Ухвала від 11.02.2020 по справі ЗП/360/2/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у забезпеченні позову

11 лютого 2020 рокуСєвєродонецькСправа № ЗП/360/2/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву депутата Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_1 про забезпечення позову, -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 10 лютого 2020 року від депутата Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_1 (далі - заявниця) надійшла заява про забезпечення позову, в якій заявниця просить вжити заходи забезпечення позову шляхом заборони Сєвєродонецькій міській виборчій комісії Луганської області приймати рішення про звернення до вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала депутата ОСОБА_1 , щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою до набрання законної сили відповідним рішенням.

В обґрунтування заяви про забезпечення адміністративного позову заявницею зазначено, що нею готується адміністративний позов до Луганського окружного адміністративного суду до офіційного представника ініціативної групи зі збору підписів виборців виборчого округу з виборів депутатів Сєвєродонецької міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутата Сєвєродонецької міської ради та Сєвєродонецької міської виборчої комісії з такими позовними вимогами: визнати протиправним та скасувати рішення (протокол) зборів ініціативної групи зі збору підписів виборців виборчого округу з виборів депутатів Сєвєродонецької міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутата Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_1 ; зобов'язання Сєвєродонецької міської виборчої комісії прийняти та розглянути питання про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради ОСОБА_1 .

Обґрунтовуючи необхідність застосування заходів забезпечення позову заявниця зазначила, що до Сєвєродонецької міської виборчої комісії передані заповнені підписні листи для перевірки. 07 лютого 2020 року Сєвєродонецька міська виборча комісія відкрила засідання виборчої комісії для перевірки отриманих матеріалів. Сєвєродонецька міська виборча комісія не вправі перевіряти такі обставини, тому невжиття заходів забезпечення позову унеможливить виконання рішення суду, оскільки рішення незаконно проведених зборів виборців буде реалізовано шляхом прийняття виборчою комісією рішення, яке буде направлене для відкликання депутатів.

Відповідно до частини першої статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Розглянувши заяву про забезпечення адміністративного позову, дослідивши наявні в матеріалах справи докази обґрунтованості клопотання про забезпечення позову, суд дійшов до наступних висновків.

Підстави та процедура відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою врегульовані розділом V Закону України від 11.07.2002 № 93-IV «Про статус депутатів місцевих рад» (далі - Закон № 93-IV).

Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.

Повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання виборцями у встановленому цим Законом порядку (пункт перший частини першої статті 5 Закону ).

Спори щодо дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вирішуються судом (частина третя статті 5 Закону № 93-IV).

Підставою для відкликання виборцями обраного ними депутата місцевої ради можуть бути (частина перша статті 37 Закон № 93-IV):

1) порушення депутатом місцевої ради положень Конституції, законів України, що встановлено судом;

2) пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин, передбачених статтею 10 цього Закону, обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі;

3) невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням його передвиборної програми, невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов'язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними.

Право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають громадяни України, які відповідно до закону про місцеві вибори є виборцями відповідного виборчого округу (статті 38 Закону № 93-IV).

Відповідно до статті 41 Закону № 93-IV після завершення збирання підписів, але не пізніше дня закінчення строку збору підписів, передбаченого частиною другою статті 40 цього Закону, заповнені підписні листи збираються офіційним представником ініціативної групи, прошиваються та скріплюються підписами офіційного представника та не менше трьох членів ініціативної групи із зазначенням кількості зібраних підписів та не пізніш як на другий день разом з протоколом зборів виборців, що утворили відповідну ініціативну групу, передаються до відповідної територіальної виборчої комісії.

Голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії, не пізніше наступного дня з дня отримання підписних листів та протоколу зборів виборців, скликає засідання комісії для організації перевірки отриманих матеріалів.

На цьому засіданні територіальна виборча комісія перевіряє дотримання вимог статей 38-40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості) у такі строки:

1) у разі відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - протягом десяти днів з дня отримання матеріалів;

2) у разі відкликання депутата районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради - протягом двадцяти днів з дня отримання матеріалів;

Якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону, оформлення підписних листів та кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, відповідає вимогам цього Закону, територіальна виборча комісія приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Вищий керівний орган партії відповідно до статуту партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї ініціативи (частина сьома статті 41 Закону № 93-IV).

Рішення вищого керівного органу партії, прийняте відповідно до її статуту, передається до відповідної територіальної виборчої комісії, яка інформує про зміст рішення ініціативну групу (частина восьма статті 41 Закону № 93-IV).

