з питань забезпечення позову
19 лютого 2020 року м. Рівне №460/4367/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудар О.М., розглянувши заяву позивача про забезпечення адміністративного позову у справі за позовом
Державної установи "Полицька виправна колонія (№76)"
до Управління Держпраці у Рівненській області
провизнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,
У провадженні суду перебуває адміністративна справа №460/4367/19 за позовом Державної установи "Полицька виправна колонія (№76)" (далі - позивач) до Управління Держпраці у Рівненській області (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 06.11.2019 №РВ743/947/006149/ТД-ФС.
17.02.2020 до суду надійшла заява про забезпечення позову, за змістом якої позивач просить зупинити дію постанови Управління Держпраці у Рівненській області від 06.11.2019 №РВ743/947/000149/ТД-ФС про накладення штрафу та вимоги Управління Державної казначейської служби України у Володимирецькому районі Рівненської області від 11.02.2020 про безспірне списання коштів у сумі 3505320,00грн до набрання судовим рішенням у справі №460/4367/19 законної сили.
Заява обґрунтована тим, що вимогою Управління Державної казначейської служби України у Володимирецькому районі Рівненської області від 11.02.2020 визначено безспірне списання коштів Державної установи "Полицька виправна колонія (№76)" за КЕКВ 2800. Неочікуване зупинення руху коштів зпозивача може негативно вплинути на забезпечення якісного нагляду та охорони спецконтингенту, що утримується в установі, а також привести до порушення прав та інтересів засуджених.
Ухвалою суду від 17.02.2020 призначено розгляд заяви про забезпечення позову в судовому засіданні з повідомленням заінтересованих сторін.
У судовому засіданні 18.02.2020 представники Державної установи "Полицька виправна колонія (№76)" заяву про забезпечення позову підтримали повністю та суду пояснили, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи навіть унеможливити виконання покладених на державну установу обов'язків та здійснення повноважень, визначених державою.Згідно з кошторисом на 2020 рік установою укладено ряд договорів, довготривале невиконання яких у зв'язку із безспірним списанням коштів за кодами КЕКВ 2800 призведе до зупинки діяльності Державної установи "Полицька виправна колонія (№76)" та порушення прав і свобод засуджених, а також фінансових наслідків для установи таких, як стягнення не лише суми штрафної санкції, яка є спірною, та витрат виконавчого провадження, а й арешт рахунків.Вказали, що установа не є прибутковою організацією, а отже інших джерел, крім Державного бюджету України, для забезпечення своєї діяльності не має.
Представник Управління Держпраці у Рівненській області проти задоволення заяви про забезпечення позову не заперечувала.
У судовому засіданні 18.02.2020 було оголошено перерву до 19.02.2020 для виклику заінтересованої особи, Управління Державної казначейської служби України у Володимирецькому районі Рівненської області, та у зв'язку з витребуванням у позивача додаткових доказів.
У судове засідання 19.02.2020 представники позивача, відповідача та Управління Державної казначейської служби України у Володимирецькому районі Рівненської області не прибули, подали клопотання про розгляд заяви про забезпечення позову без їх участі. Представником позивача подано додаткові докази.
Розглянувши заяву про забезпечення позову, враховуючи наведені Державною установою "Полицька виправна колонія (№76)" підстави для вжиття таких заходів, дослідивши подані докази, суд зазначає наступне.
Рішенням Конституційного Суду України у справі №3-рп/2003р від 30.01.2003 визначено, що правосуддя за своєю суттю визнається таким за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
Відповідно до ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Одним з механізмів забезпечення ефективного юридичного захисту є передбачений національним законодавством України інститут вжиття заходів до забезпечення позову.
За приписами ч.1 ст.150 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Відповідно до ч.2 ст.150 КАС України, забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
У силу вимог ч.1 ст.151 КАС України, позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Відповідно до ч.2 ст. ст.151 КАС України, суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Судом встановлено, що Державна установа "Полицька виправна колонія (№76)" (код ЄДРПОУ 08564370, місцезнаходження: с.Іванчі, Володимирецький район, Рівненська область, 34375) є установою закритого типу середнього рівня безпеки та відповідно до діючого законодавства здійснює правозастосовні та правоохоронні функції.
Органом управління колонії є Міністерство юстиції України. Колонія є бюджетною неприбутковою установою.
