Рішення від 07.02.2020 по справі 420/6511/19

Справа № 420/6511/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Радчука А.А.,

розглянувши в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду в порядку спрощеного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Командування Сухопутний військ Збройних Сил України (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 19, код ЄДРПОУ 24982404) про визнання за позивачем права, визнання протиправним наказу в частині, зобов'язання внести зміни до наказу, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Командування Сухопутний військ Збройних Сил України, в якій позивач просив:

визнати протиправною бездіяльність Командування Сухопутних військ Збройних Сил України щодо не складання розрахунку вислуги років на пенсію ОСОБА_1 перед звільненням його з військової служби;

визнати право ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за 25 календарних років військової служби в розмірі 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення;

зобов'язати Командування Сухопутних військ Збройних Сил України оформити та надіслати до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (для залучення до особової справи) розрахунок вислуги років на пенсію ОСОБА_1 , із зазначенням в ньому загального періоду військової служби з 18.08.1993 року по 09.08.2019 та кількості повних років вислуги на пенсію 25 років;

визнати протиправними положення пункту 5 наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 20.06.2019 № 231 в частині внесення запису "У ЗС з 07.1996" та не зазначення вислуги років у Збройних Силах, яка підлягає врахуванню при призначенні пенсії за вислугу років;

зобов'язати Командування Сухопутних військ Збройних Сил України внести зміни до пункту 5 наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 20.06.2019 № 231 шляхом виключення з наказу запису "У ЗС з 07.1996" та зазначення в ньому вислуги років у Збройних Силах, яка підлягає врахуванню при призначенні пенсії за вислугу років, з урахуванням загального періоду військової служби з 18.08.1993 року по 09.08.2019 та кількості повних років вислуги на пенсію 25 років.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Військовій академії (м. Одеса), наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 20.06.2019 № 231 звільнений з військової служби в запас за станом здоров'я.

З 18 серпня 1993 року позивач був зарахований на навчання у Донецькому ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою.

Відповідно до постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 01.12.2006 строк навчання у Донецькому ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою з 18.08.1993 року зарахований в загальний строк військової служби та у строк безперервної служби.

Наказом начальника Одеського інституту Сухопутних військ від 13.02.2007 № 34 період навчання ОСОБА_1 в Донецькому ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою з 18.08.1993 зарахований в загальний строк безперервної військової служби відповідно до вищезазначеної постанови та роз'яснення Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України від 08.11.2006 №226/1/4361.

В послужному списку особової справи ОСОБА_1 є запис "На військову службу поступив добровільно 18 серпня 1993р. Нак. НІ № 34 від 13.02.2007р.".

Виходячи з вказаного вище, обчислення строку військової служби ОСОБА_1 починається з 18.08.1993 року та закінчується 09.08.2019 і календарна вислуга років військової служби становить повних 25 календарних років.

Під час звернення до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на зберіганні особова справа ОСОБА_1 після звільнення з військової служби, позивачем встановлено відсутність в особовій справі Розрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію.

Також з'ясовано, що в пункті 5 наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 20.06.2019 № 231 відсутній розрахунок вислуги років, проте є запис "У ЗС з 07.1996.", що нібито свідчить про перебування позивача на військовій службі з липня 1996 року, але не відповідає фактичним обставинам.

Позивач зазначає, що Командуванням Сухопутних військ Збройних Сил України не складалося стосовно нього розрахунку вислуги років на пенсію саме через те, що Командування вважало, що він не має права на пенсію за вислугу років та відносно нього не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Таким чином позивач вважає, що Командування Сухопутних військ Збройних Сил України протиправно не склало розрахунку вислуги років на пенсію на ОСОБА_1 та безпідставно в пункті 5 наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 20.06.2019 № 231 внесло запис "У ЗС з 07.1996". не зазначивши вислуги років у Збройних Силах, яка підлягає врахуванню при призначенні пенсії за вислугу років.

Ухвалою судді від 09.12.2019 року відкрито провадження по справі та повідомлено сторін, що суд розгляне справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

13.01.2020 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому, в обґрунтування підстав для відмови у задоволенні позову, зазначено, що на час звернення громадянина ОСОБА_1 із заявою, щодо здійснення розрахунку його вислуги років, з урахуванням періоду навчання в Донецькому ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою, норма права, яка визначала, що початком перебування на військовій службі є день прибуття на навчання до військово-навчального закладу (військового ліцею), не діяла. Тобто, як станом на період навчання громадянина ОСОБА_1 у Донецькому ліцеї, так і на момент звернення останнього із заявою щодо здійснення розрахунку його вислуги років, чинне законодавство такого виду військової служби, як навчання у ліцеях з посиленою військово-фізичною підготовкою у переліку не передбачало. Для статусу військовослужбовця необхідне досягнення 18-річного віку, тоді як набір до військового ліцею здійснюється у віці 13-15 років, тобто на час навчання ОСОБА_1 не міг набути статусу військовослужбовця. Донецький ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою є видом загальноосвітнього навчально-виховного закладу для проходження підготовки до вступу у військові навчальні заклади, а тому не є військовим навчальним закладом у розумінні Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”, у зв'язку з чим період навчання ОСОБА_1 у такому навчальному закладі не можна вважати проходженням військової служби згідно з переліком її видів

