61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
26 серпня 2009 р. Справа № 2-а-30/09/2003
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Сіренко О.І.
Суддів: Спаскіна О.А., Любчич Л.В.
за участю секретаря судового засідання: Касян В.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду в м. Харкові адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Близнюківському районі Харківської області на постанову Близнюківського районного суду Харківської області від 29.04.2009 року по справі № 2-а-30-09/2003
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Близнюківському районі Харківської області
про визнання дій незаконними, зобов»язання провести перерахунок пенсії
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку йому пенсії по інвалідності, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС та зобов'язати Управління Пенсійного фонду провести перерахунок цієї пенсії відповідно до вимог ст.ст.50, 54 п.4, 67 п.З, 71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 23 січня 2009 року, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність із послідуючим її перерахунком у відповідності зі змінами діючого законодавства та встановлення нових розмірів прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»віднесений до І категорії, інвалід III групи захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у зв'язку з чим йому була призначена та нарахована державна пенсія відповідно до п.4 ст.54 зазначеного Закону та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.50 цього ж Закону.
Позивач зазначає, що цими статтями зокрема передбачено, що у всіх випадках розміри основної пенсії для інвалідів III групи захворювання, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової - 50 % мінімальної пенсії за віком.
В зв'язку з тим, що розмір фактично виплачуваної йому пенсії є значно нижчим, він звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Близнюківському районі Харківської області з заявою зробити перерахунок та виплату, але отримав відповідь, що при призначенні та перерахунку пенсії порушень законодавства не виявлено.
А отже, на думку позивача, відповідач повинен зробити перерахунок і виплатити пенсію починаючи з моменту звернення, тобто з 23 січня 2009 року із розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком з послідуючим їх перерахунком у відповідності до діючого законодавства та встановлення нових розмірів прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Постановою Близнюківського районного суду Харківської області від 29.04.2009 року позов задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Близнюківському районі Харківської області щодо відмови позивачеві в перерахунку пенсій.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Близнюківському районі Харківської області провести ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії по інвалідності та додаткової пенсії відповідно до вимог ст.ст. 50 та 54 , п.3 ст.61 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01 лютого 2009 р. відповідно із розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та 50 % мінімальної пенсії за віком, що розраховуються залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, з послідуючим перерахунком її у відповідності із змінами діючого законодавства та встановлення нових розмірів прожиткового мінімуму для непрацезданих громадян.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Близнюківському районі Харківської області просить скасувати вказану постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволені позову ОСОБА_1. Апелянт вважає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з»ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1. є інвалідом III групи, йому була призначена відповідна пенсія по інвалідності, що настала внаслідок захворювання від Чорнобильської катастрофи, є особою, що віднесена до першої категорії, згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зазначене підтверджується експертним висновком, відповідними посвідченнями: серії А № 020336, виданого 21 жовтня 1991 р., серії Б № 384827, виданого 21 січня 1999 р., довідкою МСЕК серії МСЕ № 004181 та архівною довідкою № 5019-1 від 15.04.2004 р. (а.с.7,8,9,10,11,12).
23 січня 2009 р. позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Близнюківському районі з заявою про перерахунок та виплату державної та додаткової пенсій у розмірах, встановлених статтями 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 23.01.2009 року і в подальшому.(а.с.5).
Своїм листом від 26.01.09 р. №4 К-14, у перерахунку призначених пенсій УПФУ відмовило з огляду на відсутність підстав для такого перерахунку та правомірність визначення розміру пенсій (а.с.6).
Задовольняючи позовні вимоги в частині визнання дій відповідача неправомірними щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії по інвалідності як додаткової так і основної, починаючи з 01 лютого 2009 року, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідності з частиною першою статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Відповідно до наведеної ст.54 в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:
по І групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;
по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;
по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;
дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, визначається Кабінетом Міністрів України.
У ст.54 Зазначеного Закону передбачено, що обчищення і призначення вказаного виду пенсії провадиться відповідно до/Закону України «Про пенсійне забезпечення»(після внесення змін Законом України від 17.11.2005 № 3108-ІУ - відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ст.50 Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:
-інвалідам І групи - 100 відсотків мінімальної пенсії за віком;
-інвалідам II групи - 75 відсотків мінімальної пенсії;
-інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до вимог частини третьої статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За змістом абзацу третього статті 1 цього Закону державні соціальні гарантії -встановлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.
Прожитковий мінімум встановлюється Кабінетом Міністрів України і щороку затверджується Верховною Радою України в Законі «Про державний бюджет України»на відповідний рік.
Визначений статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком, для визначення якого застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений Законом України «Про Державний бюджет України»на відповідний рік, є певним стандартом, в порівнянні з яким визначаються розміри інших видів соціальних виплат та допомоги.
