про залишення позовної заяви без руху
20 лютого 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/406/20
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Дубровна В.А., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Білозерського районного відділу Державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови про стягнення виконавчого збору,
встановив:
17 лютого 2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Білозерського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (далі - відповідач, Білозерський РВ ДВС ПМУ Міністерства юстиції (м. Одеса)), у якому просить визнати незаконною та скасувати постанову ВП №51291058 про стягнення виконавчого збору, яка винесена заступником начальника Білозерського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Коваль Юлією Володимирівною.
Відповідно до ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Ознайомившись з позовом та доданими до нього документами, суддею встановлено наступне.
Як вбачається зі змісту прохальної частини позовної заяви, предметом оскарження у даній справі є постанова ВП №51291058 про стягнення виконавчого збору, яка винесена заступником начальника Білозерського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Коваль Юлією Володимирівною.
Відповідно до ч. 7 ст. 161 КАС України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Проте, позивачем до позовної заяви не додано копію оскаржуваної постанови або клопотання про її витребування, чим порушено ч. 7 ст. 161 КАС України.
Крім того, за приписами ч. 4 ст. 77 КАС України суд може витребовувати у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень виключно докази на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 1 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено, зокрема, заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу. (ч. 2 ст. 80 КАС України)
Таким чином, позивач повинен надати суду копію оскаржуваної ним постанови або клопотання про її витребування з зазначенням заходів, яких позивач (його представник) вжив для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
При цьому, суд звертає увагу на відсутність у прохальній частині позову обов'язкових реквізитів оскаржуваної постанови державного виконавця, а саме, дати її прийняття, що не дає суду можливості ідентифікувати вказану постанову та розглядати її як предмет позову, а також з'ясувати чи подано позов у строк, установлений законом, як це передбачено п. 5 ч. 1 ст. 171 КАС України.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначені статтею 287 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
При цьому, позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів (частина 2 ст. 287 КАС України).
Системний аналіз вказаних приписів законодавства дає підстави вважати, що при зверненні особи до суду з позовом щодо визнання протиправними рішення, дій або бездіяльності державного виконавця, обов'язком суду є вчинення дій щодо перевірки дотримання позивачем десятиденного строку такого звернення.
Отже, вказані обставини свідчать, що позовна заява подана без додержання вимог, встановлених ст. 160, 161 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною 2 статті 169 КАС України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, позовна заява відповідно до ч.1 ст. 169 КАС України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків, а саме,
- уточнити позовні вимоги в частині дати та інших обов'язкових реквізитів рішення, яке є предметом оскарження у даній справі.
- надати копію оскаржуваної постанови або клопотання про її витребування з зазначенням заходів, яких позивач (його представник) вжив для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу;
Керуючись ч. 1 ст. 169 КАС України, суд -
ухвалив:
Залишити позовну заяву без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали.
Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 540/406/20 та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала окремо не оскаржується.
Суддя В.А. Дубровна