Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
20 лютого 2020 р. справа № 520/805/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 26281752, 61007, Харківська обл., місто Харків, вул. Бібліка, будинок 6) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради щодо обмеження пільги ОСОБА_1 , передбаченої п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», шляхом припинення її застосування під час здійснення розрахунку вартості послуг з надання електроенергії, з травня 2017 року;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради поновити з травня 2017 року надання пільги ОСОБА_1 , передбаченої п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради здійснити перерахунок за послуги електропостачання за адресою: АДРЕСА_2 , з урахуванням пільги, передбаченої п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з травня 2017 року по день подання дійсної позовної заяви.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2020 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі відповідно до положень п.3 ч.6 ст.12, п.2 ч.1 ст.263 КАС України.
Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ч.2 ст.263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч.1 та ч.2 ст.262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 26.01.2016 року, яке є безтерміновим і надає пред'явнику цього посвідчення право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій. У порядку, встановленому законодавством України, позивач звернувся до територіального органу соціального захисту населення за місцем реєстрації з вимогою внести відомості про нього до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги. У зв'язку із зазначеним позивача було постановлено на облік в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як пільговик зі статусом «учасник бойових дій», підтвердженням чого є відповідь від Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради № 9000/4-02 від 03.12.2018 року. З моменту постановлення позивача на облік в Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, розрахунок по оплаті за послуги з отримання електроенергії здійснювався із застосуванням знижки, встановленої п.5 ч.1 ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у порядку та строки, встановлені вказаним Законом. Проте з травня 2017 року застосування знижки під час розрахунку вартості послуг ізнадання електроенергії позивачу за адресою місця реєстрації: АДРЕСА_2 . було припинено із незрозумілих підстав і причин, без жодного пояснення та обгрунтування ані з боку органу соціального захисту населення, ані з боку постачальника електроенергії - ДП «Завод «Електроважмаш». На звернення позивача відповідач повідомив, що оскільки позивач мешкає у будинку, до якого електропостачання надходить через ДП «Завод «Електроважмаш», то нарахування пільг на послуги з електропостачання проводиться вищевказаним підприємством. З огляду на зазначене позивач вбачає порушення відповідачем законного права позивача на отримання 75-процентної знижки плати за користування комунальними послугами, зокрема в частині обмеження такого права без законних на це причин та підстав, яке він бажає поновити у судовому порядку, з чим і звернувся до суду із дійсною позовною заявою.
13.02.2020 року від відповідача надійшов до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що на звернення ОСОБА_1 , Управлінням листом від 03.12.2018 №9000/4-02 надано відповідь про те, що він перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як пільговик зі статусом «Учасник бойових дій» та має право на отримання пільги, передбаченої абз. 1 п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Пільги на оплату житлово-комунальних послуг пільговим категоріям громадян надаються підприємствами та організаціями - надавачами послуг у безготівковій формі шляхом зменшення або звільнення від оплати за послуги і обраховуються, як знижка оплати за фактично спожитий обсяг пільгових послуг, але не більше встановлених норм споживання (за наявності засобів обліку). Враховуючи вищезазначене, споживачі послуг мають самостійно повідомляти підприємство - надавача послуг про наявність у нього пільг, передбачених нормами чинного законодавства. Нарахування пільг здійснюється підприємством - надавачем послуг, після цього підприємство - надавач послуг передає до Управління розрахунки на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг. Управління здійснює лише відшкодування бюджетних витрат за надані пільгові послуги за рахунок субвенцій з Державного бюджету на основі переданих розрахунків. При цьому, ДП «Завод «Електроважмаш» не надсилав до Управління жодних документів, у зв'язку із чим, у Управління не було жодних законних підстав для відшкодування пільг. Управління листом від 10.05.2017 року №3860/4-02 повідомило ДП «Завод «Електроважмаш», що для здійснення з 01.01.2017 відшкодування вартості послуг, наданих пільговикам ДП «Заводу «Електроважмаш», їм необхідно надати пакет документів, що підтверджує факт, що вони є підприємством - надавачем послуг. ДП «Завод «Електроважмаш» ані документи, ані розрахунки на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг до Управління не надавало, тому законних підстав для відшкодування вартості послуг, наданих пільговикам, у Управління не було. З огляду на викладене, представник відповідача вважає позовні вимоги безпідставними, та просить суд відмовити в їх задоволені.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 від 26.01.2016 року.
