18 лютого 2020 року Справа № 160/12678/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -
17.12.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивачка просить:
- визнати незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області в частині призначення пенсії за віком з 01 жовтня 2017 року відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосування показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% з 01.10.2017 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка перебуває на обліку у відповідача, як пенсіонер, і з 30.10.2006 року їй була призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 07.09.2009р. виплату пенсії було припинено та призначено пенсію за віком, як державному службовцю, відповідно до Закону України «Про державну службу». 09.10.2019 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про надання розрахунку призначеної з 01.10.2017 року пенсії. Дізнавшись, що позивачем застосовано величину оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%, позивачка 23.10.2019 року звернулася із вимогою здійснити перерахунок призначеної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35%. Проте відповідач відмовив в цьому, у зв'язку з чим, позивачка звернулася до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.12.2019 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 26.12.2019 року отримано копію ухвали суду про відкриття провадження по справі та копію позову разом із копіями доданих до нього документів.
10.01.2020 року на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування посилався на те, що зміна виду пенсії позивачки відбулася шляхом переведення з одного виду пенсії на інший, у зв'язку із чим, вимоги Перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування оцінки одного року страхового стажу не поширюються на позивачку, а визначення оцінки одного року страхового стажу при розрахунку пенсії позивачки здійснюється на підставі загальних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких встановлена формула такого розрахунку містить чітку оцінку страхового стажу 1%.
16.01.2020р. позивачкою надані заперечення на відзив, в яких вона посилалася на те, що в її випадку мало місце призначення пенсії, а не переведення на інший вид пенсії, а тому відповідач мав застосувати положення п.4-4 Розділу ХМ «Прикінцеві положення «Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та здійснити розрахунок коефіцієнта страхового стажу із застосуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35%.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
11.10.2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року, яким внесені зміни також до пунктів 4-3 та 4-4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 4-4 передбачено, що з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області (Васильківський відділ обслуговування громадян) і з 30.10.2006 року їй була призначена пенсія по інвалідності (ІІІ група загальне захворювання) відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
07.09.2009 року позивачка подала заяву про переведення з одного виду пенсії на інший, а саме, переведення на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».
Розпорядженням № 122039 від 25.10.2017 року позивачці призначена пенсія за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і при обчисленні коефіцієнта страхового стажу відповідачем застосовано величину оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо перерахунку пенсії за віком з застосуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, позивачка звернулася до суду.
Вирішуючи заявлений спір по суті, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника, а статтею 10 визначено, що саме особа, яка має одночасно право на різні види пенсії, обирає вид пенсії.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший, за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
В постановах Верховного Суду України № 21-612а14 від 31.03.2015 року, № 2-а/199/138/14 від 22.12.2015 року та в постанові Верховного Суду від 06.03.2018 року №185/1474/17 зазначено, що переведенням або переходом з одно виду пенсії на інший є зміна виду пенсії, призначеної в межах одного Закону.
Призначення пенсії відповідно до іншого Закону, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, є призначенням, а не переведенням або переходом на інший вид пенсії.
Враховуючи, що позивачка до жовтня 2017 року отримувала пенсію за віком, яка була призначена на підставі Закону України «Про Державну службу», а 01.10.2017 року звернулася із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що відповідач необґрунтовано відмовив позивачці у проханні здійснити перерахунок відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35%.
Таким чином, зменшенням величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35 % до 1 %, призвели до заниження розміру пенсії позивачки, відтак, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивачки.
Таким чином, суд вважає за можливе задовольнити вимоги ОСОБА_1 та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області в частині призначення пенсії за віком з 01 жовтня 2017 року відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосування показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% і зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% з 01.10.2017 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, понесені позивачкою при подачі позовної заяви витрати по сплаті судового збору в сумі 768 грн 40 коп., з урахуванням задоволення позову, підлягають стягненню на її користь з відповідача.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області в частині призначення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за віком з 01 жовтня 2017 року відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосування показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок пенсії за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% з 01.10.2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області сплачені позивачкою судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 768 грн 40 коп. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Кальник