Рішення від 12.02.2020 по справі 580/3676/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2020 року справа № 580/3676/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань соціальних допомог виконавчого комітету Смілянської міської ради №33 від 27.09.2019 про відмову в призначенні субсидії та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву про призначення субсидії від 07.10.2018.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 07.10.2018 звернувся до відповідача із заявою про призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, проте відповіді на заяву не отримав. Акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї був складений відповідачем лише 25.09.2019. Після повторного звернення 08.10.2019 позивач отримав витяг з протоколу №33 від 27.09.2019 Комісії з питань соціальних допомог виконавчого комітету Смілянської міської ради, згідно якого позивачу було відмовлено у призначенні субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на підставі п. 9 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (у подальшому - Положення №848) через відсутність розділених особових рахунків.

Позивач вважає вказане рішення незаконним, оскільки відповідачем було порушено строки розгляду заяви на призначення субсидії, позивача не було повідомлено про відмову в призначенні субсидії. Також відповідачем не було встановлено жодної підстави для відмови у призначенні житлової субсидії, які передбачені п. 6 Положення № 848. П. 9 Положення №848, на підставі якого відповідач відмовив у призначенні субсидії, не містить норм, які б виключали можливість призначення субсидії за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин. З вказаних підстав позивач вважає рішення про відмову у призначенні субсидії протиправним та таким, що порушує його право на соціальний захист

Ухвалою суду від 27.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

Ухвалою суду від 20.12.2019 замінено відповідача - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради, на належного відповідача - виконавчий комітет Смілянської міської ради. Ухвалено здійснити розгляд справи без виклику сторін.

Відповідач проти позову заперечив. 15.01.2020 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що оскаржуване рішення Комісії з питань призначення соціальних допомог виконавчого комітету Смілянської міської ради було прийняте Комісією самостійно, без попереднього (наступного) погодження (затвердження) виконавчим комітетом Смілянської міської ради, тому останній не є належним відповідачем у справі.

Позивач в жовтні 2018 року подав електронну заяву для призначення субсидії з 01.10.2018, в заяві у абзаці «у разі якщо прийняття рішення щодо моєї заяви потребує окремого рішення місцевих органів виконавчої влади/органів місцевого самоврядування або утвореної ними комісії» заявником зазначено не розглядати.

Оскільки в житловому приміщенні (будинку) за адресою м. Сміла, вул. Віри Гордієнко, 114 на деякі послуги особові рахунку розділені, справа не може бути розглянута на загальних підставах, а може бути розглянута лише за рішенням Комісії та на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Оскільки позивач відмовився від розгляду питань, які потребували окремого рішення відповідної комісії, вказана заява позивача не була взята до розгляду.

05.06.2019 позивач звернувся із заявою, в якій наполягав на розгляді його заяви для призначення субсидії з 01.10.2018. В ході обстеження 25.09.2019 матеріально-побутових умов сім'ї встановлено, що позивач зареєстрований в приватному будинку, розділеному на дві частини, але має одну поштову адресу. В частині будинку, належній позивачу на праві власності, встановлено індивідуальне газове опалення, а в іншій - пічне, газопостачання в цій частині відсутнє. Особові рахунки між власниками приміщення розділені лише по електропостачанню та по послузі з вивезення побутових відходів.

У спірних правовідносинах мають застосовуватись норми Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, в редакції постанови Кабінету Міністрів України №841 від 17.10.2018, пунктом 2 якої передбачено, що вона підлягає застосуванню з 01.10.2018.

Оскільки за однією поштовою адресою використовуються два різних види опалення, особовий рахунок з газопостачання відкритий лише один, позивач не має права на отримання субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.

З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши доводи сторін, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив таке.

Позивач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта позивача серії НОМЕР_1 , виданого Смілянським МВ УМВС України в Черкаській області 14.10.1996.

