Ухвала
Іменем України
07 серпня 2007 року
Справа № 20-5/083
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Ткаченка М.І.,
суддів Заплава Л.М.,
Котлярової О.Л.,
секретар судового засідання Макарова Г.О.
за участю представників сторін:
позивача: Капустін Д.М., дов. № 5073 від 03.08.2007 р. (Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Севастополя);
позивача: Бонар І.С., дов. № 1904 від 13.03.2007 р. (Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Севастополя);
відповідача: Махиня В.П., дов. № 8-1-473 від 07.08.2007 р. (Державне підприємство "Центральне конструкторське бюро "Чорноморець");
розглянувши апеляційну скаргу Державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Чорноморець" на постанову господарського суду міста Севастополя (суддя Євдокімов І.В.) від 07 червня 2007 року по справі № 20-5/083
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Севастополя (вул. Карантинна, 16-56,Севастополь,99008)
до Державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Чорноморець" (вул. В. Морська, 1,Севастополь,99011)
про стягнення заборгованості в розмірі 51534,86 грн.
Постановою господарського суду міста Севастополя від червня 2007 року у адміністративній справі № 20-5/083 задоволено позов Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Севастополя до Державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Чорноморець" про стягнення заборгованості в розмірі 51534,86 грн.
Не погодившись з вказаним судовим актом, Державне підприємство "Центральне конструкторське бюро "Чорноморець" звернулось до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову господарського суду міста Севастополя від 07 червня 2007 року у адміністративній справі № 20-5/083 та прийняти нове рішення, котрим у позові відмовити.
Заявник апеляційної скарги вважає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.
Переглянувши постанову суду першої інстанції в порядку статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія встановила наступне.
Відповідно до повідомлень Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Севастополя за червень-грудень 2004 року, січень-грудень 2005 року, січень-грудень 2006 року та за січень -лютий 2007 року, а саме:
- за червень -грудень 2004 року -8921,96 грн. (повідомлення № 653 від 26. січня 2007 року);
- за червень -грудень 2004 року -6889,89 грн. (повідомлення № 1209 від 19 лютого 2007 року);
- за червень -грудень 2004 року - 1047,77 грн. (повідомлення № 1209 від 19 лютого 2007 року );
- за червень -грудень 2004 року -212,91 грн. (повідомлення № 1674 від 12 березня 2007 року);
- за січень-грудень 2005 року -10321,03 грн. (повідомлення №653 від 26. січня 2007 року);
- за січень-грудень 2005 року -1026,42 грн. (повідомлення №653 від 26 січня 2007 року);
- за січень-грудень 2005 року -11141,20 грн. (повідомлення № 5215 від 3 липня 2006 року);
- за січень-грудень 2005 року -2276,65 грн. (повідомлення № 5215 від 3.липня 2006 року);
- за січень-грудень 2005 року -2656,80 грн. (повідомлення № 1674 від 12. березня 2007 року);
- за січень-грудень 2006 року -8384,74 грн. (повідомлення № 588 від 24 січня 2007 року);
- за січень -червень 2006 року -1293,90 грн. (повідомлення № 588 від 24 січня 2007 року.);
- за січень-грудень 2006 року -2804,22 грн. (повідомлення № 1674 від 12 березня 2007 року);
- за січень 2007 року -547,50 грн. (повідомлення № 588 від 24ь січня 2007 року);
- за лютий 2007 року -547,50 грн. (повідомлення № 1209 від 19 лютого .2007 року);
- за січень 2007 року -234,56 грн. (повідомлення № 588 від 24 січня 2007 року);
- за лютий 2007 року -234,56 грн. (повідомлення № 588 від 24. січня 2007 року);
А всього на суму 60441,61 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, вказані повідомлення направлені Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Севастополя на юридичну адресу Державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Чорноморець", що підтверджується наданими позивачем копіями поштових повідомлень.
7 грудня 2006 року Державне підприємство "Центральне конструкторське бюро "Чорноморець" в рахунок погашення заборгованості перерахувало Управлінню Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Севастополя суму в розмірі 8906,75 грн. ).
Отже, сума заборгованості відповідача перед позивачем складає 51534,86 грн.).
Вказана сума заборгованості Державним підприємством "Центральне конструкторське бюро "Чорноморець" у добровільному порядку не сплачено.
Вищевикладені обставини явились підставою для звернення Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Севастополя з позовом до господарського суду міста Севастополя про стягнення заборгованості в розмірі 51534,86 грн.
Постановою господарського суду міста Севастополя від 7 червня 2007 року у адміністративній справі № 20-5/083 задоволено позов Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Севастополя до Державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Чорноморець" про стягнення заборгованості в розмірі 51534,86 грн.
Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши представників сторін, судова колегія вважає, що підстав для скасування постанови немає, виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року за № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно із пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2 Управління Пенсійного фонду України (далі - Фонд) у районах, містах і районах у містах (далі - управління) є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Підпунктом 6 пункту 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах передбачено, що управління відповідно до покладених на нього завдань контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
З наведеного випливає, що Управління діють як органи державної влади у здійснені ними владних управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкти владних повноважень.
Відповідно до пункту 4 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Згідно із пунктом 2 статті 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність".
Згідно зі статтею 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ -ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ -ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій і вищих учбових закладів ІІІ -ІV рівнів акредитації у відповідності до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» № 1977-XII від 13 грудня 1991 року і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право дана особа, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24 березня 2004 року, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ -ІV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» № 1977-XII від 13 грудня 1991 року, про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
У разі зміни розміру пенсії або виникнення обставин, що впливають на розмір витрат, органи Пенсійного фонду повідомляють про це відповідні підприємства, організації, в місячний термін з моменту виникнення відповідних обставин, направляючи на адресу підприємств повідомлення, згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 372 від 24 березня 2004 року
Враховуючи вищевикладене, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Севастополя підлягають задоволенню.
З урахуванням викладеного судова колегія дійшла висновку, що постанова у справі прийнята при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим вимоги Державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Чорноморець", викладені в апеляційній скарзі, задоволенню не підлягають, підстави для скасування постанови місцевого господарського суду відсутні.
Керуючись статтями 195, пунктом 1 статті 198, 200, пунктом 1 частини 1 статті 205, статтею 206, частиною 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Апеляційну скаргу Державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Чорноморець" залишити без задоволення.
2. Постанову господарського суду міста Севастополя від 07 червня 2007 року по справі № 20-5/083 залишити без змін.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
4. Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подачі касаційної скарги протягом одного місяця після набрання законної сили цією ухвалою та в порядку, передбаченому статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя М.І. Ткаченко
Судді Л.М. Заплава
О.Л. Котлярова