ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"11" лютого 2010 р. Справа № 2a-222/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Басай О.В.
при секретарі Короташ О.Б.
за участю:
позивача - ОСОБА_1;
представника позивача - ОСОБА_2 - ОСОБА_1;
позивача - ОСОБА_3;
представника відповідача - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 76000,
ОСОБА_2, АДРЕСА_1, 76000,
ОСОБА_3, АДРЕСА_1, 76000
до відповідача: Відділу реєстрації актів цивільного стану Івано-Франківського міського управління юстиції, вул.Галицька, 25, м.івано-Франківськ, 76000
про зобов'язання внесення змін в актовий запис реєстрації народження,-
ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися в суд з адміністративним позовом до Відділу реєстрації актів цивільного стану Івано-Франківського міського управління юстиції про зобов'язання внесення змін в актовий записи реєстрації народження.
Позивачі та представник позивача в судовому засіданні позов підтримали з підстав викладених в позовній заяві та пояснили, що з приводу внесення змін в графу національність в актові записи №6, №5, №1807 зверталися до відповідача, однак 12.01.2010 року отримали висновоки про відмову у внесенні змін. Зазначили, що позивачі та мати позивачки ОСОБА_1 за національністю є поляки, що підтверджується рішенням Івано-Франківського міського суду від 17.02.2009 року. Вважають, що відмова відповідача є необгрунтованою та порушує їх право. Просять позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши думку позивачів та представника позивача, дослідиви письмові докази, судом встановлено, що рішенням Івано-Франківського міського суду від 17.02.2009 року встановлено факт, що національність позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 по лінії їх родинного з'язку з матір'ю ОСОБА_5 є "польською" (а. с. 21).
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до свідоцтва серії НОМЕР_1 від 26.06.2008 року (а. с. 10) про народження ОСОБА_1 громадянство її матері не зазначено, хоча фактично матір заявниці - ОСОБА_5 є польською про що свідчить вищенаведене Івано-Франківського міського суду від 17.02.2009 року.
Крім цього, факт того, що національність позивачів по лінії ОСОБА_5 є польською, підтверджується також рішенням Івано-Франківського міського суду від 10.12.2002 року, яким зобов'язано відділ РАГС Івано-Франківського міського управління юстиції внести зміни в актовий запис про народження рідної сестри ОСОБА_1 - ОСОБА_6 у графі національність матері ОСОБА_5 з "українки" на "польку" (а. с. 42).
Також, судом встановлено, що позивачі зверталися із заявою до відповідача про внесення змін в графу національність матері з "українка" на "польку" в актових записах про народження №6 від 17.01.1948 року, №5 від 14.02.1968 року та №1807 від 11.07.1989 року.
Висновками відділу реєстрації актів цивільного стану Івано-Франківського міського управління юстиції від 15.01.2010 року позивачам відмовлено у внесенні змін у графу «національність» з «українка»на «полька» в актових записах про народження №6 від 17.01.1948 року, №5 від 14.02.1968 року та №1807 від 11.07.1989 року, оскільки документи представлені заявникам та зібрані відділом не підтверджують національність матері - полька. (а. с. 12, 14-15).
Відповідно до ст.11 Закону України "Про національні меншини в Україні" №2494-XII від 25.06.1992 року, громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.
В абз. 2 п.1.1 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 26.09.2002 року №86/5 (далі - Положення) зазначено, що за наявності спору між заінтересованими особами, зміни в актових записах цивільного стану провадяться на підставі судового рішення.
Відповідно до п. 2.1 Положення заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану подаються до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
Згідно п. 2.4 Положення разом із заявою про внесення змін до актових записів цивільного стану заявниками подаються: паспорт або паспортний документ, свідоцтва про реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні, інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Висновок відділу реєстрації актів цивільного стану складається, в тому числі, якщо під час реєстрації акта цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості) (пункт 2.11 вищенаведеного Положення).
Пунктом 2.9 Положення визначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, а саме. рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану та постанова адміністративного суду.
В п.2.12 даного Положення визначено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану, вносяться зміни в актові записи цивільного стану, які зазначені в рішенні суду.
Оскільки, рішенням Івано-Франківського міського суду від 17.02.2009 року встановлено факт, що національність позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 по лінії їх родинного з'язку з матір'ю ОСОБА_5 є "польською", суд вважає, що слід зобов'язати відповідача внести зміни в графу національність матері з "українка" на "польку" в актових записах позивачів про народження №6 від 17.01.1948 року, №5 від 14.02.1968 року та №1807 від 11.07.1989 року
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з викладеного, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Відділ реєстрації актів цивільного стану Івано-Франківського міського управління юстиції внести зміни в актовий запис реєстрації народженнь №6 ОСОБА_1 складений 20 січня 1948 р. Єзупільською сільською радою Тисменицького району Івано-Франківської області, зазначивши в ньому національність мати ОСОБА_5 замість "українка" на полька".
Зобов'язати Відділ реєстрації актів цивільного стану Івано-Франківського міського управління юстиції внести зміни в актовий запис реєстрації народження №5 ОСОБА_7 складений 14 лютого 1968 р. Виконкомом Більшівцівської сільської ради, Галицького району Івано-Франківської області, зазначивши в ньому національність мати ОСОБА_8 замість "українка" на полька".
Зобов'язати Відділ реєстрації актів цивільного стану Івано-Франківського міського управління юстиції внести зміни в актовий запис реєстрації народження №1807 ОСОБА_3 складений 11 липня 1989 р. відділом ЗАГС Івано-Франківського міськвиконкому, зазначивши в ньому національність мати ОСОБА_2 замість "українка" на полька".
Відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя /підпис/ Басай О.В.
Постанова буде складена в повному обсязі 16.02.2010 року.