Постанова Малиновського районного суду м. Одеси від 01.12.2006 року щодо зобов'язання Одеського ордена Леніна інституту Сухопутних військ зарахувати в строк служби термін навчання у Донецькому ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою стосувалося виключно Одеського ордена Леніна інституту Сухопутних військ, на який, відповідно до Положення, не покладено функції щодо складання розрахунків вислуги років на пенсію. Крім того, судом не визначено, що зазначений термін навчання підлягає зарахуванню до вислуги років на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. У даній справі Командування Сухопутних військ Збройних Сил України участі не брало, а постанова Малиновського районного суду м. Одеси від 01.12.2006 року про зобов'язання вчинити певні дії стосується Одеського ордена Леніна інституту Сухопутних військ, тому Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (у разі необхідності), не позбавлено процесуального права і можливості заперечувати обставини, на які посилається громадянин ОСОБА_1

14.01.2019 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій додатково зазначено, що посилання відповідача у відзиві на те, що позивач не має права на зарахування періоду навчання в Донецькому ліцеї з посиленого військово-фізичною підготовкою з 18.08.1993 до строку військової служби є безпідставним та недоречним, оскільки цей період встановленим порядком вже зараховано до строку військової служби позивача.

Позивач зазначив, що початком перебування на військовій службі в його випадку вважається день прибуття на навчання до військово-навчального закладу (військового ліцею), вказаний у приписі, виданому військовим комісаріатом, для допризовників, призовників і військовозобов'язаних.

Таким чином період навчання позивача з 18.08.1993 року в Донецькому ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою правомірно зарахований в загальний строк військової служби.

Враховуючи вказане, даний період має бути врахований також під час обчислення вислуги років для призначення позивачу пенсії, а будь-яких встановлених законом підстав для неврахування періоду військової служби, що вже був врахований до стажу військової служби позивача, наразі немає.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.1 ст.120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Згідно з ч.6 ст.120 КАС України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Військовій академії (м. Одеса), наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 20.06.2019 № 231 звільнений з військової служби в запас за станом здоров'я. Наказом начальника Військової академії (по стройовій частині) від 09.08.2019 № 169 виключений зі списків особового складу академії.

При цьому з 18 серпня 1993 року ОСОБА_1 був зарахований на навчання у Донецькому ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою.

Відповідно до постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 01.12.2006 року, яка набрала законної чинності 12.12.2006 року, строк навчання у Донецькому ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою з 18.08.1993 року зарахований в загальний строк військової служби та у строк безперервної служби.

Наказом начальника Одеського інституту Сухопутних військ від 13.02.2007 № 34 період навчання ОСОБА_1 в Донецькому ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою з 18.08.1993 зарахований в загальний строк безперервної військової служби відповідно до вищезазначеної постанови та роз'яснення Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України від 08.11.2006 №226/1/4361.

В послужному списку особової справи ОСОБА_1 , сторінка 4 розділ 9 "Проходження дійсної військової служби у Збройних Силах України", є запис "На військову службу поступив добровільно 18 серпня 1993р. Нак. НІ № 34 від 13.02.2007р.".

Згідно витягу з наказу начальника військової академії від 27.12.2017 №1125-А станом на 01.01.2018 підполковнику ОСОБА_1 оголошено вислугу років 24 роки 4 місяці 15 днів.

Згідно витягу з наказу начальника військової академії від 28.12.2018 №1144-А станом на 01.01.2019 підполковнику ОСОБА_1 оголошено вислугу років 25 років 4 місяці 15 днів.

В Доповненні до витягу із послужного списку особової справи підполковника ОСОБА_1 , який підписаний начальником відділу персоналу та стройового Військової академії та скріплений гербовою печаткою Військової академії, зазначено, що "В особовій справі підполковника ОСОБА_1 зазначено, що даний військовослужбовець на військову службу поступив добровільно 18.08.1993 року на підставі наказу начальника інституту від 13.02.2007р. №34. А також, відповідно до постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 01.12.2006 року, період навчання з 18.08.1993 року в Донецькому ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою зарахувати в загальний строк безперервної військової служби".

Як вбачається з довідки про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виданої Військовою академією (м. Одеса) 13.08.2019 за вих. № 6/66/169, ОСОБА_1 з вересня 2018 року здійснювалась виплата надбавки за вислугу років в розмірі 50% від посадового окладу та окладу за військове звання.

