Постанова від 01.08.2007 по справі 2-5/4787-2007А

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Постанова

Іменем України

31 липня 2007 року

Справа № 2-5/4787-2007А

Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Заплава Л.М.,

суддів Антонової І.В.,

Ткаченка М.І.,

секретар судового засідання Макарова Г.О.

за участю представників сторін:

позивача: Полєнова Олена Володимирівна, довіреність № 012 від 24.07.2007;

відповідача: Вовк Вячеслав Миколайович, довіреність № 1315 від 16.10.2006;

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Ялтатурінвест" на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Гаврилюк М.П.) від 17.05.2007 у справі № 2-5/4787-2007А

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ялтатурінвест" (вул. Халтуріна, 5,Ялта,98635)

до Комітету з охорони культурної спадщини Ради Міністрів Автономної Республіки Крим (вул. Гоголя, 14,Сімферополь,95000)

про визнання протиправними дій

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ялтатурінвест" звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом про визнання протиправними дій Комітету з охорони культурної спадщини Ради міністрів Автономної Республіки Крим по складанню висновку №759 від 13.02.2007 року про неможливість відведення земельної ділянки, розташованої за адресою: міста Ялта, вул. Дмитрієва, у районі будинку №16, та спонукання Комітету з охорони культурної спадщини Ради міністрів Автономної Республіки Крим до видачі позитивного висновку для подальшого виконання відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,27 га для будівництва і обслуговування гостиниці на 50 місць, мотивуючи свої вимоги тим, що висновок про неможливість відведення земельної ділянки, заснований на Постанові Уряду АРК №330 від 16.11.1995 з огляду на положення Закону України “Про охорону культурної спадщини» не може розглядатися як документ, що визначає та затверджує межі та режим використання охоронних зон, і не підлягає застосуванню.

Постановою Господарського суду Автономної Республіки Крим від 17.05.2007 року у справі №2-5/4787-2007А (суддя Гаврилюк М.П.) у задоволенні позову Товариству з обмеженою відповідальністю “Ялтатурінвест» було відмовлено.

Не погодившись з вказаною постановою суду, Товариство з обмеженою відповідальністю “Ялтатурінвест» звернулося до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову місцевого господарського суду та постановити нову постанову, згідно який позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Ялтатурінвест» задовольнити у повному обсязі.

Підставою для скасування зазначеного судового рішення скаржник вважає неповне з'ясування судом всіх обставин справи, що мають значення для правильного вирішення спору, недоказаність обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Переглянувши постанову суду відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія встановила наступне.

Рішенням 5 сесії 5 скликання Ялтинської міської ради №312 від 29.11.2006 року «Про дачу ТОВ «Ялтатурінвест» дозволу на складання проекту землеустрою по відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,2700 га для будівництва та обслуговування гостиниці на 50 місць за адресою: м.Ялта, вул.Дмитрієва, у районі будинку №16, на землях Ялтинської міської ради» був надан дозвіл на складання проекту відведення в оренду земельної ділянки площею 0,27 га для будівництва та обслуговування гостиниці.

У процесі розробки проекту відведення Товариство одержало Висновок головного архітектора м.Ялта №05/2319 від 25.12.2006 року про можливість закріплення земельної ділянки, Висновок головного державного санітарного лікаря місто Ялта №94 від 16.02.2007 про можливість передачі земельної ділянки в оренду, Висновок Управління державної екологічної інспекції Південно - Кримського регіону по узгодженню проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки №2270-90/3 від 28.12.2006 року.

Згідно висновку Комітету з охорони культурної спадщини Ради міністрів Автономної Республіки Крим № 759 від 13.02.2007 року він заперечує проти відводу товариству з обмеженою відповідальністю“Ялтатурінвест» земельної ділянки орієнтовною площею 0,2700 га для будівництва і обслуговування гостиниці на 50 місць за адресою: місто Ялта, вул.Дмитрієва, у районі будинку №16 у зв'язку з тим, що витребуєма земельна ділянка входить в зону охоронного ландшафту, режим якої не передбачає можливість капітального будівництва.