07.10.2018 позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. В заяві зазначено, що у разі, якщо прийняття рішення щодо заяви потребує окремого рішення місцевих органів виконавчої влади/органів місцевого самоврядування або утвореної ним комісії, позивач просить вказану заяву не розглядати.

Зі змісту заяви вбачається, що позивачем укладено договір на газопостачання з ТОВ «Черкасигаз Збут», ЄДРПОУ 39672471.

Відповідно до декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, від 07.10.2018, поданої разом із заявою від 07.10.2018, до складу домогосподарства входить позивач та його дочка ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 25.09.2019 позивач зареєстрований та проживає з дочкою в квартирі АДРЕСА_1 . Актом обстеження встановлено, що будинок площею 62,52 кв.м. розділений на дві квартири, які мають окремі входи, окремі особові рахунки по сплаті за житлово-комунальні послуги, окремі будинкові книги, але одну житлову адресу. Заявник з дочкою проживають в квартирі №1 площею 29,2 кв.м. Газ підведений тільки до квартири заявника, до сусідньої частини будинку газ не підведений. В особових рахунках по оплаті за послуги з електропостачання та вивезення побутових відходів номер квартири не вказаний. Зважаючи на вказане, запропоновано розглянути на комісії питання про право позивача на призначення йому субсидії на розділені особові рахунки.

Згідно витягу з протоколу комісії з питань соціальних допомог при виконкомі Смілянської міської ради №33 від 27.09.2019 за результатами розгляду заяви позивача, поданої 07.10.2018 в електронному вигляді, відмовлено в призначенні субсидії двом особам на розділені особові рахунки з 01.10.2018 відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995, в редакції постанови Кабінету Міністрів України №329 від 27.04.2018.

Вважаючи рішення про відмову у призначенні субсидії протиправним, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Порядок надання субсидій визначений Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995, в редакції постанови Кабінету Міністрів України №329 від 27.04.2018. (далі - Положення №848).

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2018 №841 внесені зміни до Положення №848, які застосовуються з 1 жовтня 2018 року.

Позивач подав заяву про призначення житлової субсидії в електронному вигляді 07.10.2018, отже до спірних відносин застосовується Положення №848 в редакції, яка діяла з 01.10.2018.

Згідно пункту 1 Положення №848 (в редакції, яка діяла з 01.10.2018) житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Згідно пункту 3 Положення №848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.

Згідно пункту 4 Положення №848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 6 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо, зокрема, 1) опалювана площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 200 кв. метрів для індивідуальних будинків (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування, а також житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що особовий рахунок було розділено до 1 травня 2018 р. і опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку).

Згідно з п. 7 Положення №848 за наявності умов, зазначених у пункті 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпунктах 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювальна площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку) і 7 пункту 6 цього Положення. Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Судом встановлено, що розгляд заяви позивача від 07.10.2018 комісією з питань соціальних допомог при виконкомі Смілянської міської ради здійснений з тих підстав, що будинок АДРЕСА_1 розділений на дві квартири, які мають окремі виходи, окремі будинкові книги, але одну поштову адресу. Заявник проживає з дочкою в квартирі №1 , опалювальною площею 29,2 кв . м, природний газ підведений тільки до квартири заявника, особовий рахунок по оплаті за послугу з природного газу відкритий один. В особових рахунках по оплаті за послуги з електропостачання та вивезення побутових відходів номер квартири не вказаний.

Відповідно до п. 2 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Згідно з п. 8 положення №848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).

Оскільки житловий будинок АДРЕСА_1 розділений на дві квартири лише фактично, і позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , а не у квартирі №1 , при цьому особи, які проживають у одному будинку, але відносяться до різних домогосподарств, прийняття рішення за заявою позивача від 07.10.2018 про надання житлової субсидії відноситься до компетенції комісії з питань соціальних допомог при виконкомі Смілянської міської ради.

