Постанова від 19.02.2020 по справі 346/6188/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 лютого 2020 року

Київ

справа №346/6188/16-а

адміністративне провадження №К/9901/16538/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Шарапи В.М., суддів Стеценка С.Г., Чиркіна С.М.,

розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за касаційною скаргою Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області

на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.04.2017 (головуючий суддя: Старунський Д.М., судді: Багрій В.М., Рибачук А.І.)

у справі №346/6188/16-а

за позовом ОСОБА_1

до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області

про визнання дій протиправними

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:

1. 25.11.2016 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, в якому з урахуванням уточнень до адміністративного позову від 11.01.2017 просив визнати протиправними дії Коломийського об'єднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо перерахунку йому призначеної пенсії від 20 років стажу та її збільшення на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж роботи, встановлений частиною 2 статті 56 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796 XII) та зобов'язати Коломийське об'єднане управління пенсійного фонду України Івано-Франківської призначити йому державну пенсію відповідно до вимог чинного законодавства України не нижче прожиткового рівня для непрацездатних осіб із збільшенням її на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений частиною 2 статті 56 Законом № 796 XII стаж роботи та виплатити недораховану суму, починаючи із 01.05.2016 року; звернути до негайного виконання постанову суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

2. Постановою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 02.02.2017 адміністративний позов задоволено: визнано протиправними дії Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку призначеної йому пенсії за віком відповідно до Закону № 796 XII у розмірі, не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному законом, із збільшенням її на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений частиною 2 статті 56 даного Закону стаж роботи; зобов'язано Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано - Франківської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону № 796 XII у розмірі, не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному законом, із збільшенням її на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений частиною 2 статті 56 даного Закону стаж роботи, починаючи з 01.05.2016, та провести виплату недорахованих коштів; постанову суду в частині виплати ОСОБА_1 пенсії у межах суми стягнення за один місяць звернуто до негайного виконання

3. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.04.2017 скасовано постанову Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 02.02.2017 у справі №346/6188/16-а та прийнято нову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково: позовні вимоги ОСОБА_1 про перерахунок призначеної пенсії за віком відповідно до Закону № 796 XII у розмірі, не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному законом, із збільшенням її на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений частиною 2 статті 56 даного Закону стаж роботи за період з 01.05.2016 по 24.05.2016 - залишено без розгляду; визнано протиправними дії Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку призначеної йому пенсії за віком відповідно до Закону № 796 XII у розмірі, не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному законом, із збільшенням її на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений частиною 2 статті 56 даного Закону стаж роботи; зобов'язано Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано - Франківської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону № 796 XII у розмірі, не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному законом, із збільшенням її на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений частиною 2 статті 56 даного Закону стаж роботи, починаючи з 25.05.2016, та провести виплату недорахованих коштів. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

4. Судами попередніх інстанцій під час судового розгляду справи встановлено, що:

4.1. ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році.

4.2. Позивач перебуває на обліку в Коломийському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та йому призначено пільгову пенсію по віку як ліквідатору II категорії. При цьому, станом на час призначення пенсії стаж роботи позивача становив 22 роки 4 місяці.

4.3. ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив перерахувати пенсію відповідно до частини 2 статті 56 Закону № 796 XII.

4.4. Листом №220/Б-15 від 15.11.2016 Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області повідомило позивача про те, що пенсія йому призначена та виплачується згідно з чинним законодавством та роз'яснено механізм визначення її розміру.

5. Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на призначення йому пенсії у відповідності до Закону № 796-ХІІ із збільшенням її на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений частиною 2 статті 56 Закону № 796 XII стаж роботи, який для чоловіків становить 20 років.

6. Суд апеляційної інстанції фактично погодився із правовою позицією суду першої інстанції, проте залишив без розгляду позовні вимоги за період з 01.05.2016 по 24.05.2016 включно, мотивуючи тим, що заявлені вимоги після спливу шестимісячного строку звернення до суду, встановленого частиною 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та обставин, які б свідчили про поважність причин пропуску строку звернення до суду, позивачем зазначено не було.

Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:

7. Відповідач - Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, подало касаційну скаргу на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.04.2017, в якій просить оскаржуване судове рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

7.1. Аргументи скаржника на обґрунтування доводів касаційної скарги полягають у тому, що, оскільки страховий стаж позивача складає 22 роки 4 місяці, а не 35 років, як передбачено частино 1 статті 28 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV), то й розмір пенсії відповідає не 1130 грн, а пропорційному наявному страховому стажу. Зазначив, що судами не взято до уваги, що Закон № 796-ХІІ визначає саме право при наявності 20 років стажу у чоловіків на призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, а порядок призначення та виплати проводиться на підставі Закону №1058-IV.

8. У запереченнях на касаційну скаргу позивач просив відмовити у задоволенні касаційної скарги, а оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції залишити в силі. Вважає, що касаційна скарга відповідача ґрунтується на припущеннях та хибному трактуванні норм пенсійного законодавства.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:

9. Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, враховуючи межі касаційного перегляду, визначені статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України; у редакції, яка була чинною до 08.02.2020), виходить з наступного.

10. Відповідно до статті 27 Закону №1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

11. Статтею 28 Закону №1058-IV визначено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

12. Відповідно до частини 2 статті 56 Закону № 796 XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85% заробітку.

13. Аналіз норм права, якими врегульовано спірні правовідносини свідчить про те, що Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

14. Частиною 2 статті 27 Закону №1058-IV надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або спеціальним - Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

15. Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону № 796 XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

16. Таким чином, правильним є висновок суду апеляційної інстанції, що особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.

17. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 07.06.2015 (справа № 21-727а15) та від 20.09.2016 (справа № 21-1255а16) та постановах Верховного Суду від 06.02.2018 (справа № 560/675/17) та від 18.01.2019 (справа №560/867/17).

18. Крім того, пенсійним органом заявлено клопотання про заміну відповідача його правонаступником. Відповідач просить суд замінити Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

19. Відповідно до частини 1 статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

20. З урахуванням викладеного, суд вважає за можливе замінити Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області її правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

21. Згідно з частиною 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

22. Враховуючи, що при ухваленні судового рішення судом апеляційної інстанції порушень норм матеріального та процесуального права допущено не було, суд прийшов до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а оскаржуваного судового рішення - без змін.

Керуючись пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15.01.2020 №460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ", статтями 52, 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України, Суд -

ПОСТАНОВИВ:

Замінити Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області її правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення.

Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.04.2017 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя - доповідач В.М. Шарапа

Судді С.Г. Стеценко

С.М. Чиркін