Позивач перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як пільговик зі статусом «Учасник бойових дій», що не заперечувалось сторонами у справі.
Зі змісту адміністративного позову вбачається, що з травня 2017 року застосування знижки під час розрахунку вартості послуг ізнадання електроенергії позивачу за адресою місця реєстрації: АДРЕСА_2 , було припинено, при цьому матеріали справи не містять жодного доказу на підтвердження вказаного факту.
21.11.2018 року позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради з заявою щодо отримання пільги на послуги з електропостачання, яке надається ДП «Завод «Електроважмаш».
На вказане звернення відповідачем було надано відповідь від 03.12.2018 року за вих.№9000/4-02, яким повідомлено позивача, що позивач перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як пільговик зі статусом «учасник бойових дій» та має право на отримання 75-відсоткової знижки плати за користування житлово-комунальними послугами (квартирною платою, водопостачанням, газопостачанням, опаленням, електропостачанням, вивозом твердих побутових відходів) на одну особу у межах встановлених норм згідно з Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Відповідно до п.п.10,11 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2003 №117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» (зі змінами) управління праці та соціального захисту населення відшкодовує нараховані пільги тільки підприємствам, що надають послуги - водопостачання, газопостачання, електропостачання, водовідведення, опалення та гарячої води, вивіз сміття. Зазначено, що пільги на оплату житлово - комунальних послуг пільговим категоріям громадян, надаються підприємствами та організаціями у безготівковій формі шляхом зменшення або звільнення від оплати за послуги і обраховуються, як знижка оплати за фактично спожитий обсяг пільгових послуг, але не більше встановлених норм споживання (за наявності засобів обліку). Таким чином, визначення права на надання пільгових послуг категоріям пільговиків, на яких не поширюється дія постанови КМУ від 04.06.2015 № 389, тобто без урахування середньомісячного сукупного доходу сім'ї, належить виключно до компетенції організацій - надавачів та постачальників послуг, а Управління, як головний розпорядник коштів місцевих бюджетів, щомісяця проводить відшкодування бюджетних витрат за надані пільгові послуги за рахунок субвенцій з Державного бюджету. Оскільки позивач мешкає у будинку, до якого електропостачання надходить через ДП «Завод «Електроважмаш», нарахування пільг на послуги з електропостачання проводиться вищезазначеним підприємством.
Також судом встановлено, що Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради на адресу ДП «Завод «Електроважмаш» для врегулювання питання щодо відшкодування пільги на послуги з електропостачання було направлено лист від 10.05.2017 року №3860/4-02, в якому зазначено що для здійснення відшкодування вартості послуг, наданих пільговикам ДП «Заводу «Електроважмаш» (послуги з електропостачання) підприємству необхідно надати до управління: оригінал та копію довідки ЄДРПОУ, згідно якої підприємство визначено постачальником послуг; оригінали та копії документів про затвердження або погодження тарифів Харківською міською радою на комунальні послуги; договір на взаємне співробітництво з управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради. Лише при наявності повного пакету документів, управління відшкодовує за рахунок субвенцій з державного бюджету вартість пільг підприємствам та організаціям, що надають послуги. Однак, зазначених документів від ДП «Заводу «Електроважмаш» до управління не надходило.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень абз.1 п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасникам бойових дій надаються такі пільги, зокрема, 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Механізм надання пільг, передбачених вищезазначеним Законом, регулюється постановою КМУ від 16.02.1994 року № 94 «Про порядок надання пільг, передбачених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Порядок).
