Постанова від 16.12.2009 по справі 2-а-26462/08/2070

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2009 р. Справа № 2-а-26462/08/2070

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Ємельянової В.І.

Суддів: Шевцової Н.В. , Макаренко Я.М.

за участю секретаря судового засідання Карнаух А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державного підприємства "Лозівський кінний завод №124" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.05.2009р. по справі № 2-а-26462/08/2070

за позовом Контрольно-ревізійного управління в Харківській області < Список > < Текст >

до Державного підприємства "Лозівський кінний завод №124" < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >

про зобов'язання виконати вимогу,

ВСТАНОВИЛА:

Контрольно-ревізійне управління в Харківській області звернулось до суду з позовом до Державного підприємства "Лозівський кінний завод № 124", в якому просить суд зобов'язати відповідача виконати вимогу Контрольно-ревізійного управління в Харківській області щодо повернення до державного бюджету отриманої дотації в сумі 840000,00 грн.

Відповідач проти позову заперечував, вказавши, що ДП "Лозівський кінний завод № 124" засноване як державне підприємство, яке підпорядковане Міністерству аграрної політики України, органу, уповноваженому управляти майном державного підприємства. Дотацію завод отримав з державного бюджету і використав за призначенням.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 27.05.2009р. позов КРУ в Харківській області задоволено, зобов'язано Державне підприємство "Лозівський кінний завод №124" повернути до Державного бюджету України отримані кошти по державній цільовій програмі КПКВ 2801190 "Селекція у тваринництві та птахівництві на підприємствах агропромислового комплексу" в сумі 840000,00 грн.

Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги в її межах, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до абзацу 1 Статуту відповідача, затвердженого Розпорядженням Міністерства аграрної політики України від 25.03.2002 року № 247 Державне підприємство «Лозівський кінний завод № 124» засноване на державній власності та підпорядковане Міністерству аграрної політики України (а.с. 160).

За результатами конкурсу Міністерством аграрної політики України було прийняте рішення про виділення дотації Державному підприємству «Лозівський кінний завод № 124» на виконання державної цільової програми КПКІ 2801190 «Селекція у тваринництві та птахівництві на підприємствах агропромислового комплексу» в сумі 840000,00 грн.

Контрольно-ревізійним управлінням в Харківській області була проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Лозівський кінний завод № 124» за 2006-2007 роки та завершений звітний період 2008 року.

За результатами ревізії Контрольно-ревізійним управлінням було складено Акт № 07-20/15 від 01.08.2008 року. За даними акту встановлено, що в порушення п. 9 Порядку використання коштів Державного бюджету України та виконання програм селекції у тваринництві та птахівництві на підприємствах агропромислового комплексу і в науково-дослідних господарствах, затвердженого спільним Наказом Міністерства аграрної політики України, Української академії наук та Міністерства фінансів України № 88/10/187 від 13.02.2007 року, Державним підприємством «Лозівський кінний завод № 124» було отримано дотацію по державній цільовій програмі КПКВ 2801190 «Селекція у тваринництві та птахівництві на підприємствах агропромислового комплексу» в сумі 840000,00 грн.

01.09.2008 року Контрольно-ревізійним управлінням в Харківській області була направлена вимога Державному підприємству «Лозівський кінний завод № 124», якою відповідача зобов'язано повернути до державного бюджету отриману дотацію.

Контрольно-ревізійне управління виходило з того, що Державне підприємство «Лозівський кінний завод № 124» з 01.01.2006 року має непогашений податковий борг, а також заборгованість перед Пенсійним фондом, що підтверджується листами Лозівської ОДПІ від 22.07.2008 року № 6992/10/24-015 та УПФУ в Лозівському районі від 23.07.2008 року № 6058-03/19.

Відповідно до п.17 Порядку отримання коштів Державного бюджету України виконавці бюджетної програми надають головним розпорядникам бюджетних коштів письмове зобов'язання повернути в місячний строк до бюджету отримані бюджетні кошти в разі встановлення органами контролю факту їх незаконного одержання та/або нецільового використання.

На виконання вказаної норми Державним підприємством «Лозівський кінний завод №124» надане письмове зобов'язання від 15.03.2007 року, в якому відповідач зобов'язався повернути в місячний строк до бюджету отримані бюджетні кошти в разі встановлення органами контролю факту їх незаконного одержання та/або нецільового використання, відмовитись від коштів Державного бюджету України та повідомити Міністерство аграрної політики України у двотижневий термін у разі: визнання виконавця програми банкрутом, порушення справи про банкрутство, прийняття рішення про ліквідацію, наявності заборгованості більш ніж півроку зі сплати податків та зборів до державного, місцевого бюджету та Пенсійного фонду (а.с. 154).

