Рішення від 18.02.2020 по справі 160/12745/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2020 року Справа № 160/12745/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа - Департамент соціальної політики Кам'янської міської ради про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

17.12.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа - Управління соціального захисту населення адміністрації Південного району Кам'янської міської ради, у якому позивач просить:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 54, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 14 жовтня 2020 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, оскільки працював в зоні відчуження в період з 06.05.1986 року по 13.05.1986 року. У жовтні 2012 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та йому було відмовлено в цьому з посиланням на відсутність встановленого законодавством страхового стажу не менше 15 років та відсутності документів, підтверджуючих період роботи та населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. В листопаді 2017 року позивач повторно звернувся з аналогічною заявою про призначення пенсії та йому було повторно відмовлено в цьому з посиланням на те, що первинними документами не підтверджена його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 02.01.2020 року отримано копію ухвали суду про відкриття спрощеного позовного провадження в даній адміністративній справі та копію позову разом із копіями доданих до нього документів.

16.01.2020 року на електрону пошту, а 21.01.2020 року поштовим відправленням на адресу суду від відповідача надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування посилався на те, що позивачем не надані первинні документи для підтвердження його участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому відсутні підстави для призначення ОСОБА_1 державної пенсії на пільгових умовах, згідно з положенням ст. 55 Закону України №796-ХІІ. Крім того, зазначив, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку, а також посилався на строки звернення до суду за захистом порушених прав.

21.01.2020 року третьою особою до суду наданий лист (вх. №4428/20), з якого вбачається що юридичну особу Управління соціального захисту населення адміністрації Південного району Кам'янської міської ради припинено шляхом приєднання до управління соціальної політики Кам'янської міської ради згідно з рішенням міської ради від 04.10.2019 року № 1554-36/VІІ. Усі права та обов'язки управління передані департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради, до складу якої входить управління соціального захисту населення.

Враховуючи надану третьою особою інформацію щодо припинення юридичної особи, на підставі ст. 52 КАС України, суд вважає за можливе замінити третю особу - Управління соціального захисту населення адміністрації Південного району Кам'янської міської ради правонаступником - Департаментом соціальної політики Кам'янської міської ради.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 досяг п'ятдесятирічного віку ІНФОРМАЦІЯ_2 . На момент повторного звернення в листопаді 2017 року до відповідача позивачу виповнилося 55 років.

В жовтні 2012 року позивач вперше звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішенням № 5 від 13.02.2013 року Управління Пенсійного фонду України в Царичанському районі позивачу відмовлено в призначені пенсії з посиланням на відсутність встановленого законодавством страхового стажу не менше 15 років та відсутність документів, підтверджуючих періоди роботи та населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

09.02.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно відмовило позивачу у призначенні пенсії, з посиланням на те, що первинними документами не підтверджена його участь у ліквідації наслідків аварії ЧАЕС і первинні документи не збереглися на підприємстві.

Позивачем на підтвердження позовних вимог надана копія посвідчення (дублікат) учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році другої категорії Серія НОМЕР_1 , виданого в листопаді 2002 року.

15.01.2019 року позивачу виданий новий дублікат посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році другої категорії Серія НОМЕР_2 .

З довідки Білоцерківського заводу гумових технічних виробів від 11.01.1993 року № 24 вбачається, що ОСОБА_1 в період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС по місцю основної роботи виплачена додаткова заробітна плата в підвищеному розмірі, відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року за № 207-7: в населеному пункті с. Андрєєвка з 06.05.1986 року по 13.05.1986 року в сумі 194 крб. 72коп. (коефіцієнт 2).

Довідкою № 50 і довідкою № 38 ПАТ «Білоцерківський завод гумових технічних виробів» також підтверджується безпосередня зайнятість ОСОБА_1 на роботах, що передбачені постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 29.12.1987 року № 1497-878 та постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 06.06.1986 року № 665-195, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до списку № 1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173 ( з 06.05.1986 року по 13.05.1986 року).

З копії наказу № 377 від 05.05.1986 року по Білоцерківському заводу гумових технічних виробів вбачається, ОСОБА_1 був направлений в зону ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із завданням - проведення дезактивації території в селах Терехов та Андрєєвка.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зокрема, право на пенсію за віком чоловіки набувають при досягненні 60-річного віку та за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

Статтею 9 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначено що учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС це громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків, а в статті 10 цього Закону вказано, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986 - 1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Згідно зі статтею 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді державних пенсій та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Частиною першою статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Відповідно до абзацу першого ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а 01.07.1986 року по 31.12.1986 року - не менше 5 календарних днів, - передбачено зменшення віку на 10 років.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», для встановлення пільг і компенсацій до другої категорії відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: з моменту аварії до 01.07.1986 року - незалежно від кількості днів.

Відповідно до положень ст. 65 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Таким чином, наявність у позивача посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році є єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право, в тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Довідка ж про період роботи, на відсутність якої, як на підставу для відмови, посилається відповідач, є лише підставою для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Позивачем та третьою особою на підтвердження статусу позивача, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, надана до суду копія дублікатів посвідчень, виданих у 2002 році (серія НОМЕР_1 ) та в 2019 році (серія НОМЕР_2 ).

Постановою правління Пенсійного фонду України затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно п. 2.1 якого передбачено, що документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Копією витягу з Наказу № 377 від 05.05.1986 року по Білоцерківському заводу гумових технічних виробів підтверджується, що ОСОБА_1 був направлений в зону ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із завданням - проведення дезактивації території в селах Терехов та Андрєєвкаю з 06.05.1986 року по 13.05.1986 року.

Також, факт роботи позивача по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 06.05.1986 року по 13.05.1986 року підтверджують довідки № 24 від 11.01.1993 року (видана Білоцерківським заводом гумових технічних виробів), № 38 від 04.07.2018 року (видана ПрАТ «Білоцерківський завод гумових технічних виробів» та № 50 (видана ПАТ «Білоцерківський завод гумових технічних виробів»)

Отже, позивачем підтверджена наявність у нього права на пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки первинними документами підтверджена його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період до 01.07.1986 року.

В примітці до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

24 квітня 2018 року в справі №646/6250/17 Верховний Суд розглянув питання визначення строку подання адміністративного позову з вимогами про виплату сум пенсії і дійшов до висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.

За таких обставин, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 54, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 14 жовтня 2012 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 10 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VI та не сплачував його при поданні адміністративного позову, то судовий збір не підлягає компенсації на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа - Департамент соціальної політики Кам'янської міської ради про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 54, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 14 жовтня 2012 року.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Кальник