Згідно абзацу 9 пункту 9 Положення №848 якщо в житловому приміщенні (будинку) є кілька розділених особових рахунків, для призначення житлової субсидії склад кожного із таких домогосподарств визначається за рішенням комісії на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. При цьому до складу різних домогосподарств у межах одного житлового приміщення (будинку) не можуть входити члени однієї сім'ї.

Судом встановлено, що фактичною підставою відмови позивачу у призначенні житлової субсидії стала та обставина, що абзац 9 Положення №848 передбачає призначення житлових субсидій за наявності розділених особових рахунків, однак розділені особові рахунки на газопостачання між квартирами №1 та №2 будинку АДРЕСА_1 відсутні, так як в квартирі №2 існує пічне опалення.

Суд зазначає, що абзац 9 пункту 9 Положення №848 не містить обмежень для призначення субсидій щодо домогосподарств, в яких використовуються різні типи опалення. Актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 25.09.2019 встановлено, що газопостачання наявне лише в частині будинку, в якій проживає позивач, тому вказаний особовий рахунок розділенню не підлягає.

Отже, посилання відповідача на вказану обставину є необгрунтованим, тому відмова у призначенні позивачу субсидії з вказаної підстави є протиправною, а пункт 33 рішення комісії з питань соціальних допомог при виконкомі Смілянської міської ради від 27.09.2019 №33 підлягає скасуванню.

Щодо доводів відповідача про те, що виконком Смілянської міської ради не є належним відповідачем, суд зазначає наступне.

Згідно з п. 5 Положення №848 комісії з питань призначення житлових субсидій утворюються районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах.

Положення про комісію з питань призначення соціальних допомог та складу комісії затверджено рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради від 21.02.2019 №68.

Згідно з п. 3 та п. 4 вказаного Положення комісія утворюється за рішенням виконавчого комітету міської ради; персональний склад комісії та положення про комісію затверджується рішенням виконавчого комітету міської ради.

Згідно з п. 9 Положення рішення з питань, що розглядаються на засіданні комісії, приймаються більшістю голосів у присутності не менше половини складу комісії.

П. 15 Положення передбачає, що рішення комісії може бути оскаржене в установленому законом порядку.

Отже, комісія комісії з питань соціальних допомог при виконкомі Смілянської міської ради є колегіальним органом, тому не є суб'єктом владних повноважень у розумінні п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, який визначає суб'єкт владних повноважень як орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Разом з цим, оскільки комісія з питань соціальних допомог утворена за рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради, саме останній є належним відповідачем у справі.

Враховуючи, що у призначенні позивачу житлової субсидії відмовлено протиправно, позовні вимоги підлягають задоволенню в частині скасування пункту 33 рішення комісії з питань соціальних допомог виконавчого комітету Смілянської міської ради №33 від 27.09.2019, оскільки саме в цій частині оскаржуване рішення стосується прав позивача.

Щодо належного способу захисту порушеного права суд зазначає, що призначення житлової субсидії здійснюється при дотриманні умов, передбачених Положенням №848, щодо складу домогосподарства, соціальних норм житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування, одержаного доходу, наявності/відсутності підстав для відмови у призначенні субсидії тощо.

Вказані обставини належать до компетенції комісії з питань соціальних допомог виконавчого комітету Смілянської міської ради, однак не були предметом її розгляду.

Отже належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання повторно розглянути заяву позивача про призначення житлової субсидії від 07.10.2018.

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню частково.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 ) задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати пункт 33 рішення комісії з питань соціальних допомог виконавчого комітету Смілянської міської ради №33 від 27.09.2019 про відмову в призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Комісію з питань соціальних допомог виконавчого комітету Смілянської міської ради (вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, 20701, код ЄДРПОУ 04061553) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 ) від 07.10.2018 про призначення житлової субсидії.

Стягнути за рахунок місцевого бюджету Смілянської міської ради Черкаської області (вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, 20700, код ЄДРПОУ 33648312) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 384 (триста вісімдесят чотири) гривень 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Головуючий суддя А.В. Руденко