Проте в порушення взятого зобов'язання відповідач не виконав вимогу КРУ в Харківській області про повернення отриманих бюджетних коштів у розмірі 840000,00 грн.

Задовольняючи позовні вимоги Контрольно-ревізійного управління в Харківській області щодо зобов'язання виконати вимогу, суд першої інстанції виходив з тих підстав, що відповідачем не виконано без поважних причин законну вимогу КРУ в Харківській області про повернення незаконно отриманих бюджетних коштів у розмірі 840000,00 грн.

Колегія суддів не погоджується із висновками суду першої інстанції та вважає, що позовні вимоги Контрольно-ревізійного управління в Харківській області не підлягають задоволенню.

Як вбачається із пояснень представників позивача, наданих у судовому засіданні, дотація у сумі 840000,00 грн., отримана Державним підприємством «Лозівський кінний завод № 124», була використана відповідачем за цільовим призначенням, тобто на реалізацію державної програми КПКВ 2801190 «Селекція у тваринництві та птахівництві на підприємствах агропромислового комплексу».

Працівниками Контрольно-ревізійного управління в Харківській області під час проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Лозівський кінний завод № 124» не встановлено жодних порушень відповідачем цільового використання виділених коштів. Натомість використання вказаних бюджетних коштів за цільовим призначенням підтверджується Планами використання бюджетних коштів, копії яких додані до матеріалів справи (а.с. 163-169).

У частині доводів апелянта відносно неправомірного, як на його думку, отримання відповідачем дотації колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» № 2940-12 від 26.01.1993 року головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Оскільки питання щодо надання коштів по державній цільовій програмі КПКВ 2801190 «Селекція у тваринництві та птахівництві на підприємствах агропромислового комплексу» Державним підприємством «Лозівський кінний завод №124» було вирішено на підставі проведення конкурсу Міністерством аграрної політики України та Української академії аграрних наук, то виводи Контрольно-ревізійного управління в Харківській області щодо незаконності отримання бюджетних коштів заводом не відповідають встановленим обставинам.

Відповідно до матеріалів справи і це не оспорюють сторони, Державному підприємству «Лозівський кінний завод № 124» при отриманні дотації були надані довідки, де вказано, що завод має заборгованість перед бюджетом.

Разом з тим, Міністерством аграрної політики України було прийнято рішення щодо надання дотації Державному підприємству «Лозівський кінний завод № 124». На підставі цього рішення були виділені державні кошти.

Це рішення не скасоване і має юридичну силу.

Виходячи із вказаного, питання щодо правомірності отримання державних коштів не може бути предметом розгляду Контрольно-ревізійного управління в Харківській області, оскільки це не входить до повноважень контрольно-ревізійної служби, визначених чинним законодавством.

Колегія суддів зазначає, що головним розпорядником коштів є саме Міністерство аграрної політики України, тоді як відповідач є лише одержувачем бюджетних коштів та виконавцем програм. Спірні кошти були направлені за цільовим призначенням, у зв'язку із чим Державне підприємство «Лозівський кінний завод № 124» було зобов'язане отримати їх, направити на виконання зазначеної програми та за результатами звітувати Міністерству аграрної політики України.

Ці умови заводом виконано і при розгляді справи представники Контрольно-ревізійного управління вказали, що дотація Державним підприємством «Лозівський кінний завод № 124» використана за цільовим призначенням.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через порушення ним норм матеріального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову Контрольно-ревізійному управлінню в Харківській області в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст. 160, 167, 195, ст. 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. 207, ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державного підприємства «Лозівський кінний завод № 124» задовольнити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27 травня 2009 року по справі за позовом Контрольно-ревізійного управління в Харківській області до Державного підприємства «Лозівський кінний завод № 124» про зобов'язання виконати вимогу - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог Контрольно-ревізійного управління в Харківській області до Державного підприємства «Лозівський кінний завод № 124» про зобов'язання виконати вимогу шляхом повернення до державного бюджету незаконно отриманої дотації в сумі 840000,00 грн. - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом одного місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя< підпис >Ємельянова В.І.

Судді< підпис >

< підпис >Шевцова Н.В. Макаренко Я.М.

< Список > < Текст >

Повний текст постанови виготовлений 21.12.2009 р.