Справа № 346/341/20
Провадження № 1-в/346/35/20
28 січня 2020 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
в складі головуючого судді ОСОБА_1
з участю: секретаря ОСОБА_2
представника Коломийського
відділу поліції ОСОБА_3
засудженого ОСОБА_4
розглянувши у відритому судовому засіданні подання начальника Коломийського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Тюдів Косівського району Івано-Франківської області, жителя АДРЕСА_1 українця, громадянина України, освіта середня, не працює, судимого 24.02.2017 року Вижницьким районним судом Чернівецької області за ч. 2 ст. 289 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років, -
в поданні зазначено, що 13.07.2018 року ОСОБА_4 звільнився з місць позбавлення волі та постійно проживає в АДРЕСА_1 . Необхідність встановлення адміністративного нагляду зумовлена тим, що ОСОБА_4 після звільнення на шлях виправлення не став, ніде не працює, веде антигромадський спосіб життя, порушує громадський порядок і спокій громадян та вчиняє адміністративні правопорушення. Зокрема, 03.10.2019 року ОСОБА_4 притягнуто до адмінвідповідальності за ч.1 ст.178 КУпАП, 04.11.2019 року - за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, 17.12.2019 року - за ч. 1 ст. 175-1 КУпАП. Щоразу після винесення вказаних постанов ОСОБА_4 попереджувалося про недопустимість з його боку неправомірної поведінки та про можливість встановлення йому адміністративного нагляду. Тому суб'єкт звернення просить встановити ОСОБА_4 адміністративний нагляд з наступними обмеженнями: знаходитись щоденно за своїм місцем проживання з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв.; заборона виїзду за межі Коломийського району без дозволу Коломийського ВП ГУНП; заборона відвідування місць реалізації спиртних напоїв на розлив; зобов'язання явки щосуботи до 10 год. 00 хв. на реєстрацію в Коломийський ВП ГУНП.
В судовому засіданні представник Коломийського відділу поліції ОСОБА_3 зазначене подання підтримав.
Засуджений ОСОБА_4 в судовому засіданні проти вказаного подання заперечив.
Вивчивши зміст подання та долучених матеріалів, заслухавши пояснення вказаних учасників, суд приходить до наступних висновків.
Згідно з п. "в" ст.3 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі” адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Згідно з постановами ДОП Коломийського ВП ГУНП від 03.10. та 17.12.2019 року ОСОБА_4 притягнуто до відповідальності відповідно за ч. 1 ст.178 та ч. 1 ст. 175-1 КУпАП відповідно (а.с. 22, 28).
Судом також встановлено, що 03.10., 04.11. та 17.12.2019 року ДОП Коломийського ВП ГУНП ОСОБА_3 письмово попереджувалося ОСОБА_4 про недопустимість допущення порушень громадського порядку та можливість встановлення адміністративного нагляду із застосуванням передбачених зазначеним Законом обмежень, про що ОСОБА_4 щоразу розписувався (а.с. 23, 26, 29).
Відповідно до правил ст.6 вказаного Закону адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Судом встановлено, що востаннє ОСОБА_4 засуджено вищевказаним вироком, що підтверджується як копією даного вироку, так і даними вимоги про судимість (а.с. 11-18, 20).
Постановою судді Коломийського міськрайонного суду від 04.11.2019 року ОСОБА_4 звільнено від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, на підставі ст.22 вказаного Кодексу, а справу про адміністративне правопорушення закрито (а.с.25).
З матеріалів, доданих до подання, вбачається, що ОСОБА_4 притягувався до адміністративної відповідальності лише 03.10.2019 року та 17.12.2019 року, що не можєе вважатися систематичним вчиненням ним адміністративних правопорушень.
Враховуючи вищенаведене, суд не вбачає підстав для встановлення щодо ОСОБА_4 адміністративного нагляду, оскільки відсутні достатні підстави вважати, що цей засуджений продовжує залишатися небезпечним для суспільства.
Тому суд приходить до висновку, що в задоволенні подання слід відмовити.
На підставі ст. 6 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі”, ст. 158 КВК України, суд, -
в задоволенні подання начальника Коломийського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про встановлення адміністративного нагляду щодо засудженого ОСОБА_4 відмовити.
На постанову може бути подано апеляцію до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 7 днів з дня її оголошення через Коломийський міськрайонний суд.
Суддя ОСОБА_1