Так, Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»встановлює у ст.58, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 1 жовтня 2008 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність у розмірі 498 грн.
На 2009 рік мінімальний прожитковий мінімум визначений ст.54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік у розмірі, що діяв у грудні 2008 р.
Мінімальний розмір пенсії за віком, для визначення якого застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, є відповідною величиною, від якої проводиться розрахунок пенсій, визначених в статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи катастрофи».
З урахуванням викладеного, суд першої інстанції в своєму рішенні зазначив, що для позивача, як інваліда третьої групи, особи, постраждалої внаслідок Чоронобильської катастрофи, 1 категорії, нижній розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів, у зв»язку з чим і задоволено в цій частині позовні вимоги.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно законодавства.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими:
- по 1 групі інвалідності -10 мінімальних пенсій за віком ;
- по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;
- по 3 групі інвалідності -6 мінімальних пенсій за віком .
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 54 зазначеного Закону передбачено, що обчислення і призначення вказаного виду пенсії провадиться відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок -20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ст. 50 Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:
- інвалідам I групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком;
- інвалідам II групи -75 процентів мінімальної пенсії за віком;
- інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу -50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до вимог частини третьої статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначаються Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".
За змістом абзацу третього статті 1 цього Закону державні соціальні гарантії - встановлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.
Відповідно до вимог Закону України "Про прожитковий мінімум" прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України.
Прожитковий мінімум встановлюється Кабінетом Міністрів України і щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Визначений статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком, для визначення якого застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений Законом України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік, є певним стандартом, в порівнянні з яким визначаються розміри інших видів соціальних виплат та допомоги.
На 2008 рік мінімальний прожитковий мінімум визначений ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік»складав з 01.10.2008 року - 498 грн.
Тобто, мінімальний розмір пенсії за віком, для визначення якого застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, є відправною величиною, від якої проводиться розрахунок пенсій, визначених в статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
На момент звернення позивача до Управління пенсійного фонду України в Близнюківському районі щодо перерахунку пенсії, мінімальний прожитковий мінімум, визначений ст..54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»діяв у розмірі, що і у грудні 2008 року, тобто 498 грн. Будь-яких змін до норм, регулюючих ці правовідносини, законодавцем не вносилось.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що вимоги позивача щодо визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Близнюківському районі Харківської області щодо відмови позивачеві в перерахунку пенсії незаконними та зобов'язання нарахувати пенсію з 01 лютого 2009 року по день звернення до суду з цим позовом, відповідно до вимог ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виходячи з розмірів мінімальної пенсії за віком передбаченою Законом "Про державний бюджет України" на 2009 рік та провести відповідну виплату підлягають задоволенню.
При цьому, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції щодо необхідності проведення перерахунку позивачеві починаючи з 01.02.2009 року, оскільки на підставі ст..54 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»у разі виникнення права на підвищення пенсії її розмір перераховується з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином позивачу підлягає перерахувати та виплатити пенсію у відповідності до вимог ст.. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»:
- як інваліду 3 групи з 01.02.2009 року по 02.03.2009 року з розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком .
Відповідно до вимог ст..50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи:
- як інваліду 3 групи з 01.02.2009 року по 02.03.2009 року -50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову щодо покладання обов'язку на Управління Пенсійного фонду України в Близнюківському районі Харківської області і в майбутньому проводити ОСОБА_1 перерахунок пенсії при зміні розміру мінімальної пенсії за віком та розміру прожиткового мінімуму, оскільки судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання. Воно не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин.
З урахуванням того, що позивач не подав апеляційної скарги на зазначену постанову суду першої інстанції, тому колегія судів переглядає постанову суду першої інстанції тільки в межах апеляційної скарги відповідача.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 160, 195, 196, п. 1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Близнюківському районі Харківської області на постанову Близнюківського районного суду Харківської області від 29.04.2009 року -задовольнити частково.
Постанову Близнюківського районного суду Харківської області від 29.04.2009 по справі № 2-а-30-09-2003 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Близнюківському районі Харківської області -скасувати в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Близнюківському районі Харківської області провести ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії по інвалідності та додаткової пенсії відповідно до ст. ст. 50, 54 п.4, 61 п.3 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" з послідуючим перерахунком її у відповідності зі змінами діючого законодавства та встановлення нових розмірів прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян.
В іншій частині постанову залишити без змін.
Постанова набирає чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя< підпис >Сіренко О.І.
Судді< підпис >
< підпис >Спаскін О.А. Любчич Л.В.
< Список > < Текст >
Повний текст постанови виготовлено 31.08.2009 року.