерго». Основним видом діяльності підприємства є виробництво та постачання теплової і електричної енергії та житлово-комунальних послуг споживачам м. Кам'янець-Подільського та здійснює технічне обслуговування ЗАТ «Тепловоденергія» мереж житлових будинків, що підтверджується рішенням виконкому Кам'янець-Подільської міської ради №399 від 10.03.05р. та договором №1 від 01.10.04р.

Рішенням виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради №196 від 30.01.04р. затверджено тарифи на житлово-комунальні послуги з тепло-, водопостачання та водовідведення споживачів міста.

Однак, зважаючи на те, що встановлені даним рішенням тарифи покривали собівартість наданих ЗАТ «Тепловоденергія» послуг лише:

- з водопостачання -на 89%,

- з водовідведення -на 75,2%,

- з теплопостачання - на 88,9%, рішеннями Кам'янець-Подільської міської ради №15 від 30.03.05р., №9 від 21.09.05р., а пізніше №10 від 26.10.05р. затверджено підвищення тарифів на комунальні послуги з теплопостачання, водопостачання та водовідведення для всіх категорій споживачів та передбачено відшкодування ЗАТ «Тепловоденергія» з місцевого бюджету вартості наданих комунальних послуг, не покритих встановленими тарифами.

Згідно розрахунків обсягу заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, підписаних між ЗАТ «Тепловоденергія» та Фінансовим управлінням Кам'янець-Подільської міської ради, відшкодуванню ЗАТ «Тепловоденергія» за період з 2000 по 2004р.р. підлягало: за надання послуг по теплопостачанню -5 622 826,00 грн., по водопостачанню -3 023 169,00 грн., по водовідведенню -2 754 941,00 грн.

19.06.06р. на виконання ст.116 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006р.» та постанови КМУ від 22.05.06р. №705 «Про затвердження Порядку перерахування у 2006 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання і водовідведення, затверджених для населення» між УДК в Хмельницькій області (сторона 1), Головним фінансовим управлінням Хмельницької облдержадміністрації (сторона 2), Фінансовим управлінням Кам'янець-Подільської міської ради (сторона 3), Управлінням ЖКГ Кам'янець-Подільської міської ради (сторона 4), ЗАТ «Тепловоденергія» (сторона 5), ДК «Газ України» (сторона 6) та НАК «Нафтобаз України» (сторона 7) укладено договір №19/705 про проведення взаєморозрахунків за надані послуги. За умовами даного договору, з державного бюджету через органи державного казначейства та відповідні управління Кам'янець-Подільської міської ради позивачу було відшкодовано за надані ним послуги в сумі 10 210 534,60 грн., яка ним відповідно до даного договору перерахована ДК «Газ України» в якості погашення заборгованості за спожитий газ.

Згідно аналогічного договору №13 від 24.07.06р., позивачу перераховано з Державного бюджету субвенцію в сумі 1 190 401,00 грн., що підтверджується заключною випискою Кам'янець-Подільського відділення УДК в Хмельницькій області від 18.08.06р., яка в свою чергу, згідно платіжного доручення №2768 від 15.08.06р. спрямована ним на погашення податкової заборгованості по податку на прибуток, що підтверджується також листом Кам'янець-Подільської ОДПІ від 26.04.07р.

Згідно рішення виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради №1090 від 16.06.05р. для перевірки обґрунтованості тарифів, було вирішено зобов'язати фінансове управління Кам'янець-Подільської міської ради провести незалежну аудиторську перевірку ЗАТ «Тепловоденергія»

Таким чином невідшкодованою залишилася лише різниця між тарифами та собівартістю наданих позивачем послуг по тепло-, водопостачанню та водовідведенню, наданих в 2005р., яка підтверджується розрахунками позивача та становить 5 673 629,69 грн.

16.03.06р. Державною ціновою інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірку з питань дотримання ЗАТ «Тепловоденергія» державної дисципліни цін при формуванні тарифів на житлово -комунальні послуги, за результатами якої складено акт перевірки. В акті перевірки від 16.03.06р. порушень при застосуванні тарифів по теплопостачанню, водовідведенню та водопостачанню не встановлено, тарифи визнано обгрунтованими, що підтверджується розрахунком собівартості надаваних послуг за 2005р.

В травні 2006р. позивачем подано до фінансового управління Кам'янець-Подільської міської ради розрахунок різниці між фактичною собівартістю послуг та фактично діючими тарифами для населення м. Кам'янець-Подільського за 4-місяці 2006р. на теплопостачання, водопостачання, водовідведення та за обслуговування внутрішньо будинкових мереж центрального опалення.

