Ухвала від 17.02.2020 по справі 360/662/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

17 лютого 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/662/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є, перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Красноталівської сільської ради Станично - Луганського району Луганської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на роботі, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -

ВСТАНОВИВ:

13 лютого 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Красноталівської сільської ради Станично - Луганського району Луганської області, відповідно до якої позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати розпорядження Красноталівського сільського голови від 04.10.2019 №13-ос про фактичне вивільнення ОСОБА_1 ;

поновити ОСОБА_1 на посаді спеціаліста землевпорядника Талівської сільської ради;

зобов'язати голову Красноталівської селищної ради внести на розгляд ради пропозиції доповнити у штатний розпис посаду спеціаліста - землевпорядника Красноталівської сільської ради;

зобов'язати Красноталівську сільську раду запропонувати іншу роботу ОСОБА_1 ;

стягнути з Талівської сільської ради Станично - Луганського району Луганської області середній заробіток за час вимушеного прогулу, починаючи з часу її незаконного звільнення, з 01.10.2019, до ухвалення рішення суду.

Також, в прохальній частині позовної заяви позивачем заявлено клопотання про поновлення строку на звернення до суду.

За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Перевіривши матеріали адміністративного позову, суд встановив таке.

Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Також, якщо позовна заява подається представником, то у ній додатково зазначаються відомості, визначені у пункті 2 частини п'ятої цієї статті стосовно представника (частина шоста статті 160 КАС України).

Як вбачається з позовної заяви, вона підписана представником позивача - ОСОБА_3, проте в позовній заяві не зазначено реєстраційного номеру облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номеру і серії паспорта для фізичних осіб - громадян України, представника позивача.

Згідно приписів частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до частини п'ятої ст.122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

З тексту позовної заяви вбачається, що в провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебувала справа №360/4573/19 за позовом ОСОБА_1 до Красноталівської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на посаді, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, в рамках якої представником позивача 18.12.2019 було подано заяву про збільшення розміру позовних вимог, за якою він просив: зобов'язати голову Красноталівської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області внести на розгляд ради пропозиції доповнити у штатний розпис посаду спеціаліста-землевпорядника Красноталівської сільської ради. Однак, ухвалою суду вказану заяву представника позивача про збільшення позовних вимог у справі № 360/4573/19, повернуто без розгляду, внаслідок чого представником позивача 12.02.2020 було подано заяву про залишення позову без розгляду. На підставі заяви представника позивача, керуючись ст. 240 КАС України судом винесено ухвалу про залишення позову без розгляду. Тому, посилаючись на норми ч.4 ст.240 КАС України, позивач просить поновити строк на звернення до суду.

Відповідно з інформацією, яка міститься в комп'ютерній програмі «Діловодство спеціалізованого суду» встановлено наступне.

21 жовтня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Красноталівської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області, відповідно до якої позивач просив суд: визнати протиправним та скасувати розпорядження Красноталівського сільського голови від 04.10.2019 № 13-ос про фактичне вивільнення ОСОБА_1 ; поновити ОСОБА_1 на посаді спеціаліста землевпорядника Талівської сільської ради; стягнути з Талівської сільської ради Станично - Луганського району Луганської області середній заробіток за час вимушеного прогулу, починаючи з часу її незаконного звільнення до ухвалення рішення суду, тобто, з 04.10.2019 на момент ухвалення рішення.

Ухвалою суду від 28.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 360/4573/19.

Представником позивача 18.12.2019 подано заяву про збільшення розміру позовних вимог, за якою він просив: зобов'язати голову Красноталівської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області внести на розгляд ради пропозиції доповнити у штатний розпис посаду спеціаліста-землевпорядника Красноталівської сільської ради.

Ухвалою суду від 18.12.2019 у справі № 360/4573/19 заяву представника позивача про збільшення позовних вимог у справі № 360/4573/19, повернуто без розгляду, оскільки позивач не має права одночасно змінювати предмет та підстави позову.

Ухвалою суду від 13.01.2020 закрито підготовче провадження в адміністративній справі №360/4573/19.

Ухвалою суду від 12.02.2020 позовну заяву ОСОБА_1 до Красноталівської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на посаді, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, залишено без розгляду, у зв'язку з тим, що 12 лютого 2020 року від представника позивача надійшло клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду.

Таким чином, позивачу про порушення своїх прав стало відомо 04.10.2019, у зв'язку з чим він звернувся до суду із відповідним позовом за їх захистом 21.10.2019.

Прецедентна практика Європейського суду з прав людини у справах «Стаббігс та інші проти Великобританії», «Девеер проти Бельгії» виходить з того, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків звернення до суду за захистом порушених прав.

Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із її заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.

Встановлення таких строків передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій.

Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними, а після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Вирішення судом питання про наявність або відсутність підстав для визначення причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними в конкретній справі залежить від вказаних у позовній заяві або у заяві про поновлення строку звернення до суду причин, підтверджених відповідними засобами доказування та доданими до них матеріалами.

Поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані ті обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.

Як вбачається з позовної заяви позивач своєчасно звернувся до суду за захистом своїх прав в рамках справи №360/4573/19, проте за клопотанням представника позивача позовну заяву ОСОБА_1 до Красноталівської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на посаді, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, залишено без розгляду.

Отже, представником позивача було самостійно подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у справі №360/4573/19, через неприйняття судом заяви про збільшення позовних вимог.

Проте, такі обставини не можуть розцінюватись судом як поважні причини пропуску строку, оскільки вони не є об'єктивно непереборними, такими, що не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного звернення до суду.

Інших підстав поважності причин, які б об'єктивно перешкоджали звернутися до суду з даним позовом у місячний строк, як позивачу стало відомо про порушення своїх прав, суду не надано.

Отже, суд дійшов до висновку, що підстави, наведені позивачем у позовній заяві, є неповажними.

У разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку (частина перша статті 123 КАС України).

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна заява подана без додержання вимог статті 161 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 123, 160, 161, 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Визнати неповажними підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Красноталівської сільської ради Станично - Луганського району Луганської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на роботі, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, - залишити без руху.

Запропонувати позивачу протягом 10-ти (десяти) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду уточненої позовної заяви, оформленої з дотриманням статей 160, 161 КАС України із зазначенням реєстраційного номеру облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номеру і серії паспорта для фізичних осіб - громадян України, представника позивача - ОСОБА_3 , а також вказавши інші підстави для поновлення строку звернення до суду з наданням документального підтвердження (у разі наявності) (для суду та відповідача).

Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті позивачем у строк, встановлений судом, позовна заява буде повернута позивачеві та вважатиметься неподаною.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.

СуддяК.Є. Петросян