10 лютого 2020 рокуСправа № 280/3845/19
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративним суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., за участю секретаря судового засідання Серебрянниковій О.А., розглянувши в порядку письмового провадження заяву головного державного виконавця відділу забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про зміну способу і порядку виконання судового рішення від 24.09.2019 в адміністративній справі №280/3845/19
за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 код ДРФО НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд 158 - Б, код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24.09.2019 у справі №280/3845/19 позов задоволено частково.
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 код ДРФО НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд 158 - Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправними з 01.01.2018 дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд 158 - Б, код ЄДРПОУ 20490012) щодо зменшення раніше призначеної ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 код ДРФО НОМЕР_1 ) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії в розмірі 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд 158 - Б, код ЄДРПОУ 20490012) відновити ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 код ДРФО НОМЕР_1 ) розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення а також здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволені інших позовних вимог - відмовлено.
21.11.2019 по справі виданий виконавчий лист, за якими 22.11.2019 в державним виконавцем відкрито виконавче провадження №60685670.
31.01.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла заява головного державного виконавця відділу забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Юлдашеа А.А. (далі - заявник) про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №280/3845/19.
Заява обгрунтована тим, що листом від 02.12.2019 за вих. № 20505/08.2 боржник повідомив про неможливість виконання рішення суду, а саме здійснено перерахунок з 01.01.2018 ОСОБА_1 пенсії з розрахунку 90% грошового забезпечення. За період з 01.01.2018 по 31.10.2019 донараховано 37381,50 грн, виплата здійснена за період з 25.10.2019 по 31.10.2019 в сумі 468,94 грн.
Проте, виплату призначеної пенсії за період з 01.01.2018 по 24.10.2019 у розмірі 36912,56 грн боржником не здійснено та зазначено, що відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649, (далі - Порядок №649) визначено механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду на цю мету. Пунктом 4 Порядку №649 встановлено, що черговість виконання рішень про нарахування (перерахунок) пенсійних виплат визначається датою їх надходження до Головного управління. З метою виконання Порядку №649 Головним управлінням ведеться реєстр рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України. Виділення коштів для їх виплати стягувачу за рішенням суду здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійного фонду України на цю мету шляхом їх перерахування Головному управлінню на підставі рішення комісії з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.
Враховуючи вищевикладене, вбачається що боржником не здійснюються заходи щодо повного та своєчасного виконання рішення суду взагалі, та навіть не здійснюються заходи передбачені Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 (далі - Порядок № 649).
У зв'язку із тим, що резолютивна частина вищевказаного виконавчого листа містить необхідність виконання дії зобов'язального характеру, без зазначення конкретної суми до стягнення з боржника на користь стягувача, а органами Казначейства виконуються рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів, стягувач не має можливості для подальшого виконання рішення суду пред'явити його на виконання до органів Казначейства.
Крім того, в поданій заяві про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №280/3845/19, заявник просив розглянути заяву за відсутності представника відділу.
Заяву призначено до розгляду на 10.02.2020 о 15 год. 50 хв., про що учасники справи повідомлені належним чином.
Представники сторін, належним чином повідомлені про дату, місце та час судового розгляду, в судове засідання не прибули, відзивів чи пояснень суду не надали.
У відповідності до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
На підставі викладеного, враховуючи неявку всіх учасників справи, суд вважає за можливе розглянути заяву в порядку письмового провадження.
Згідно з ч.2 ст.378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Розглядаючи заяву головного державного виконавця відділу забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про зміну способу і порядку виконання судового рішення від 24.09.2019 в адміністративній справі №280/3845/19, суд не знайшов підстави для її задоволення, виходячи з наступного.
Як зазначено у ч.3 ст.33 Закону України "Про виконавче провадження", за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24.09.2019 у справі №280/3845/19 позов задоволено частково.
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 код ДРФО НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд 158 - Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправними з 01.01.2018 дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд 158 - Б, код ЄДРПОУ 20490012) щодо зменшення раніше призначеної ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 код ДРФО НОМЕР_1 ) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії в розмірі 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд 158 - Б, код ЄДРПОУ 20490012) відновити ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 код ДРФО НОМЕР_1 ) розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення а також здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволені інших позовних вимог - відмовлено.
21.11.2019 по справі виданий виконавчий лист, за якими 22.11.2019 в державним виконавцем відкрито виконавче провадження №60685670.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч.3 ст.378 КАС України).
Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.
Тобто, зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.
При цьому, суд при розгляді питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення може змінити спосіб та порядок виконання рішення лише у виняткових випадках.
В заяві головний державний виконавець відділу забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) ОСОБА_2 . просить суд змінити спосіб виконання судового рішення та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 суму перерахунку пенсії, за період з 01.01.2018 по 24.10.2019 у розмірі 36912,56 грн, тобто заява становить вимогу не щодо встановлення порядку виконання судового рішення, а заявник фактично просить суд змінити суть резолютивної частини зазначеного рішення суду від 24.09.2019, тобто по суті з заяви випливає наявність нових позовних вимог, що не заявлялись при розгляді адміністративної справи, що в свою чергу є порушенням норм процесуального права.
Суд зауважує, що приписи ст.378 КАС України передбачають зміну чи встановлення порядку чи способу виконання рішення, яке було ухвалено судом у справі, а саме резолютивної частини постанови, яка містить висновки суду по суті позовних вимог, у зв'язку з чим, суд, здійснюючи зміну порядку чи способу виконання рішення, не змінює змісту резолютивної частини та не змінює спосіб захисту порушеного права, обраний судом при вирішенні справи.
Також, суд вважає, що обставини викладені у заяві головного державного виконавця відділу забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №280/3845/19 не обґрунтовують доцільність і необхідність встановлення чи зміни способу та порядку виконання рішення суду.
Відповідно до ст.23 та ст.116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Згідно з пп.20, 29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
Також, суд вважає за необхідне звернути увагу на ту обставину, що механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, регулюється постановою Кабінету Міністрів України «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» від 22 серпня 2018 №649, яка на даний час є чинною та визначає, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що вже перераховану суму пенсії не було виплачено стягувачу у зв'язку з відсутністю бюджетних призначень Пенсійного фонду України.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заява головного державного виконавця відділу забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про зміну порядку і способу виконання судового рішення не узгоджується з положеннями статті 378 КАС України, є необґрунтованою та такою, що задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 243, 248 та 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви головного державного виконавця відділу забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Юлдашева А.А. про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №280/3845/19 від 24.09.2019 - відмовити.
Копію ухвали направити заявнику та учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення ухвали у повному обсязі.
Ухвала виготовлена у повному обсязі та підписана суддею 10.02.2020.
Суддя Р.В.Сацький