Листами від 22.08.05р. позивач звертався до УЖКГ Кам'янець-Подільської міської ради з проханням направити виділені з місцевого бюджету кошти в сумі 150 тис. грн. на відшкодування різниці між фактичною собівартістю наданих послуг та встановленими тарифами на їх оплату.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.2 ч. 1 ст. Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема, встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Відповідно до ч.2 ст.31 даного Закону, виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.

Ч. 3-4 цієї статті передбачає, що органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

У разі затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво орган, що їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між затвердженим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.

Суд зважає також на те, що аналогічні приписи містяться в ч.3 ст.9 Закону України «Про ціни та ціноутворення», відповідно до якої органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які своїм рішенням установлюють ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги в розмірі, нижчому від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання), зобов'язані відшкодовувати суб'єкту господарювання різницю між затвердженим розміром ціни (тарифу) та розміром економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) зазначених послуг за рахунок коштів відповідних бюджетів.

З огляду на вищевикладене, судом приймається до уваги, що рішенням виконкому Кам'янець-Подільської міської ради №196 від 30.01.04р. було затверджено тарифи на послуги по тепло-, водопостачанню та водовідведенню, які згідно договорів надавалися споживачам ЗАТ «Тепловоденергія», а рішеннями Кам'янець-Подільської міської ради №15 від 30.03.05р., №9 від 21.09.05р., пізніше №10 від 26.10.05р. було підвищено розміри тарифів на вказані житлово-комунальні послуги для споживачів міста в зв'язку з непокриттям оплати, що проводилася згідно тарифів на дані послуги їх фактичної собівартості, при цьому, економічна обґрунтованість собівартості наданих позивачем послуг підтверджується актом перевірки Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області, з питань дотримання ЗАТ «Тепловоденергія» державної дисципліни цін при встановленні вартості житлово-комунальних послуг по водопостачанню, теплопостачанню, водовідведенню та обслуговуванню теплових мереж від 16.03.06р.

Згідно актів звірки розрахунків за 2005р. проведених між позивачем та Кам'янець-Подільським УЖКГ та погоджених із Фінансовим управлінням Кам'янець-Подільської міської ради, фактичні витрати на комунальні послуги склали - 22 677 356,20 грн., згідно затверджених тарифів вартість їх склала -16 353 726,51 грн. Таким чином, непокрита тарифами різниця становить 6 323 629,69 грн. Враховуючи, що відповідачем відшкодовано позивачу 650 000 грн., відшкодуванню згідно вказаних актів підлягає різниця в сумі 5 673 629,69 грн.

Однак, суд зважає на те, що Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» №2711 від 23.06.05р. передбачено погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу.

Зокрема, п. 1.2. ст.1 даного Закону, встановлено, що погашення заборгованості - заходи, спрямовані на зменшення та/або розстрочення кредиторської та дебіторської заборгованостей шляхом застосування механізмів списання, взаєморозрахунків, реструктуризації, часткової оплати на умовах, визначених цим Законом.

Ст. 9 Закону передбачено умови, при яких відбувається списання заборгованості, однією з таких умов є невиконання зобов'язань з оплати енергоносіїв державними та комунальними підприємствами, у тому числі через невідповідність тарифів на електричну, теплову енергію та газ, що спожиті такими підприємствами, вартості товарів, робіт, послуг, які вони реалізовували, виконували або надавали в межах своєї господарської діяльності, за умов, що величина такої вартості визначалася або встановлювалася органами державної влади чи органами місцевого самоврядування.

Судом враховується, що Кабінетом Міністрів України на виконання п.12.5 ст.12 вищезазначеного Закону прийнято постанову «Про затвердження Порядку перерахування у 2006р. субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання і водовідведення, затверджених для населення» №705 від 22.05.06р.

Зокрема, п. 2 затв. даною постановою Порядку передбачено, що перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості з різниці в тарифах здійснюється на умовах, визначених цим Порядком, лише на суму заборгованості, що утворилася у період з 1 січня 2000р. по 1 січня 2005 р. і не погашена на дату складення довідки про розмір кредиторської заборгованості місцевих бюджетів та/або дебіторської заборгованості надавачів послуг, у межах щомісячних лімітів, встановлених Мінфіном для Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій згідно із затвердженим розподілом видатків Державного бюджету України на 2006 рік

З вищезазначеного вбачається, що даною постановою передбачено порядок погашення заборгованості підприємств ПЕК за рахунок субвенцій з державного бюджету лише за період з 2000-2004р.р.

Відповідно до ч.6 ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво без відповідного відшкодування не допускається і може бути оскаржено в суді.

Згідно ч. 5 даної статті, видатки на відшкодування втрат підприємств, що пов'язані із затвердженням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, відповідна сільська, селищна, міська рада передбачає у відповідному місцевому бюджеті.

