Рішення від 13.02.2020 по справі 560/223/20

Справа № 560/223/20

РІШЕННЯ

іменем України

13 лютого 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною, визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку державної пенсії ОСОБА_1 із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на перше січня відповідного року згідно ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із застосуванням середньої заробітної плати ( дохід ) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016,2017,2018 роки;

- рішення №968120205460 від 02.07.2019 Головного УПФ України в Хмельницькій області в частині відмови в перерахунку державної пенсії із застосуванням середньої заробітної плати ( дохід ) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016,2017,2018 роки визнати незаконним та скасувати;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплачувати державну пенсію ОСОБА_1 виходячи із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на перше січня відповідного року згідно ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із застосуванням середньої заробітної плати ( дохід ) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016,2017,2018 роки з 25 квітня 2019 року з урахуванням виплачених сум;

- рішення суду в межах суми платежу за один місяць звернути до негайного виконання;

- покласти обов'язок на відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

02.12.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням середньої заробітної плати в галузі національної економіки за 2016, 2017, 2018 роки та отримав відмову. Листом №Г-2215-П-02.26-04 від 28.12.2019 позивача також повідомлено, що з 01.07.2019 йому проведено перерахунок пенсії у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати із застосуванням показника середньої заробітної плати в галузі національної економіки за 2014, 2015, 2016 роки.

Позивач не погодився з таким перерахунком, тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом за захистом своїх прав.

До суду 31.01.2020 надійшов відзив, в якому зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2019 у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати із застосуванням показника середньої заробітної плати в галузі національної економіки за 2014, 2015, 2016 роки відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210 (зі змінами і доповненнями).

Вказали, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України. Просять суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.01.2020 відкрито провадження в даній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою від 31.01.2020 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2020 відмовлено у задоволені клопотань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про залишення позову без розгляду по строках та про зупинення провадження.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.02.2020 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишено без розгляду в частині визнання незаконним та скасування рішення №968120205460 від 02.07.2019 Головного УПФ України в Хмельницькій області в частині відмови в перерахунку державної пенсії із застосуванням середньої заробітної плати ( дохід ) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017, 2018 роки.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що свідчить копія посвідчення серії НОМЕР_1 та інвалідом ІІ групи, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 . Згідно експертного заключення Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії №6859, витягу із акту огляду у МСЕК до довідки серії МСЕ №280128 та довідки Хмельницької МСЕК №058417 захворювання пов'язане з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на підставі рішення №968120205460 від 02.07.2019 року проведено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2019 року, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року та 80% ступеню втрати професійної працездатності. Розмір пенсії після перерахунку становить 10827,09 грн.

02.12.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням середньої заробітної плати в галузі національної економіки за 2016, 2017, 2018 роки.

Листом №Г-2215-П-02.26-04 від 28.12.2019 позивача повідомлено, що з 01.07.2019 йому проведено перерахунок пенсії у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати із застосуванням показника середньої заробітної плати в галузі національної економіки за 2014, 2015, 2016 роки. Вказали, що підстав для застосування при обчисленні його пенсії показника середньої заробітної плати в галузі національної економіки за 2016, 2017, 2018 роки немає.

Позивач, вважаючи порушеними своє право на пенсійне забезпечення, звернувся з позовом до суду.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, умови соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-ХІІ).

Статтею 59 Закону №796-ХІІ урегульовано порядок призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Частиною третьою статті 54 Закону № 796-ХІІ передбачено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Отже, постанова Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року прийнята з метою практичної реалізації статей 54, 57 та 59 Закону № 796-XII та в силу статті 117 Конституції України є обов'язковою для виконання.

11 жовтня 2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким частину третю статті 59 Закону № 796-ХІІ з 01 жовтня 2017 року викладено у новій редакції, згідно з якою особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року №851 внесено зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (надалі - Порядок № 1210), згідно з якими згаданий Порядок доповнено пунктом 9-1, відповідно до якого за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П = Зс х Кзс х (Кв : 100%), де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках). Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс = (Зп (мін) х 5) : Зс1, де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи. У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Рішенням Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р(II)/2019 словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону №796-XII, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 543 положення абзацу першого пункту 9-1 Порядку № 1210 приведено у відповідність до приписів частини третьої статті 59 Закону №796-XII (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р(II)/2019), а сама формула, за якою розраховується пенсія, змін не зазнала.

Так, зазначеною постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 543 абзац перший пункту 9-1 Порядку № 1210 викладено в такій редакції: "За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов'язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:...".

Слід зауважити, що вищевказані обставини не призвели до зміни формули, передбаченої пунктом 9-1 Порядку № 1210, за якою проводиться обчислення пенсії.

Згідно наданого відповідачем розрахунку під час проведення перерахунку пенсії позивача з 01.07.2019 року було враховано середню заробітну плату у галузях економіки України за 2014-2016 роки.

З огляду на те, що вимога щодо врахування у формулі середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, встановлена Порядком № 1210, який є чинним, останній підлягає безумовному застосуванню до спірних правовідносин.

Таким чином, відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії позивачу із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017, 2018 роки, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством. Відповідно підстав для задоволення позовної вимоги про визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку державної пенсії ОСОБА_1 із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на перше січня відповідного року згідно ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із застосуванням середньої заробітної плати ( дохід ) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016,2017,2018 роки немає.

Статтею 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Позовна вимога щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплачувати державну пенсію ОСОБА_1 виходячи із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на перше січня відповідного року згідно ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із застосуванням середньої заробітної плати ( дохід ) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016,2017,2018 роки з 25 квітня 2019 року з урахуванням виплачених сум є похідною від першої вимоги та не належить до задоволення.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем спростовано, а позивачем не підтверджено позовні вимоги, тому, наявні підстави для відмови в їх задоволенні.

Оскільки, підстав для задоволення позову немає, вимоги щодо звернення судового рішення до негайного виконання та встановлення судового контролю також не підлягають задоволенню.

З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 13 лютого 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя Д.Д. Гнап