Відповідно статті 34 Закону України «Про охорону культурної спадщини»території пам'яток, охоронних зон, заповідників, музеїв-заповідників, охоронювані археологічні території належать до земель історико-культурного призначення, включаються до державних земельних кадастрів, планів землекористування, проектів землеустрою, іншої проектно-планувальної та містобудівної документації.

Зі змісту листів Ялтинського міського управління земельних ресурсів від 09.08.2006 року №10924-2/10-25 та від 10.05.2007 року №8085-2/10-25, вбачається, що зони пам'яток, зони охоронюваного ландшафту за даними державного земельного кадастру на території Більшої Ялти не зареєстровані.

Відповідачем доказів, що спростовують вищенаведене, суду не надано.

Законом України «Про охорону культурної спадщини»визначено, що саме встановлення зон охорони пам'яток та затвердження меж історичних ареалів населених місць не може бути підставою для примусового вилучення з користування земельних ділянок у юридичних та фізичних осіб за умов дотримання землевласниками та землекористувачами правил використання земель історико-культурного призначення.

Відповідно до частини 2, 3 статті 32 Закону України “Про охорону культурної спадщини» з метою захисту традиційного характеру середовища населених місць вони заносяться до Списку історичних населених місць України. Межі та режими використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на територіях історичних ареалів населених місць визначаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, відповідною науково-проектною документацією, яка затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини або уповноваженими ним органами охорони культурної спадщини. На охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам'яток, історичних ареалів населених місць, занесених до Списку історичних населених місць України, забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Тобто, виходячи із змісту вище викладеної норми, що Закон України “Про охорону культурної спадщини» не містить безумовну заборону на виконання будівельних робіт на території охоронних зон, а вказує на те, що містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи можливо проводити тільки при отриманні дозволу на це відповідного органу охорони культурної спадщини.

У зв'язку з чим безпідставний висновок господарського суду Автономної Республіки Крим про те, що місто Ялта внесено до переліку історичних населених пунктів згідно «Переліку історичних населених пунктів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 878 від 26.06.2001, у зв'язку з чим, на території міста Ялта не можливо будівництво, а саме, не можливо будівництво на земельній ділянці, витребуваної товариством з обмеженою відповідальністю “Ялтатурінвест». При таких обставинах Товариству з обмеженою відповідальністю “Ялтатурінвест був необгрунтовано виданий висновок про неможливість відведення земельної ділянки.

Отже, прийнятті оспорюваного висновку, були порушені права позивача щодо користування земельною ділянкою.

З урахуванням висловленого судова колегія вважає дії Комітету з охорони культурної спадщини Ради міністрів Автономної Республіки Крим протиправними при складанні висновку № 759 від 13.02.2007 року, та вважає необхідним зобов'язати його видати Товариству з обмеженою відповідальністю “Ялтатурінвест» позитивний висновок для подальшого виконання відведення земельної ділянці.

На підставі викладеного, судова колегія визнає позов обгрунтованим та підлягающим задоволенню.

Виводи викладені в рішенні суду не відповідають встановленим обставинам справи, тому судове рішення неможливо вважати обгрунтованим та законним, у зв'язку з чим постанова підлягає скасуванню.

Керуючись статтями 195, пунктом 3 статті 198, 202, частиною 2 статті 205, статтею 206, статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Ялтатурінвест» задовольнити.

2. Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 17.05.2007 скасувати.

3. Прийняти нове рішення по справі:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Ялтатурінвест» задовольнити.

Визнати протиправними дії Комітету з охорону культурної спадщини по складанню висновку №759 від 13.02.2007 року про неможливість відведення земельної ділянки за адресою: місто Ялта, вул.Дмитрієва, у районі будинку №16. Забов'язати Комітет з охорону культурної спадщини Ради міністрів Автономної Республіки Крим видати позитивний висновок Товариству з обмеженою відповідальністю “Ялтатурінвест» для подальшого виконання відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування гостиниці на 50 місць за адресою: місто Ялта, вул.Дмитрієва, у районі будинку №16.

Головуючий суддя Л.М. Заплава

Судді І.В. Антонова

М.І. Ткаченко