На підставі рішення вищого керівного органу партії про відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією партії, за народною ініціативою, а у випадку якщо депутат був обраний шляхом самовисування, - на підставі свого рішення, передбаченого частиною шостою цієї статті, відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня отримання/прийняття відповідного рішення зобов'язана у порядку, передбаченому законом про місцеві вибори, визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації партії або призначити проміжні вибори депутата у відповідному одномандатному виборчому окрузі (частина дев'ята статті 41 Закону № 93-IV).

Рішення, дії або бездіяльність виборчої комісії, окремих осіб, які входять до її складу, можуть бути оскаржені в порядку, встановленому законом про місцеві вибори (стаття 41 Закону № 93-IV).

Постановою Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 18 листопада 2015 року № 121 «Про реєстрацію обраних депутатів Сєвєродонецької міської ради Луганської області» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , «Політична Партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність», зареєстровано депутатом Сєвєродонецької міської ради» (арк. спр. 7).

Як слідує з заяви про забезпечення позову, виборцями ініційовано процедуру відкликання заявниці, як депутата Сєвєродонецької міської ради, в ході якої ініціативною групою здійснено збирання підписів виборців на підтримання такої пропозиції. Після завершення збирання підписів, документи передані до виборчої комісії для організації перевірки цих матеріалів та прийняття відповідного рішення. За даними заявниці Сєвєродонецька міська виборча комісія Луганської області 07 лютого 2020 року відкрила засідання для перевірки отриманих матеріалів.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 151 КАС України позов може бути забезпечено забороною відповідачу вчиняти певні дії.

Частиною другою цієї ж статті передбачено, що суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що заходи забезпечення позову можуть вживатися виключно у випадках, коли невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

За своїм змістом забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог, яке допускається, якщо не вжиття цих заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся.

Заявник обов'язково повинен обґрунтувати своє клопотання і з цією метою подати докази наявності фактичних обставин, з якими пов'язує застосування певного заходу забезпечення позову. Доказами у даному випадку вважатимуться будь-які відомості, що вказують на ймовірне порушення чиїхось прав (свобод, інтересів) під час провадження у справі. При цьому тягар доказування при розгляді клопотання покладається виключно на заявника.

У свою чергу суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.

Суд зазначає, що посилаючись на неможливість виконання рішення суду та поновлення прав позивача у разі невжиття судом заходів забезпечення позову, ОСОБА_1 жодним чином не обґрунтовує своїх тверджень.

Більш того, заявницею не визначено, які саме свої права, свободи та інтереси вона вважає порушеними чи оспорюваними на етапі, що передує прийняттю виборчою комісією одного з рішень, визначених частинами п'ятою та шостою статті 41 Закону № 93-IV, які неможливо буде поновити (необхідно буде докласти значних зусиль та витрат для захисту цих прав) в разі невжиття заходів забезпечення позову, адже положеннями частини другої статті 150 КАС України передбачено забезпечення позову не у випадку наявності очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, а у випадку необхідності докладання значних зусиль та витрат для виконання рішення суду або в поновленні порушених прав, або якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Суд вважає за необхідне зауважити, що сама лише незгода заявниці з законодавчо встановленою процедурою дострокового припинення її повноважень, як депутата міської ради, та намір звернутися до суду за оскарженням рішень (дій, бездіяльності) суб'єктів, що беруть участь у такій процедурі, не є підставою для застосування судом заходів забезпечення позову.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що вжиття виборчою комісією визначених статтею 41 Закону № 93-IV заходів щодо початку проведення засідання для перевірки отриманих від ініціативної групи матеріалів, не створює будь-якої небезпеки правам та інтересам заявниці, оскільки сама по собі перевірка матеріалів не може безпосередньо заподіяти шкоду заявнику, не призводить до настання невідворотних негативних наслідків. Проведення перевірки отриманих від ініціативної групи матеріалів є лише виконанням виборчою комісією своїх безпосередніх обов'язків. У свою чергу, вжиття заходів забезпечення позову виключно з метою створення перешкод виборчій комісії у здійсненні останньою законодавчо визначених обов'язків, на думку суду, є неприпустимим.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для вжиття заходів забезпечення позову, через що, у задоволенні заяви слід відмовити.

У зв'язку з відмовою у задоволені заяви, судові витрати по сплаті судового збору покладаються на заявника.

Керуючись статтями 150, 151, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви депутата Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_1 про забезпечення позову відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяО.В. Захарова