ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
13 лютого 2020 року м. Київ № 640/4996/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши матеріали справи
за позовом за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправними дій, зобов"язання вчинити дії,
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про визнання неправомірними дії та бездіяльність посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, що полягали у відмові проведення перерахунку розміру пенсії по втраті годувальника, призначеної ОСОБА_3 (відповідно до фактичної кількості членів сім"ї, що перебували на утриманні годувальника) та про зобов"язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок розміру пенсії по втраті годувальника, призначеної ОСОБА_3 (відповідно до фактичної кількості членів сім"ї, що перебували на утриманні годувальника).
Ухвалою суду від 5 квітня 2019 року відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 12.12.2019 витребувано від Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації інформацію щодо встановлення (продовження, припинення) ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) третьої групи інвалідності та інформацію щодо отримання ОСОБА_2 допомоги в період з 14.01.2008 по даний час. Судом витребувано зазначену інформацію з тих підстав, що відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації від 26.05.2016 № 1184, ОСОБА_2 на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення не перебуває, ніяких видів допомог не отримує, проте відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації від 24.07.2019 № 1459, ОСОБА_2 з 14.01.2008 по даний час призначено державну допомогу особам, які не мають права на пенсію (та інвалідам).
Вказану ухвалу суду отримано Управлінням праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації 19.12.2019.
Проте, за станом на час вирішення спору по суті витребуваних судом документів Управлінням праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації не надано.
Положеннями статті 1291 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно статті 13 Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12.02.2015 року №192-VIII судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Відповідно до частини 1 статті 241 КАС України судовими рішеннями є: 1) ухвали; 2) рішення; 3) постанови.
Частиною 2 статті 14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
З вказаного слідує, що ухвала Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2019 у справі № 640/4996/19 є судовим рішенням, яке є обов'язковим до виконання.
Проте, Управлінням праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації не виконано вимог ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2019 у справі № 640/4996/19 в частині надання суду витребуваної інформації, дослідження якої входить до предмету доказування, що позбавило суд можливості встановити об"єктивні обставини даної справи.
Згідно з частиною 3 статті 14 КАС України невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини 1 ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про наявність підстав для постановлення окремої ухвали.
Керуючись положеннями статті 44, 241, 248, 249, 255, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
1. Постановити окрему ухвалу Управлінню праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації в рамках адміністративної справи № 640/4996/19.
2. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації розглянути питання щодо притягнення до відповідальності осіб, які не забезпечили виконання ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2019 у справі № 640/4996/19.
3. Про вжиті заходи повідомити Окружний адміністративний суд міста Києва у десятиденний строк з дня набрання даною ухвалою законної сили.
4. Копію ухвали направити Управлінню праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації .
Окрема ухвала може бути оскаржена особами, яких вона стосується (частина сьома статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення
Суддя М.А. Бояринцева