Справа № 319/1484/19
Провадження №2/319/63/2020
12 лютого 2020 року смт Більмак
Куйбишевський районний суд Запорізької області
у складі головуючого судді Валігурського Г.Ю.,
при секретарі судового засідання Костенко А.В.,
за відсутності учасників справи,
розглянувши в порядку загального позовного провадження за результатами підготовчого провадження в залі суду у смт Більмак цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про надання дозволу на виїзд/в'їзд дитини з/на тимчасово окуповану територію Донецької області без згоди батька та надання дозволу на виготовлення проїзних документів,
ОСОБА_1 (позивачка) звернулася до суду з позовною заявою, якою просить надати їй дозвіл на тимчасовий, багаторазовий виїзд/в'їзд неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з/на тимчасово окуповану територію Донецької області до досягнення сином 16 років у супроводі матері, без супроводу та нотаріально посвідченої згоди батька - ОСОБА_2 , який мешкає в м. Чистякове Донецької області. Також позивачка просить надати їй дозвіл на виготовлення проїзних документів для тимчасового, багаторазового виїзду неповнолітнього сина з/на тимчасово окуповану територію Донецької області до досягнення сином 16 років у супроводі матері, без супроводу та нотаріально посвідченої згоди батька.
В обґрунтування позову зазначила, що вона разом з відповідачем є батьками неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . З 2016 року вона з дитиною проживає у смт Більмак Запорізької області, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи. Батько дитини проживає у м. Чистякове Донецької області, яке на даний час є тимчасово окупованою територією. З відповідачем позивачка перебувала у шлюбі до 27.09.2011 року. З метою надати дитині повноцінне виховання для подальшого спілкування дитини з батьком, його та її рідними вона виїжджала з дитиною на тимчасово окуповану територію Донецької області під час шкільних канікул. Упродовж п'яти років відповідач надавав дозвіл на такий виїзд сина, дія останнього закінчилась у листопаді 2019 року, проте на даний час відповідач не має можливості надати новий дозвіл через неможливість виїхати на територію підконтрольну владі України у зв'язку з фінансовими труднощами.
Позивач, належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, в підготовче засідання не з'явилась, у поданій до суду заяві просила розглядати справу без її участі.
Відповідач, також належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи в підготовче засідання не прибув, поштою подав до суду заяву в якій позовні вимоги визнав та просив розглянути справу без його участі.
У зв'язку з визнанням позову відповідачем, суд, на підставі ч. 3 ст. 200 ЦПК України, вважає за можливе ухвалити рішення за результатами підготовчого провадження.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, у зв'язку з розглядом справи за відсутності учасників справи.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 23.05.2007 року Відділом реєстрації актів цивільного стану, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно паспорту позивачки серії НОМЕР_2 , виданого Торезьким МВ УМВС України в Донецькій області 12.10.2004 року, місце її проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 .
Як слідує з довідок від 12.04.2018 № 0000512436/231300700 та № 0000512398/231300700 позивачка з дитиною перебувають на обліку як внутрішньо переміщені особи з фактичним місцем проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до інформації наведеної у паспорті відповідача серії НОМЕР_3 , виданому Торезьким МВ УМВС України в Донецькій області 27.12.1999 року, місце його проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_3 .
Згідно Постанови Верховної Ради України від 16.05.2016 № 1351-VIII місто Торез перейменоване на місто Чистякове.
Указом президента України № 32/2019 від 07.02.2019 року затверджено межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях. До вказаного переліку зокрема увійшло м. Чистякове Донецької області.
Отже, з досліджених доказів слідує, що місце постійного проживання позивачки зареєстроване на тимчасово окупованій території у м. Чистякове Донецької області звідки вона виїхала з дитиною як внутрішньо переміщені особи.
Підставою для звернення до суду з даним позовом позивачкою вказано неможливість виїзду з дитиною на тимчасово окуповану територію Донецької області, та повернення на територію підконтрольну владі України, без нотаріально посвідченої згоди батька.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» (далі - Закон) тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль, а саме: сухопутна територія та її внутрішні води у межах окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону порядок в'їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів із таких територій визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абзацу 5 п. 6 Порядку в'їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2019 р. № 815 (далі - Порядок) в'їзд на тимчасово окуповані території України здійснюється через контрольні пункти в'їзду/виїзду громадянами України віком до 16 років, які виїхали з тимчасово окупованих територій в супроводі одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників чи в супроводі інших осіб, уповноважених одним із батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників, - за умови пред'явлення документа, передбаченого в абзаці четвертому цього пункту, в супроводі того з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників, інших законних представників, з якими здійснили виїзд.
В свою чергу в абзаці 4 п. 6 Порядку (в редакції Постанови КМ № 953 від 20.11.2019) передбачено в'їзд на тимчасово окуповані території України здійснюється через контрольні пункти в'їзду/виїзду громадянами України, які не досягли 14-річного віку, - за умови пред'явлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон або свідоцтва про народження, а громадянами України віком від 14 до 16 років - за умови пред'явлення паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон з дотриманням вимог, передбачених для таких осіб пунктами 3-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (ЗП України, 1995 р., № 4, ст. 92; Офіційний вісник України, 2010 р., № 65, ст. 2239), на підставі дозволу фізичній особі, виданого особі, що здійснює супровід.
