Ухвала від 19.02.2020 по справі 824/175/20-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

19 лютого 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/175/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лелюка О.П., розглянувши заяву Кельменецького територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) про розгляд справи за правилами загального позовного провадження у справі за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області до Кельменецького територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області звернулось до суду з позовом до Кельменецького територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 11 лютого 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, а також, зокрема, вирішено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

18 лютого 2020 року до суду від відповідача надійшла заява про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Згідно змісту заяви, на думку відповідача, предметом спору у даній справі є правомірність, законність та обґрунтованість прийняття посадовою особою Кельменецького РС Управління ДСНС у Чернівецькій області рішення про допущені Кельменецьким територіальним центром порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які викладені у Акті за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 16 січня 2020 року № 1 (надалі - Акт від 16 січня 2020 року №1).

Водночас, відповідач звертає увагу суду на те, що Кельменецьким територіальним центром були усуненні практично всі недоліки, вказані у Акті від 16 січня 2020 року №1.

Разом з цим, відповідач зазначив, що не всі пункти Акту від 16 січня 2020 року №1 є актуальними і можуть бути виконаними Кельменецьким територіальним центром.

Також для з'ясування всіх обставин справи, які мають визначальне значення для правильного вирішення даної справи, окрім надання суду письмових заперечень, необхідно заслухати, на думку відповідача, й усні пояснення учасників справи.

Відтак, з метою повного і всебічного з'ясування усіх обставин в даній справі, керуючись статтями 44, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач просить суд проводити розгляд справи №824/175/20-а за правилами загального позовного провадження.

Розглянувши заяву Кельменецького територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, суд зазначає наступне.

Як вбачається із матеріалів справи, предметом спору у даній справі є застосування до Кельменецького територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зобов'язання зупинити подальшу експлуатацію адміністративних приміщень за адресою: вул. Незалежності, 1, смт Кельменці Чернівецької області, до повного виконання протипожежних вимог і усунення усіх порушень, викладених в Акті Кельменецького районного сектору Управління ДСНС у Чернівецькій області від 16 січня 2020 року №1, що стосуються вищезазначеного об'єкта.

Частинами першою-третьою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Згідно частини четвертої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років".

Крім цього, частиною третьою статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно частини другої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Так, частиною четвертою статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, зважаючи на наведені норми, враховуючи предмет даного позову та суть спірних відносин, суд зазначає, що дана адміністративна справа не віднесена Кодексом адміністративного судочинства України до жодної з категорій справ, визначених частиною четвертою статті 257 та частиною четвертою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, які необхідно розглядати виключно за правилами загального позовного провадження.

Водночас згідно пункту 10 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

Таким чином, вирішення питання за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатись адміністративна справа, враховуючи при цьому наведені вище норми процесуального права, належить до виключної компетенції суду, про що зазначається в ухвалі про відкриття провадження у справі відповідно до пункту 4 частини дев'ятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України.

Беручи до уваги склад учасників справи, характер спірних правовідносин, враховуючи інші критерії, визначені частиною третьою статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, судом було вирішено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше, про що і зазначено в ухвалі про відкриття провадження від 11 лютого 2020 року.

Враховуючи викладене та зважаючи на доводи поданої заяви, вимога відповідача про розгляд цієї справи за правилами загального позовного провадження є безпідставною та не ґрунтується на нормах закону, а тому відповідна заява задоволенню не підлягає.

Водночас, з метою з'ясування усіх обставин даної справи та забезпечення дотримання в повній мірі принципів змагальності сторін, диспозитивності та гласності судового процесу, суд вважає за доцільне розглянути дану справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право суду з власної ініціативи розглядати справу в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Керуючись статтями 12, 241, 248, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні заяви Кельменецького територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) про розгляд справи за правилами загального позовного провадження у справі за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області до Кельменецького територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) відмовити.

2. Призначити розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін на 10 березня 2020 року о 10 год. 30 хв. Справа розглядатиметься суддею Лелюком О.П. одноособово. Засідання відбудеться у приміщенні Чернівецького окружного адміністративного суду за адресою: м. Чернівці, вул. Садова, 1-І.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя О.П. Лелюк