Разом з цим в пункті 5 наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 20.06.2019 № 231, яким ОСОБА_1 звільнений з військової служби в запас за станом здоров'я, наявний запис "У ЗС з 07.1996.". При цьому у зазначеному наказі відсутній розрахунок вислуги років.

Вважаючи протиправними бездіяльність Командування Сухопутних військ Збройних Сил України щодо не складання розрахунку вислуги років на пенсію ОСОБА_1 перед звільненням його з військової служби, щодо не зазначення у наказі від 20.06.2019 № 231 вислуги років у Збройних Силах, яка підлягає врахуванню при призначенні пенсії за вислугу років та неврахуванні періоду військової служби з 18.08.1993 року позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (в редакції чинній на період проходження позивачем навчання) початком перебування на військовій службі вважається, зокрема, день прибуття на навчання до військово-навчального закладу (військового ліцею), вказаний у приписі, виданому військовим комісаріатом, - для допризовників, призовників і військовозобов'язаних.

Згідно п. 234 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008, перед звільненням військовослужбовців уточнюються дані про проходження ними військової служби, документально підтверджуються періоди служби, що підлягають зарахуванню до вислуги в календарному та пільговому обчисленні, проводиться розрахунок вислуги років військової служби.

Вислуга років військової служби військовослужбовців розраховується не пізніше ніж за два місяці до дати, на яку планується звільнення.

Інформація про розраховану вислугу років військової служби доводиться військовослужбовцю під підпис перед оформленням документів для його звільнення з військової служби. У разі незгоди з розрахунком вислуги років військової служби військовослужбовець повинен письмово обгрунтувати свої заперечення на аркуші з розрахунком вислуги років і засвідчити їх своїм підписом. У разі відмови військовослужбовця підписати розрахунок вислуги років про це робиться відповідний запис на цьому ж аркуші та засвідчується підписами осіб, які були присутні під час бесіди.

Заперечення військовослужбовців щодо розрахунку вислуги років військової служби розглядаються командирами (начальниками) військових частин перед оформленням документів для звільнення з військової служби. Спірні питання щодо заліку вислуги років окремих періодів служби для призначення пенсії розглядаються спеціальною комісією Міністерства оборони України.

Відповідно до п. 2.9. Наказу Міністерства оборони України "Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей" від 14.08.2014 N530 (далі - Наказу), обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється за послужним списком з особової справи військовослужбовця.

Згідно п. 2.11. Наказу, до загального страхового стажу для призначення пенсій за вислугу років з урахуванням страхового стажу включаються в календарному обчисленні періоди, указані в статтях 56 - 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до положень п. 2.12. Наказу, обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється:

Департаментом фінансів Міністерства оборони України за поданням Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України, Кадрового центру Збройних Сил України, Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України, управлінь персоналу командувань видів Збройних Сил України, управлінь персоналу оперативних командувань та штатних підрозділів персоналу органів військового управління, підпорядкованих Генеральному штабу Збройних Сил України, а також структурних підрозділів, які відповідають за роботу з персоналом у структурних підрозділах апарату Міністерства оборони України, - генералам, адміралам, офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу в апараті Міністерства оборони України, у Генеральному штабі Збройних Сил України, командуваннях видів Збройних Сил України та військових частинах безпосереднього підпорядкування;

фінансово-економічними управліннями командувань видів Збройних Сил України за поданням відповідних управлінь (відділів) персоналу - офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу управлінь (відділів) оперативних (повітряних) командувань, з'єднань і військових частин, що належать до їх складу, а також офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу військових частин, підпорядкованих Міністерству оборони України, що займають посади, призначення на які здійснюються наказами командувачів військ оперативних командувань, командирів повітряних командувань (по особовому складу), їм відповідних і нижче.

При обчисленні вислуги років на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, складається розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію (додаток 3). У розрахунку зазначаються всі календарні періоди військової служби і окремо періоди, що зараховуються до вислуги років на пільгових умовах, а також загальна вислуга років на пенсію (п. 2.13. Наказу).

Пунктом п. 2.15. визначено, що попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) особового складу (персоналу) та передається разом з особовою справою до фінансового органу (пункт 2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) особового складу (персоналу) для долучення до особової справи військовослужбовця.

Вислуга років розраховується не пізніше ніж за два місяці до дати, на яку планується звільнення військовослужбовця. Розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону (абзац 2 пункту 2.15 Положення).

Після звільнення військовослужбовця з військової служби зазначений примірник особової справи разом з основним розрахунком вислуги років надсилається в обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) за обраним військовослужбовцем місцем проживання, а попередній розрахунок залишається у справах фінансового органу та зберігається протягом трьох років.