Вимогою Управління Державної казначейської служби України у Володимирецькому районі Рівненської області від 11.02.2020 №02-35/45 визначено безспірне списання коштів Державної установи "Полицька виправна колонія (№76)" за КЕКВ 2800 на виконання постанови Управління Держпраці у Рівненській області про накладення штрафу від 06.11.2019 №РВ743/947/006149/ТД-ФС в сумі 3505320,00грн.
Зазначеною вимогою зобов'язано позивача вжити заходів для встановлення асигнувань або здійснення інших дій, спрямованих на виконання постанови від 06.11.2019 №РВ743/947/006149/ТД-ФС, та повідомлено про те, що на період виконання вимоги Управлінням Державної казначейської служби України у Володимирецькому районі Рівненської області будуть проводитися платежі лише за наступними напрямками: за захищеними видатками, визначеними Бюджетним кодексом України; із сплати податків і зборів, у тому числі судового збору; поштових послуг під час здійснення переказу коштів із соціальних виплат, передбачених державним бюджетом на відповідний рік; за видатками спеціального фонду відповідного бюджету на оплату праці та нарахування на заробітну плату, придбання медикаментів, забезпечення продуктами харчування, оплата комунальних послуг та енергоносіїв; з рахунків із спеціальним режимом використання.
Вимога Управління Державної казначейської служби України у Володимирецькому районі Рівненської області від 11.02.2020 №02-35/45 надіслана позивачу в межах процедури виконання виконавчого документа, передбаченої Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 №45) (далі - Порядок №845).
Згідно з п.2 Порядку №845, безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.
Відповідно до п.25 Порядку №845, безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів з рахунка боржника здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку.
На час здійснення безспірного списання коштів проводяться платежі боржника: за захищеними видатками, визначеними Бюджетним кодексом України; із сплати податків і зборів, у тому числі судового збору; поштових послуг під час здійснення переказу коштів із соціальних виплат, передбачених державним бюджетом на відповідний рік (у тому числі пенсій всіх видів та поштових послуг з доставки та виплати сум компенсаційних виплат); за видатками спеціального фонду відповідного бюджету на оплату праці та нарахування на заробітну плату, придбання медикаментів, забезпечення продуктами харчування, оплату комунальних послуг та енергоносіїв; з рахунків із спеціальним режимом використання; за рахунок позик/грантів за міжнародними договорами; у випадку, встановленому абзацом другим пункту 30 цього Порядку.
Згідно з п.31 Порядку №845, безспірне списання коштів здійснюється з моменту відкриття відповідних асигнувань.
На період виконання вимоги орган Казначейства здійснює проведення платежів за платіжними дорученнями боржника або бюджетної установи щодо операцій, пов'язаних із централізованим обслуговуванням боржника, лише за платежами, зазначеними в пункті 25 цього Порядку.
Відповідно до довідки Державної установи "Полицька виправна колонія (№76)" від 18.02.2020 №7/489, згідно з наказом Державної пенітенціарної служби України від 26.02.2015 №121/ОД-15 для установи встановлено наповнення 1402 особи. Станом на 18 лютого 2020 року у колонії відбуває покарання 195 засуджених.
Судом встановлено, що згідно з кошторисом на 2020 рік за кодом 2210 "Предмети, матеріали, обладнання та інвентар" Державною установою "Полицька виправна колонія (№76)" упродовж 2019-2020 років укладено ряд договорів, зокрема: для купівлі паливно-мастильних матеріалів для етапування засуджених; вивозу засуджених для надання кваліфікованої медичної допомоги в медичні установи; забезпечення тканиною для пошиття засудженим одягу спеціального зразку та постільної білизни; закупівлі будівельних матеріалів для проведення негайних ремонтів об'єктів та споруд, де утримуються засуджені; придбання миючих засобів для комунально-побутового забезпечення засуджених, придбання харчування для службових собак, бойового одягу пожежного.
Згідно з кошторисом на 2020 рік за кодом 2240 "Оплата послуг (крім комунальних)" Державною установою "Полицька виправна колонія (№76)" упродовж 2019-2020 років укладено договори щодо: надання кваліфікованої ветеринарної допомоги службовим собакам, які здійснюють охорону установи; встановлення вікон у службових приміщеннях установи та в гуртожитках для засуджених з метою забезпечення належного проведення охорони засуджених; кваліфікованого ремонту єдиного службового легкового автомобіля для вирішення оперативно-службових питань; послуг спецзв'язку щодо направлення та отримання таємної документації, в тому числі з метою профілактики та попередження вчинення злочинів; обслуговування пожежного та санітарного автотранспорту, який знаходиться на балансі установи, перезарядки вогнегасників тощо.