В зв'язку з цим, судом приймається до уваги, що оскільки заборгованість за надані позивачем житлово-комунальні послуги по теплопостачанню, водовідведенню, водопостачанню та технічному обслуговуванню теплових мереж за 2005р., яка згідно розрахунків обсягу заборгованості по вказаних послугах становить 5 673 629,69 грн., відшкодуванню за рахунок державних субвенцій не підлягає, тому повинна була бути відшкодована відповідачем з місцевого бюджету.

Однак, враховуючи, що відповідачем жодних дій спрямованих на забезпечення відшкодування вказаної суми з місцевого бюджету, не вчинялося, суд прийшов до висновку, що бездіяльність Кам'янець-Подільської міської ради при реалізації її компетенції у сфері управління, в тому числі при здійсненні делегованих повноважень в зв'язку з неприйняттям в 2005р. мір по відшкодуванню з місцевого бюджету підприємству ЗАТ «Тепловоденергія» -виробнику та надавачу комунальних послуг різниці між затвердженим розміром тарифів та економічно-обгрунтованими витратами на виробництво цих послуг є неправомірною, тому вважає за необхідне зобов'язати Кам'янець-Подільську міську раду внести відповідні зміни до видаткових статей місцевого бюджету на 2007р. з метою погашення заборгованості перед ЗАТ «Тепловоденергія» з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що постачалися населенню, в сумі 5 673 629,69 грн., яка виникла в 2005р. у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися Кам'янець-Подільською радою.

При цьому, твердження відповідача та третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Фінансового управління Кам'янець-Подільської міської ради про пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду, до уваги не приймаються, оскільки про те, що різниця в тарифах за надані в 2005р. житлово-комунальні послуги буде відшкодована за рахунок бюджетної субвенції, позивач міг дізнатися лише з моменту прийняття постанови КМ України №705 від 22.05.06р., тому право на звернення з позовом до суду ЗАТ «Тепловоденергія» не пропущено.

З огляду на викладені обставини та враховуючи приписи ст.71 КАС України, в силу яких в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, суд прийшов до висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги є законними, обґрунтованими, тому підлягають задоволенню.

Враховуючи задоволення позову згідно ст. 94 КАСУ судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому. При цьому згідно ч.1 ст. 94 Кодексу документально підтверджені судові витрати присуджуються з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 254-259, п.п.3,6-7 Розділу 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов Закритого акціонерного товариства «Тепловоденергія», м. Кам'янець-Подільський до Кам'янець-Подільської міської ради, м. Кам'янець-Подільський та третіх осіб , що не заявляють самостійних вимог на предмет спору щодо відповідачів -Управління житлово-комунального господарства Кам'янець-Подільської міської ради та Фінансового управління Кам'янець-Подільської міської ради про визнання протиправною бездіяльності органу місцевого самоврядування при реалізації його компетенції у сфері управління, в тому числі делегованих повноважень в зв'язку з неприйняттям в 2005р. мір по відшкодуванню з місцевого бюджету підприємству ЗАТ «Тепловоденергія» -виробнику та надавачу комунальних послуг різниці між затвердженим розміром тарифів та економічно-обгрунтованими витратами на виробництво цих послуг та зобов'язання Кам'янець-Подільської міської ради внести відповідні зміни до видаткових статей місцевого бюджету на 2007р. з метою погашення заборгованості перед ЗАТ «Тепловоденергія» з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що постачалися населенню, в сумі 5 673 629,69 грн., яка виникла в 2005р. у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися Кам'янець-Подільською радою задоволити.

Визнати протиправною бездіяльність Кам'янець-Подільської міської ради при реалізації її компетенції у сфері управління, в тому числі делегованих повноважень в зв'язку з неприйняттям в 2005р. мір по відшкодуванню з місцевого бюджету підприємству ЗАТ «Тепловоденергія» -виробнику та надавачу комунальних послуг різниці між затвердженим розміром тарифів та економічно-обгрунтованими витратами на виробництво цих послуг.

Зобов'язати Кам'янець-Подільську міську раду внести відповідні зміни до видаткових статей місцевого бюджету на 2007р. з метою погашення заборгованості перед ЗАТ «Тепловоденергія» з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що постачалися населенню, в сумі 5 673 629,69 грн., яка виникла в 2005р. у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися Кам'янець-Подільською радою.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Закритого акціонерного товариства «Тепловоденергія», (м. Кам'янець-Подільський, вул. Тімірязєва,123) 3,40 грн. (три гривні 40 коп.) судового збору.

Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви по апеляційне оскарження. Подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАСУ Постанова , якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження , якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.Є. Танасюк

Віддрук. 5 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу,

3 - відповідачу.

4-третім особам