Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/1922/19
3/287/226/20
22 січня 2020 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий 10.09.2014 року Олевським РВ УМВС, жительки АДРЕСА_1 , громадянки України, не працюючої, раніше протягом року до адміністративної відповідальності не притягувалась,
за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
З протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 187402 вбачається, що ОСОБА_1 не займається належним вихованням своїх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме неналежно забезпечує свою дитину одягом, їжею та всім необхідним, ухиляється від виконання своїх батьківських обов'язків по догляду та вихованню за своєю дитиною
Встановлено, що ОСОБА_1 інкримінується склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, а саме ухилення батьків або осіб, які їх замінюють від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Згідно до вимог ч.1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Виходячи з вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, а також іншими документами.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 187402 від 27.09.2019 року дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 184 КУпАП, однак з матеріалів справи вбачається, що відсутні докази стосовно неналежного виконання батьківських обов'язків ОСОБА_1 щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання своєї неповнолітньої дочки ОСОБА_2 .
За таких обставин, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 не може бути притягнута до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 184 КУпАП та в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.184 КУпАП України.
Згідно п.1 ч.1ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності складу адміністративного правопорушення;
На підставі наведеного та керуючись ч. 1 ст. 184, ст.ст. 247, 279, 280, 283, 285, 289 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.184 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 - закрити за відсутністю у її діях складу адміністративного правопорушення у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено до Житомирського апеляційного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: М. В. Ковальчук