Вказані договори долучені позивачем до заяви про забезпечення позову та досліджені судом.
Відповідно до довідки Державної установи "Полицька виправна колонія (№76)" від 13.02.2020 №10/455, на балансі установи станом на 01.02.2020 перебувають: автомобіль КАМАЗ 5320 59-52 - інвентарний №101510003; автозак ГАЗ-53 (для перевезення засуджених) 01-66 - інвентарний №101510004; автомобіль РАФ-32021 (автомобіль швидкої допомоги) 18-49 - інвентарний №101510007; автомобіль DAEWOO 25-35 - інвентарний № 101510008 ; автомобіль АЦ (пожежний автомобіль) 40-130-63Б - інвентарний № 101510009 ; автобус КАВЗ-685(65-71) - інвентарний №101510010.
Згідно з довідкою Державної установи "Полицька виправна колонія (№76)" від 18.02.2020 №9/490, упродовж 2019 року в користування засудженим видано: костюм бавовняний - 223 комплекти (норма належності: 1 комплект/1 рік); куртка утеплена - 238 штук (норма належності: 1 штука/2 роки). Потреба в придбанні на 2020 рік для забезпечення речовим майном засуджених: костюм бавовняний - 175 комплектів; куртка утеплена - 75 штук.
Відповідно до довідки Державної установи "Полицька виправна колонія (№76)" від 18.02.2020 №9/49, на балансі установи перебувають клуб-їдальня та хлібопекарня.
Згідно з довідкою Державної установи "Полицька виправна колонія (№76)" від 18.02.2020 №10/493, станом на 01.02.2020 на балансі установи перебуває: великої рогатої худоби - 5 голів, свиней - 13 голів, птиці - 50 голів, собак - 20 голів.
Таким чином, обставини щодо необхідності виконання укладених договорів для належного функціонування установи шляхом проведення у 2020 році інших платежів, ніж зазначені у п.25 Порядку №845, підтверджені позивачем докуметально.
Суд вважає обґрунтованими доводи представників Державної установи "Полицька виправна колонія (№76)" про те, що довготривале невиконання укладених договорів у зв'язку з чинністю вимоги про безспірне списання коштів призведе до зупинки діяльності установи та порушення прав і свобод засуджених.
Крім того, суд зазначає, що Державна установа "Полицька виправна колонія (№76)" фінансується за рахунок бюджетних коштів згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, у межах річної суми видатків та є неприбутковою організацією.
Використання бюджетних коштів на цілі, що не відповідають напрямам, визначеним у паспорті Бюджетної програми є нецільовим використанням бюджетних коштів (ст.119 Бюджетного кодексу України).
Наведене свідчить про наявність реальної небезпеки заподіяння шкоди інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі.
Суд вважає, що можливість безспірного списання коштів з рахунків Державної установи "Полицька виправна колонія (№76)" на підставі виконавчого документа - постанови про накладення штрафу від 06.11.2019, яка є предметом спору у даній справі, є достатніми підставами, які свідчать про обґрунтованість і адекватність вимог заявника щодо забезпечення позову. Проте, суд вважає за необхідне забезпечити позов у спосіб зупинення стягнення на підставі виконавчого документа - постанови відповідача про накладення штрафу.
Суд зазначає, що заходи забезпечення адміністративного позову, про вжиття яких просить Державна установа "Полицька виправна колонія (№76)", відповідають предмету позову, водночас, вжиття таких заходів жодним чином не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямоване лише на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті.
Що стосується вжиття інших заходів забезпечення позову, про які просить позивач, то такі не підлягають задоволенню, оскільки не є видом забезпечення позову в розумінні ст.151 КАС України, а стосуються встановлення порядку виконання ухвали суду про забезпечення позову.
Керуючись статтями 150-157, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Державної установи "Полицька виправна колонія (№76)" про забезпечення позову задовольнити частково.
3упинити стягнення на підставі виконавчого документа - постанови Управління Держпраці у Рівненській області від 6 листопада 2019 року №РВ743/947/000149/ТД-ФС про накладення штрафу в сумі 3505320,00 гривень до набрання законної сили судовим рішенням у справі №460/4367/19.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Роз'яснити сторонам, що оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Повну ухвалу складено 19.02.2020.
Суддя Дудар О.М.