Відповідно до пункту 2.20 Наказу, обчислена в установленому порядку вислуга років (календарна та окремо на пільгових умовах) зазначається в наказах про звільнення військовослужбовців з військової служби і є підставою для призначення їм пенсії за вислугу років. Щодо військовослужбовців, пенсія яким призначається з урахуванням загального страхового стажу, то в наказах про їх звільнення зазначаються загальний страховий стаж і окремо вислуга років на військовій службі або на службі в органах внутрішніх справ у календарному обчисленні.

Як встановлено судом, постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 01.12.2006 року, яка набрала законної чинності 12.12.2006 року, строк навчання у Донецькому ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою з 18.08.1993 року зарахований в загальний строк військової служби та у строк безперервної служби.

В послужному списку особової справи ОСОБА_1 , наявний запис "На військову службу поступив добровільно 18 серпня 1993р. Нак. НІ № 34 від 13.02.2007р.".

В Доповненні до витягу із послужного списку особової справи підполковника ОСОБА_1 , який підписаний начальником відділу персоналу та стройового Військової академії та скріплений гербовою печаткою Військової академії, зазначено, що "В особовій справі підполковника ОСОБА_1 зазначено, що даний військовослужбовець на військову службу поступив добровільно 18.08.1993 року на підставі наказу начальника інституту від 13.02.2007р. №34. А також, відповідно до постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 01.12.2006 року, період навчання з 18.08.1993 року в Донецькому ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою зарахувати в загальний строк безперервної військової служби".

З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що період навчання позивача у Донецькому ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою повинен бути зарахований до вислуги років для призначення пенсії.

Разом з цим судом встановлено, що відповідач не складав основного розрахунку вислуги років на пенсію із зарахуванням до нього періоду навчання позивача у Донецькому ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою з 18.08.1993 року, чим, на думку суду, допустив протиправну бездіяльність.

Аналогічний висновку дійшов Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 03.04.2017 року по справі №822/2346/16 (К/800/10171/17).

З огляду на зазначене суд вважає за необхідне зобов'язати Командування Сухопутних військ Збройних Сил України оформити та надіслати до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (для залучення до особової справи) розрахунок вислуги років на пенсію ОСОБА_1 , із зазначенням в ньому загального періоду військової служби з 18.08.1993 року по 09.08.2019 та кількості повних років вислуги на пенсію 25 років.

З урахуванням викладеного суд вважає, що положення пункту 5 наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 20.06.2019 № 231 в частині внесення запису "У ЗС з 07.1996" та не зазначення вислуги років у Збройних Силах, яка підлягає врахуванню при призначенні пенсії за вислугу років є протиправними, а відповідача слід зобов'язати внести зміни до пункту 5 наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 20.06.2019 № 231 шляхом виключення з наказу запису "У ЗС з 07.1996" та зазначення в ньому вислуги років у Збройних Силах, яка підлягає врахуванню при призначенні пенсії за вислугу років, з урахуванням загального періоду військової служби з 18.08.1993 року по 09.08.2019 та кількості повних років вислуги на пенсію 25 років.

При цьому стосовно вимоги про визнання права ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за 25 календарних років військової служби в розмірі 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення суд зазначає, що визначати право на пенсію покладено на органи Пенсійного фонду України, а не на Командування Сухопутних військ Збройних України, а тому зазначена вимога задоволенню не підлягає.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Бендерський проти України» від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.

Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги належать до часткового задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Командування Сухопутний військ Збройних Сил України (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 19, код ЄДРПОУ 24982404) про визнання за позивачем права, визнання протиправним наказу в частині, зобов'язання внести зміни до наказу, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, яка виразилась у не складанні розрахунку вислуги років на пенсію ОСОБА_1 перед звільненням його з військової служби.

Зобов'язати Командування Сухопутних військ Збройних Сил України оформити та надіслати до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (для залучення до особової справи) розрахунок вислуги років на пенсію ОСОБА_1 , із зазначенням в ньому загального періоду військової служби з 18.08.1993 року по 09.08.2019 та кількості повних років вислуги на пенсію 25 років.

Визнати протиправними положення пункту 5 наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 20.06.2019 № 231 в частині внесення запису "У ЗС з 07.1996" та не зазначення вислуги років у Збройних Силах, яка підлягає врахуванню при призначенні пенсії за вислугу років.

Зобов'язати Командування Сухопутних військ Збройних Сил України внести зміни до пункту 5 наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 20.06.2019 № 231 шляхом виключення з наказу запису "У ЗС з 07.1996" та зазначення в ньому вислуги років у Збройних Силах, яка підлягає врахуванню при призначенні пенсії за вислугу років, з урахуванням загального періоду військової служби з 18.08.1993 року по 09.08.2019 та кількості повних років вислуги на пенсію 25 років.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя А.А. Радчук.

.