Відповідно до абз.1 п.6 Порядку витрати державних органів, органів місцевого і регіонального самоврядування, підприємств, установ і організацій (далі - організації), пов'язані з наданням пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", покриваються місцевими фінансовими органами на підставі розрахунків, поданих організаціями, шляхом перерахування коштів на їх рахунки в установах банків.
Абзацом 2 п.6 цього ж Порядку чітко передбачено, що: «пільги, передбачені зазначеним Законом, надаються організаціями за рахунок власних коштів з наступним відшкодуванням їх з бюджету за встановленими нормами у погоджені з фінансовими органами терміни».
Пунктом 31 Постанови від 26.07.1999 року №1357 «Про затвердження Правил користування електричною енергією для населення» передбачено, що побутовий споживач, який має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, повідомляє у письмовій заяві енергопостачальника про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт. Пільгова оплата електричної енергії здійснюється з дня подання побутовим споживачем заяви. Пільги з оплати спожитої електричної енергії надаються тільки за місцем постійного проживання.
Окрім цього, в п.1 статті 8 Закону України від 09.11.2017 року № 2189 «Про житлово-комунальні послуги» вказано, що виконавець комунальної послуги має право, зокрема, отримувати компенсацію за надані відповідно до закону окремим категоріям громадян пільги з оплати комунальних послуг.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради не надає пільги позивачу, не проводить їх нарахування та перерахунок.
Відповідно до п. 10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Положення), підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2- пільга".
Згідно з вимогами п.3 Положення, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад: організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для контролю відомостей, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги.
Відповідно до п.3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 (був чинний на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок), головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Згідно з п.8 Порядку, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють у п'ятиденний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік за видами пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу тощо.
Пільги на оплату житлово-комунальних послуг пільговим категоріям громадян надаються підприємствами та організаціями - надавачами послуг у безготівковій формі шляхом зменшення або звільнення від оплати за послуги і обраховуються, як знижка оплати за фактично спожитий обсяг пільгових послуг, але не більше встановлених норм споживання (за наявності засобів обліку).
Враховуючи вищезазначене, споживачі послуг мають самостійно повідомляти підприємство - надавача послуг про наявність у нього пільг, передбачених нормами чинного законодавства. Нарахування пільг здійснюється підприємством - надавачем послуг, після цього підприємство - надавач послуг передає до Управління розрахунки на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг. Управління здійснює лише відшкодування бюджетних витрат за надані пільгові послуги за рахунок субвенцій з Державного бюджету на основі переданих розрахунків.
Матеріали справи не містять жодного доказу, що ДП «Заводу «Електроважмаш» подавало до управління відповідні розрахунки, відповідно порушень прав позивача Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради допущено не було.
Також, враховуючи вищенаведені норми законодавства, суд приходить до висновку, що Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради не є повноважним органом, щодо застосування до позивача пільги під час здійснення розрахунку вартості послуг з надання електроенергії, відповідно судом не встановлено факту вчинення дій Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради щодо обмеження пільги ОСОБА_1 , передбаченої п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», шляхом припинення її застосування під час здійснення розрахунку вартості послуг з надання електроенергії, з травня 2017 року, які позивач просить визнати протиправними.
Відповідно, підстави для зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради поновити з травня 2017 року надання пільги ОСОБА_1 , передбаченої п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради здійснити перерахунок за послуги електропостачання за адресою: АДРЕСА_2 , з урахуванням пільги, передбаченої п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з травня 2017 року по день подання дійсної позовної заяви також не підлягають задоволенню, оскільки Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради не уповноважено на вчинення вказаних дій.
Таким чином, з огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд приходить до висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 26281752, 61007, Харківська обл., місто Харків, вул. Бібліка, будинок 6) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 20.02.2020 року.
Суддя Біленський О.О.