Дозвіл фізичній особі - рішення координаційного центру або координаційної групи про надання дозволу на перетинання лінії розмежування через діючі контрольні пункти для в'їзду на тимчасово окуповані території та виїзду з таких територій (п. 2 Порядку).
В свою чергу у п. 2 Порядку наведено й визначення координаційного центру та координаційної групи, якими є підрозділ, організація діяльності якого забезпечується координаційним центром та який формується при управліннях (відділах) Національної поліції районів (міст) з метою своєчасної та якісної перевірки осіб, які мають на меті перетнути лінію розмежування в межах Донецької, Луганської областей, та організації видачі дозволів для фізичних осіб, транспортних засобів, вантажів, що перевозяться транспортними засобами, та товарів (координаційна група); підрозділ, утворений при об'єднаному командному пункті об'єднаних сил з метою організації видачі дозволів фізичним особам, дозволів на повернення транспортних засобів (залізничного транспорту) та прийняття рішення про включення суб'єктів господарювання до переліків суб'єктів господарювання, яким дозволено переміщення товарів (вантажів) на тимчасово окуповані території та з таких територій (координаційний центр).
Виїзд з тимчасово окупованих територій України здійснюється через контрольні пункти громадянами України, які не досягли 14-річного віку, - за умови пред'явлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон або свідоцтва про народження, а громадянами України віком від 14 до 16 років - за умови пред'явлення паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон в супроводі одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників чи в супроводі інших осіб, уповноважених одним із батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників, на підставі дозволу фізичній особі, виданого особі, що здійснює супровід (абзац 11 п. 6 Порядку в редакції Постанови КМ № 953 від 20.11.2019).
З вказаних передбачених Порядком правил слідує, що оскільки дитина виїхала з тимчасово окупованої території в супроводі одного з батьків (позивачки) за умови отримання позивачкою відповідного дозволу фізичній особі, її дитина може здійснювати в'їзд/виїзд на/з таких територій в супроводі того з батьків, з яким здійснила виїзд, у даному випадку у супроводі позивачки, і за умови пред'явлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон виданого дитині. Нотаріально посвідчений дозвіл іншого з батьків на виїзд/в'їзд дитини у супроводі одного з батьків за таких обставин не вимагається.
Таким чином вказаним Порядком визначена відповідна процедура отримання дозволу, яка здійснюється лише уповноваженими на те органами, до числа яких суд не належить.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Матеріали справи не містять доказів звернення позивачки до координаційного центру або координаційної групи для отримання дозволу фізичній особі на перетинання лінії розмежування через діючі контрольні пункти для в'їзду на тимчасово окуповані території та виїзду з таких територій з метою виїзду/в'їзду з дитиною на/з окупованої території Донецької області. Не надано позивачкою й доказів відмови їй у видачі такого дозволу.
Отже позивачкою не доведено, що відсутність нотаріально посвідченої згоди відповідача на виїзд/в'їзд їх дитини з/на тимчасово окуповану територію Донецької області.
Оскільки суд не може перебирати на себе функції координаційного центру або координаційної групи та безпосередньо надавати дозвіл фізичній особі на перетинання лінії розмежування через діючі контрольні пункти для в'їзду на тимчасово окуповані території та виїзду з таких територій, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Вирішуючи справу в частині позовних вимог про надання дозволу на виготовлення проїзних документів суд виходить з наступного.
Як уже встановлено судом проїзним документом для виїзду/в'їзду дитини віком до 16 років на/з окупованої території Донецької області є паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Відповідно до пп. 2 п. 7 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 року №152 (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 76 від 14.02.2018) оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта для виїзду за кордон здійснюються 2) особі, яка не досягла 16-річного віку, особі, яка визнана судом обмежено дієздатною або недієздатною, - на підставі заяви-анкети одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників (далі - законні представники); у разі оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон у закордонній дипломатичній установі - на підставі заяви-анкети одного з батьків/законних представників та письмової згоди другого з батьків/законних представників, яка надається під час подання документів (заява від другого з батьків/законних представників не вимагається, якщо він є іноземцем або особою без громадянства чи за наявності виданої органом державної виконавчої служби довідки про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців). У разі відсутності другого з батьків під час подання документів така заява подається нотаріально засвідченою. Якщо батьки не перебувають у шлюбі, оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта для виїзду за кордон здійснюється на підставі заяви-анкети того з них, з ким проживає особа.
З викладеного слідує, що згода іншого з батьків для виготовлення дитині паспорта громадянина України для виїзду за кордон діючими правилами не вимагається.
Отже, позовні вимоги в цій частині також є необґрунтованими у зв'язку з чим задоволенню не підлягають.
На підставі ст. 141 ЦПК України судові витрати позивача по сплаті судового збору відшкодуванню не підлягають.
На підставі викладеного, ст.ст. 1, 12 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», п. 2, абзаців 5, 11 п. 6 Порядку в'їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2019 р. № 815, пп. 2 п. 7 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 року №152, керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 258, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про надання дозволу на виїзд/в'їзд дитини з/на тимчасово окуповану територію Донецької області без згоди батька та надання дозволу на виготовлення проїзних документів відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційну скаргу може бути подано до Запорізького апеляційного суду через Куйбишевський районний суд Запорізької області.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , фактична адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ).
Відповідач: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_5 ).
Суддя Г.Ю. Валігурський